Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa


Aktualności

Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2022-2023

2023-05-26

22 czerwca 2023, godzina 17:30 – zakończenie roku szkolnego dla klas 8


23 czerwca 2023, godzina 9:30 – zakończenie roku szkolnego dla klas 1-3


23 czerwca 2023, godzina 10:30 – zakończenie roku szkolnego dla klas 4-5


23 czerwca 2023, godzina 11:30 – zakończenie roku szkolnego dla klas 6-7



Uroczystości zakończenia roku szkolnego odbędą się na dziedzińcu szkolnym. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjała, zostaną przeniesione do hali sportowej.

 


Uroczysta msza święta z udziałem Pocztu Sztandarowego - 23 czerwca 2023 o godzinie 8:00 w kościele w Jaktorowie.

Więcej

DZIEŃ STRAŻAKA W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM W JAKTOROWIE

2023-05-17

Międzynarodowy Dzień Strażaka był znakomitą okazją, aby podziękować Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie za wieloletnią, wspaniałą współpracę ze społecznością szkolną, gronem pedagogicznym i dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, a także za ich codzienną, bezinteresowną i ciężką służbę według zasady „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

27 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyły się obchody związane z Dniem Strażaka, którą uświetnili znamienici goście: Prezes Pan Mariusz Kowalczyk wraz ze Strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie, młodzież należąca do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, przedstawiciele lokalnych władz, ksiądz proboszcz oraz rodzice i bliscy uczniów.

Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć widowisko teatralne - inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Pali się” w wykonaniu uczniów klas 2a i 2c. Dzieci wykazały się talentem aktorskim, wokalnym i tanecznym. Splendoru wydarzeniu dodawała okazała scenografia, wspaniałe stroje oraz ciekawe rekwizyty. Akcja przedstawienia rozgrywała się w naszym Jaktorowie, w którym strażacy musieli ruszyć na pomoc mieszkańcom. Choć tematyka była poważna, to w przedstawieniu nie zabrakło humoru i elementów zaskoczenia. Przedstawienie ogromnie spodobało się widowni, a mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Z opinii wyrażanej przez widzów wynika, że byli wzruszeni, rozbawieni i pod wielkim wrażeniem tej inscenizacji. Największą nagrodą dla dzieci występujących tego dnia na scenie były słowa prezesa OSP, który powiedział, że takiego ognia strażacy jeszcze nigdy nie widzieli.

Uroczystości towarzyszyła wystawa przygotowana przez uczniów klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami. Znajdowały się na niej m. in. ilustracje przedstawiające to, jak zawód strażaka widzą mali uczniowie, misternie skonstruowane wozy strażackie, prace „Żyrafa Lokatka w roli strażaka” realizowane w ramach projektu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności oraz serca, w których uczniowie dziękują strażakom za ich pracę.

Na ręce Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie Pana Mariusza Kowalczyka zostało złożone podziękowanie od społeczności szkolnej, a wszystkim Strażakom zostały wręczone medale „Super Strażaka Przyjaciela Szkoły”.

Chcielibyśmy jeszcze raz wszystkim Druhom i Druhnom złożyć najlepsze życzenia! Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Należą się Wam ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Wasza praca jest niezwykle ważna. Niech św. Florian otacza Was opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.

 

Emilia Skrzypczyńska

Małgorzata Klepacz

Więcej

I miejsce Adeli

2023-05-17

Adela Ossowska – uczennica Szkoły Podstawowej w Jaktorowie zajęła pierwsze miejsce w Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Międzynarodowej w Międzyborowie.

Serdeczne gratulacje



Więcej

Uczeń Szkoły Podstawowej w Jaktorowie mistrzem Polski

2023-05-10


Filip Śniarowski - uczeń klasy 7b został mistrzem Polski w brazylijskim jiu-jitsu w kategorii młodzicy początkujący. To nie pierwszy sukces jaktorowskiego zawodnika. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sportowe osiągnięcia. 


Więcej

,,Awantura w kurniku”.

2023-05-05

       Przyszła już wiosna i zwierzęta bardzo się cieszą. Ptaki ćwierkają, zające wesoło podskakują. W gospodarstwie też ruch od rana. Kury i koguty żwawo biegają i przekazują sobie radosne nowiny.

       Aby pokazać radość z nadejścia wiosny oraz Świąt Wielkanocnych uczniowie z klasy Ia i Ib przygotowali 17 kwietnia rodzinne spotkanie, na którym zaprezentowali przedstawienie pt: ,,Awantura w kurniku”.

 

J. Bartosiak, D. Ślesińska

Więcej

Czwarty Gminny Konkurs Ortograficzny w Jaktorowie

2023-05-04

 „(…)polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją”. - Czesław Miłosz 

 

Czwarty Gminny Konkurs Ortograficzny w Jaktorowie

 

24 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”.

 Konkurs skierowany był do uczniów klas VI, VII, VIII szkół z terenu Gminy Jaktorów. W zmaganiach konkursowych udział wzięło 18 uczestników. Jury konkursu w składzie: Agnieszka Aronowska, Małgorzata Sowa, Anna Ostrowska, Izabela Sienicka oraz Maria Szymańczak dokonało oceny dyktand. Wszyscy finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności ortograficznych. Komisja konkursowa po uważnym sprawdzeniu prac pisemnych wyłoniła zwycięzców konkursu.

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Michalina Głowacka uczennica Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, II miejsce zajęła Julia Krawczyk uczennica Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, III miejsce przypadło Olenie Odolczyk uczennicy Szkoły Podstawowej w Międzyborowie.

Wyróżnienia przyznano: Lenie Kujtowskiej, Zofii Zabielskiej i Mai Sadowskiej uczennicom Szkoły Podstawowej w Międzyborowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy, a laureaci nagrody książkowe. Zdobywczyni tytułu ,,Mistrza Ortografii” Michalina Głowacka została uhonorowana wiecznym piórem z wygrawerowanym logo konkursu.

Po części konkursowej odbyło się spotkanie z Dorotą Suwalską - pisarką, animatorką kultury i ilustratorką książek. Artystka w swoim dorobku ma tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży m.in. „Bruno i siostry”, „Marionetki Baby Jagi”, „Ratunku, marzenia!”, „Tabletki na dorosłość”. Swoje wiersze, opowiadania i artykuły publikuje w prasie dziecięcej, literackiej i pedagogicznej. Spotkanie z pisarką wpisało się w obchody Światowego Dnia Książki. To coroczne międzynarodowe święto obchodzone jest 23 kwietnia.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu o tytuł Mistrza Ortografii.

                                     Maria Szymańczak

Więcej

Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

2023-05-04

        Dnia 28 marca br. uczniowie klas 8a i 8b Szkoły Podstawowej im. S. Cygańskiej w Jaktorowie wraz z opiekunami: Anną Ostrowską, Joanną Sobczyńską, Aleksandrą Młynarczyk, Anną Sieczką i Agnieszką Sosnowską - Budzik udali się na wycieczkę „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”, która na stałe weszła do programu wyjazdowego naszej szkoły. Od początku nie byliśmy pewni pogody, jednak warszawski krajobraz zimowy nawet dodawał uroku zwiedzanym przez nas miejscom.

 

        Miejscem niezbędnym w planie naszej wycieczki, był najbardziej znany cmentarz w Polsce - Powązki. Tam już czekała przewodniczka, pani Agnieszka, która opowiadała z nieukrywaną pasją. Ukazały się nam niekończące rzędy grobów żołnierzy i powstańców, poległych za nasz kraj. Zgodnie z myślą przewodnią wycieczki ujrzeliśmy groby Aleksa Dawidowskiego – „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego – „Zośki”  oraz Jana Bytnara – „Rudego”, a także autora książki - Aleksandra Kamińskiego – „Kamyka”. Odwiedziliśmy pomniki wielu poetów i pisarzy: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zwróciła uwagę szczególna sentencja umieszczona na płycie nagrobnej barda naszych czasów, Jacka Kaczmarskiego oraz monumentalny stos ksiąg upamiętniający zasługi Władysława Kopalińskiego, znanego historyka. Podeszliśmy także pod obelisk wzniesiony ku pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

 

        W kolejności przemieściliśmy się w okolice dawnego męskiego więzienia – Pawiaka. Nieopodal znajdował się kamień upamiętniający więzienie damskie - Serbię, które znalazło swoje miejsce w starym szpitalu wojskowym. Nieduży placyk przed wejściem do Pawiaka ogradzał fragment niegdyś sześciometrowego muru, gdzieniegdzie można było dostrzec strzępki kolczastego drutu. Z lewej strony wejścia stało drzewo, na pozór - prawdziwe, doświadczone czasem, pamiętające lata udręki Polaków. Jednakże po bliższym przyjrzeniu, okazało się ono metalowym odlewem, na którego korze przymocowane były tablice z imionami i nazwiskami poległych, powieszone przez bliskich ofiar. Drzewo zakończyło swój żywot, jak wielu więzionych tu warszawiaków – i… uschło, a jego pocięte konary i gałęzie można znaleźć w jednym z pomieszczeń Pawiaka.

 

        Więzienne ściany na każdym kroku przywoływały wyobrażenia o cierpiących tu niegdyś ludziach. Zanim zaczęliśmy zwiedzać kolejne cele i pomieszczenia, została nam przedstawiona historia tych osób, przetrzymywanych na Pawiaku, ich codzienne życie, oraz rozmieszczenie budynków więzienia. Następnie zaprowadzono nas korytarzami do odnowionych cel, kiedyś miejscem cierpienia tysięcy, dziś pamiątką i przypomnieniem tych trudnych czasów. Pierwszą salą, w której się znaleźliśmy, było niepozorne pomieszczenie, z ławkami wzdłuż ścian, starymi ramami łóżek oraz mebli w opłakanym stanie porozrzucanych po kątach. Gdy zgasły światła, z głośników ukrytych w ścianach przeczytano tzw. grypsy, krótkie liściki, które pisano na strzępkach papieru, ukrywane później w guzikach, kluczach, ustach i przemycane do oraz z więzienia. Słowa te były przepełnione cierpieniem, bólem, który trudno wyrazić. Ludzie ci nie myśleli o sobie, najbardziej bali się o rodziny i bliskich, prosili, aby się nie martwili, jednakże można było wyczuć w ich zapiskach ukrywany niepokój. Opisywali, jak są tu traktowani, wycieńczeni zarówno fizycznie, jak i psychicznie po przesłuchaniach, które nazywano „badaniami”.

 

        Ważnym punktem warszawskiej podróży stało się Liceum im. Stefana Batorego, w którym nasi bohaterowie w tych trudnych czasach zdawali maturę. Tu powstała i działała 23 Warszawska Drużyna Harcerska zw. Pomarańczarnią. Zostaliśmy zaprowadzeni do sali poświęconej historii budynku, a przede wszystkim chłopcom z „Kamieni na szaniec”. Zgromadzono tam liczne fotografie, dokumenty, świadectwa szkolne, m.in. Baczyńskiego, również absolwenta Batorego. Na uwagę zasługiwała gazetka dotycząca Jana Rodowicza „Anody”. Dowiedzieliśmy się nieco dokładniej o przebiegu akcji pod Arsenałem. Mieliśmy okazję zobaczenia dwóch kamiennych cokołów z kotwicami Polski Walczącej namalowanymi przez Alka. Jednak szczególne wrażenie wywarła na nas przepiękna aula, będąca miejscem zarówno uroczystości szkolnych, jak i przedstawień teatralnych.

       

        Przedostatnim celem naszego wyjazdu było przejście ulicą Długą. Podniosłość tego miejsca ukazuje tablica znajdująca się na ścianie budynku, który kiedyś pełnił funkcję Arsenału, a gdzie 26 marca 1943 r. miała miejsce słynna akcja odbicia Rudego z rąk gestapowców. Aktualnie znajduje się tam Państwowe Muzeum Archeologiczne. Aleja ta jest wybrukowana kostką, która pamięta sceny Powstania Warszawskiego. Do dziś zachowały się fragmenty torów tramwajowych z tamtego okresu.

 

Następnie zwiedziliśmy Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, gdzie w czasie okupacji mieściła się siedziba Gestapo (obecne Ministerstwo Edukacji i Nauki). Tu właśnie był torturowany Rudy. Zobaczyliśmy projekcję dotyczącą powstania, podczas której wyświetlane były zdjęcia zwykłych ludzi, poległych dla przyszłości kraju. Znaleźliśmy się w dużej sali, mieszczącej wiele materiałów związanych z owym okresem. Na mapie zamieszczonej nieopodal drzwi zaznaczono miejsca rozstrzeliwania Polaków, na wszystkich ścianach zostały rozwieszone plakaty, podnoszące kiedyś Polaków na duchu i motywujące ich do dalszej walki. Na środku pokoju stały gabloty z przedmiotami codziennego użytku: łyżkami, ubraniami, medalikami czy różańcami. Poprowadzono nas korytarzem do pokoi, w których więźniowie byli przesłuchiwani. Z niewidocznych głośników można było słyszeć jęki i krzyki torturowanych, które przeraziły z pewnością niejednego. Aby je zagłuszyć, oprawcy nadawali głośne marsze niemieckie. W podziemiach urządzono 4 cele zbiorowe bez okien, tzw. „tramwaje”, w których więźniowie oczekiwali na przesłuchanie. Na ścianach dostrzec można było przetrwałe z tamtego okresu, wydrapane przez więzionych napisy, słowa bólu i żalu, niekończącej się katorgi, której wielu, bardzo wielu nie przeżyło. Aleja Szucha to końcowy przystanek poszukiwania śladów „Zośki”, „Alka” i „Rudego”.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

        Wycieczka ta niewątpliwie była wspaniałym pomysłem, aby przybliżyć treść lektury naszym uczniom oraz zainteresować ich historią związaną z II wojną światową. W każdym z tych miejsc dawało odczuć się klimat tamtych lat. Zmuszały one do refleksji na temat cierpienia, które przechodzili nasi przodkowie, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym kraju. Napawa to dumą do bycia Polakami i bezgranicznym szacunkiem oraz wdzięcznością poprzednim pokoleniom za oddanie życia za ten kraj.

 

 

 

 

Anna Ostrowska

 

Więcej

Dzień Ziemi w klasach 1-3

2023-04-26

Z okazji Dnia Ziemi, który corocznie przypada 22 kwietnia, uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji „Zabawka z recyklingu”. Celem akcji było kształtowanie postaw proekologicznych, zwiększanie świadomości ekologicznej w codziennym życiu oraz promowanie wykorzystywania surowców wtórnych w sposób twórczy. Uczniowie pokazali jak bardzo kreatywnie myślą o odpadach.

Wśród prac, które zostały dostarczone na akcję znalazły się zabawki wykonane min: z plastikowych butelek, kartonowych pudełek, kubeczków papierowych, rolek papierowych itp.

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu klas młodszych. Zachęcamy do ich obejrzenia.

 

Organizatorzy: Ewa Witkowska i Ewa Sidor

Więcej

Wielkanoc 2023

2023-04-05


Więcej

Wyniki konkursu na palmę wielkanocną

2023-04-05

W piątek 31 marca tuż przed Niedzielą Palmową został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wybranie najpiękniejszych Palm było nie lada wyzwaniem wśród tak dużej konkurencji. Nagrodzono zatem dziesięć Palm i wyróżniono dziesięć kolejnych.

Nagrody:

Natalia Tkaczyk kl.8d

Daria Parchan kl. 5b

Filip Pruszkowski kl.3c

Maciej Gajos kl.8d

Adam Kunowski kl.1c

Oliwia Knyszewska kl.1a

Julia Dobrzyńska kl.1c

Antonina Bodych, Antoni Denderski kl.1c

Zuzia Żołek kl.1c

Lena Skrzypczyńska kl.1b

 

Wyróżnienia:

Patrycja Jędrzejczuk kl.1a

Paulina Koziatek kl.1b

Mikołaj Kowalski kl.2b

Julia Szymańska kl.2a

Ola Iwanowska kl.2a

Zofia Wierzbicka kl.3c

Maja Sobolewska kl.1d

Liliana Nogańska kl.1c

Karol Misiak kl.2b

Weronika Misiak 6b

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

 

Organizatorzy:

Agnieszka Sosnowska-Budzik, Emilia Banasiak

Więcej

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

2023-03-28

Szkoła Podstawowa im. Stefanii Cygańskiej zakończyła realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, akcję rozpowszechnioną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której celem było podniesienie aktywności czytelniczej uczniów.

W ramach projektu zostało podjęte wiele działań. Zakupiono regały biblioteczne, bardziej pojemne i nowoczesne, które wzbogaciły wyposażenie biblioteki.

Aby skonsultować zakup nowych książek, z pomocą wolontariuszy została przeprowadzona ankieta, w klasach 1-3 oraz 4-8. Rodzice także mogli wypowiedzieć się na temat predyspozycji i zainteresowań czytelniczych swoich dzieci za pomocą ankiety on-line. Po analizie wszystkich ankiet udało się stworzyć listę książek, które interesują nasze dzieci, biblioteka wzbogaciła się o 393 atrakcyjne książki, poczytnych autorów, często bestsellery. Możliwość głosowania i decydowania o zakupach, czytanie nowych książek, sprawiło, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, sugerują nowe zakupy.

W ramach projektu udało się przybliżyć uczniom postać Stefanii Cygańskiej, patrona Szkoły oraz zapoznać z ponad 100-letnią historią Szkoły. Wszystkie informacje, które dotyczą historii szkoły i ludzi z nią związanych są unikatowe, udało je się skompletować jedynie dzięki nauczycielom i mieszkańcom Jaktorowa dla których pamięć o ludziach, którzy tworzyli oświatę w Jaktorowie jest bardzo ważna. Niestety świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej, dlatego warto jest przypominać o tych wydarzeniach młodym pokoleniom.

