Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa


Aktualności

100 kartek

2018-12-12


Rok 100-lecia Niepodległości Polski dobiega końca. W naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń dedykowanych temu doniosłemu jubileuszowi. Jednym z nich był konkurs „100 kartek świątecznych w 100-lecie Niepodległości Polski”.

Założeniem konkursu było wykonanie najpiękniejszej kartki świątecznej dla Powstańców Warszawskich i przyjaciół szkoły. To ważne, aby pamiętać o tych, którzy potrafili i potrafią żyć nie tylko dla siebie, ale także dla innych ludzi.

Dodatkowe kartki zrobiły dzieci na zajęciach terapii pedagogicznej. Oprócz przyjemności płynącej ze zbliżających się świąt mogły w ciepłej, przedświątecznej atmosferze nabywać i utrwalać wiele umiejętności. Wykonanie kartki świątecznej to usprawnianie manualne (terapia ręki), ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegania,  precyzji i dokładności (zajęcia korekcyjno-kompensacyjne), przygotowanie do nawiązywania pozytywnych relacji z innymi ludźmi (trening umiejętności społecznych), kształtowanie dobrego gustu, estetyki i poczucia piękna (zajęcia plastyki).

Komisja konkursowa w składzie: Dyrektor Jacek Zbrzeżny oraz Wicedyrektorzy – Joanna Galczak i Marcin Gorgol-Chmielewski wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7-8 i 3 gimnazjum. Jurorzy mieli nie lada kłopot, ponieważ kartki świąteczne były starannie wykonane i niepowtarzalne. Wybór najpiękniejszej okazał się bardzo trudny! Przyznano zatem nagrody ex aequo oraz wiele wyróżnień.

LAUREACI KONKURSU:

Klasy 1-3

I miejsce – Szymon Michta kl. Ic

II miejsce ex aequo – Aurelia Sadowy kl. 3a i Kacper Studziński kl. 1d

III miejsce ex aequo – Aleksandra Sobolewska kl. 3a i Jan Adamkiewicz kl. 3d

Wyróżnienia: Abigail Piech, Wanessa Szmajkowska, Dawid Chechłacz, Julia Osiadacz, Daniel Chechłacz, Dawid Bakalarski, Jan Strzemieczny

Klasy 4-6

I miejsce ex aequo – Emilia Wasilewicz kl. 6a i Wiktoria Knap kl. 5b

II miejsce – Maciej Bartnicki kl. 4a

III miejsce ex aequo – Mateusz Gmurek kl. 4a i Adrian Dubielewski kl. 5d

Wyróżnienia: Marysia Wakulińska, Maja Smolak, Lena Piękoś, Weronika Bajko, Roksana Suchecka, Zuzia Wasiak, Aleksander Pietruczuk, Kacper Markowski, Marta Krajewska, Jakub Kozłowski, Rafał Niżyński, Natalia Tkaczyk

Klasy 7-8 i 3 G

I miejsce – Karolina Sierocińska kl. 3b G

II miejsce – Malwina Bobrowska kl. 3b G

III miejsce – Kinga Jadczuk kl. 8b

 

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Upominki oraz dyplomy zostaną wręczone podczas Wigilii szkolnej.

Joanna Cackowska

Więcej

Wszyscy zbudowani jesteśmy z komórek

2018-12-12


W listopadzie uczniowie 5-tych klas poznali na lekcjach biologii budowę komórek różnych żywych organizmów. Dla przyjemniejszej nauki piątoklasiści przygotowali kolorowe plakaty oraz wspaniałe przestrzenne modele. Prace zrobione zostały z plasteliny, gliny, styropianu, masy solnej, papieru, pianki.... Niektóre z nich były nawet jadalne!

Prace uczniów można było podziwiać podczas wystawy zatytułowanej WSZYSCY ZBUDOWANI JESTEŚMY Z KOMÓREK.

Brawo!

Patrycja Lipka

Więcej

Organizacja pracy świetlicy szkolnej

2018-12-12

Zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej (dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum):

24 i 31 grudnia 2018 roku świetlica będzie otwarta w godzinach 8:00 – 14:00.

27 i 28 grudnia 2918 roku świetlica będzie otwarta w godzinach 8:00 – 16:00.

Świetlica w skrzydle klas 1-3 (w szkole podstawowej). 

Więcej

List MEN

2018-12-06

Drodzy Państwo  publikujemy list z Ministerstwa Edukacji Narodowej i ulotkę informacyjną.

List MENWięcej

Piękna nasza Polska cała.

2018-12-04


13 listopada klasy trzecie pod opieką Wychowawców p. Jolanty Bartosiak i p. Danuty Ślesińskiej a także pani od muzyki p. Kariny Borządek, wyjechały na wycieczkę do Matecznika Mazowsze na przedstawienie „Piękna nasza Polska cała”.

Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała dziewczynka Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych - Pan Kajetan zabrali nas w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Wraz z nimi dzieci poznały niezwykłe rzemiosło ludowe (m. in. wycinanki kurpiowskie - leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową), charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe (takie, jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski), zwyczaje i tradycje. Odwiedziliśmy osiem barwnych miejsc: Mazowsze (Wilanów), Kurpie, Kaszuby, Wielkopolskę (Szamotuły), Śląsk (Wilamowice i Rozbark), Spisz (Jurgów) oraz Lubelszczyznę (Krzczonów).  Po przedstawieniu dzieci mogły pozować do zdjęcia wraz z artystami z Zespołu Mazowsze.


Karina Borządek


Więcej

Szkoła na facebooku

2018-11-30

Szanowni czytelnicy strony Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaktorowie

informujemy, że uruchomiliśmy nasz profil na facebooku.

Chcesz być na bieżąco - kliknij tutaj. - Polub nas.

Więcej

Plac zabaw przy przedszkolu

2018-11-30

Szanowni Państwo

W dniu 30 listopada 2018 roku po długim oczekiwaniu odebrano i przekazano do użytkowania nowy plac zabaw przy przedszkolu w Jaktorowie.

