Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa


Aktualności

Babie lato 2018

2018-09-25

W dniu 22 września uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej im. Stefanii Cygańskiej w Jaktorowie wraz z opiekunami  p. Małgorzatą Stefaniak, p. Ewą Adamus, oraz p. Karoliną Wąsikowską uczestniczyli w Złazie Turystycznym „Babie Lato 2018” pod hasłem „Ostatnie Barwy Jesieni”. W tym roku impreza miała szczególny charakter, gdyż odbywała się po raz 50. Organizatorem był Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr” Sekcja Turystyczna „Kraj – Obrazy”, Liceum Ogólnokształcące w Milanówku ul. Piasta, Stowarzyszenie Nasza Kuklówka, przy współpracy Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Starostwo Powiatu Grodziskiego i LGD „Ziemia Chełmońskiego” w Żabiej Woli oraz muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej.

Celem złazu było miedzy innymi upamiętnienie wielkiego malarza Józefa Chełmońskiego, popularyzacja ziemi na której żył i tworzył artysta. Poznawanie muzeów, zabytków oraz historii Ziemi Chełmońskiego w 100-lecie Odzyskania Niepodległości, pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.

Uczniowie wraz z opiekunami na rowerach dotarli do Kuklówki około godziny 1100. Na miejscu czekała na uczestników gra terenowa sprawdzająca nie tylko umiejętność orientacji w terenie, ale również wiedzę o Józefie Chełmońskim oraz ziemi na której żył i tworzył. Każda grupa obierała swoją nazwę, Jaktorowianie nazwali się „Małe Turki”.

Po zakończonej grze wszyscy mogli upiec kiełbaski przy wspólnym ognisku, napić się gorącej herbaty oraz zjeść pyszną grochówkę. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy metalowy znaczek, dyplom uczestnictwa w złazie oraz materiały turystyczne tj.  mapy i broszurki.

Na zakończenie Złazu złożono kwiaty pod tablicą Józefa Chełmińskiego w Kuklówce. Uczniowie naszej szkoły dotarli do Jaktorowa około godziny 1600. Złaz był bardzo udany, dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zobaczyli ciekawe miejsca upamiętniające wielkiego malarza, zrobili pamiątkowe zdjęcia i stali się bogatsi o nowe doświadczenia oraz grzyby które zebrali w czasie Złazu.

Karolina Wąsikowska