Projekt „Głośne czytanie łączy pokolenia” był chętnie przyjęty zarówno wśród uczniów słuchających z klas 1-3, jak i czytających z klas 8. Głośne czytanie było stresujące dla naszych ósmoklasistów, przekonali się jak trudno przekonać kogoś do słuchania. Projekt pokazał naszym najmłodszym uczniom, że mogą liczyć na swoich starszych kolegów.

Wszystkie projekty, zajęcia z uczniami, konkursy przeprowadzone w ramach NPRC były wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich uczestników. Program otworzył możliwości do ciekawych działań w bibliotece szkolnej. Wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki, chętnie spędzają w niej czas nie tylko na przerwach, ale także przed i po zajęciach. Można powiedzieć, że biblioteka tętni życiem.

Beata Wesołowska

Więcej

Sukces naszego ucznia w kuratoryjnym konkursie przedmiotowym z historii.

2023-03-14

Kuratorium Oświaty od lat organizuje konkursy, które są jednymi z najbardziej wymagających i dających prestiż sprawdzianów zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Zagadnienia, na których opierają się zadania są wymagające, dlatego każdy uczeń biorący w nich udział musi wykazać się wielkim zaangażowaniem i pracowitością.

W tym roku szkolnym do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się trzech uczniów z naszej szkoły:

Adrian Durka z kl. 8A

Ignacy Charzewski z kl. 8A

Bartosz Kaszkowiak z kl. 8C

Z wielką radością informujemy, że po wielu tygodniach ciężkiej i wytężonej pracy nasz reprezentant Adrian Durka z kl. 8A znalazł się w gronie zakwalifikowanych do trzeciego etapu konkursu – wojewódzkiego.

Serdecznie gratulujemy!

Karina Borządek

Więcej

Pani Danuta Rex nagrodzona

2023-03-08

Nauczycielka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaktorowie Pani Danuta Rex została uhonorowana stypendium im. Filipa de Girarda. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne. Na osiągnięcia pani Danuty składają się: wystawy obrazów w Niemczech, we Włoszech, w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych i wielu innych miejscach na świecie. Ostatnia wystawa odbyła się w 2021 roku w Macedonii. Prace malarki znalazły się ochrydzkim muzeum. Wspomniane osiągnięcia artystki to również audycje radiowe dotyczące różnych aspektów sztuki, w tym elementów i obszarów związanych z Żyrardowem. Wśród osiągnięć pani Danuty wymieć należy także interesujące filmy edukacyjne dla dzieci i młodzieży zainspirowane sztuką. Filmy dostępne będą na kanale w mediach społecznościowych.

MG

Więcej

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2023-03-08

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie w dniu 2 marca odbył się uroczysty apel poświęcony zarówno żołnierzom jak i cywilom powojennego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie przygotowali plakaty na małą wystawę, z którymi mogła się zapoznać społeczność szkolna w rocznicę dokonania wyroku na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, tj.1 marca1951.

 

Święto to zostało uchwalone ustawą z 3 lutego 2011 roku i od tego czasu obchody rocznicowe przybierają coraz większy zakres i różne formy. W naszej szkole młodzież przygotowała prezentacje i przedstawiła program muzyczno -poetycki dla swoich rówieśników z klas 5-8. Mocne, tragiczne w wymowie słowa o czasach po 1945 roku, kiedy świat zachodni cieszył się ze zwycięstwa nad nazizmem, a wschodnia Europa wpadła w ręce stalinowskiego reżimu komunistycznego. Część Polaków nie takiej wolności się spodziewała i wbrew racjonalnym przesłankom postanowiła prowadzić działania przeciw sowieckim porządkom. W historii Polski ciągle pojawiały się sytuacje, kiedy trzeba było dokonywać wyboru.

 

Choć zdania kolejnych pokoleń bywają podzielone, to o każdej karcie historii ojczystej trzeba wiedzieć. Podobnie jest z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych, którą przywrócono po czasach peerelowskich. Piękne, choć z racji tematu trudne i smutne przedstawienie, być może pobudzi część młodych ludzi do szukania informacji i zgłębiania zawiłych losów polskich pokoleń.

 

 J. Sobczyńska

Więcej

Sen Doroty - inscenizacja w wykonaniu klasy 2 d

2023-03-03

Dzieci  z klasy 2d Szkoły Podstawowej w Jaktorowie przygotowały piękną inscenizację pod tytułem "Sen Doroty", nad wszystkim czuwała reżyserka - wychowawczyni, Pani Teresa Rytel.

Zachęcamy do oglądania filmu.


Więcej

Dwa koncerty!

2023-03-02

27 stycznia i tydzień później 3 lutego 2023r. w naszej szkole odbyły się koncerty Filharmonii Narodowej.

       Pierwszy z koncertów przeniósł nas w świat legend i baśni.  "Pan Twardowski" to śpiewogra napisana na zamówienie Filharmonii Narodowej. Kompozycja ta traktuje historię renesansowego czarnoksiężnika z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, czyniąc z Pana Twardowskiego postać sympatyczną i ponadczasową. Oprócz tytułowej postaci, na scenie zobaczyliśmy również żonę bohatera – Panią Twardowską oraz sprytnego diabła, który ze wszystkich sił starał się, aby Pan Twardowski jak najszybciej trafił do piekła. Legenda o Panu Twardowskim stała się inspiracją dla autorów wielu dzieł literackich i muzycznych, a także filmów, gier komputerowych i komiksów.

       Koncert lutowy nosił tytuł "Królestwo Trolli - Muzyka Północy". Tym razem wzięliśmy udział w wyprawie na Północ – do Norwegii, Danii i Szwecji. Była to znakomita okazja do zapoznania się z muzyką skandynawskich kompozytorów oraz niezwykle ciekawą kulturą ich ojczyzn. W koncercie nie zabrakło opowieści o mitologii nordyckiej i wikingach, ale też o… królestwie trolli! Naszymi przewodnikami po tym fascynującym zakątku świata było czworo artystów, grających na klarnecie, skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie.

 

Karina Borządek

Więcej

PLEBISCYT EDUKACYJNY 2022

2023-03-02


Jak co roku Tygodnik Polska the Times zorganizował Plebiscyt Edukacyjny na Nauczyciela Roku w różnych kategoriach. Celem plebiscytu było nagrodzenie i wyróżnienie takich nauczycieli, którzy nie tylko świetnie przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów jak i ich rodziców.

W tym roku uczniowie z klasy 3a, uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Jaktorowie oraz ich rodzice postanowili zgłosić do plebiscytu swoją wychowawczynię panią Ewę Witkowską.

Dzięki oddanym głosom pani Ewa Witkowska zdobyła I miejsce w etapie powiatowym – powiat grodziski.

Na spotkaniu podsumowującym Plebiscyt Edukacyjny pani Ewa Witkowska otrzymała Tytuł Nauczyciela Klas 0-III w powiecie grodziskim, dyplom i medal - NAUCZYCIEL NA MEDAL 2022.

Więcej

Zebrania z rodzicami w marcu 2023

2023-03-02

Zebrania z rodzicami klasy 1-3

7 marca (wtorek) godz. 17.00 klasy:

 

1a - sala nr 1

1b - sala nr 1.11

1c - sala nr 2

1d - sala nr 1.13

1e - sala nr 8

 

2a - sala nr 6

2b - sala nr 1.16

2c - sala nr 7

2d - sala nr 4

 

3a - sala nr 5

3b - sala nr 1.15

3c - sala nr 9

3d - sala nr 10

 

 

Zebrania z rodzicami oraz dzień otwarty klasy 4-8

8 marca 2023r. (środa) godz. 17.00 klasy:

4a - sala nr 1.11

4b - sala nr 1.15

4c-  sala nr 1.13

5a - sala nr 2.07

5b - sala nr 2.03

5c - sala nr 2.02

5d - sala nr 1.16

6a - sala nr 3.09

6b - sala nr 2.06

6c - sala nr 3.06

6d - sala nr 2.05

 

9 marca 2023r. (czwartek) godz. 17.00 klasy:

7a - sala nr 3.07

7b - sala nr 2.05

8a - sala nr 3.01

8b - sala nr 3.02

8c - sala nr 3.03

8d - sala nr 3.05

Więcej

Rekolekcje wielkopostne 2023

2023-03-01


Więcej

FINAŁ KONKURSU ORTOGRAFICZNA CORRIDA

2023-02-28


W styczniu odbył się konkurs ortograficzno-plastyczny „Ortograficzna corrida”, który polegał na wykonaniu plakatu popularyzującego zasady pisowni polskiej. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 30 prac. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą, prace były ciekawe i oryginalne. Jury pod przewodnictwem pani Danuty Rex-Sadowskiej przyznało nagrody:

I miejsce Kornelia Kamińska klasa 5b,

II miejsce Kacper Parol klasa 4b,

III miejsce Partycja Gajda klasa 5a, Oliwia Lewandowska klasa 4b,

wyróżnienie – Michał Zduńczyk klasa 4b, Jakub Kotasiak klasa 4b, Maja Chmielewska klasa 5a, Mateusz Warda klasa 5a, Aleksander Fic klasa 5a, Aleksandra Sobolewska klasa 7a.

Za nami również Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii w klasach 4-8. Celem konkursu było doskonalenie znajomości zasad poprawnej polszczyzny, motywowanie do nauki ortografii, rozwijanie zainteresowań kulturą polską. Konkurs składał się z dwóch etapów: klasowego i międzyklasowego, a formą wyłonienia finalistów było dyktando. Jury składające się z nauczycieli polonistów wyłoniło zwycięzców. Laureatami konkursu zostali:

Klasy czwarte

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w klasach czwartych – Blanka Archacka

II miejsce – ex aequo Jan Charzewski i Florian Węgrzyn

Klasy piąte

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w klasach piątych – Karol Szymański

II miejsce – ex aequo Kacper Wojciechowski i Łucja Matysiak

III miejsce – Jan Strzemieczny

Klasy szóste

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w klasach szóstych – Michalina Głowacka

II miejsce - Michalina Derewianko

III miejsce - ex aequo Ewa Kukiełka i Gabriela Bobrowska

Klasy siódme

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w klasach siódmych – Adrianna Zygier

II miejsce – Aleksandra Sobolewska

Klasy ósme

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w klasach ósmych – Julia Krawczyk

II miejsce – Amelia Kiełbik

III miejsce – Mateusz Gmurek i Wiktoria Szynkiewicz

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom gratulujemy.

 

Maria Szymańczak

Więcej

Przerwa na grę….

2023-02-24

W czasie przerwy można zjeść posiłek, porozmawiać, pobyć ze sobą, można też… pograć w szybkie gry karciane, logiczne. Czwartoklasiści z chęcią korzystają z takiej możliwości i zaglądają do gabinetu psychologa, co owocuje również w rozmowy na poważniejsze tematy.

Anna Wrona-Pawelczyk

Więcej

Przyjemne z pożytecznym i ważnym czyli o emocjach z kreatywnością w tle

2023-02-24

Wiemy jak trudne bywają rozmowy o emocjach, w szczególności tych nieprzyjemnych. A gdyby połączyć to z kreatywnością uczniów? Na zajęciach z psychologiem tworzymy gry planszowe, pionki i kostki do gry, co jest niesamowitą okazją do rozmów o emocjach, bo niektóre gry mają charakter terapeutyczny i będą wykorzystywane przez innych uczniów.

Anna Wrona - Pawelczyk

Więcej

W poszukiwaniu dobra. Jasełka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie.

2023-02-02

         Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wróciły do Szkoły w Jaktorowie jasełka. Przedstawienia te są wieloletnią tradycją naszego zespołu. Przyzwyczajono się już, że w czasie przedświątecznej gorączki przygotowań i zabiegania, znajdujemy czas na to, by choć na chwilę zatrzymać się, pomyśleć o tym, co naprawdę jest lub powinno być ważne. Tak też było i w tym roku.

         20 grudnia 2022 roku spotkaliśmy się przy skromnej stajence, by przypomnieć sobie wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Niezwykła jest to historia, którą można opowiedzieć na różne sposoby, ale ciągle elektryzuje świat i budzi emocje.

         Na początku na scenie pojawiły się przedszkolaki przygotowane przez E. Ruszkowską, M.Okurowską, A. Kućmierz, K. Dubieleską, E. Maraszek – Hampel i Krzysztofa Gwiazdę. Zaprezentowane utwory, wprowadziły widzów w świąteczny nastrój.

         Tegoroczne przedstawienie, oparte na scenariuszu Adama Szafrańca, pokazało jakie znaczenie w życiu ma miłość, życzliwość, tolerancja. Ze sceny popłynęły, ważne w dzisiejszych czasach, słowa o przemianie zła w dobro. Wiodącym przesłaniem scenariusza było przekonanie, że dobro ma siłę zwyciężać zło.

         Jasełka pod kierunkiem Grażyny Loncy i Małgorzaty Sowy przygotowali uczniowie z klas: I a, I b, VI b, VI c, VI d, VII a, VIII a. Przedstawienie przeplatano pastorałkami ze słowami i muzyką Adama Szafrańca. Treść pastorałek i ich piękne wykonanie przez chór szkolny pod dyrekcją Kariny Borządek i Krzysztofa Gwiazdy mogło skłonić widzów do szukania odpowiedzi na pytanie: „Czy jesteś gotów na przyjście Pana?” i refleksji, że „On jest miłością i ze złego zawsze wyciągnie coś dobrego”.

         W jasełkach nie zabrakło również tańca. Choreografia została przygotowana pod kierunkiem Grażyny Loncy, Danuty Ślesińskiej i Jolanty Bartosiak.

         Świąteczną atmosferę podkreśliła też piękna scenografia zaprojektowana i wykonana przez Danutę Rex – Sadowską. Przy tworzeniu zimowej, świątecznej scenerii pomagały Anna Sieczka i Anna Maruszak.

         Magię wieczoru wydobyło oświetlenie sceniczne, które zapewnił Stanisław Matuszewski. Gra świateł i profesjonalna realizacja zbudowały teatralny nastrój, wydobyły głębię spektaklu, zapewniając widzom moc doznań artystycznych. Dziękujemy!

         Nad nagłośnieniem czuwała, jak zawsze niezawodna, służąca pomocą w każdej chwili, Anna Zakrzewska. Tak duże przedsięwzięcie trudno byłoby zorganizować bez zaangażowani wielu osób. Dziękujemy paniom i panom z obsługi i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego wigilijnego spotkania.

         Miłą niespodzianką tegorocznych jasełek był występ grupy nauczycielek naszej szkoły, które z dużym kunsztem artystycznym wykonały trzy kolędy.

         Niech ta i kolejne Wigilie w Zespole – Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie utwierdzają w przekonaniu, że „To, co nas jednoczy/ Tego nam potrzeba/ To, co nas nie dzieli/ Jest na wagę nieba.”

Grażyna Lonca, Małgorzata Sowa

Więcej

„Człowieczy los….”- spotkanie pełne wspomnień

2023-02-01

Gdy człowiek ma przed sobą kilka dróg,

gdy męczy się i waha, i nie wie, którą wybrać,

niech wybiera drogę honoru, ta zawsze będzie właściwsza.

 

Takie słowa Józefa Piłsudskiego padły na zakończenie programu poetycko-muzycznego, przedstawionego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Jaktorowie dnia 20.01. 2023r.

W ten popołudniowy czas społeczność naszej szkoły mogła znowu gościć Pana Witolda Grzybowskiego, Przyjaciela i wielokrotnego honorowego uczestnika patriotycznych wieczornic.

 

Niespokojne i trudne ostatnie lata, naznaczone epidemią, a teraz i wojną za naszą wschodnią granicą, nie sprzyjały organizacji takich spotkań. Szkoła na szczęście wróciła do normalnego funkcjonowania, a pełen chęci i sił pan Witold przyjął zaproszenie na uroczystość.

 

Został poproszony o przedstawienie swojej dosyć długiej, często zagmatwanej i niebezpiecznej życiowej drogi. Szczególnie losów w czasie II wojny światowej, gdzie wraz ze Zgrupowaniem Stołpecko-Nalibockim przeszedł z Wileńszczyzny pod Warszawę, do Puszczy Kampinoskiej. Pomoc walczącej stolicy w 1944, a potem odwrót i udział w bitwie pod Jaktorowem. Pan Grzybowski opowiedział kolejnym młodym rocznikom uczniów także o swoich dalszych, powojennych losach, o bogatej karierze sportowej i zawodowej.

 

W przedstawianych wydarzeniach zwracał uwagę na atmosferę tamtych czasów, zachowania ludzi, szczęśliwe zbiegi okoliczności i znaczenie podstawowych życiowych wartości. Wszystkich chyba oczarowała świetna pamięć naszego prelegenta, erudycja, poczucie humoru i duża doza spokoju. Ogromne brawa publiczności były podziękowaniem za przekazaną historię, wiedzę i postawę.

 

Chór szkolny, pod kierunkiem p. Kariny Borządek i p. Krzysztofa Gwiazdy oraz grupa recytatorów, przedstawiła program zatytułowany „Człowieczy los..”. Przypomniane zostały epizody z II wojny światowej od kampanii wrześniowej 1939 roku, poprzez tułaczkę polskich żołnierzy i walki na dalekich frontach. Dramat Powstania Warszawskiego i rozkaz rozwiązujący Armię Krajową. Niepewny dalszy los Polski, ale wiara w to, że dobro i prawda zwyciężą. Wybrzmiało to szczególnie w piosence Niemena” Dziwny jest ten świat” w mocnym wykonaniu Olgi, uczennicy p. Krzysztofa Gwiazdy.