Informujemy, że w godzinach 8:00 – 15:00 plac zabaw będzie dostępny dla przedszkolaków. Po godzinie 15:00 plac zabaw będzie dostępny dla wszystkich.

Więcej

Święto Niepodległości

2018-11-29

Dzień 11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. W tym dniu Polska odzyskała niepodległość. To święto uroczyście obchodzone jest w wielu szkołach. Tak też było w Szkole Podstawowej w Jaktorowie.

W piątek 9 listopada odbyła się uroczysta akademia dla klas I-III, a 23 listopada dla rodziców, opiekunów i najbliższych. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu narodowego. Następnie uczniowie z klasy 2d zatańczyli poloneza w przepięknych strojach. Dzieci z klas: 2a i 2b wystąpiły w programie artystycznym, który można podzielić na dwie części. Z pierwszej dowiadujemy się, że nie zawsze w naszej Ojczyźnie było tak spokojnie jak dzisiaj. Co oznacza słowo niepodległość i kto to jest patriota, mogliśmy dowiedzieć się z dalszej części przedstawienia.

Święto Niepodległości to bardzo radosny dzień, toteż część artystyczną dzieci zakończyły radosną piosenką o Polsce.

Występy uczniów nie tylko uświetniły 100 Rocznicę Odzyskania  przez Polskę Niepodległości, ale były doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

 

Organizatorzy: B. Wiśniewska, E. Witkowska i M. Golędzinowska

Więcej

Co możemy zobaczyć na portrecie?

2018-11-29

         Uczniowie klasy 2a ponownie wzięli udział w zajęciach w ramach programu edukacyjnego „Mali detektywi”. Tym razem zastanawiali się co można zobaczyć na portrecie.

Spotykamy portrety na każdym kroku – na pieniądzach, w kościołach, w muzeach, w domach. Czy zawsze portrety tworzono tak samo jak dzisiaj? Otóż nie. Panowały trochę inne zwyczaje. Bardzo często osoby portretowane przedstawiane były z atrybutami, czyli przedmiotami, które ich określały, np. malarz ze sztalugą albo paletą malarską, rycerz w zbroi. Osobę portretowaną i jej funkcje poznać można było także po ubiorze. Tego typu przedstawianie nie było jednak regułą. Nie we wszystkich obrazach widać od razu kim jest osoba portretowana.

Uczniowie podczas zajęć analizowali wybrane obrazy, aby dowiedzieć się w jaki sposób i dlaczego malowano portrety. Próbowali również wytłumaczyć fakt istnienia różnych portretów jednego władcy. Dowiedzieli się również jaka jest różnica między portretem a autoportretem. Podczas przeprowadzanego śledztwa uczniowie definiowali też na podstawie ubioru status osoby na portrecie np.: czy portretowana osoba jest królem, kupcem czy artystą.  Uczniowie mieli okazję obejrzeć portrety namalowane przez Pabla Picassa i dowiedziały się, że to jest inna forma portretowania, że w pewnym momencie ludziom niejako znudził się schemat portretowania. Chcieli osiągnąć coś innego, nowego, oryginalnego. Ważny stał się kształt, forma i kolor. Dlatego nazywano go „Połamanym Picasso”

Zajęcia bardzo podobały się uczniom i czekają już na kolejne.

 

 

Ewa Witkowska


Więcej

Organizacja świetlic w Szkole Podstawowej

2018-11-23

Szanowni Państwo

W związku z pracami budowlanymi świetlica przy portierni i świetlica przy sklepiku szkolnym będą przeniesione do sali gimnastycznej przy przedszkolu.

Po godzinie 17 wszystkie dzieci (ze świetlicy w sali gimnastycznej)  będą przebywały w nowej świetlicy w skrzydle klas I – III.

Powyższy sposób organizacji będzie obowiązywał od wtorku 27 listopada 2018 do odwołania.Marcin Gorgol

Więcej

Oczaruj mnie...Polską

2018-11-23

Laureaci szkolnych eliminacji konkursu

„Oczaruj mnie…Polską”

Klasy I-III:

I miejsce – Julia Boniecka - kl. II c

II miejsce – Adela Ossowska - kl. II c, Julia Romanowska - kl. II c, Mikołaj Szymański - kl. II a

III miejsce – Wiktoria Bryzek - kl. II c, Magdalena Domańska - kl. II a

 

Klasy IV – VI:

I miejsce – Iga Kukiełka - kl. VI b 

II miejsce – Paweł Lisichin - kl. V a

III miejsce – Marta Affek - kl. V c

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział. Wyróżnionym uczniom życzymy powodzenia w etapie powiatowym.


Beata Wesołowska

Więcej

Stanisław Moniuszko – Verbum nobile

2018-11-21


W piątek 16 listopada gościliśmy artystów Filharmonii Narodowej, którzy tym razem zaprezentowali operę. Przedstawienie operowe to nie tylko piękna muzyka, ale też wspaniałe widowisko, które porusza wyobraźnię. Pamiętając o zbliżającej się dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora – będziemy ją świętować w maju 2019 roku – na naszej scenie obejrzeliśmy jego jednoaktową operę z 1861 roku pod łacińskim tytułem Verbum nobile („Słowo szlacheckie”). Przeniosła nas ona w dawny świat szlacheckich dworków. Pogodny, sielankowy charakter dzieła, pełna uroku, polska z ducha muzyka, wreszcie zmysł dramaturgiczny kompozytora – wszystko to sprawiło, że Verbum nobile skutecznie opierając się upływowi czasu zachowało swą atrakcyjność również dla współczesnych, „mniejszych” i „większych” odbiorców. Przedstawienie w kostiumach, w reżyserii Jitki Stokalskiej, do libretta Jana Chęcińskiego zapadło głęboko w pamięć zarówno dzieciom, jak ich dorosłym opiekunom.

