Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa


Aktualności

Betlejem Polskie

2018-12-19

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, w roku dwóch jubileuszy: 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicy powstania Zespołu, zrealizował niezwykłe widowisko oparte na dramacie Lucjana Rydla - "Betlejem Polskie". Wzięło w nim udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry.

Klasy 5A z wychowawczynią p. Kariną Borządek, 5B z wychowawczynią p. Beatą Gałązką, 5C z wychowawcą p. Bartkiem Wardą, 5D z wychowawczynią p. Donatą Rzepką oraz kl. 6B z wychowawczynią p. Ewą Adamus pojechały 11 grudnia podziwiać to wyjątkowe, patriotyczne i świąteczne widowisko.

 

Rydlowskie "Betlejem..." dzieje się jednocześnie w trzech planach czasowych - w polskiej współczesności, w naszej rodzimej historii i w czasach biblijnych. Jest wpisane w polski krajobraz i rzeczywistość historyczną . Jezus rodzi się tu wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce - może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Nawiązując do najwspanialszych kart naszej historii stworzono nie tylko barwny, patriotyczny fresk narodowych losów, lecz przede wszystkim rozśpiewane i roztańczone widowisko pełne humoru i ognistego tańca: z chórami Aniołów, Świętą Rodziną, pełne najpiękniejszych kolęd, pastorałek.

 

Karina Borządek