 

Wśród zaproszonych gości była córka honorowego gościa - p. Iwona Grzybowska, przedstawiciele władz samorządowych z p. Maciejem Śliwerskim i Sławomirem Kamińskim oraz członkowie Rady Rodziców. Atmosferę Wieczornicy podkreślała piękna dekoracja wykonana przez artystkę p. Danutę Rex-Sadowską. Dwugodzinne spotkanie pozostawiło niezapomniane wrażenia.

 

 

 Joanna Sobczyńska

Więcej

Dzień Kubusia Puchatka w klasach 1-3

2023-02-01

18 stycznia uczniowie klas 1 – 3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, który przypada w urodziny autora książki Alana Aleksandra Milne’a. Mimo, że książka napisana została prawie sto lat temu, nadal cieszy się ogromną popularnością. W tym dniu uczniowie zostali zapoznani z fragmentami lektury pt. „Kubuś Puchatek” i historią jej powstania. Wykonali portrety głównego bohatera, zrobili zakładki do książek i maski Kubusia. Dzieci przyniosły także maskotki misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu.

Bożena Wiśniewska

Więcej

„Oczaruj mnie…literaturą z różnych stron świata”

2023-02-01

 „Oczaruj mnie…literaturą z różnych stron świata” to tegoroczna, ósma już edycja konkursu.

Szkolne eliminacje miały miejsce 24.11.2022 roku. Wzięło w nich udział 53 uczestników, 41 recytatorów z klas I-III i 12 bajarzy z klas II-VIII.

 Jury w składzie: Joanna Cackowska i Beata Wesołowska, zakwalifikowało 19 uczestników do etapu powiatowego. 9 grudnia 2022 roku, gościli oni w murach Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim.

Dziś znamy już wyniki etapu powiatowego!!!

Finał VIII edycji konkursu „Oczaruj mnie…literaturą z różnych stron świata”, odbył się 25 stycznia 2023 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Jak co roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, odnieśli wielki sukces:

LAUREACI  etapu powiatowego konkursu ph. „Oczaruj mnie… literaturą z różnych stron świata”

recytacja klasy I-III

I miejsce:

Hanna Skrzypczyńska, kl. 2a (M. Klepacz)

II miejsce:

Zofia Tracz, kl. 2a (M. Klepacz)

III miejsce:

Oliwia Knyszewska, kl. 1a (J. Bartosiak)

Karol Misiak, kl. 2b (E. Grzybowska)

Magdalena Drabczyk, kl. 3b (B. Wiśniewska)

Filip Szymański, kl.3d (B. Fijewska)

Jerzy Wojtuń, kl. 3d (B. Fijewska)

Wyróżnienia:

Lena Skrzypczyńska, kl. 1b (D. Ślesińska)

Helena Kukiełka, kl. 2a (M. Klepacz)

opowiadanie klasy I-III

III miejsce:

Kajetan Gasik, kl. 2c (E. Skrzypczyńska)

opowiadanie klasy IV-VIII

I miejsce:

Julia Boniecka, kl. 6c (D. Brzezińska)

II miejsce:

Kinga Stępień, kl. 4c (A. Ostrowska)

Teresa Perzyńska, kl. 5c (B. Łyszkowska)

III miejsce:

Adela Ossowska, kl.6c (D. Brzezińska)

 

Wyróżnienie

Ewa Kukiełka, kl. 6b (A. Ostrowska)

 

Po wręczeniu nagród, wszyscy zgromadzeni wysłuchali kilku prezentacji uczestników konkursu. Mogliśmy wysłuchać między innymi uczennicy Naszej Szkoły Julii Bonieckiej z kl. VI c, która wcieliła się w postać Ani z Zielonego Wzgórza.

Na zakończenie uroczystości wszyscy mieli okazję zobaczyć film pt. „Bella i Sebastian. Nowe Pokolenie”

        Dziękuję uczestnikom za udział w konkursie, wszystkim nauczycielkom i rodzicom za przygotowanie. Gratuluję wspaniałych wyników i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych edycjach Konkursu „Oczaruj mnie…”.

 


Beata Wesołowska

Więcej

NIEZWYKŁA KSIĄŻKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

2023-01-24



Uprzejmie informuję, że w szkolnej bibliotece istnieje możliwość wypożyczenia książki „Skarpetkowe opowieści na dobranoc”, która jest wspólnym dziełem uczniów z klasy 2a.

Jest to wyjątkowy zbiór opowiadań, usiany zwariowanymi przygodami skarpetek, które stworzyły dzieci zainspirowane lekturą szkolną „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek.

Projekt miał na celu odkrywanie drzemiącego w dzieciach potencjału literackiego, rozbudzenie ich kreatywności i talentu, jak również poszerzenie zainteresowań czytelniczych.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli własną książkę i mają ogromną nadzieję, że spotka się ona z ciepłym przyjęciem przez czytelników, którzy przymkną oko na drobne błędy i niedociągnięcia, które moim zdaniem dodają jej autentyczności i uroku.

Dzieci wykonały samodzielnie ogłoszenia reklamujące swoją książkę i rozwiesiły je w szkole. Zależy im bardzo na pozyskaniu jak największego grona czytelników. Na końcu książki jest miejsce, by każdy czytelnik wpisał się na pamiątkę.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania z biblioteki naszej książki i życzymy miłej lektury!

Małgorzata Klepacz

Więcej

Finał Szlachetnej Paczki

2023-01-13

,,Jest na świecie jeden zawód.

jedno jedyne powołanie-być dobrym dla drugiego człowieka”

Maria Dąbrowska



XXII edycja ogólnopolskiego projektu charytatywnego „Szlachetna Paczka” już za nami.

W tym roku również nasza szkoła po raz kolejny brała udział w zbiórce darów dla osób potrzebujących. Dwanaście klas zaangażowało się w zbiórkę darów w swoich salach:

Klasa 1d-Pani Ewa Sidor, klasa 2a- Pani Małgorzata Klepacz, Klasa 2b-Pani Ewa Grzybowska. klasa 2c-Pani Emilia Skrzypczyńska, klasa 3a-Pani Ewa Witkowska, klasa 3b-Pani Bożena Wiśniewska, klasa 3c-Pani Małgorzata Wąsikowska, klasa 4c –Pani Beata Gałązka, klasa 5b-Pani Ewa Delczyk, klasa 6c-Pani Joanna Milewska, klasa 8b-Pani Joanna Sobczyńska, klasa 8d- Pani Karolina Wąsikowska.

Dziękujemy wszystkim: nauczycielom uczniom, rodzicom i wychowawcom.

Opiekę nad akcją w szkole sprawowała pani Ilona Bałagulska.


Emilia Banasiak 

Agnieszka Sosnowska-Budzik


Więcej

Fotorelacja z warsztatów dekoratorskich

2023-01-11

Przed Świętami Bożego Narodzenia w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty dekoratorskie. Na zajęciach uczniowie tworzyli własne stroiki świąteczne z wykorzystaniem prawdziwych gałązek z drzew iglastych. Świąteczny czas ogarnął wszystkich. W tle słuchaliśmy kolęd i piosenek świątecznych, a na stole tworzyliśmy piękne dekoracje. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia i nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli zabrać swój stroik i udekorować nim dom. Galeria zdjęć z warsztatów do obejrzenia poniżej.

Emilia Banasiak 

Więcej

Stroiki świąteczne w 1d

2023-01-09

Święta to czas, który spędzamy z rodziną. Symbolem Bożego Narodzenia jest choinka. Wspólnie z kolegami z klasy 2d ubraliśmy ją w naszej klasie. Aby zachować tradycje świąteczne postanowiliśmy  wykonać stroiki , które ozdobiły naszą klasę, a następnie zabrane do domów udekorowały świąteczne stoły. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z naszej pracy, a czy nam się udało oceńcie sami oglądając stroiki na zdjęciach.

Ewa Sidor

Więcej

Wspominamy Wigilię klasową w 1d

2023-01-09

Zgodnie z tradycją bożonarodzeniową wspólnie z rodzicami w klasie 1d została zorganizowana Wigilia. Ten dzień rozpoczął się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Następnie składaliśmy sobie życzenia i dzieliliśmy się opłatkiem. Pielęgnując tradycje wspólnie zjedliśmy pyszne pierniki i ciasta świąteczne, przygotowane przez naszych rodziców. W świątecznym nastroju wykonaliśmy wspólnie najdłuższy w szkole łańcuch choinkowy oraz braliśmy udział w świątecznych zajęciach tematycznych. Ten dzień na pewno zapamiętamy na długo.

Ewa Sidor

Więcej

Dzień Osób Niepełnosprawnych

2023-01-09

3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, w związku z tak ważnym świętem, w naszej szkole odbyły się warsztaty, które miały na celu sprawdzenie, co nasi uczniowie wiedzą na temat niepełnosprawności, czy wiedzą, co to są stereotypy i z jakimi stereotypami spotykamy się w kontekście osób z niepełnosprawnością. Dlatego też w klasie 1d i 3c odbyły się warsztaty z psychologiem szkolnym. Warsztaty polegały na doświadczaniu…Jak to jest poruszać się z przewodnikiem, gdy nasze oczy nic nie widzą, a na drodze tyle przeszkód. Jak to jest rysować stopą, ustami, gdy nasze ręce są niesprawne i wreszcie jak komunikować się z otoczeniem, gdy nic nie słyszymy.

Na zakończenie warsztatów, uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami w kontakcie z osobą z niepełnosprawnością i razem przyznali, że jest to ciekawe doświadczenie uczące empatii i zrozumienia, ale też wsłuchania się w potrzeby innych. Na „deser” uczniowie mieli za zadanie nauczyć się migać swoje imię, co było wprowadzeniem do świata migowego. Poniżej fotorelacja.

 

Anna Wrona-Pawelczyk

psycholog

Więcej

Pierwsza pomoc w klasie 1d

2023-01-09

Tata naszego kolegi Szymka jest ratownikiem medycznym oraz wykonuje zawód strażaka, dzięki jego uprzejmości uczestniczyliśmy w zajęciach, które nauczyły nas, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiedza, którą otrzymaliśmy od fachowca w tej dziedzinie pozwoliła nam podczas tych zajęć wykonać wiele ćwiczeń praktycznych. Wszyscy byliśmy bardzo zaangażowani i zadowoleni. Czekamy na następne spotkanie.

Dziękujemy panu Michałowi Wilczakowi.

Ewa Sidor

Więcej

Warsztaty z psychologiem w 1d

2023-01-09

W związku ze Światowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością w klasie 1d gościem była pani psycholog Anna Wrona - Pawelczyk. Przeprowadziła z nami warsztaty, które uświadomiły nam, jak funkcjonują osoby z niepełnosprawnością wokół nas. Dowiedzieliśmy się, że istnieje niepełnosprawność ruchowa, umysłowa a także spotykamy osoby niewidzące lub niedowidzące oraz niesłyszące. Braliśmy udział w zajęciach praktycznych, które uświadomiły nam ograniczenia wynikające z tych niepełnosprawności.

Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do większego zrozumienia przez nas potrzeby pomocy osobom z niepełnosprawnościami oraz wzbudzi empatię i chęć niesienia pomocy innym.

Ewa Sidor

Więcej

Warsztaty dekoratorskie

2022-12-07


Więcej

Młode głowy

2022-12-05


Szanowni Państwo,

Szkoła została zgłoszona do projektu badawczego MŁODE GŁOWY, dotyczącego poczucia własnej wartości i sprawczości. MŁODE GŁOWY to inicjatywa Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską, realizowana przez Fundację Dbam o Mój Zasięg. Ma na celu szerokie zbadanie stanu psychicznego dzisiejszej młodzieży, a następnie stworzenie na bazie wyników kampanii edukacyjnej dla młodych ludzi, rodziców i nauczycieli.

         Głównym celem działań jest dokonanie oceny poziomu poczucia własnej wartości oraz sprawczości przez młodzież szkolną z uwzględnieniem czasu zdalnej edukacji i pandemii koronawirusa. Badanie jest całkowicie anonimowe i dobrowolne, zaś uzyskane wyniki stanowić będą podstawę do wypracowania praktycznych rekomendacji wspierających młodzież w okresie dojrzewania, jak również będą podstawą do przygotowania ogólnopolskiej kampanii społecznej.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkami:

Młode Głowy® [Projekt badawczy] (mlodeglowy.pl),

MŁODE GŁOWY (unaweza.org), MŁODE GŁOWY! (zobaczjestem.pl),

BADANIE I KAMPANIA DOTYCZĄCE ZDROWIA PSYCHICZNEGO, POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI WŚRÓD MŁODYCH LUDZI – Fundacja Dbam o Mój Z@sięg (dbamomojzasieg.pl)

        Podczas zebrań otrzymacie Państwo zgody od wychowawców, które należy podpisać i zwrócić nauczycielowi. Zachęcamy do wyrażenia zgód, ponieważ większa liczba przebadanych uczniów podniesie wiarygodność wyników badań szkolnej społeczności.

Z góry dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w projekcie.

Pozdrawiamy

Natalia Kłach i Lidia Walendzik-Krajewska

Więcej

KONKURS PLASTYCZNY "Z ODBLASKIEM BEZPIECZNIEJ"

2022-12-02

        Jak co roku w listopadzie w Szkole Podstawowej w Jaktorowie został ogłoszony konkurs plastyczny "Z odblaskiem bezpieczniej", współorganizowany przez Gminę Jaktorów.

        Celem tego konkursu było propagowanie wśród uczniów klas czwartych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i popularyzowanie mody na noszenie odblasków oraz kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne. Tematyka prac plastycznych powinna była odwoływać się do bezpieczeństwa na drodze i noszenia odblasków.

        30 listopada 2022 roku policjant z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, Pan Sławomir Janowiec wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a Pan Dyrektor Marcin Gorgol- Chmielewski wręczył nagrody laureatom.

        Jury nagrodziło następujące osoby:

I miejsce – Tymoteusz Bełc, II miejsce – Hania Tarczyńska, III miejsce – Kornelia Stefaniak. Wyróżnienia otrzymali: Karol Zalewski, Kinga Stępień, Franciszek Juszyński, Karolina Chojnacka.

        Nad stroną artystyczną czuwała Pani Danuta Rex-Sadowska, a nad organizacją i przebiegiem konkursu Panie Lidia Walendzik-Krajewska oraz Natalia Kłach. Nagrody ufundowała Gmina Jaktorów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Lidia Walendzik - Krajewska

Więcej

Święto Niepodległości w Jaktorowie!

2022-12-02

Wielu z nas - Polaków świętuje dzień odzyskania niepodległości na swój sposób. Jednak warto, aby w ten dzień oddać naszej ojczyźnie cześć i szacunek. Młodzież w szkołach organizuje przedstawienia z tej okazji i to właśnie uczynili uczniowie klasy 8c ze Szkoły Podstawowej im. Stefanii Cygańskiej w Jaktorowie. 10 listopada uczniowie we własnej szkole wystąpili przed rówieśnikami, a także przed młodszymi widzami. Mimo tak licznej widowni poradzili sobie znakomicie. Występ ten powtórzyli następnego dnia w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny w Jaktorowie, z takim samym zainteresowaniem przyjęła ich jeszcze większa publiczność. W czasie uroczystości można było także usłyszeć piękne utwory poetyckie w równie zachwycającym wykonaniu młodych artystów. Zaśpiewano także wszystkim znane, rytmiczne piosenki patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru pod kierownictwem p. Krzysztofa Gwiazdy. Całym przygotowaniem tego wspaniałego wydarzenia zajęła się pani Iwona Barańska. Jesteśmy przekonani, że ten inspirujący spektakl skłonił każdego widza do refleksji na ten ważny i trudny temat. Cieszymy się, że nawet teraz tak młodzi ludzie nie zapominają o losach naszej kochanej Polski!

 

Uczniowie klasy 8c z ZSP w Jaktorowie z wychowawczynią Iwoną Barańską

Więcej

Konkurs na świąteczną kartkę

2022-11-22


Więcej

MIŁOŚNICY ZWIERZĄT Z JAKTOROWA NIE ZAWIEDLI!

2022-11-18

Od kilku już lat w Szkole Podstawowej w Jaktorowie organizowana jest zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Milanówku - nie inaczej było w tym roku. Schronisko w Milanówku, przy ul. Brwinowskiej 48 funkcjonuje już kilkadziesiąt lat, a od 1986 roku prowadzone jest przez Fundację im. 120-lecia Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Polsce.

        Schronisko udziela pomocy zwierzętom chorym, porzuconym i skrzywdzonym, najczęściej niestety przez człowieka. Miłośnicy zwierząt, wolontariusze, którzy tam działają, otaczają czułą opieką swych podopiecznych, ale bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego domu dla zwierzaków. A zatem, jeśli szukasz czworonożnego przyjaciela dla siebie, musisz koniecznie odwiedzić schronisko!

        My w szkole staramy się pomóc tym zwierzakom, zbierając dla nich karmę. W tym roku z inicjatywy klas 4c i 6a zebraliśmy dla psów 35 kg suchej karmy, 10 puszek i 1 zabawkę, natomiast dla kotów mieliśmy 4 kg suchej karmy, 6 puszek karmy i 3 paczki saszetek. Nasza akcja otrzymała wsparcie od Rady Rodziców, którzy ufundowali zaangażowanym uczniom upominki. Drodzy uczniowie! Dziękujemy Wam za Waszą dobroć i pomoc, a wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojętny, pracownicy schroniska podpowiadają: „Rozejrzyj się wokół, być może gdzieś blisko Ciebie żyje na ulicy bezdomny pies lub kot, który bardzo potrzebuje Twojej pomocy. On nie jest w stanie nikomu o tym powiedzieć. To Ty musisz to zauważyć, dać mu choćby coś do jedzenia czy trochę wody. Człowiek udomowił sobie zwierzęta, więc jest za nie odpowiedzialny, także za te bezdomne. Wszystko zależy od nas i wszystko jest w naszych rękach”.