Karina Borządek

Więcej

Muzeum Bombek

2018-11-20

14 listopada klasy 2a i 2b pojechały na wycieczkę do Muzeum Bombek w Warszawie.

Proces produkcji szklanych ozdób jest długi, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. Będąc w Muzeum Bombek mogliśmy zobaczyć to z bliska. Przewodnicy oprowadzili nas po całej produkcyjnej części zakładu. Poznaliśmy osobę, która wykonuje zawód już niemal niespotykany – dmuchacz szkła. W swojej pracowni ze szklanych rurek tworzy on najróżniejsze kształty szklanych ozdób. Obejrzeliśmy i poznaliśmy wszystkie etapy powstawania bombek: formowanie z rozgrzanego szkła na dmuchalni, srebrzenie, malowanie, dekorowanie. Po takim teoretycznym przygotowaniu, każdy z nas spróbował swoich sił i przy fachowym wsparciu doświadczonej malarki wykonał własną ozdobę. Do dyspozycji mieliśmy szklane wydmuszki, brokaty, kleje, pędzelki oraz stosownie do tego przygotowane miejsce pracy. Taką bombkę wykonaną według własnego pomysłu po zakończonych warsztatach mogliśmy zabrać ze sobą – jako pamiątkę po wycieczce. Zwiedziliśmy również firmowy sklep w zakładzie, gdzie mogliśmy obejrzeć różnorodne szklane ozdoby oraz zrobić zakupy.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki.

 

Ewa Witkowska, Bożena Wiśniewska

Więcej

Zostań Świętym Mikołajem

2018-11-20


Więcej

Szlachetna paczka 2018

2018-11-19


Więcej

100 lat na sportowo

2018-11-19

                        W dniu 10.11.2018r. w hali sportowej w Jaktorowie odbyło się Wielkie Święto Sportowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Szkoła zorganizowała imprezę rekreacyjno-sportową Gry i Zabawy dla kl. I-IV „Sprawni dla Niepodległej”. W imprezie tej uczestniczyło 100 uczestników (dziewcząt i chłopców). W organizacji imprezy pomagali rodzice i dzieci z klas starszych. Impreza składała się z dwóch części. W pierwszej części rywalizacja sportowa drużyn z poszczególnych klas, w drugiej części Firma Art Animator zorganizowała konkursy, tańce, pokazy i ćwiczenia sportowe.

        Na koniec imprezy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przygotowane przez Szkołę.

Stanisław Kuberski

Więcej

Żywa flaga

2018-11-09

        Listopad 2018 roku, a szczególnie wyjątkowa data 11 listopada, wszędzie w Polsce jest biało-czerwony, również w naszej Małej Ojczyźnie – Jaktorowie. Uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz klas III Gimnazjum rozpoczęli obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości barwami biało-czerwonymi. Społeczność uczniowska wspólnie z nauczycielami utworzyli, trzymając w rękach biało-czerwone kartki, ogromną biało-czerwoną flagę. Całe wydarzenie udało nam się sfotografować.

 

Małgorzata Romanowska, opiekun Samorządu Uczniowskiego

Więcej

Uczniowska twórczość patriotyczna

2018-11-09

        Listopad to niezwykły czas w naszych sercach. Szczególnie często w spotkaniach z uczniami pojawia się Polska. Jesteśmy Polakami, z czego możemy być dumni? Jakie wydarzenia w historii Polski pamiętamy? Jaki mamy wpływ na przyszłość Polski? Efekty takich rozmów z uczniami są wyjątkowe, oto przykład:

 

„Ojczyzna to kraj z którego pochodzisz, tam żyjesz, tam się rodzisz.

Dbaj o naszą Polskę, naszą wspólną Matkę, której właśnie poświęcam tę notatkę.

O swej Ojczyźnie mówić się nie wstydź, historię Jej poznaj i kochaj całym sercem.

Kiedyś, za niepamiętnych lat, za Niepodległą Ojczyznę, życie oddał Twój Dziad.”

 

Autor: Dawid Dmowski oraz Filip Wasiak i Paweł Tracz (uczniowie klasy 7a)

 

Małgorzata Romanowska, wychowawca klasy 7a

Więcej

Rekord dla Niepodległej

2018-11-07


Szkoła Podstawowa w Jaktorowie wzięła udział w akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej". 

Akcja polegała na tym, że 9 listopada 2018 roku o godzinie 11:11 zaśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy.

Więcej informacji poniżej: 

Rekord dla Niepodległej

Rekord dla Niepodległej

Więcej

Z odblaskiem bezpieczniej

2018-11-07

6 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Jaktorowie odbył się kolejny finał konkursu plastycznego „Z odblaskiem bezpieczniej”. Celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszyscy czwartoklasiści otrzymali odblaski i garść informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Lekcję wygłosił policjant z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim Pan Sławomir Janowiec. Nad organizacją konkursu czuwała Pani Donata Rzepka. Nagrody ufundowała Gmina Jaktorów.

Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:

I miejsce dla Michała Maja i dla Leny Delczyk

II miejsce dla Mateusza Kościelnego

III miejsce dla Natalii Tkaczyk i dla Julii Krawczyk

Gratulacje!

Więcej

Konkurs

2018-11-06


Więcej

„Mali detektywi”

2018-11-01

            W roku szkolnym 2018/2019 klasa 2a postanowiła ponownie wziąć udział w programie edukacyjnym „Scenariusze lekcji” w projekcie „Mali detektywi”. Uczniowie podczas zajęć zamienią się w detektywów i odkryją, jak ciekawa potrafi być nauka! Będą poznawać tajniki matematyki, przyrody czy informatyki! Rozwiną również umiejętności plastyczne i będą trenować pracę w grupie.

Pierwszy scenariusz, który został zrealizowany, nosił tytuł – „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”.