 

Małgorzata Romanowska

Więcej

Uwaga!!! Konkurs!!!

2022-11-18


Więcej

Dzień ziemniaka w klasach 1 – 3

2022-11-14

W pogodny dzień, 28 października 2022 r., w naszej szkole, po raz pierwszy zorganizowano Dzień ziemniaka, w którym udział wzięli uczniowie klas młodszych.

W tym dniu, przed wejściem do szkoły, zostały wyeksponowane prace plastyczne uczniów, na których głównym bohaterem był ziemniak. Wszyscy wchodzący tego dnia do szkoły mogli podziwiać talent i wyobraźnię dzieci, bo pomysłów na piękne prace nie zabrakło. Można było zobaczyć też dużą ilość różnych gatunków ziemniaków, które zostały umieszczone w koszach, zapoznać się z ich nazwami i wyglądem.

Ten dzień obfitował także w zabawy, zagadki i konkursy, w których ziemniaki stanowiły motyw przewodni.

Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 w hali sportowej. Na początku wszyscy uczniowie zostali przywitani przez Dyrektora szkoły Marcina Gorgola – Chmielewskiego oraz Dyrektor Joannę Cackowską. Następnie wysłuchali „Krótkiej bajki o ziemniaku”, dzięki której poszerzyły swoją wiedzę na temat historii ziemniaka oraz tradycji związanych z wykopkami. Uczniowie poznali także narzędzia, którymi dawniej posługiwano się przy wykopywaniu ziemniaków. Potem Franciszek Bałagulski wyrecytował wiersz, który opowiadał o tym, że ziemniaki są przysmakiem nie tylko ludzi ale i zwierząt, takich jak dziki. W dalszej części imprezy nadszedł czas na świetną zabawę – zawody sportowe, które rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki poprowadzonej przez Franka Ruszkowskiego. W czasie zabaw uczestnicy sadzili i zbierali kartofelki, układali puzzle, wykazywali się zwinnością i szybkością w slalomie między ziemniakami oraz umieszczali ziemniaki - nalepki na papierowych workach. Po każdej konkurencji mogliśmy usłyszeć okrzyk, którego uczniowie nauczyli się na początku spotkania: „Dzień ziemniaka dziś obchodzimy, wszyscy dobrze się bawimy”.

Uczniowie mogli również zaprezentować swoje zdolności podczas wykonywania ziemniaczanych stworków. Prace ozdobiły sale lekcyjne i korytarze szkolne.

Po doskonałej zabawie przyszedł czas na degustację smakowitych dań przyrządzonych z ziemniaków. Dzieci zajadały się frytkami, kluskami, plackami i sprężynkami ziemniaczanymi, ziemniakami pieczonymi i gotowanymi „w mundurkach”. Wszystkie dania zostały przygotowane przez rodziców naszych uczniów.

Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady smakołyków, zakończono obchody Dnia ziemniaka, które stanowiły doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu przez uczniów w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tego dnia.

 

B. Wiśniewska, E. Witkowska

Więcej

Rocznica odzyskania niepodległości

2022-11-11


Więcej

Październikowy koncert Filharmonii Narodowej

2022-11-04

       28 października odbył się koncert Filharmonii Narodowej. W programie mogliśmy posłuchać muzyki dawnej, jej autentycznego brzmienia, co było możliwe dzięki muzykom, grającym na kopiach instrumentów historycznych. Tym razem bohaterami koncertu byli między innymi lutnia, viola da gamba, krzywuła i flety proste. Z zespołem muzyki dawnej mogliśmy przemierzać liczne kraje średniowiecznej i renesansowej Europy, odkrywaliśmy muzyczne skarby tamtych czasów: dworskie utwory miłosne, pieśni pielgrzymów i tańce, szukając w nich podobieństw i różnic. Koncert był jednym słowem niecodzienny!

 

 

Karina Borządek

Więcej

Nasza matka Ziemia

2022-11-03

W czwartek 27 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaktorowie mieli okazję obejrzeć piękny koncert zatytułowany „Nasza matka Ziemia”. Koncert ten był wynikiem projektu realizowanego przez naszego nauczyciela Krzysztofa Gwiazdę. Projekt miał charakter ogólnopolski i był dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności. Koncert łączył w sobie walory edukacyjne, artystyczne i ekologiczne. Muzykę na tę okoliczność skomponował pan Krzysztof Gwiazda. Na scenie występowali między innymi uczniowie z naszej szkoły oraz nauczyciele – pani Karina Borządek i pan Krzysztof Gwiazda. Scenografię do koncertu wykonała pani Danuta Rex – Sadowska z pomocą uczniów jaktorowskiej szkoły.

MG




Więcej

Wycieczka do Warszawy

2022-11-02

18 października jako uczniowie klas 1d i 3a wraz z wychowawczyniami wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy. Pełni ciekawości i roześmiani od rana rozpoczęliśmy swoją przygodę w Manufakturze Cukierków. Uczestniczyliśmy tam w pokazie produkcji lizaków z karmelu, których metodę wytwarzania datuje się na XVII wiek. Samodzielnie wykonaliśmy także swoje pierwsze, własne i słodkie lizaki, za co otrzymaliśmy dyplomy młodego cukiernika. Następnie spacerując ulicami Nowego Światu przeszliśmy na Stare Miasto, gdzie zapoznaliśmy się z historią i teraźniejszością stolicy. Pani przewodnik opowiedziała nam dzieje Kolumny Zygmunta III Wazy. Wysłuchaliśmy także legendy o królewskim kominiarczyku. Spacerując uliczkami Starego Miasta napotkaliśmy zaczarowany dzwon, którego trzykrotne obejście  powoduje spełnienie marzenia. Wysłuchaliśmy również  legendy o Bazyliszku. Wielkie zainteresowanie wzbudziła także Syrenka Warszawska, która strzeże naszej stolicy oraz legenda o kamiennym niedźwiedziu. Poszukiwania wiedzy historycznej zawiodły nas także do bazyliki archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, którą podziwialiśmy jako piękny zabytek i źródło legend. Ważnym punktem naszej wycieczki był zakup pamiątek, który pochłonął nasz budżet w całości. Zadowoleni, ale szczęśliwi wróciliśmy bezpiecznie do domu.

Ewa Witkowska, Ewa Sidor

Więcej

Świetlica klas 3-8 naszej szkoły przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego

2022-10-24

,,Świetliczaki na tropie ...kolorów świata”. Organizatorem projektu jest „Akademia Świetlicowa oraz redakcja dwumiesięcznika „Świetlica w Szkole”.

W tej edycji uczniowie będą domyślnie zwiedzali poszczególne kontynenty świata.

Projekt składa się z 6 modułów – 5 dotyczących barw odpowiadających kolejno Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią oraz jeden wspólny „kolorowy” – odnoszący się do wszystkich kontynentów. Zadaniem uczestników jest wykonanie co najmniej 12 zadań z określonych w regulaminie projektu.

Celami projektu jest uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody, działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata oraz współpraca między placówkami w całej Polsce.

Mamy nadzieję, że projekt będzie ciekawym doświadczeniem dla uczniów, dostarczy im nowej wiedzy, rozwinie ich kreatywność i twórcze myślenie.

 

Koordynator szkolnego projektu

Emilia Banasiak

Więcej

Kasztanowe zwierzątka

2022-10-24

W czasie zajęć świetlicowych dzieci wykonały przepiękne kasztanowe zwierzątka oraz inne dekoracje z kasztanów. Pojawiały się co raz to nowe pomysły, które rozwijały inwencję twórczą uczniów i wszyscy dobrze się przy tym bawili. Każda kolejna osoba, która docierała do świetlicy, bardzo chciała stworzyć swoją własną pracę. Galeria prac do obejrzenia poniżej.

 

Emilia Banasiak

Więcej

UCZNIOWIE 2A NAGRODZENI W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM

2022-10-17

Z przyjemnością informuję, że uczniowie klasy drugiej otrzymali dyplomy i nagrody za zajęcie III miejsca w 12. Edycji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

       Przesyłka z nagrodami sprawiła dzieciom przyjemność i niezwykle ich uradowała!

 

Wychowawca klasy i opiekun zespołu projektowego

Małgorzata Klepacz

Więcej

Wyjazd integracyjny

2022-10-10

W środę, 5 października, spotkaliśmy się przy szkole o godzinie 12. Za chwilę podjechał szkolny bus, który zawiózł nas do Piknikowa w miejscowości Makówka.

Tam czekali na nas rodzice Tosi, którzy przygotowali ognisko. Rozpakowaliśmy jedzenie i poszliśmy się bawić. Bardzo podobała się nam tyrolka i bitwa na liście.

Świetnie bawiliśmy się na torze przeszkód, bujawkach, karuzeli.

Gdy upiekły się ziemniaki i kiełbaski, rozpoczęliśmy ucztę. Na deser zajadaliśmy się pysznymi ciasteczkami i chrupkami.

Bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Szkoda tylko, że byliśmy tak krótko..

Uczniowie klasy 3c pod opieką Pani Joanny Cackowskiej,

Pani Małgorzaty Wąsikowskiej i Pani Ewy Nartonowicz

Więcej

Uczniowie podstawówki posprzątali

2022-10-06


Z okazji finału 29. Akcji Sprzątania Świata uczennice i uczniowie 6 klas ZSP w Jaktorowie ruszyły posprzątać okolicę szkoły. Słoneczna pogoda oraz piękne okoliczności przyrody sprawiły, że świetnie się bawiliśmy. Podczas 7 kilometrowego spaceru młodzież zaopatrzona w jednorazowe rękawiczki zebrała ponad 30 worków śmieci! Jeszcze tego samego dnia zostały one odebrane z wyznaczonych miejsc przez służby porządkowe.



Do zobaczenia podczas kolejnej akcji sprzątania świata!



Patrycja Lipka

Więcej

Mawia się, że głos ludzki jest najpiękniejszym instrumentem

2022-10-03

Na pierwszym koncercie w tym roku szkolnym pt. "W świecie opery i operetki" uczniowie mieli okazję usłyszeć najsłynniejsze arie w brawurowym wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej. Podczas koncertu troje śpiewaków operowych – sopranistka, mezzosopranistka oraz tenor zaprezentowali największe przeboje muzyki operowej i operetkowej. W programie znalazły się arie, duety a nawet tercety wykonywane z towarzyszeniem fortepianu.Wykonywane były m.in. La donna è mobile - Giuseppe Verdiego oraz Habanera z opery Carmen – Georges’a Bizeta. Uczniowie utrwalali podstawowe pojęcia związane ze światem opery.

Karina Borządek

Więcej

Dzień Pszczoły

2022-09-20

8 września uczniowie klas 1-3 obchodzili Dzień Pszczoły. W tym dniu dzieci obejrzały filmy o pszczołach, pisały na ich temat prace oraz wykonały rysunki w programie Paint. Odbyły się lekcje w plenerze, podczas których uczniowie mogli obserwować owady w naturalnym środowisku oraz zostały wykonane gazetki. Uczniowie mogli także zobaczyć plaster miodu, dowiedzieć się jakie rodzaje miodu robią pszczoły jak również obejrzeć wystawę produktów pszczelich. W czasie zajęć usłyszeli o tym, co zawdzięczamy pszczołom, co im zagraża i w jaki sposób każdy z nas może im pomóc przetrwać. Wykonali też przepiękne prace plastyczne którymi udekorowano korytarze i sale lekcyjne. Był to dzień pełen wrażeń i wiedzy o tych bardzo pożytecznych owadach.

 

Bożena Wiśniewska

Więcej

Zebrania z rodzicami we wrześniu

2022-09-09

Uwaga!!!


Harmonogram zebrań z rodzicami znajduje się w zakładce


"Terminy zebrań z rodzicami" w Szkole Podstawowej

Więcej

Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2022-2023 w Szkole Podstawowej

2022-08-23

1 września 2022

8:00 – msza święta w kościele w Jaktorowie

9:30 – rozpoczęcie dla klas 1 – 3

10:30 – rozpoczęcie dla klas 4 – 8

 

Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbędą się na dziedzińcu szkolnym.

Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjała, przejdziemy do hali sportowej.

Więcej

Podręczniki do religii i języka niemieckiego

2022-07-29

Poniżej znajdują się listy podręczników na rok szkolny 2022/2023

do religii dla klas 1 - 8 oraz języka niemieckiego dla klas 4 - 6:


Podręczniki do religii klasy 1-8


Podręczniki do języka niemieckiego klasy 4-6

Więcej

Sekretariat

2022-07-14

W dniach 15 lipca 2022 oraz 1 – 8 sierpnia 2022

sekretariat będzie nieczynny. 

Więcej

Świetliczaki na tropie zagadek

2022-06-23

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasze dzielne świetliczaki zakończyły udział w II edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Świetliczaki na tropie zagadek pod patronatem ,,Świetlica w Szkole” i ,,Biblioteka w Szkole”. W ramach projektu uczniowie na zajęciach w świetlicy szkolnej wykonali pod opieką pani Emilii Banasiak dziesięć obowiązkowych zadań z trzydziestu podanych w regulaminie projektu. Za uczestnictwo w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym nasza grupa świetlicowa otrzymała Certyfikat.

 

Emilia Banasiak

Więcej

Laureaci VII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Jeder gegen Jeden” u Pierwszej Damy

2022-06-23

Dnia 21 czerwca 2022 roku Pierwsza Dama, Pani Agata Kornhauser-Duda gościła finalistów VII Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Jeder gegen Jeden”, przeprowadzonego przez Panią Annę Kamińską Woźniak, nauczycielkę języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Staszica w Żyrardowie.

Szkołę Podstawową w Jaktorowie reprezentowały uczennice Marta Affek z klasy 8c oraz Maria Wakulińska z klasy 7a. Dziewczynkom towarzyszyły nauczycielki języka niemieckiego, Pani Aleksandra Młynarczyk i Pani Donata Rzepka. Podczas spotkania Małżonka Prezydenta RP pogratulowała finalistom bardzo dobrych wyników, dalsza rozmowa dotyczyła samego konkursu, przygotowań do niego, dlaczego warto uczyć się języków obcych oraz promowania czytelnictwa.

Donata Rzepka

Więcej

Pierwszacy z wizytą w Toruniu

2022-06-23

W czerwcu uczniowie klas pierwszych udali się na ostatnią w tym roku szkolnym, jednodniową wycieczkę do Torunia. W tym urokliwym mieście położonym nad Wisłą wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy stare miasto, a tam m. in.: Krzywą Wieżę, ruiny zamku krzyżackiego, Ratusz, kościoły, pomnik Flisaka, gdzie poznaliśmy legendę o żabach oraz legendę mówiącą skąd wywodzi się nazwa miasta Toruń.   

Ponadto jedną z największych atrakcji był seans w Centrum Populacji Kosmosu „PLANETARIUM – TORUŃ” oraz wizyta w Muzeum Piernika, gdzie dzieci poznały tradycje wypieku toruńskiego piernika, brały udział w warsztatach i samodzielnie wykonywały pierniczki.

Ostatnią atrakcją wycieczki były zakupy pierników i pamiątek z Torunia.

 

Wychowawcy klas pierwszych 

Więcej

Konkurs pt. „Ekologiczny przybornik” rozstrzygnięty

2022-06-23

Konkurs na wykonanie ekologicznego przybornika, przeznaczony był dla uczniów klas 1-3. Miał on na celu zaszczepienie w dzieciach świadomości ekologicznej, możliwości powtórnego wykorzystywania odpadów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Marianna Tyszko, klasa 1c

Miejsce drugie: Magdalena Drabczyk, klasa 2b

Trzecie miejsce: Maciej Pika, klasa 1c

Wyróżnienie: Zuzanna Tarczyńska klasa 1c i Wiktoria Ostasz, klasa 2a 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i chęci w tworzeniu ciekawych prac z surowców wtórnych.

 

Organizatorzy:

Emilia Skrzypczyńska i Eliza Sztejna 

Więcej

Zaświadczenia o wynikach egzaminów

2022-06-22

Zaświadczenia o wynikach egzaminów ósmoklasistów będą wydawane w sekretariacie szkoły 8 lipca 2022r. w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej

Finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

2022-06-22

14 maja 2022r. w Szkole Podstawowej w Jaktorowie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VII. Do konkursu przystąpiło 25 recytatorów. Jury  w składzie: Beata Łyszkowska, Danuta Brzezińska, Maria Szymańczak, po wysłuchaniu uczestników, w następujący sposób przyznało nagrody.
W kategorii klas czwartych :

pierwsze  miejsce: Teresa Perzyńska

drugie miejsce : Tomasz Affek

trzecie miejsce: Karol Zawierucha

W kategorii klas piątych:

pierwsze miejsce: Julia Boniecka i Adela Ossowska

drugie miejsce: Paweł Kałuża

wyróżnienie: Daniel Chechłacz

W kategorii klas szóstych i siódmych:

pierwsze miejsce: Ignacy Charzewski

drugie miejsce: Aleksandra Sobolewska

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział i słodką niespodziankę.

Wszystkim finalistom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

 

Maria Szymańczak

Więcej

WYNIKI KONKURSÓW Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

2022-06-13

KONKURS NA SŁOWNICZEK I PLAKAT O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

KLASY 1-3

I m-ce

ZUZIA ZAWIERUCHA 1b

PIOTR ROMANOWSKI 1d

BŁAŻEJ PAROL 2b

II m-ce

ZUZIA SKWAREK 1b

ZLATA ROMANOVA 1b

WIKTORIA CZUPRYŃSKA 1c

III m-ce

MARIANNA TYSZKO 1c

 

KLASY 4-7

I m-ce

KAROL ZAWIERUCHA 4d

II m-ce

MAJA NOWAK 5c

 

 

ZWYCIĘZCY  KONKURSU CHAMPION

 

 

KACPER WOJCIECHOWSKI 4a

KACPER NOWORODZKI 4a

NATALKA MUCHA 4d

ADELA OSSOWSKA 5c

ALEKSANDRA SOBOLEWSKA  6a

JULIA KRAWCZYK 7c

LEONARD KUKOWSKI  8d

 

 

 

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY OLIMPUS

Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

NAJLEPSZE WYNIKI I TYTUŁ LAUREATA UZYSKALI:

 

OLIWIA LEWANDOWSKA 3b

FILIP LEWANDOWSKI 3b

OSKAR PAZDYGA 5a

ADELA OSSOWSKA 5c

NATALIA ŁĄCKA 6b

PAWEŁ LISICHIN 8a

WIKTORIA GAŁĄZKA 8b

 

GRATULUJEMY!!!

Więcej

Organizacja zakończenia roku szkolnego 2021-2022

2022-06-13

23 czerwca 2022 (czwartek), godzina 17:00 – zakończenie dla klas 8.

 

24 czerwca 2022 (piątek):

8:00 – uroczysta msza w kościele w Jaktorowie

9:30 – zakończenie dla klas 4 – 7

12:00 – zakończenie dla klas 1 – 3

 

Uroczystości zakończenia roku szkolnego zaplanowane są na dziedzińcu szkolnym. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjała, zostaną przeniesione do hali sportowej.

 

 

W piątek autobus szkolny wyjedzie o godzinie 7:30 z Jaktorowa. Kurs powrotny o godzinie 13:15.

Więcej

Charytatywny Turniej Piłki Nożnej dla Wiktorii.

2022-06-09

Na pewnej godzinie wychowawczej w głowach uczniów klasy 8c zrodził się pomysł pomocy charytatywnej. Uczniowie wraz z wychowawcą postanowili zorganizować turniej piłkarski dla paru drużyn. Cała inicjatywa dość szybko się rozwinęła do naszego pomysłu zaczęły dołączać uczniowie innych klas 8 i dlatego  w dniu 5.06.2022 przy współpracy z Klubem Piłkarskim Tur Jaktorów odbył się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wiktorii w dwóch kategoriach wiekowych 2013 i 2014. Młodzież klas ósmych zorganizowała jeszcze kilka atrakcji takich jak  malowanie twarzy, strzały do bramki, żonglowanie piłką, tory przeszkód na czas, za które dzieciaki dostały super nagrody. W czasie trwania turnieju pokaz swoich umiejętności i możliwości zaprezentowała Ochotnicza Straż Pożarna z Jaktorowa. Pokazy straży cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców, a szczególnie puszczana woda która pozwalała chłodzić się w ten piękny i upalny dzień. W turnieju brało udział około 180 zawodników w 17 drużynach z Płocka, Grodziska Mazowieckiego, Chlebni, Milanówka, Mszczonowa, Książenic i oczywiście z Jaktorowa. W kulminacyjnym punkcie na stadionie Tura Jaktorów było prawie 500 osób. Turniej rozgrywany był na czterech boiskach równocześnie, sędziami byli absolwenci naszej szkoły lub obecni uczniowie, z czego wywiązali się bardzo dobrze. Zbiórka pieniędzy prowadzona była dwutorowo poprzez wpłaty drużyn za udział w zawodach i sprzedaż kiełbasek z grilla, kawy, herbaty, babeczek i różnego rodzaju ciast, nad czym czuwali uczniowie naszej szkoły i rodzice. Nadrzędnym celem organizacji tego turnieju była pomoc w zebraniu pieniędzy na rehabilitację dla małej Wiktorii z porażeniem mózgowym, mieszkanki Jaktorowa. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o rywalizacji sportowej wśród uczniów klas 1 i 2, dla których niejednokrotnie był to pierwszy kontakt z tak dużą imprezą. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali medale, a drużyny puchary i dyplomy. W turnieju nie było klasyfikacji miejsc.  Dziękujemy wszystkim osobom, które dołożyli swoją cegiełkę i z serca pomogli: uczniom klas 8 ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, strażakom starszym Mariuszowi Bielawskiemu, Pawłowi Studzińskiemu, Adamowi i Ewie Grzybowskim, strażakom młodszym Kacprowi Studzińskiemu, Natalii i Kacprowi Bielawskim, sędziom - Jakubowi Malcowi, Kacprowi Mireckiemu, Jakubowi Kłosowi, Karolowi Gontarczykowi, ratowniczce medycznej Karolinie Grabowskiej, Ewelinie Palarczyk, Sebastianowi Grabowskiemu, Pawłowi Iwanowskiemu, Pawłowi Mrozowi, Arkadiuszowi Pankiewiczowi, Pawłowi Świetlickiemu, Piotrowi Pruszkowskiemu, rodzicom uczniów naszej szkoły i klubu, lokalnym firmom Dromet Sylwester Drązikowski, MA-BOX Michał Jurczak, Expres Optyk Łukasz Szeliga, Sklep mięsny Arkadiusz Godula,  wszystkim osobom które w ten dzień były z nami i nas wspomagały. Piękny dzień, super inicjatywa i tylko trzeba życzyć naszej kochanej Wiktorii dużo zdrowia, a jej rodzicom dużo wytrwałości. Mamy nadzieję, że to nie będzie ostatni taki turniej organizowany przez społeczność szkolną.

Bartłomiej Warda 

Więcej

Nagroda dla ucznia klasy 5d Wojciecha Ciebienia ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie

2022-06-06

3 czerwca 2022 r odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Zamek i jego dzieje widziane oczami wyobraźni dziecka”. W konkursie zostały wyłonione ciekawe prace dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Wojciech Ciebień z klasy 5d wyróżnił się oryginalnością i fantazją, otrzymał trzecią nagrodę w tej kategorii. Na uczestników czekały też inne niespodzianki przygotowane przez organizatora konkursu – Zamek Królewski w Warszawie. Wojtkowi dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

 

Danuta Rex

Więcej

Ten dzień był dla Dzieci

2022-06-06

1 czerwca w Szkole Podstawowej odbył się Dzień Dziecka. Tego dnia uczniowie spotkali się z wychowawcami i mogli uczestniczyć w różnych atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej. W organizację włączyli się: Gmina Jaktorów, Ochotnicza Straż Pożarna z Jaktorowa, Gminna Biblioteka Publiczna, Hufiec Jaktorów, Policja. Zajęcia dla dzieci zorganizowane były również przez: szkołę językową The Academy, Aviation Artur Trendak, Elkamino Dom, Baba Joga Shala, Szkolne Kasy Oszczędności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się krowa dostarczona przez firmę Junior Jacka Prokopczyka (szkolny program owoce i warzywa). Inne atrakcje to fotobudka, laboratorium magii, dmuchańce, lody, zajęcia sportowe, malowanie buziek, bańki mydlane. Pomimo deszczu, dobrej zabawy nie było końca. Miło było popatrzeć na pełne radości i umalowane twarze dzieci. Wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

 

Organizatorzy

Więcej

„W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II i Błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu”

2022-06-06

W Ojczyźnie naszej jak i całym świecie przeżywamy obecnie wiele trudnych doświadczeń, cierpień i zamętu. Ludzie zamykają się w sobie, poszukują szczęścia na własną rękę, osłabiona jest więź międzyludzka, a przede wszystkim krytyce poddaje się wszystko i wszystkich.

Aby przezwyciężyć  te trudności, każdy człowiek poszukuje autorytetu, na którym mógłby wesprzeć się i obrać „właściwą drogę”, którą będzie podążał przez życie.

Społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie od wielu lat organizuje spotkanie okolicznościowe w lokalnym Kościele pod hasłem „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II”.

Po prawie trzech latach pandemii wróciliśmy do tej tradycji. W tym roku, 29 maja 2022 roku przygotowaliśmy dla społeczności lokalnej montaż słowno-muzyczny „W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II i Błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu”.

Podtrzymujemy  przesłanie dwóch największych autorytetów w naszej historii. Święty Jan Paweł II i Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński niepodważalnie stanowią wzór do naśladowania. Nie poddali się naporom czasu, przemijającym modom, pragnieniu łatwej popularności ani „gładkiemu mówieniu”. Od początku do końca „byli sobą”. Wszyscy ci, którzy się z nimi osobiście zetknęli potwierdzają, że to spotkanie stanowiło wyjątkowe uczucie duchowego uzdrowienia.

My, spadkobiercy ich wielkiego dzieła, pragniemy przekazywać  te „prawdy” kolejnym młodym pokoleniom. W tym roku nasze rozważania skupiły się na treściach dotyczących rangi Kościoła, który jest darem Boga, roli rodziny, troski o młode pokolenie i jedności braterskiej.

Rozważania te zostały zaprezentowane przez Dyrektora naszej szkoły – Pana Marcina Gorgola, Panią Dyrektor - Ilonę Bałagulską, przedstawicieli Rodziców – Panią Monikę Krzemień oraz Pana Sylwestra Michtę, nauczycieli – Hannę Drązikowską i Beatę Łyszkowską. Przedstawicielem głosu młodzieży był Paweł Lisichin - uczeń klasy ósmej, zaś dzieci reprezentowali uczniowie klasy 4d – Natalia Mucha, Antoni Kakietek, Kacper Studziński i Jan Strzemieczny.

Oprawę muzyczną zawdzięczamy chórowi szkolnemu i zespołowi instrumentalnemu pod dyrekcją Kariny Borządek i Krzysztofa Gwiazdy. Można było usłyszeć niezapomniane utwory, takie jak Wadowice czy Abba Ojcze. Wybrzmiały również nowe kompozycje naszego mistrza – Krzysztofa Gwiazdy. Dopełnieniem treści i muzyki był pokaz multimedialny, który przygotowała Izabela Starus. W oprawę liturgiczną Mszy Świętej zaangażowali się rodzice i uczniowie klasy 6b.

Mamy nadzieję, że takie  uroczystości wnoszą wiele dobrego w życie naszej społeczności lokalnej.
Z tego miejsca zapraszamy na kolejne spotkanie - w maju 2023 roku.

Beata Łyszkowska

Więcej

Piosenka jest dobra na wszystko - 2022

2022-06-06

W dniu 04 maja 2022 r. odbył się szkolny konkurs piosenki "Piosenka jest dobra na wszystko".

 

Jury spośród około czterdziestu wykonawców wyłoniło laureatów:

 

Kategoria klasy I - III

I miejsce:

Filip Szymański kl. 2D

 

II miejsce:

Mateusz Buczyński kl. 2A

Rut Piech kl. 3A

Magdalena Drabczyk kl. 2D

Zofia Tracz kl. 1A

 

III miejsce:

Amelia Korona kl. 3C

Marcelina Mudryk kl. 2B

 

Wyróżnienie:

Kinga Stępień kl. 3C

Emilia Nowecka kl. 3A

Amelia Barnet kl. 2B

 

Kategoria klasy IV - VIII

I miejsce:

Mikołaj Szymański kl. 5A

Adela Ossowska kl. 5C

 

II miejsce:

Patrycja Spólnik kl. 4C

Emil Bielecki kl. 5A

 

III miejsce:

Natalia Tkaczyk kl. 7D

Natalia Łącka kl. 6D

 

 

Wszystkim wykonawcom gratulujemy!!!

 

Karina Borządek

Więcej

Realizacja Projektu Międzyszkolnego

2022-06-06

W XXI wieku w czasach pełnych nowości, Internetu, smsów czy maili, niektórzy powiedzą, że pisanie listów to miniona epoka, przeżytek albo relikt przeszłości, ale to nie dotyczy Pierwszoklasistów z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Jaktorowie oraz Trzecioklasistów ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO w Żyrardowie, którzy w obecnym roku szkolnym 2021/2022 realizowali międzyszkolny projekt "Dzieci listy piszą", dzięki któremu pięknie pielęgnowali zanikający sposób komunikowania się i zacieśniali między sobą więzi przyjaźni.

W ciągu całego roku uczniowie wymienili między sobą wiele listów, w których opowiadali o sobie, o swojej szkole oraz o swoich przeżyciach. Przesyłali też do siebie listy okolicznościowe z okazji świąt, w których zamieszczali własnoręcznie tworzone karty świąteczne wraz z życzeniami. Każdemu pisaniu, otwieraniu koperty czy odczytywaniu zapisanej treści, towarzyszył dreszczyk emocji, który udzielał się każdemu. Dzięki zaangażowaniu w projekt uczniowie rozwijali również swoje umiejętności takie jak: staranne pisanie, dokładne planowanie, tworzenie spójnej wypowiedzi pisemnej, jak również ćwiczyli swoją wyobraźnię, cierpliwość i rozwijali kreatywność.

Finałem całego projektu było spotkanie integracyjne, które odbyło się 23.05.2022r. w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Jaktorowie. To był niesamowity dzień pełen zabaw i niespodzianek. Miłym akcentem, było zbieranie podpisów na koszulkach, w których dzieci zrobiły sobie wspólne zdjęcie, a zabawy integracyjne, plastyczne oraz piknik i piękna pogoda dostarczyły uczniom wiele miłych przeżyć i emocji, a uśmiech nie schodził z ich twarzy.

Małgorzata Klepacz

Więcej

Pierwszoklasiści z klasy 1a czytają przedszkolakom - przedszkolno–szkolna akcja edukacyjna

2022-06-06

W dniu 27 maja pierwszoklasiści z klasy 1a odwiedzili w przedszkolu dzieci z grupy 3a „Motylki” i przeczytali im piękną bajkę Marii Łastowieckiej „Kto kiedy zasypia”. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia ćwicząc piękne czytanie w domu i w klasie. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały czytanych opowieści i z zainteresowaniem oglądały ilustracje w książce. Atrakcją dla wszystkich dzieci były wspólne harce przy popularnej zabawie „Stary niedźwiedź mocno śpi…”. Dla pierwszoklasistów prezentacja umiejętności interpretacyjnych tekstu czytanego była niezwykłym przeżyciem. Wychowawca przedszkolaków, pani Marta Słomczyńska, zdradziła nam, że maluszkom bardzo spodobała się przygotowana bajka i  z  niecierpliwością czekają na kolejną wizytę starszych kolegów ze szkoły.

Małgorzata Klepacz

Więcej

„Czytanie Szekspira”

2022-06-06

            11 i 12 maja w naszym Zespole po raz pierwszy odbył się konkurs pt. „Czytanie Szekspira”. Uczniowie klas VII i VIII  musieli zmierzyć się z czytaniem, oczywiście po angielsku, najsłynniejszego monologu Williama Szekspira zatytułowanego „Być albo nie być.” Uczniowie z chęcią wcielili się w postać Hamleta i najlepiej jak potrafili przeczytali tekst, zwracając uwagę na poprawną wymowę, intonację oraz sens przeczytanego tekstu.

           11 maja nad wynikami konkursu pracowała komisja w składzie: p.Ewa Adamus, p.Michał Fryzowski oraz p.Aleksandra Płoska. Jury miało ocenić występy uczniów klas VII.

            Natomiast 12 maja odbył się konkurs dla uczniów klas VIII, występy uczniów oceniała komisja w składzie: p.Beata Gałązka, p.Marta Sitek oraz p.Aleksandra Płoska. Dziękuję również p. Danucie Rex-Sadowskiej za wykonanie plakatu przedstawiającego postać Hamleta.

            Myślę, że konkurs pt. „Czytanie Szekspira” był okazją, aby uświadomić uczniom, że języka angielskiego można uczyć się na wiele sposobów. Ponadto konkurs był szansą, aby uczniowie choć trochę poznali twórczość Williama Szekspira, zaciekawili się jego dorobkiem literackim i w przyszłości zaczęli czytać dramaty tego wielkiego angielskiego pisarza.

Oto wyniki konkursu:

 

Kl. VII

I miejsce Tymon Kukiełka kl.VII d

II miejsce Urszula Dąbrowska kl. VII b

III miejsce Jan Derewianko kl. VII a

 

Kl. VIII

I miejsce Leonard Kukowski kl. VIII d

II miejsce Paweł Lisichin KL. VIII a

III miejsce Fryderyk Mączyński kl. VIII d

 

Zwycięzcom gratulujemy!

 

Aleksandra Płoska

Więcej

Sukcesy sportowców

2022-06-06

            W ostatnich dniach maja, Nasza Szkoła wzięła udział w kolejnych zawodach sportowych organizowanych w ramach Szkolnego Związku Sportowego i jak to często miało miejsce w tym roku osiągnęliśmy wyniki, o których nie śniło się nikomu. Na początek międzypowiatowe zawody w lekkiej atletyce i zmagania uczniów wyłonionych w kwalifikacjach powiatowych (prawo startu miało po 3 najlepszych zawodników z mistrzostw powiatów Grodziskiego, Pruszkowskiego, Żyrardowskiego, Warszawsko - Zachodniego i Sochaczewskiego). W w/w zawodach już w pierwszym biegu nasza męska sztafeta 4x100 metrów w składzie J. Derewianko, M. Wasiak, J. Najsarek i N. Piech, sprawiła niespodziankę i z dużą przewagą wygrała rywalizację. Złote medale i kwalifikacje na zawody wojewódzkie tylko zaostrzyły apetyty na kolejne sukcesy. Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli, najszybszy na dystansie 100 metrów w Mistrzostwach Powiatu Grodziskiego Mateusz Wasiak, świeżo upieczony medalista z kolegami ze sztafety nie dał szans swoim rówieśnikom i w rywalizacji międzypowiatowej zdobył kolejny medal w tym dniu, tym razem na swoim koronnym dystansie 100 metrów, stając się tym samym "najszybszym mężczyzną w najbliższych 5 powiatach". Z taką formą Mateusza aż strach pomyśleć, co zrobi na zawodach wojewódzkich... które odbędą się w Warszawie 9 czerwca. Mocno trzymamy kciuki zarówno za Mateusza jak i za sztafetę. Warto również dodać, że 4. miejsce na najtrudniejszym dystansie tych zawodów, czyli w biegu na 1000 metrów, w bardzo złych warunkach atmosferycznych, zajął Nikodem Piech, multimedalista sportowy. Były to najlepsze wyniki naszych uczniów w zawodach tej rangi od 15 lat.