Daktyloskopia to technika śledcza, która bada i porównuje linie papilarne w celu ustalenia sprawcy przestępstwa. Uczniowie dowiedzieli się na zajęciach, jak kiedy i po co śledczy posługują się tą techniką. Wiedza zdobyta na zajęciach przybliżyła kulisy pracy profesjonalnych ekip dochodzeniowych. Pozwoliła uczniom nie tylko na samodzielnie zbieranie odcisków palców, lecz także przybliżyła inne techniki zabezpieczania śladów, które na co dzień stosują detektywi. Uczniowie wzięli udział w kilku eksperymentach, w trakcie których poznali zasady ujawniania i wykorzystywania śladów daktyloskopijnych przez detektywów. Zobaczyli swój ślad daktyloskopijny oraz porównali go ze śladami koleżanek i kolegów.

Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia i wyzwania.

 

 

Ewa Witkowska

Więcej

Wejście główne do szkoły podstawowej

2018-10-31

Szanowni Państwo

Uprzejmie informuję, że w związku z planowanymi pracami budowlanymi od dnia 12 listopada 2018 roku wejście główne do szkoły podstawowej będzie zamknięte (do odwołania).

W tym czasie proszę korzystać z wejścia przy sali gimnastycznej przyprzedszkolnej. Organizacja szatni pozostaje bez zmian.

Jacek Zbrzeżny

Więcej

12 listopada 2018

2018-10-25

12 listopada 2018 roku jest dniem ustawowo wolnym. 

Więcej

2 listopada 2018

2018-10-24

2 listopada 2018 (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej i gimnazjum.

Świetlica w szkole podstawowej będzie czynna w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej

Ogrody Integracji

2018-10-17

            28 września 2018 roku odbył się organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim czternasty powiatowy przegląd twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych „Ogrody Integracji” pod patronatem Starosty Powiatu Grodziskiego

i Burmistrza Grodziska Mazowieckiego. Celem integracji dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych jest przygotowanie ich do godnego życia w społeczeństwie i podejmowania ról społecznych. Dzięki temu wychowujemy nowe pokolenie gotowe do obustronnego i naturalnego komunikowania się. Integracja likwiduje bariery, uczy szacunku, tolerancji, akceptacji oraz wrażliwości i empatii.

            W tym roku uczniowie klasy 2c pod okiem p. Beaty Fijewskiej kolejny raz wystąpili przed publicznością. Dzieci zatańczyły do melodii Laleczki z saskiej porcelany oraz zaśpiewały dwa utwory ABBY z musicalu Mamma Mia. Swoim występem podbiły serca wszystkich i wywalczyły wspaniałe nagrody: urządzenie wielofunkcyjne HP oraz mnóstwo prezentów niespodzianek.

 

Wszystkim uczniom klasy 2c oraz opiekunowi p. Beacie Fijewskiej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Monika Ossowska

Więcej

Sprawni dla Niepodległej

2018-10-17

         „Sprawni dla Niepodległej” – Turniej w Jaktorowie. W  dniu 6 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Jaktorowie odbył się Towarzyski Turniej w Piłce Ręcznej Dziewcząt rocznik 2006 i młodsze pod hasłem „Sprawni dla Niepodległej”. W tym Turnieju uczestniczyło 5 zespołów, a mianowicie wystąpiły zespoły z Mszczonowa, Teresina, Grodziska Mazowieckiego i dwa zespoły z Jaktorowa Kolejność końcowa Turnieju była następująca:

I miejsce Jaktorów I

II miejsce Mszczonów

III miejsce Jaktorów II

IV miejsce Grodzisk Mazowiecki nr 6

V miejsce Teresin

Oto szczegółowe wyniki poszczególnych meczy:

Jaktorów I – Jaktorów II            10:2

Teresin – Grodzisk Maz.              2:4

Jaktorów II – Teresin                5:3

Jaktorów I – Mszczonów            12:1

Grodzisk Maz. – Mszczonów       3:15

Teresin – Jaktorów I                 4:14

Jaktorów II – Grodzisk Maz.       6:1

Teresin – Mszczonów                3:4

Grodzisk Maz. – Jaktorów I         1:9

Mszczonów – Jaktorów II            4:3

W zawodach uczestniczyło 63 zawodniczek. Wszystkie uczestniczki zawodów otrzymały medale dyplomy, puchary dla zespołów. Były też puchary dla najlepszych zawodniczek z poszczególnych zespołów. Puchar także otrzymała zawodniczka, która zdobyła najwięcej bramek i najlepiej broniła. Myślę, że zawody w myśl hasła „Sprawni dla Niepodległej” były udane, a uczestniczki Turnieju zadowolone.

Stanisław Kuberski  

Więcej

Raport z kolonii w Głuchołazach

2018-10-04

Wyjazd na kolonie do Głuchołazów miał miejsce w poniedziałek 20.08.2018 r. o godz. 8.00. Wyjazd został zorganizowany przez UKS Jaktorów.

Gdy grupa z Jaktorowa dotarła na miejsce, czekała na nich obiadokolacja, następnie spacer po okolicy. No i wreszcie zakwaterowanie w ośrodku „Banderoza”. We wtorek 21.08.2018 byliśmy na pięknym miejskim basenie, zaś wieczorem mieliśmy na hali turniej i tak codziennie.

Następnego dnia, to jest w środę odbyły się różne gry i zabawy plenerowe. Najciekawsze było „płukanie złota”. W następnych dniach odbył się mini turniej łuczniczy, gra terenowa „szukanie skarbów”, nauka gry na bębnach afrykańskich. W czwartek 24 sierpnia przed wycieczką w góry odbyła się rozmowa na temat zasad bezpieczeństwa podczas zdobywania Góry Biskupiej. Wieczorem odbył się trening. Następnego dnia zwiedzaliśmy zabytki Głuchołazów, a później znów fajny basen. W sobotę 25.08. była wycieczka autokarowa do Jesennik na Pomezi. Zwiedzaliśmy jaskinie i ośrodek sanatoryjny. Wieczorem była dyskoteka na powietrzu. Zresztą tańce były prawie codziennie od godz. 20.00 do 22.00. W poniedziałek 27.08. była sesja w Jaskini Solnej, następnie były zajęcia sportowe. We wtorek 28.08. była olimpiada rekreacyjno - sportowa, basen oraz pożegnalne ognisko, na którym zostały wręczone nagrody i dyplomy za udział w koloniach. Późnym wieczorem było pożegnanie Głuchołazów w formie wędrówki z pochodniami po terenie ośrodka.

Będziemy mile wspominać wakacje.

Kierownikiem kolonii był Pan Stanisław Kuberski, a wychowawczynią grupy Pani Anna Chmielecka.

 

Amelia i Maja Staszewskie -uczestniczki kolonii.

Więcej

Ubezpieczenie

2018-09-27

Rada Rodziców wybrała ofertę ubezpieczenia na rok szkolny 2018/2019.

Pieniądze proszę wpłacać do wychowawców.

Oferta ubezpieczenia

Informacje o ubezpieczeniu

Tabela norm


Więcej

Regulamin konkursu plastyczno - literackiego

2018-09-27

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.


Regulamin konkursu


Więcej

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

2018-09-26

Regulamin i harmonogram konkursów przedmiotowych 2018/2019 dostępne są na tablicy ogłoszeń przy pokoju nauczycielskim w Szkole Podstawowej, w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej:

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

Harmonogram konkursów

Więcej

„PIĘCIU WSPANIAŁYCH !”

2018-09-26

Tytuł koncertu „ Pięciu wspaniałych” oznacza nie tylko piątkę znakomitych artystów, ale również pięć instrumentów strunowych.

Jak co roku, również w nowym sezonie zaprosiliśmy naszych uczniów do świata muzyki.

21 września w piątek odbył się pierwszy w tym sezonie koncert Filharmonii Narodowej. Dzieci posłuchały tym razem muzyki kameralnej, która jest wzorem idealnej współpracy i porozumienia między artystami. Kameralistyka to przede wszystkim sztuka niezwykłej precyzji wykonawczej i dążenia do realizacji wypracowanej przez wszystkich grających razem muzyków koncepcji artystycznej. Spotkanie z kwintetem fortepianowym, który tworzy fortepian, dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela zainteresowało młodych słuchaczy. Dzieci mogły poznać wspaniałe możliwości brzmieniowe i wyrazowe instrumentów, przekonać się, jak wielka siła drzemie w zestawieniu zdolnego do gry akordowej fortepianu z będącym namiastką orkiestry kwartetem smyczkowym.

Karina Borządek

Więcej

Babie lato 2018

2018-09-25

W dniu 22 września uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej im. Stefanii Cygańskiej w Jaktorowie wraz z opiekunami  p. Małgorzatą Stefaniak, p. Ewą Adamus, oraz p. Karoliną Wąsikowską uczestniczyli w Złazie Turystycznym „Babie Lato 2018” pod hasłem „Ostatnie Barwy Jesieni”. W tym roku impreza miała szczególny charakter, gdyż odbywała się po raz 50. Organizatorem był Grodziski Klub Żeglarski „Czysty Wiatr” Sekcja Turystyczna „Kraj – Obrazy”, Liceum Ogólnokształcące w Milanówku ul. Piasta, Stowarzyszenie Nasza Kuklówka, przy współpracy Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Starostwo Powiatu Grodziskiego i LGD „Ziemia Chełmońskiego” w Żabiej Woli oraz muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej.

Celem złazu było miedzy innymi upamiętnienie wielkiego malarza Józefa Chełmońskiego, popularyzacja ziemi na której żył i tworzył artysta. Poznawanie muzeów, zabytków oraz historii Ziemi Chełmońskiego w 100-lecie Odzyskania Niepodległości, pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.

Uczniowie wraz z opiekunami na rowerach dotarli do Kuklówki około godziny 1100. Na miejscu czekała na uczestników gra terenowa sprawdzająca nie tylko umiejętność orientacji w terenie, ale również wiedzę o Józefie Chełmońskim oraz ziemi na której żył i tworzył. Każda grupa obierała swoją nazwę, Jaktorowianie nazwali się „Małe Turki”.

Po zakończonej grze wszyscy mogli upiec kiełbaski przy wspólnym ognisku, napić się gorącej herbaty oraz zjeść pyszną grochówkę. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy metalowy znaczek, dyplom uczestnictwa w złazie oraz materiały turystyczne tj.  mapy i broszurki.

Na zakończenie Złazu złożono kwiaty pod tablicą Józefa Chełmińskiego w Kuklówce. Uczniowie naszej szkoły dotarli do Jaktorowa około godziny 1600. Złaz był bardzo udany, dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zobaczyli ciekawe miejsca upamiętniające wielkiego malarza, zrobili pamiątkowe zdjęcia i stali się bogatsi o nowe doświadczenia oraz grzyby które zebrali w czasie Złazu.

Karolina Wąsikowska

Więcej

Obiady w Szkole Podstawowej

2018-09-06

Od poniedziałku (10.września) będzie możliwość wykupienia obiadów w szkolnej stołówce. Informacje i zapisy na obiady u pani Krystyny Zielińskiej.

Więcej

Podręczniki do języka niemieckiego dla klas IV, V i VI (przedmiot dodatkowy)

2018-08-13

Rok szkolny 2018/2019


Klasa IV

Wir smart I – język niemiecki dla klasy IV szkoły podstawowej, podręcznik i ćwiczenia, Giorgio Motta, Ewa Książek-Kempa, Ewa Wieszczeczyńska, Aleksandra Kubicka, Barbara Kania, wydawnictwo LektorKlett.

 

Klasa V

Mach mit! 2 – nowa edycja, podręcznik do języka niemieckiego dla klasy V, materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy V, Halina Wachowska, Mieczysława Materniak-Behrens, wydawnictwo PWN.