            31 maja uczniowie naszej szkoły w składzie: F. Dmowski, M. Jaroszewski, F. Konopiński, D. Gałązka, M. Szymański, P. Juszyński, F. Juszyński, M. Palarczyk, J. Malec rywalizowali w wojewódzkim finale turnieju piłki nożnej „Z podwórka na stadion – o puchar Tymbarku”. Chłopcy zostali sklasyfikowani na miejscach 5-8. W zawodach wzięło udział 64 drużyny z całego województwa. W grupie chłopcy wygrali trzy mecze z zespołami z Ostrołęki, Zwolenia i Żyrardowa. Z pierwszego miejsca w grupie awansowali do ćwierćfinału. W ćwierćfinale padł remis, po którym wykonywane były rzuty karne, które zdecydowały o zwycięstwie przeciwników z Mińska Mazowieckiego.

            Jak się jednak okazało starty naszych najstarszych uczniów były tylko początkiem sukcesów, które na zawsze zapiszą sie w historii szkoły. Również w piątek 31 maja 2022 roku na Polach Bitwy pod Gunwaldem odbyły się bowiem Ogólnopolskie Finały w indywidualnych biegach przełajowych chłopców i dziewcząt. Po raz pierwszy w historii uczeń naszej szkoły Dawid Chechłacz z klasy 5a wziął udział  w zawodach tej rangi. Szósty zawodnik Mistrzostw Województwa Mazowieckiego w rywalizacji ponad 130 uczniów z całego kraju, w tym również uczniów o rok starszych od niego, zajął 8. miejsce!!! Dawid, jesteś wielki! Dziękujemy Ci za ciężką pracę i fantastyczny wynik. Liczymy na to, że w przyszłym roku potwierdzisz swój wielki talent i jeszcze bardziej wyśrubujesz najlepszy wynik w historii Szkoły Podstawowej w Jaktorowie.

 

Zespół Nauczycieli wychowania fizycznego ZS-P w Jaktorowie. 

Więcej

26 maja Dzień Matki!

2022-05-26

ŻYCZENIA DLA MAM OD DZIECI Z KLASY 2A

To jest bukiecik dla Ciebie Mamo,

Malutki, aby odpędził smutki,

Żeby Ci kwitł i w zimie i w lecie,

Nawet wówczas, gdy śniegiem zamiecie.

Jeden kwiatek to uśmiech.

Drugi to miłe słowo.

Trzeci to pomoc dla mamy,

gdy sprzątamy lub naczynia zmywamy.

I jeszcze listki - nasze piątki i szóstki wszystkie.

Wszystkiego Najlepszego Mamo!

Więcej

Wycieczka do Łodzi

2022-05-26

       18 maja 2022r. uczniowie  klasy 2a i 2c wybrali  się na wycieczkę do Łodzi.

Wycieczkę rozpoczęliśmy wizytą w profesjonalnej kręgielni, gdzie odbyła się świetna  zabawa na torach do gry w kręgle. Program wycieczki obejmował również zabawę w Arena Laser Game, gdzie w największym w Polsce Centrum Gier Laserowych, uczniowie mogli zagrać w elektroniczny paintball.         W dwupoziomowym labiryncie, wzbogaconym efektami dźwiękowymi i świetlnymi  uczestnicy musieli wykazać się refleksem, inteligencją, sprytem oraz przemyślaną strategią. Oprócz zabawy dzieci  zdobywały też wiedzę. W Exsperymentarium czekała na nich interaktywna wystawa pozwalająca zrozumieć zagadnienia  z różnych dziedzin fizyki, biologii, chemii, które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach oraz na stanowiskach interaktywnych. Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów była możliwość skorzystania z tunelu kosmicznego!

       Wszyscy bardzo zadowoleni, chociaż zmęczeni wrócili bezpiecznie do domu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Ewa Witkowska

Małgorzata Golędzinowska

Więcej

Szkolny konkurs SKO

2022-05-24


Szkolny konkurs SKO na wykonanie ekologicznego przybornika z symbolem SKO z wykorzystaniem surowców wtórnych. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I - III

 

Celem konkursu jest:

- zaangażowanie uczniów do aktywnego udziału w SKO,

- stworzenie warunków do wypowiedzi artystycznej w formie pracy przestrzennej na wykonanie ekologicznego przybornika z symbolem SKO,

- pobudzenie kreatywności uczniów.

 

Regulamin konkursu:

- uczestnicy konkursu wykonają jedną pracę w dowolnej formie przestrzennej z wykorzystaniem surowców wtórnych (np.: papier, tektura, zużyte papierowe opakowania, plastikowe butelki, zużyte tkaniny itp.);

- termin składania prac do 31 maja 2022 r.

- najlepsze prace zostaną nagrodzone.

 

Kryteria oceny prac:

- zgodność z tematem,

- estetyka pracy,

- samodzielność,

- pomysłowość i oryginalność.

 

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE SKO

 

 

 

Emilia Skrzypczyńska i Eliza Sztejna 

Więcej

Weź udział w konkursie "Test wiedzy SKO"

2022-05-24

Z przyjemnością informujemy, że jak co roku w ramach działającego w naszej szkole programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności bierzemy udział w Teście wiedzy SKO organizowanym przez PKO Bank Polski. Test jest częścią „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli”, w którym co roku bierzemy udział jako szkoła. Za dobry wynik osiągnięty w teście szkoła ma szansę otrzymać, aż 20% punktów możliwych do zdobycia w Konkursie.

 

W związku z tym serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie.  

Test ma formę elektroniczną, na specjalnej stronie internetowej, poniżej znajduje się link do testu:

 

https://www.pkobp.pl/test-sko/

 

Do uruchomienia testu niezbędny jest kod szkoły: 531.

 

SKO kierowane jest do dzieci, ale w teście mogą uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – także dorośli. Test można wykonać wielokrotnie.

 

Pierwszacy już biorą udział w super zabawie ????

 

Dziękujemy za pomoc.

 

Opiekunowie SKO Emilia Skrzypczyńska i Eliza Sztejna

Więcej

Wycieczkowania czas – czas zacząć

2022-05-24

Po długim okresie, pozbawionym nie tylko stacjonarnego nauczania, normalnych, bezpośrednich kontaktów, ale i wycieczek, następuje czas względnej szkolnej normalności. A jednym z jego przejawów jest to, co większość uczniów lubi, czyli wyrwanie się ze „szkolnych ław”. Takim beztroskim, towarzyskim kontaktem z koleżankami i kolegami, w nowym, dla wielu ciekawym i odkrywanym – otoczeniu. Pewna dawka historii narodowej, piękno stylów architektonicznych czy walorów środowiska przyrodniczego, może być inspiracją do dalszego poznawania. Jeżeli nawet nie od razu, to w przyszłości wspomnienia mogą odżyć i stać się pożywką dla zgłębiania i rozumienia piękna ojczystych krajobrazów i zabytków.

 

Wycieczki – jak wiadomo – bawią i uczą. Na taką dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie udały się klasy 7a i 7b oraz kilku uczniów z klasy 8c. Wiek, zainteresowania i i temperamenty uczniów spowodowały, że oprócz krótkiego zapoznania się ze stolicą świętokrzyskiego – Kielcami, obejrzenia zjawiskowej jaskini Raj oraz jednego z największych gołoborzy w Środkowej Europie, młodzież dostała sporą dawkę ruchu. Oprócz podejścia na Święty Krzyż, mieliśmy wejście na zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach, długi spacer wśród najbardziej znanych światowych budowli w Sabat Krajno i park linowy. Odważni zmierzyli się z trudną trasą, dodatkowo przy bardzo silnym wietrze. Dla wytrwałych i mających niespożytą energię, w ośrodku, gdzie był nocleg, można było poszaleć na boisku z piłką. Bardzo ładną pogodę mieliśmy oczywiście „zamówioną”, a deszcz powitał dopiero powracających.

 

 

 J. S.

 

 

Więcej

Projekt edukacyjny uczniów z klas 1-3

2022-05-16

         Od 10 maja w naszej szkole można oglądać wystawę pt. ,,Moja mała Ojczyzna – Jaktorów”, która powstała przy ogromnym wysiłku uczniów z klas 1-3 wspieranych przez swoich wychowawców i rodziców. Celem projektu było poszerzanie wiedzy o swojej miejscowości i rozbudzenie przywiązania do miejsca w którym mieszkamy.     Prace nad projektem trwały kilka miesięcy. Uczniowie z klas trzecich wykonali przepiękne makiety. Możemy m.in. zobaczyć makietę kościoła, straży pożarnej, szkoły podstawowej, sklepu, piekarni, policji ale także stacji kolejowej z pociągami i ciekawych miejsc. Albumy i foldery są dziełem ich młodszych o rok kolegów. Można w nich znaleźć historię szkoły, legendę o powstaniu Jaktorowa, informacje o roślinności i zabytkach naszej miejscowości. Pierwszaki uwieczniły swoją małą ojczyznę w pracach plastycznych. 

          Uczniowie wspaniale wywiązali się z powierzonych im zadań. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

 

Wychowawcy klas 1-3

Więcej

Gniazdko dla ptaszka

2022-05-16

Nadeszła wiosna. Przyleciały już ptaki z ciepłych krajów. Od dzisiaj na naszych mniejszych przyjaciół czekają piękne gniazda, które wykonali uczniowie klasy 2b. Nie było to łatwe zadanie. Jak ptaszki dają sobie z tym radę? - pytały dzieciaki. W niektórych gniazdach już pojawili się pierwsi mieszkańcy, są nawet jajka. Po pracy trzeba było posprzątać. To już nikomu nie sprawiło trudności.

 

Bożena Wiśniewska

Więcej

Kolejne sukcesy sportowe uczniów

2022-05-11

Kolejne zawody i kolejne sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie. Tym razem w ramach Mistrzostw Powiatu Grodziskiego w lekkoatletyce, które odbyły się w dniu 6.05.2022 na stadionie w Międzyborowie nasi chłopcy okazali się najlepsi w klasyfikacji drużynowej, wygrywając między innymi z drugimi w klasyfikacji uczniami SP nr 6 w Grodzisku oraz trzecimi uczniami SSP MTE w Milanówku. Na sukces naszej drużyny złożyły się świetne wyniki indywidualne naszych uczniów.

Zdominowaliśmy biegi krótkie, w których nasza sztafeta 4x100 metrów zdobyła złote medale i tytuł "Najszybszych w Powiecie Grodziskim". Dodatkowo Mateusz Wasiak zdobył złoty medal w biegu na 100 metrów, trzeci na tym samym dystansie był Kajtek Wojciechowski a siódmy Jan Derewianko. Złoto w biegu na dystansie 1000 metrów po fantastycznym biegu i jeszcze lepszym finiszu zdobył Nikodem Piech, który dołożył do indywidualnych osiągnięć również brązowy medal w sztafecie olimpijskiej. Brąz ze sztafety otrzymali również M. Wasiak, J. Derewianko, S. Tymiński. Poza naszymi medalistami świetne wyniki uzyskali również J. Najsarek i S. Tymiński w biegu na 600 metrów, zajmując kolejno 4. i 5. miejsce w powiecie oraz S. Szkop, który był 6. w biegu na 200 metrów. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Marta Affek, która zajęła 4. miejsce w biegu na 600 metrów, Zuza Bartkiewicz 7. na tym samym dystansie, oraz Iga Bałagulska, która była 7. w biegu na 100 metrów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Daniel Kupiec

Więcej

III Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII

2022-05-10

22 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie odbył się III Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”.

 Konkurs skierowany był do uczniów klas: VI, VII,VIII szkoły podstawowej z terenu Gminy Jaktorów. W zmaganiach konkursowych udział wzięło 19 uczestników. Jury konkursu w składzie: Mariola Barcikowska, Małgorzata Sowa, Anna Ostrowska, Beata Wesołowska oraz Maria Szymańczak dokonało oceny dyktand. Wszyscy finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności ortograficznych. Komisja konkursowa po uważnym sprawdzeniu prac pisemnych wyłoniła zwycięzców konkursu.

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobyła Julia Krawczyk uczennica Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, II miejsce ex aequo zajęły Natalia Łącka i Iga Bałagulska uczennice Szkoły Podstawowej w Jaktorowie, III miejsce przypadło Amelii Samsel uczennicy Szkoły Podstawowej w Międzyborowie oraz  Aleksandrze Sobolewskiej uczennicy Szkoły Podstawowej w Jaktorowie.

Wyróżnienia przyznano: Amelii Rak i Julii Ciołek uczennicom Szkoły Podstawowej w Międzyborowie oraz, Urszuli Dąbrowskiej i Pawłowi Lisichinowi uczniom Szkoły Podstawowej w Jaktorowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy, a laureaci nagrody książkowe. Zdobywca tytułu Mistrza Ortografii został uhonorowany wiecznym piórem z wygrawerowanym logo konkursu.

Po części konkursowej odbyło się spotkanie, które poprowadziła artystka malarka Danuta Rex. Tematem była wiosna w malarstwie. Artystka w sposób barwny i ciekawy opowiedziała o znanych dziełach wybitnych malarzy, którzy ulegli wiosennym inspiracjom i przelali piękno tej niezwykłej pory roku wprost na swoje płótna.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom. Zgodnie ze znaną zasadą - ,,Pisać każdy potrafi, kto uczy się ortografii”- zachęcamy do zgłębiania tajników polskiej ortografii i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu o tytuł Mistrza Ortografii.

 

Maria Szymańczak

Więcej

Zebrania z rodzicami w maju 2022

2022-05-05

Zebrania z rodzicami klasy 1-3

10 maja 2022r. godz. 17:00

Klasa 1a sala nr 1

Klasa 1b sala nr 2

Klasa 2b sala nr 10

Klasa 3b sala nr 6

Klasa 3c sala nr 7

10 maja 2022r. godz. 18:00

Klasa 1c sala nr 1.16

Klasa 1d sala nr 1.14

Klasa 2c sala nr 9

Klasa 2d sala nr 1.15

Klasa 2a sala nr 5

Klasa 3a sala nr 4

 

Zebrania i dzień otwarty klasy 4-8

11  maja 2022r. godz. 17.00

Klasa 4a sala nr 1.11

Klasa 4d sala nr 0.04

Klasa 5a sala nr 1.16

Klasa 5b sala nr 2.06

11  maja 2022r. godz. 18.00

Klasa 4b sala nr 1.13

Klasa 6b sala nr 2.05

Klasa 7a sala nr 3.09

Klasa 7b sala nr 2.02

Klasa 7d sala nr 3.05

 

12  maja 2022r. godz. 17.00

Klasa 4c sala nr 1.15

Klasa 5c sala nr 2.03

Klasa 5d sala nr 2.07

Klasa 6a sala nr 2.12

Klasa 7c sala nr 3.03

Klasa 8a sala nr 3.01

Klasa 8b sala nr 3.06

Klasa 8c sala nr 3.02

Klasa 8d sala nr 3.07

Więcej

Wiwat Maj, Trzeci Maj!

2022-05-02

Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych.

Uczniowie klasy I b wykonali patriotyczne lapbooki, czyli teczki tematyczne w których umieścili informacje na temat symboli narodowych, polskiej stolicy, waluty i innych ciekawostek. Prace powstawały w wielkim skupieniu, zaangażowaniu. Nie zabrakło również rozmów dotyczących: czym jest patriotyzm, wolna ojczyzna. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i pomysłowością.

 

Ewa Grzybowska

Renata Zielińska

Więcej

Warsztaty ekologiczne z okazji Dnia Ziemi

2022-04-29

26 kwietnia 2022r. odbyły się warsztaty ekologiczne dla klasy 1b, które zorganizowali i poprowadzili uczniowie klasy 2a w ramach koła przyrodniczego. W zajęciach wzięli  udział zaproszeni goście – Dyrektor Szkoły p. Marcin Gorgol, Wicedyrektor p. Joanna Cackowska oraz panie Ewa Grzybowska i Renata Zielińska.

Głównym celem warsztatów było angażowanie uczniów w działania proekologiczne oraz kształtowanie nawyku segregowania odpadów. Podczas warsztatów dzieci brały udział w zabawach ekologicznych, dowiedziały się, jak należy segregować odpady, jakie kolory mają pojemniki na śmieci. Obejrzały również krótki film edukacyjny o segregacji śmieci. Podsumowaniem warsztatów było wykonanie ekobohatera przez uczniów klasy 1b. Do wykonania pracy uczniowie wykorzystali plastikowe butelki, butelki szklane, papier, torebki foliowe.

Oto efekty ich pracy.

 

Ewa Witkowska

Więcej

Przed egzaminem ...

2022-04-29

W linku poniżej uczniowie klas 8 znajdą garść informacji, które pomogą przed egzaminem:



Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym



Powodzenia


Więcej

Świąteczne życzenia

2022-04-15


Więcej

Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska

2022-04-15

Tak brzmiało hasło na jednym z plakatów wykonanych przez uczniów z klasy 2b, które zachęcały do zbierania karmy dla zwierząt przebywających w schronisku. Dzieciaki z tej klasy przygotowały także pudełka do których można było wkładać karmę. Zbiórka trwała miesiąc. Będzie niejedna miska pełna jedzenia. Dziękujemy wszystkim za okazanie serca bezdomnym zwierzakom.

Bożena Wiśniewska

Więcej

Laureaci konkursu czytelniczego – klasa 2b

2022-04-15

Uczniowie klasy 2b prze cały rok szkolny uczestniczą w zajęciach koła czytelniczego .W ramach tych zajęć dzieciaki m.in. przygotowują się do konkursów czytelniczych.  Efektem tych przygotowań są zdobyte w konkursie „Oczaruj mnie …literaturą europejską” czołowe miejsca na etapie powiatowym. Franciszek Bałagulski zajął I miejsce z wierszem M. Brykczyńskiego „Kruk w kąpieli”,  a Magdalena Drabczyk II miejsce  z wierszem J. Tuwima „Okulary”.

Serdecznie gratuluję moim uczniom i życzę dalszych sukcesów.

Bożena Wiśniewska

Więcej

Przy świątecznym stole

2022-04-15


13 kwietnia w klasie 1a i 1c odbyły się świąteczne spotkania klasowe. Uczniowie wspólnie z nauczycielami nakryli i udekorowali świąteczny stół. Przyniesione przez dzieci wiosenno - świąteczne potrawy przepięknie się prezentowały oraz wyśmienicie smakowały. Na naszych przedświątecznych spotkaniach mieliśmy przyjemność ugościć wspaniałych gości.
Był to czas spędzony w przemiłej i radosnej atmosferze.

Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

 

Emilia Skrzypczyńska i Małgorzata Klepacz

Więcej

„Oczaruj mnie…”

2022-04-11

7 edycja konkursu „Oczaruj mnie…” odbyła pod hasłem „literatury europejskiej”.

Szkolne eliminacje miały miejsce 9.12.2021 roku. Wzięło  w nich udział 28 uczestników, 22 recytatorów z klas I-III i 6 bajarzy z klas IV-VIII. Jury w składzie: Joanna Cackowska i Beata Wesołowska, zakwalifikowało 16 uczestników do etapu powiatowego, 10 marca gościli oni w murach Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim.

Dziś znamy już wyniki etapu powiatowego!!!

Wszyscy uczestnicy konkursu z powiatu, spotkali się 5 kwietnia 2022 roku,

na Gali podsumowującej Konkurs w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Nasi recytatorzy odnieśli wielki sukces. Wśród laureatów powiatowego etapu, znaleźli się wszyscy uczestnicy etapu powiatowego:

 

                        I miejsce:

(w nawiasie nazwisko nauczyciela przygotowującego)

Hanna Skrzypczyńska kl. 1a (M. Klepacz)

Franciszek Bałagulski kl. 2b (B. Wiśniewska)

Amelia Korona kl. 3c (D. Ślesińska)

Ewa Łagunionok kl. 3c (D. Ślesińska)

 

II miejsce:

Helena Kukiełka kl. 1a (M. Klepacz)

Zofia Tracz kl. 1a (M. Klepacz)

Zuzanna Marzoch kl. 2a (E. Witkowska

Magdalena Drabczyk kl. 2b (B.Wiśniewska)

Filip Szymański kl. 2d (B. Fijewska)

Michał Zduńczyk kl. 3b (J. Bartosiak)

Emil Bielecki kl. 5a (M. Szymańczak)

Daniel Chechłacz kl. 5a (M. Szymańczak)

Jakub Roszczyk kl. 5a (M. Szymańczak)

Ewa Kukiełka kl. 5b (A. Ostrowska)

Adela Ossowska kl. 5c (D. Brzezińska)

Antonina Pietrzak kl. 7b (A. Ostrowska)

 

Po wręczeniu nagród, wszyscy zgromadzeni wysłuchali recytacji wiersza ”Kocham Ukrainę” w języku ukraińskim oraz kilku prezentacji uczestników konkursu.

Na zakończenie uroczystości wszyscy mieli okazję zobaczyć film pt. „Skarb Mikołajka”.

        Dziękuję uczestnikom za udział w konkursie, wszystkim nauczycielkom i rodzicom za przygotowanie uczniów. Gratuluję wspaniałych wyników i zachęcam do uczestnictwa w kolejnych edycjach Konkursu „Oczaruj mnie…”.

 

Beata Wesołowska

Więcej

Złoty medal Dawida

2022-04-06

W dniu 05.04.2022 r Dawid Chechłacz po walce na finiszu

zdobył złoty medal mistrzostw powiatu

w Indywidualnych Biegach Przełajowych na 1000 metrów.

 

Wielkie brawa!!!

Robert Strupiński


Więcej

Sukcesy w biegach przełajowych

2022-04-06

W dniu 5 kwietnia 2022 roku w Milanówku odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Indywidualnych Biegach Przełajowych w kategorii dzieci. Uczniowie z Jaktorowa zdobyli 3 medale. W roczniku 2010 złoty medal zdobył Dawid Chechłacz, brązowy medal Filip Dmowski. W tym samym roczniku brązowy medal zdobyła Emilia Gontarczyk. W roczniku 2011 czwarte miejsce wywalczył Mikołaj Jaroszewski, co zapewniło mu awans do zawodów międzypowiatowych. Pochwalić należy wszystkich uczniów, którzy dobiegli do mety.


Bieg na 800 m dziewcząt. 3 m-ce Emilia Gontarczyk, 5 m-ce Wiktoria Gontarczyk, 7 m-ce Anika Sandowicz. Cała trójka dziewcząt awansowała do zawodów międzypowiatowych.


Robert Strupiński




Więcej

Konkurs piosenki dziecięcej i młodzieżowej

2022-04-05

Zapraszamy do udziału w


 KONKURSIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ


„Piosenka jest dobra na wszystko”


konkurs odbędzie się w szkole, w sali prób chóru/parter przy sekretariacie/


Konkurs odbędzie się 27.04.2022 r.  godzina rozpoczęcia przesłuchań zostanie podana po ustaleniu list przesłuchań.


Prosimy wziąć z sobą aranże/ podkłady muzyczne nagrane na płycie cd lub pendrive!


Konkurs przebiegać będzie w następujących kategoriach:

   a) soliści z kl. I – III

   b) soliści z kl. IV – VIII


Zaproszenie do konkursu piosenki 2022

Więcej

OGÓLNOPOLSKI SUKCES KLASY 1A

2022-03-28

Uczniowie klasy 1a wzięli udział w jesienno – zimowym etapie 12. Edycji ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Realizując projekt w moim zespole przeprowadziłam zadania wyznaczone w projekcie, ale też podjęłam z dziećmi szereg działań dodatkowych według swojego pomysłu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem brali udział w proponowanych zadaniach. Poprzez zabawy edukacyjne przyswajali wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, którą z zapałem stosowali w praktyce.

Działania naszego zespołu zostały docenione przez komisję sędziowską, która przyznała nam III miejsce. Warto wspomnieć, że w projekcie wzięło udział 390 zespołów z całej Polski. Jest to wielki sukces!

Uczniowie na wieści o swojej wygranej zareagowali entuzjastycznie, ale i z zaskoczeniem, bo nie wiedzieli, że biorą udział w ogólnopolskim konkursie. Chciałam tak poprowadzić proces edukacyjny, żeby był on dla dzieci sam w sobie fascynującą przygodą i nagrodą. Okazało się jednak, że na uczniów czekają nagrody rzeczowe, które organizator przekaże nam w czerwcu. Oczywiście czekamy na nie z niecierpliwością.

 

Wychowawca klasy i opiekun zespołu projektowego

Małgorzata Klepacz

Więcej

SADZENIE KWIATÓW W KLASIE 1a i 1c

2022-03-25

Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, a wraz z nią sezon na prace ogrodowe, m.in. na sianie i sadzenie kwiatów. Czy można wykonywać prace ogrodowe w sali lekcyjnej? Dla uczniów klasy Ia i Ic nie ma rzeczy niemożliwych.

Podczas pierwszych tematów związanych z wiosną uczniowie mieli okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy związanych z taką zieloną porą roku. Dzieci poszukiwały oznak wiosny, poznały nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, tj. krokusy, przebiśniegi, tulipany, narcyzy, hiacynty, żonkile i wiele innych. Uczyły się także o roślinach cebulowych. Dowiedziały się, jakie warunki musi mieć roślina, by mogła wyrosnąć. Każdy uczeń miał okazję posadzić z cebulki swój kwiatek. Kwiaty w donicach pięknie zdobią parapety naszej klasy. Z pewnością pozwoli to na jeszcze lepsze poczucie, że wiosna jest tuż, tuż.

 

Emilia Skrzypczyńska i Małgorzata Klepacz

Więcej

Z wizytą w OSP Jaktorów

2022-03-14

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaktorowie postanowili odwiedzić ukraińskich rówieśników.



Więcej

Rekolekcje 2022

2022-03-07


Więcej

Akcja Plecaczek

2022-03-04


Akcja „Plecaczek”

 

Drodzy Rodzice, nasza szkoła dołącza do akcji pomocy dzieciom, które przybywają z Ukrainy, tzw. akcji „PLECACZEK”.

Zachęcamy Państwa do wsparcia akcji, a mianowicie skompletowania plecaczka z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Do realizacji potrzebujemy małych plecaczków dla dzieci, nie muszą być nowe, ale w dobrym stanie. Mile widziane motywy dziecięce.

Każdy plecaczek powinien zawierać:

- butelkę wody niegazowanej z dziubkiem

- soczek w kartoniku ze słomką

- mus w tubce

- batonik/czekoladkę/słodycz

- małe opakowanie kredek

- kolorowankę

- małego misia/przytulankę

- paczkę chusteczek higienicznych

- paczkę mokrych chusteczek

 

Skompletowany plecaczek uczniowie naszej szkoły mogą przekazać do wychowawcy klasy lub opiekuna akcji w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie - Pani Emilii Skrzypczyńskiej w terminie od 03.03.2022 – 10.03.2022r.

Plecaczki zostaną następnie przekazane do OSP w Jaktorowie oraz Hufca ZHP Jaktorów, gdzie obecnie mieszkają ukraińskie Rodziny.

 

Gorąco zachęcamy do udziału w akcji. Razem możemy więcej.


Więcej

Jeszcze będzie słonecznie

2022-03-04

Uczniowie klasy 1d wykonali prace plastyczne, by wesprzeć swoich rówieśników z Ukrainy. Wyrazili swoje emocje, a tytuł wystawy brzmi ,,Jeszcze będzie słonecznie".



Więcej

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

2022-02-24

23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Choruje na nią 350 mln osób – w tym dzieci i młodzież. Odsetek dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją rośnie. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. W tym dniu w czasie zajęć uczniowie rozmawiali na temat objawów depresji wśród dzieci i młodzieży, oglądali film a następnie poprzez ,,burze mózgów" szukały sposobów przeciwdziałania tej chorobie. Zajęcia odbyły się w klasie 5b, w klasie 7a oraz w świetlicy szkolnej klas starszych.

 

Emilia Banasiak

Anna Druszcz

 

Więcej

KLASOWY BAL KARNAWAŁOWY

2022-02-22

Zgodnie z tradycją karnawałową w klasie 2c odbył się wyczekiwany bal kostiumowy. Tego dnia niespodziankom i zabawie nie było końca. Atmosfera tego wyjątkowego balu udzieliła się całej klasie. Dzieci chętnie brały udział w konkursach, chłopcy w kulturalny sposób zapraszali koleżanki do tańca. Nie zabrakło smacznego poczęstunku. W miłej atmosferze czas bardzo szybko minął, a dzieci z pamiątkowymi balonikami wróciły do domów.
Zapraszam do galerii zdjęć.
Małgorzata Golędzinowska

Więcej

BAL KARNAWAŁOWY w klasach 1a i 1c

2022-02-22

18 lutego 2022 roku odbył się bal karnawałowy w klasach 1a i 1c. Sala szkolna, ku uciesze dzieci, zamieniła się w balową, za sprawą kolorowych balonów, serpentyn, wystawy masek. Pierwszaki zaprezentowały ciekawe przebrania karnawałowe. Zabawa była huczna! Dzieci tańczyły i bawiły się w rytmach ulubionych utworów. Nie zabrakło zabaw tanecznych i konkursów. Uczniowie mieli także słodki poczęstunek, co spotkało się z ich dużą radością. O tym, że był to wspaniały dzień, świadczą słowa jednej z uczennic "To jest mój najlepszy karnawał w życiu! ".

Małgorzata Klepacz i Emilia Skrzypczyńska

Więcej

Bal karnawałowy w klasie 2a

2022-02-15

28 stycznia 2022r.  odbył się bal karnawałowy  w naszej klasie.

Na balu wystąpiliśmy w ciekawych, kolorowych kostiumach.  Niektórzy z nas byli nie do poznania, budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Bawiliśmy się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. 

Bal umożliwił nam spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie słodkiego poczęstunku.

Jak się bawiliśmy? – zobaczcie sami.

 

 

Ewa Witkowska

Więcej

Bal karnawałowy w klasie 2b

2022-02-11

28 stycznia w klasie 2b odbył się bal karnawałowy. Tego dnia sala lekcyjna wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle. Została udekorowana balonami i serpentynami. W tym dniu dzieci przyszły w ciekawych kostiumach. Uczniowie przez kilka godzin doskonale bawili się przy zumbie dla dzieci oraz brały udział w różnych konkursach. Bal karnawałowy upłynął w miłej atmosferze, dostarczył dzieciakom wielu miłych wrażeń.

Bożena Wiśniewska

Więcej

Koncert FN

2022-01-28

        W piątek 14 stycznia w naszej szkole odbył się kolejny koncert Filharmonii Narodowej. Tym razem koncert opowiadał o „gwieździe, która lśniła za życia" - o życiu i twórczości Jerzego Fryderyka Händla. Kompozytor ten, to jedna z najbardziej fascynujących postaci świata muzycznego – mistrz baroku, którego geniusz szczęśliwie został doceniony jeszcze za jego życia. Kompozytor łączył wielki talent artystyczny ze zdolnościami organizatorskimi, co z pewnością sprzyjało rozwojowi jego kariery. W repertuarze koncertu znalazły się kompozycje wykonywane na instrumentach dawnych: obój barokowy, viola da gamba czy klawesyn oraz przez obdarzonego wyjątkowym głosem śpiewaka - kontratenor altowy i baryton, w którego wykonaniu usłyszeliśmy największe barokowe przeboje muzyki operowej. Młodsi słuchacze wysłuchali z zainteresowaniem kilku piosenek skomponowanych specjalnie z myślą o tym koncercie, które opowiadają o życiu pana Händla oraz o czasach, w których bawił się i komponował.

Karina Borządek

Więcej

SUKCES NASZYCH UCZENNIC!!!

2022-01-28

Na początku stycznia odbyła się kolejna edycja konkursu wokalnego „Zima w Milanówku”, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły: Wiktoria Zega i Natalia Tkaczyk. Konkurs zorganizowany był w tym roku w ramach obchodów 70 – lecia nadania praw miejskich miastu Milanówek. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Milanówka, Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Wójt Gminy Jaktorów. Sposród wielu uczestników, mieszkańców Milanówka, Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Piastowa, Brwinowa i sąsiednich gmin nasze uczennice z piosenką "Wigilia" zdobyły I MIEJSCE!!! Serdecznie gratulujemy Wiktorii i Natalii a także towarzyszącemu im chórowi szkolnemu.

Karina Borządek

Więcej

Wyniki konkursu fotograficznego

2022-01-28

W konkursie fotograficznym zorganizowanym przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej „Piękno Jaktorowa” komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

1. miejsce – Artur Kakietek – fotografia : „Ruiny młyna Ogidel”

2. miejsce – Paweł Lisichin – fotografia „Trzmiel w krokusach”

Wyróżnienie dla Nikodema Wesołowskiego

Więcej

Nauczanie zdalne

2022-01-26

W związku z informacjami Ministerstwa Edukacji i Nauki informuję, że klasy 5 – 8 od czwartku 27 stycznia 2022 przechodzą w tryb nauczania zdalnego.

Klasy 1 – 4 pozostają na lekcjach w szkole.


Marcin Gorgol

Więcej

Maski karnawałowe

2022-01-21



Uczniowie klasy 2b z niecierpliwością czekają, kiedy będą mogli bawić się na balu karnawałowym. We wtorek 18 stycznia rozpoczęli do niego przygotowania. W tym dniu samodzielnie wykonali maski karnawałowe.

 

B. Wiśniewska

Więcej

Realizacja ogólnopolskiego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” w klasie 1a

2022-01-18

Klasa 1a w pierwszym półroczu roku szkolnego 2021/2022 realizowała ogólnopolski projekt, którego głównym celem było wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Projekt objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda.

Realizując zadania projektowe przeprowadziłam lekcje: „Co należy jeść, aby być zdrowym?” oraz „W białej krainie - ostrożnie z cukrem i solą”. Przeprowadziłam także szereg zajęć dodatkowych według własnego pomysłu:

Dzieci wykonały wielką klasową piramidę żywienia, której kształt wylepiłam na podłodze czarną taśmą. Zadaniem dzieci było umieszczenie kartoników z nazwą kategorii produktów na poziomach piramidy oraz przypasowanie im odpowiednich produktów. Produkty były realne, co dodało atrakcyjności zaproponowanej zabawie edukacyjnej.

         Uczniowie wykonali pracę techniczną "Zdrowie na talerzu". Z różnorodnych materiałów wykonali kompozycje zdrowych produktów na talerzyku papierowym.

Podczas warsztatów kulinarnych "Zdrowe śniadanie" uczniowie wyposażeni w kolorowe stroje kucharskie, deski do krojenia i noże z ogromnym zaangażowaniem przygotowali: pastę jajeczną ze szczypiorkiem, twarożek ze szczypiorkiem, rzodkiewką i ogórkiem oraz jogurt naturalny z gruszką i miodem. Potem wykonali kanapki z pieczywa pełnoziarnistego ze specjałami swojej produkcji. Dzieci z apetytem zjadły zrobione przez siebie zdrowe śniadanie, a faworytem okazała się pasta jajeczna.