 

Klasa VI

Mach mit! 3 – nowa edycja, podręcznik do języka niemieckiego dla klasy VI, materiały ćwiczeniowe do języka niemieckiego dla klasy VI, Halina Wachowska, Joanna Sobańska-Jędrych, wydawnictwo PWN.

Więcej

Podręczniki do religii na rok szkolny 2018/2019

2018-06-20

KLASA I

„Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik + karty pracy

 

KLASA II

„Kochamy Pana Jezusa” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik + karty pracy


KLASA III

„Przyjmujemy Pana Jezusa” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik + karty pracy


KLASA IV

„Jestem chrześcijaninem” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik


KLASA V

„Wierzę w Boga” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik


KLASA VI

„Wierzę w Kościół” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

podręcznik


KLASA VII

„Spotkanie ze Słowem” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań


KLASA VIII

„Aby nie ustać w drodze” J. Szpet, D. Jackowiak, wyd. Święty Wojciech, Poznań

Więcej

Do zobaczenia w klasie II

2018-05-30


Wspaniałe zajęcia po hasłem Pomysłowy rok zakończyły się w klasie 1a. Nasi uczniowie otrzymali dyplom, a wychowawczyni klasy p. Ewa Witkowska gratulacje i certyfikat uczestnictwa w programie.

Gratulujemy decyzji o podjęciu współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci i czekamy na nowe wyzwania.

Ewa Sidor

Więcej

Dlaczego możemy rozmawiać przez telefon?

2018-05-30

             W maju odbyły się już ostatnie zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Pomysłowy rok”.

Tym razem uczniowie klasy 1a zastanawiali się dlaczego możemy rozmawiać przez telefon.

Wszyscy na pewno wiedzą, że walenie porozumiewają się ze sobą pomimo dzielących ich ogromnych odległości. Wykorzystują do tego umiejętność wydawania dźwięków o dużych częstotliwościach. Ta specyficzna forma komunikacji nazwana została śpiewem waleni. Ludzie również wykorzystują dźwięki do komunikowania się na dalekie odległości, jednak są one przenoszone za pomocą telefonu. Na zajęciach uczniowie poznali falowe własności dźwięku. Przeprowadzili wraz z nauczycielem szereg doświadczeń i zabaw ruchowych, dzięki którym poznali cechy dźwięku. Uczniowie również zmienili się w inżynierów i zbudowali telefon z kubka i sznurka, a potem zbadali własności falowodowe takiego telefonu.

Uatrakcyjnieniem zajęć był film z mini wykładem oraz prezentacja multimedialna.

Zwieńczeniem uczestnictwa w programie edukacyjnym „Pomysłowy rok” był dyplom, który otrzymali uczniowie z dla klasy 1a za zaangażowanie i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy poprzez aktywny udział w cyklu wyjątkowych lekcji okolicznościowych.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie rozwinęli umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, doskonalili umiejętność rozumowania, argumentowania i wnioskowania oraz kształcili ważne kompetencje społeczne.

Ewa Witkowska

Więcej

Zakończenie roku szkolnego dla klas I-III

2018-05-17

Po konsultacji z Radą Rodziców oraz w trosce o zdrowie uczniów uprzejmie państwa informuję,

że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 dla klas I-III odbędzie się 21 czerwca o godz. 17:00.

Serdecznie zapraszamy.

Jacek Zbrzeżny

Więcej

Ignacy Jan Paderewski – artysta i mąż stanu

2018-05-17

         W piątek 27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się koncert Filharmonii Narodowej pod tytułem: Ignacy Jan Paderewski – artysta i mąż stanu. Koncert ten był wyjątkowy, gdyż poświęcony został niezwykłej postaci związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, Ignacemu Janowi Paderewskiemu — kompozytorowi, pianiście, mężowi stanu i pierwszemu premierowi niepodległej Polski. Nazywany „czarodziejem klawiatury" zyskał sławę i uznanie na całym świecie. Swoje szerokie kontakty za oceanem wykorzystał w interesie Polaków walczących o prawo do własnego państwa z dostępem do morza. Utwory fortepianowe i skrzypcowe Paderewskiego posłużyły artystom Baletu Dworskiego Cracovia Danza do stworzenia ciekawych obrazów tanecznych, odwołujących się do dzieciństwa tego wybitnego artysty i gorącego patrioty.

Karina Borządek

Więcej

Finał konkursu ekologicznego „ZWIERZAKI – ŚMIECIAKI”

2018-05-15

W czwartek 11 maja odbył się apel dla klas I-III podsumowujący konkurs ekologiczny „Zwierzaki – Śmieciaki”. Uczestnicy wykazali się wielką pomysłowością i kreatywnością. Wystawa prac spotkała się z zainteresowaniem społeczności szkolnej. Podczas apelu zostały wręczone nagrody oraz dyplomy uczniom biorącym udział w konkursie.

Komisja konkursowa w skład której weszli: dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego p. Jacek Zbrzeżny oraz wicedyrektor klas I-III p. Ewa Sidor wyłoniła laureatów w trzech kategoriach.

Oto wyniki:

- kategoria klas I

I miejsce zajęła Nikola Wilczyńska – klasa 1a

II miejsce zajął Dawid Korona – klasa 1d

III miejsce ex aequo zajęli Gabriela Siarnowska – klasa 1a, Antoni Piliszek – klasa 1d, Dawid Chechłacz – klasa 1a

- kategoria klas II

I miejsce zajął  Norbert Szewczyk – klasa 2b

II miejsce zajęła Natalia Dubielecka – klasa 2b

III miejsce zajął Jan Adamkiewicz – klasa 2a

- kategoria klas 3

I miejsce zajęła Natalia Tkaczyk – klasa 3d

II miejsce zajęła Antonina Pietrzak – klasa 3d

Zostały również przyznane wyróżnienia dla: Magdaleny  Domańskiej – kl.1a, Patryka Juszyńskiego – kl.1a, Małgorzaty Ochnio – kl. 1d, Zuzanny  Sieczki – kl. 1d, Aniki Sandowicz – kl. 1b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy: Ewa Witkowska, Małgorzata Golędzinowska.