Kolejnym zadaniem, które wykonały dzieci było stworzenie wspólnie propozycji naszej klasy na zdrowe menu na kilkanaście dni. Uczniowie potrafili zastosować zdobytą na wcześniejszych lekcjach wiedzę na temat zdrowego odżywiania w praktyce.

Postawiłam przed dziećmi zadanie - wyzwanie "Codziennie zdrowe drugie śniadanie". Dzieci przez jeden tydzień miały wywiązać się z zadania, by na drugie śniadanie w szkole spożywać jedynie zdrowe produkty. Miały unikać słodyczy i słonych przekąsek. Wyzwanie bardzo spodobało się dzieciom, które z dumą prezentowały mi swoje śniadaniówki przygotowane wraz z rodzicami. Dzieci do dnia dzisiejszego demonstrują mi z dumą swoje zdrowe śniadania, które przynoszą do szkoły.

Przeprowadziłam z dziećmi doświadczenie, które miało im zobrazować, ile cukru spożywa dziecko w ciągu tygodnia. W tym celu przygotowałam duży słoik opatrzony grafiką i pytaniem - Ile jem cukru?, a dzieci każdego dnia wrzucały do niego 19 kostek cukru, ponieważ tyle przeciętnie spożywa polskie dziecko. Efekt końcowy w sposób obrazowy pokazał, jak dużo cukru jedzą dzieci. Nasz słoik miały okazję obejrzeć też uczniowie z innych klas oraz inni nauczyciele. Dla każdego to była ciekawa lekcja o zdrowiu.

Przeprowadziłam również warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przygotowały kulki owsiane z miodem, orzechami włoskimi, ziarnami słonecznika, masłem orzechowym i wiórkami kokosowymi. Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowały tą zdrową, choć słodką przekąskę. Uznały, że warto się wysilić, żeby zjeść coś dobrego, ale zdrowego.

Wykonałam wraz z uczniami gazetkę edukacyjną pokazującą, ile cukru zawierają popularne wśród dzieci napoje. Dzieci były bardzo zaangażowane w zadanie i szybo przekonały się, że napoje reklamowane i przeznaczone dla dzieci wcale nie są dla nich zdrowe. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że aby dbać o swoje zdrowie należy wybierać wodę.

Wykonałam także z dziećmi doświadczenie polegające na tym, że każde dziecko przygotowało sobie wodę z taką ilością cukru ile zawiera coca-cola. Zakładałam, że każde dziecko ze wstrętem odrzuci ten "specyfik", ale okazało się, że choć większość właśnie tak zareagowała, to znalazły się dzieci, które z wielką chęcią wypiły tą słodzoną wodę. Uświadomiliśmy sobie, jaka jest siła przyzwyczajenia do słodkiego smaku.

Dzieci uczestniczyły w warsztacie robienia zdrowego soku, podczas którego umyły, pokroiły jabłka i wycisnęły z nich sok za pomocą sokowirówki. Zadanie było bardzo atrakcyjne dla uczniów. Sok bardzo im smakował, wielu prosiło o dokładkę.

Uczniowie otrzymali także zadanie twórcze polegające na stworzeniu nowych gatunków owoców. Dzieci uruchomiły swoją wyobraźnię i powstały rysunki przedstawiające niezwykłe owoce tj.: tęczoplącze, pestkowiec, olokado. To kreatywne działanie dało dzieciom wiele satysfakcji.

Moment edukacji zdalnej wykorzystałam, by zaproponować rodzicom i dzieciom przygotowanie zdrowej, słodkiej przekąski w domu i zaprezentowanie jej w postaci zdjęć. Otrzymałam mnóstwo fotografii prezentujących proces tworzenia, jak i efekty pracy dzieci wspieranych przez rodzeństwo i rodziców. Uczniowie przygotowali min. sorbety owocowe, muffiny marchewkowe, batony z płatków owsianych, desery z kaszy jaglanej.

         Podczas realizacji projektu przeprowadziłam dwa konkursy klasowe: Najciekawszy plakat do hasła "Dbam o zdrowie" oraz "Najlepszy rysunek zdrowych słodyczy”. Prace dzieci były bardzo interesujące i pomysłowe. Dzięki przychylności pana dyrektora Marcina Gorgola dzieci, które zajęły I, II i III miejsce otrzymały wspaniałe nagrody – gry edukacyjne o tematyce zdrowego odżywiania. Każde dziecko otrzymało drobny upominek i dyplom za udział w konkursie.

         Regularnie prezentowałam na szkolnym korytarzu prace, plakaty, gazetki, rysunki mojej klasy, promując wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. Nasze wystawy spotykały się z dużym zainteresowaniem uczniów z innych klas. Dzieci z wielką ochotą i radością częstowały kolegów i koleżanki z innych klas, dyrekcję szkoły i nauczycieli zdrowym śniadaniem, zdrową słodką przekąską i sokiem wyciśniętym z jabłek, które zrobili podczas warsztatów kulinarnych. Dzieci potrafiły zaprezentować przy tym przepisy na te zdrowe specjały oraz zachęcić do zdrowego odżywania.  

         Realizacja projektu w mojej opinii przyczyniła się do wzrostu wiedzy dzieci na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie bardzo dużo się nauczyli i wyrobili dobre nawyki żywieniowe. Obserwuję, że dzieci chętniej sięgają po wodę, soki 100% oraz owoce, warzywa i zdrowe przekąski. Żywię nadzieję, że będzie to trwała świadomość o konieczności zdrowego odżywiania i dbania o swoje zdrowie.

Małgorzata Klepacz

Więcej

Jasełka 2021

2021-12-22

W tym roku jasełka w innej formie...


Więcej

Życzenia świąteczne

2021-12-22


Więcej

Wigilia w 1b

2021-12-22

17 grudnia, tuż przed przerwą świąteczną, uczniowie klasy IB  spotkali się na klasowej wigilii. Już od rana wszyscy zaangażowali się w przygotowania do uroczystej wieczerzy. Ustawiali ławki, krzesła, rozkładali talerze, kubki i słodki poczęstunek. Na uroczystym spotkaniu nie zabrakło również pierniczków, które zgodnie z przygotowaniami do świąt, zostały wykonane przez uczniów. Wspólne chwile przy choince, poczęstunku i kolędach umiliły składane świąteczne życzenia, które zaczynały się od: ZDROWIA, szczęścia, miłości i przebaczenia oraz chwil spędzonych w gronie najbliższych. Klasową wigilię spędziliśmy w bardzo miłej, radosnej atmosferze, która wprowadziła nas w magię świąt.

Ewa Grzybowska

Renata Zielińska

 

Więcej

PORTRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

2021-12-21

Na konkurs PORTRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA (2 edycja) wpłynęło 100 prac. To niezwykły wynik! Uczniowie klas I-III wykonali piękne portrety.

Komisja w składzie: dyrektor Marcin Gorgol-Chmielewski i wicedyrektor Joanna Cackowska wyłoniła spośród wielu prac następujących zwycięzców:

1 miejsce:  Ignacy Archacki kl. 1a, Emilia Nowecka 3a

2 miejsce: Mikołaj Kowalski 1b, Rut Piech 3a

3 miejsce: Kornelia Stefaniak 3c, Staniaław Drewnowski 1a

Wyróżnienia: Mateusz Bęben 2a, Hanna Buczek 1a, Lena Sawicka 3b, Oliwia Wojakowska 1b, Zuzanna Skwarek 1b, Kinga Stępień 3c, Igor Fornalik 2d.

GRATULUJEMY!

Ewa Sidor

Więcej

Zima...

2021-12-21

Zima to piękna pora roku. Dzieci ją kochają za śnieg, bałwana, lodowiska, sanki, śnieżki… i wiele radości. Uczniowie klasy 3a postanowili zatrzymać tę porę roku w swoich pracach, które wykonali w grupach na lekcji plastyki. Czy warto było? Ocenicie sami.

Ewa Sidor

Więcej

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

2021-12-21

Uczniowie klasy 3a zorganizowali z pomocą rodziców i wychowawczyni spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowali słodki poczęstunek, na którym nie zabrakło pierniczków i smacznych owoców. Przy dźwiękach świątecznych piosenek rozmawialiśmy o tym, jak spędzić ten czas z rodziną, jak zachowywać się, by tworzyć wspomnienia, które pozostaną w nas na zawsze. Zagraliśmy w kalambury do których hasła wymyślili poszczególni uczniowie. Na zakończenie, w celu spalenia kalorii, które na pewno zyskaliśmy przy stole, udaliśmy się do sali gimnastycznej, by wspólnie bawić się i śpiewać kolędy.

Ten dzień był wspaniały!

Ewa Sidor

Więcej

Świąteczne inspiracje.

2021-12-20

Magia świąt ma różne oblicza. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie zdecydowali się przedłużyć działania zainspirowane Akcją BohaterON, skierowaną do Powstańców Warszawskich a organizowaną cyklicznie na jesieni. Pamiętając o tych wspaniałych ludziach, walczących o wolną Polskę, którzy najpiękniejsze lata spędzili w okupacyjnych warunkach terroru i zastraszenia, postanowili choć małym gestem pokazać, że doceniają ich poświęcenie. W ramach projektu „Kartka dla Powstańca”, grupy przedszkolne i klasy 8 - czyli dwie zupełnie różne grupy wiekowe - wykonały pocztówki z podziękowaniami.

 

Pięknych, często wzruszających kart nie udało się wysłać w pierwotnym terminie. Zaowocowało to jednak nowym pomysłem. Okres Świąt Bożego Narodzenie to czas szlachetnych gestów, paczek, spotkań i pomocnych działań. Dla powstańców Warszawy, ludzi obecnie w starszym wieku, często schorowanych i samotnych, dowód pamięci ze strony zwłaszcza młodego pokolenia, wydaje się pięknym ogniwem spajającym dzieje naszego narodu. Powstańcy, którym udało się wyjść z życiem z tego piekła i stali się świadkami historii, są drogocennym darem, o czym nie powinniśmy zapominać.

 

Uczniowie klas starszych zostali poproszeni o wykonanie pamiątkowej, patriotycznej bombki choinkowej, w polskich barwach i z symbolem Polski Walczącej. Ilość i jakość własnoręcznie wykonanych prac przerosła oczekiwania. Zostało dostarczonych ok. 70 prac, kreatywnych i różnorodnych. Ogromne podziękowania należą się uczniom oraz zaangażowanym rodzicom.

 

Kolejny raz mamy przykład, że w krótkim czasie można się zmobilizować i zrobić coś dobrego. Te prace, wraz z kartkami i słodkim upominkiem zostały dostarczone do Warszawy. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego i Domu Powstańców, przy pomocy wolontariuszy, zostały przekazane bohaterom powstania.

 

Jeden z upominków od młodzieży trafił do naszego wieloletniego Przyjaciela, Pana Witolda Grzybowskiego. Mieszkańcy Jaktorowa mieli okazję poznać tego niezwykłego człowieka na Wieczornicach organizowanych w okresie funkcjonowania gimnazjum. Pan Witold ciepło wspomina spotkania w naszej miejscowości i zawsze pamięta o życzeniach dla naszej szkolnej społeczności. Mimo braku w ostatnich dwóch latach takich bezpośrednich kontaktów z młodzieżą, to uczniowie klas starszych pamiętają jeszcze mądre, ciepłe, pełne kurtuazji wystąpienia p. Grzybowskiego, uczestnika m. in. Bitwy pod Jaktorowem.

 

Miejmy nadzieję, że już niedługo wrócą czasy spokojnych, bezpiecznych spotkań.

 

Joanna Sobczyńska

Więcej

Akcja BohaterON w jaktorowskiej szkole.

2021-12-20

W bieżącym roku szkolnym, już kolejny raz, Zespół Szkolno -Przedszkolny został zgłoszony do udziału w ogólnopolskiej kampanii upamiętniającej uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach tej akcji zostały przeprowadzone lekcje omawiające przyczyny i przebieg tego bohaterskiego, choć osamotnionego i tragicznego w skutkach, zrywu Polaków w 1944 roku.

 

Uczniowie przygotowali plakaty, albumy i kolaże zdjęć, przedstawiające działania zbrojne powstańców jak i życie codzienne mieszkańców Warszawy. 63 dni chwały, ale także dramatu i poświęcenia zarówno „pokolenia Kolumbów” jak i Warszawiaków.

 

Zorganizowana została wystawa prac. W kilku klasach przedstawione zostały dokumenty filmowe z tego okresu i zaprezentowane materiały z Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Opracowany został quiz o Powstaniu Warszawskim dla uczniów klas 7-8, w którym udział wzięło 15 uczestników. Zgłoszeń było znacznie więcej, ale trzy klasy musiały w tym czasie przebywać na kwarantannie.

 

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kacper Gałka kl. 8d

 

II miejsce – Weronika Łęgowiak kl. 8b, Adrian Durka kl. 7a, Mateusz Marczakiewicz kl. 7d

 

III miejsce – Milena Karczewska kl. 7b

 

 

Joanna Sobczyńska

Więcej

Tradycje świąteczne w klasie 1a

2021-12-20

Uczniowie klasy 1a wspólnie świętowali zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Z dużym zaangażowaniem przygotowali pyszne pierniczki oraz prezenty dla rodziców. Na spotkaniu wigilijnym nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz miłych gości. Dzieci złożyły szczere życzenia dyrekcji szkoły, nauczycielom oraz kolegom i koleżankom. Wielką niespodzianką było otrzymanie kartek świątecznych od zaprzyjaźnionych uczniów ze szkoły w Żyrardowie, z którymi klasa realizuje międzyszkolny projekt „Dzieci listy piszą”.  

 

Małgorzata Klepacz

Więcej

Charytatywnie w świetlicy

2021-12-20

Świetlice naszej szkoły przyłączyły się do kiermaszu charytatywnego ,,Przybij piątkę Rafałowi", który odbył się 5.12.2021 r. w OSP Jaktorów. Młodsze dzieci z pomocą wychowawców wykonały reniferki i karty świąteczne. Starsi uczniowie stroiki i ozdoby choinkowe z masy solnej. Cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w tą akcję, a tym samym wspomóc leczenie i powrót do zdrowia pana Rafała.

 

Wychowawcy świetlicy wraz z uczniami.

Więcej

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

2021-12-17

2 grudnia klasy 2b i 2d spędzały czas w Centrum Nauki Kopernik. Były to niecodzienne zajęcia, dlatego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Atrakcji było mnóstwo, ale trochę mało czasu, żeby wszystko obejrzeć. Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy.

B. Wiśniewska i B. Fijewska

Więcej

Z odblaskiem bezpieczniej - edycja 2021

2021-12-16


        W listopadzie 2021 roku w Szkole Podstawowej w Jaktorowie został ogłoszony konkurs plastyczny "Z odblaskiem bezpieczniej", współorganizowany przez Gminę Jaktorów.

        Celem tego konkursu było propagowanie wśród uczniów zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i popularyzowanie mody na noszenie odblasków oraz kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne.

Konkurs skierowany był do uczniów klas czwartych, a tematyka prac plastycznych powinna była odwoływać się do bezpieczeństwa na drodze i noszenia odblasków. Nad stroną artystyczną czuwała Pani Danuta Rex-Sadowska, a nad organizacją i przebiegiem konkursu Panie Lidia Walendzik-Krajewska oraz Emilia Banasiak.

        3 grudnia 2021 roku ogłoszono wyniki, a finał tego konkursu odbył się 15 grudnia 2021roku. Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim, Pan Sławomir Janowiec wygłosił pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wręczył nagrody laureatom.

Nagrody ufundowała Gmina Jaktorów.

 

Jury nagrodziło następujące osoby:

 

I miejsce – Alicja Wiszniewska klasa IVb

II miejsce – Julia Radziak-Mateńko klasa IVc

III miejsce – Patrycja Gajda klasa IVa

 

Wyróżnienia:

 

Maja Chmielewska IVa

Gustaw Kuśnieruk IVc

Magdalena Jabłońska IVc

Aleksander Kwiatkowski IVa

Kasia Badowska IVb

Michał Ciebień IVa

 

 

                                                                            Lidia Walendzik - Krajewska

Więcej

Nauka zdalna 20 grudnia 2021 - 9 stycznia 2022

2021-12-16

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z 13 grudnia 2021 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół informuję, że od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 w Szkole Podstawowej w Jaktorowie lekcje będą organizowane zdalnie (w aplikacji Teams).

Powyższa organizacja pracy dotyczy sześciu dni: 20, 21, 22 grudnia 2021, 3, 4, 5 stycznia 2022. W tych dniach świetlica szkolna będzie czynna w godzinach 7:00 – 17:30

W pozostałych dniach zimowej przerwy świątecznej świetlica szkolna będzie czynna w godzinach 8:00 – 16:00.

Marcin Gorgol

Więcej

Mikołajki w klasie 2a

2021-12-09

      6 grudnia 2021r.  w klasie 2a odbyły się Mikołajki klasowe.  Dzieci otrzymały list od Świętego Mikołaja, oraz zadania do wykonania – ułożenie puzzli z Mikołajem, ozdobienie bombki kolorowym papierem, ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej oraz rozwiązanie działań matematycznych i pokolorowanie obrazka według kodu. Uczniowie nauczyli się również piosenki o Mikołaju. Po wykonaniu wszystkich zadań dzieci otrzymały drobne upominki.

 Głównym celem mikołajek była integracja uczniów poprzez wspólne gry, zabawy i konkursy oraz dostarczenie dzieciom radości poprzez obdarowanie ich drobnymi upominkami.

 

Ewa Witkowska

Więcej

Mikołajki w klasach 1a i 1c

2021-12-09

Więcej

Wyniki konkursu "Z odblaskiem bezpieczniej"

2021-12-05