Więcej

III miejsce w Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka”

2018-05-09

Znamy już wyniki finałowych przesłuchań 41. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. Adela Ossowska uczennica klasy I c, została laureatką III miejsca w kategorii szkół podstawowych klas 0-3. Przesłuchania finałowe odbyły się 14 i 15 kwietnia 2018r. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się w sobotę 21 kwietnia 2018r.

 

GRATULUJEMY!!!

 

Beata Wesołowska

Więcej

CZTERY ŻYWIOŁY

2018-05-09

         Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzenia świadomości ekologicznej i życia

w zgodzie z naturą.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

 

         Mając na względzie powyższe cele uczniowie klasy III d  podjęli próbę edukowania swoich młodszych kolegów z klas pierwszych. Zaprosili pierwszaków na zajęcia pod hasłem „Cztery żywioły”.

         Zajęcia dla klas: I a, I b, I c, I d odbywały się według ustalonego harmonogramu

i prowadzone były samodzielnie przez trzecioklasistów w ostatnim tygodniu kwietnia.

W trakcie tych spotkań  goście oglądali znajdującą się na korytarzu wystawę obrazującą piękno Ziemi, obejrzeli krótki teledysk pt.: „Cztery żywioły” oraz inscenizację nawiązującą do tematu żywiołów. Następnie pierwszoklasiści mieli okazję wykazać się zdobytą wiedzą.

Samodzielnie uzupełniali karty pracy przygotowane przez starszych kolegów. Zajęcia kończyły się krótkim filmem przypominającym o segregowaniu śmieci oraz wspólną zabawą ruchową przy muzyce.

Wszystkim spotkaniom sprzyjała wesoła atmosfera, która udzielała się zarówno prowadzącym jak i zaproszonym gościom.

 

         Spośród uczniów klas pierwszych trzecioklasiści wytypowali tych, którzy bezbłędnie i starannie wypełnili karty pracy.

 

Oto lista laureatów:

- klasa I a: Magdalena Szkop, Aleksandra Jurczak, Daniel Chechłacz, Lena Studzińska, Oskar Pazdyga

-klasa I b: Mikołaj Jaroszewski, Michalina Pindor, Julia Wierzbicka,

Filip Dmowski, Ewa Kukiełka, Julia Browarska, Natalia Dąbrowska, Anika Sandowicz

-klasa I c: Adela Ossowska, Wiktoria Gontarczyk, Maja Nowak, Artur Wojciechowski

- klasa I d: Filip Paska, Mateusz Palarczyk, Lena Grzechnik

 

 

Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez dyrekcję szkoły.

 

M. Majewska

Więcej

Piosenka jest dobra na wszystko

2018-05-08

W dniu 25 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się kolejna, bo już trzecia edycja szkolnego Konkursu Piosenki pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Przed Jury zaprezentowało swoje talenty wokalne ponad trzydziestu wykonawców. Mogliśmy usłyszeć wiele wspaniałych, czasem już zapomnianych piosenek z repertuaru znanych polskich wokalistów. Tego dnia mieliśmy w jaktorowskiej szkole prawdziwe święto polskiej piosenki!

Wszystkim wykonawcom dziękujemy za zaangażowanie i udział w konkursie a nagrodzonym gratulujemy sukcesu.

Organizatorzy: Karina Borządek, Hanna Drązikowska, Monika Wasilewska - Muś

A oto wyniki:

W KATEGORII KL.I – III

I MIEJSCE:

MICHAŁ MAJ Z KL. IIIA DIANA FRĄCZEK Z KL. IB

II MIEJSCE:

NATALIA TKACZYK Z KL. IIID

III MIEJSCE:

BARBARA SITEK Z KL. IB

WYRÓZNIENIE:

EWA KUKIEŁKA Z KL. IB

 

W KATEGORII KL. IV – VI

I MIEJSCE:

KAMIL KUBICKI Z KL. IVC AGNIESZKA SUCHECKA Z KL.IVC

II MIEJSCE:

OLIWIA JAROSZEWSKA Z KL. VC

III MIEJSCE:

MARTYNA NOWAKOWSKA Z KL. VII A

WYRÓZNIENIE:

ZUZANNA SADOWSKA Z KL. IVD

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU.

ORGANIZATORZY

Więcej

MAMY TABLETY!

2018-04-11W świetlicy Bis wciąż trwa MegaMisja, a podczas niej zajęcia o rozsądnym i świadomym korzystaniu z Internetu i innych mediów. Wiele się dowiedzieliśmy m.in. co można powiedzieć i komu przez Internet, jakie informacje umieścić bez narażania siebie i innych na kłopoty i nieprzyjemności. Gdzie i jak szukać potrzebnych wiadomości i jak poprawnie wykonać zdjęcia i stworzyć własną galerię. Rozmawialiśmy o emocjach i ich graficznych odpowiednikach oraz o naszych prawach. Tematów było  mnóstwo, relacje można znaleźć na stronie MegaMisji. W nagrodę za zaangażowanie Fundacja Orange przekazała nam do świetlicy już 2 tablety i wiele innych nagród!

 

Iwona Barańska

Więcej

Wyśpiewany sukces

2018-04-11


W dniach 20-22 marca 2018 roku w szkole w Adamowiźnie odbył się II etap XV Powiatowego Konkursu Piosenki „Sopranem i basem”. Dzieci przydzielone zostały do odpowiednich kategorii wiekowych. W tym roku dzieci prezentowały piosenki autorstwa p. Doroty Gellner i p. Adama Skorupki. Spośród 160 uczestników II etapu Jury złożone z profesorów szkół muzycznych wyłoniło Laureatów. Nasi uczniowie wyśpiewali:

Antoni Janiszewski z kl. 3D - II miejsce w kategorii rocznik 2009/10

Agnieszka Suchecka z kl. 4C – II miejsce w kategorii rocznik 2008

Michał Maj z kl. 3A – wyróżnienie w kategorii rocznik 2009/10

Finaliści zostali zaproszeni do grodziskiego Centrum Kultury, gdzie podczas Koncertu Finałowego 9 kwietnia 2018 r. odebrali swoje nagrody w obecności p. Doroty Gellner i p. A. Skorupki. Nasi uczniowie zostali zaproszeni do występów na scenie grodziskiego Centrum Kultury, gdzie jeszcze raz zaprezentują swoje talenty przed autorką p. Gellner 14 maja tego roku. Na koniec muzyczna reprezentacja naszej szkoły udzieliła wywiadu do Radia Bogoria, który mogliśmy usłyszeć w wiadomościach z dn. 9 kwietnia b.r. - Wywiad.mp3

Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Karina Borządek

Więcej

Rekrutacja do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej

2018-04-06

Od dnia 9 kwietnia 2018 r. rozpoczyna się rekrutacja uczniów do klasy pierwszej.

Wszystkie dokumenty dostępne są na stronie internetowej

w zakładce Szkoła Podstawowa - Rekrutacja

lub w sekretariacie szkoły.

Więcej

41. Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”

2018-04-06


27 marca 2018 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Stefanii Cygańskiej odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka, który od wielu lat promuje kulturę języka, pobudza aktywność twórczą i odkrywa młode talenty recytatorskie. Przyczynia się do rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury, biorą w nim udział dzieci i młodzież z całego województwa mazowieckiego.

Do szkolnych eliminacji zgłosiło się 42 recytatorów, 21 z klas I-III i 21 z klas IV-VII. Recytację oceniało jury w składzie: Beata Wesołowska, Beata Łyszkowska i Teresa Rytel.

Do etapu gminnego zakwalifikowało się 11 recytatorów:

z klas I-III:

I b – Weronika Misiak (opiekun B. Wiśniewska)

I b – Filip Dmowski (opiekun B. Wiśniewska)

I c – Julia Boniecka (opiekun B. Fijewska)

I c –Adela Ossowska (opiekun B. Fijewska)

I d – Lena Grzechnik (opiekun M. Golędzinowska)

z klas IV – VII:

4a – Paweł Lisichin (opiekun A. Ostrowska)

6 a – Jagoda Caban (opiekun M. Sowa)

6 a – Adam Majewski (opiekun M. Sowa)

6a -  Wiktoria Wojciechowski (opiekun  M. Sowa))

7 a –Katarzyna Idzikowska (opiekun B. Łyszkowska)

7 b – Daria Nowak (opiekun G. Lonca)

 

Finaliści szkolnych eliminacji zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w gminnym etapie konkursu, który odbył się w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie 05.04.2018 roku.

 Jury w składzie: Magdalena Warzecha, Beata Rusinowska, Mariola Naduk, Beata Wesołowska i Sławomir Kamiński wyróżniło następujących recytatorów:

Klasy I-III:

I miejsce zajęła Adela Ossowska z klasy Ic

III miejsce zajęła Julia Boniecka z klasy Ic

Klasy IV-VI:

III miejsce zajął Paweł Lisichin z klasy IVa

Klasy 7 i 2-3 gimnazjum:

III miejsce zajęła Daria Nowak z klasy VIIb

Wyróżnienie otrzymał Filip Gąsiorowski z klasy IIIb gimnazjum (opiekun - M. Szymańczak).

 

W eliminacjach wojewódzkich naszą gminę i szkołę będzie reprezentowała laureatka I miejsca – Adela Ossowska z klasy Ic.


Beata Wesołowska

Więcej

Dlaczego jajko jest symbolem Wielkanocy?

2018-03-30

            W ramach programu „Pomysłowy rok” klasa 1a postanowiła odpowiedzieć na pytanie – dlaczego właśnie jajko jest symbolem Wielkanocy?

Każdy z nas wie, że jednym z symboli wielkanocnych oprócz kurczaczków, zajączków czy baranków jest również jajko. Oznacza ono odrodzenie się przyrody. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję zobaczyć film z którego dowiedzieli się, że jajko jest symbolem Świąt Wielkanocnych w Polsce, że na czas świąt jajka barwi się i ozdabia przy zastosowaniu różnych technik. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego dawniej dziewczęta wręczały pisanki kolegom? Otóż dlatego, aby wykupić się i nie zostać oblaną wodą w czasie śmigusa-dyngusa. W trakcie zajęć dzieci doskonaliły technikę czytania wykorzystując wiersz  pt: ”Wielkanocny stół”. Podczas analizy wiersza poznały inne symbole świąteczne. Nie zabrakło również wesołej zabawy podczas której uczniowie mieli za zadanie odszukać ukryte czekoladowe jajeczka. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali wielkanocne koszyczki w których wcześniej została zasiana rzeżucha i ozdobili je kurczaczkami, zajączkami i oczywiście jajeczkami.

Ewa Witkowska


Więcej

Warszawska Syrenka

2018-03-21

Szkolne eliminacje konkursu Warszawska Syrenka, odbędą się 27.03.2018r. o godz. 10.00 w bibliotece Szkoły Podstawowej             im. Stefanii Cygańskiej.

Wszystkich chętnych, proszę o zgłoszenie uczestnictwa w bibliotece szkolnej.

 

 

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Mazowieckiego Instytutu Kultury, w zakładce konkursy

 

https://www.mik.waw.pl/zapowiedzi/item/2491-41-konkurs-recytatorski-warszawska-syrenka-zapraszamy-do-udzialu-w-eliminacjach-regionalnych.html

Więcej

„Muzyczne Qui pro quo”

2018-03-02

W dniu 23 lutego 2018 gościliśmy ponownie artystów Filharmonii Narodowej. W koncercie „Muzyczne Qui pro quo” usłyszeliśmy flet poprzeczny, akordeon, gitarę klasyczną oraz kontrabas. Każdy z wyżej wymienionych instrumentów należy do innej muzycznej rodziny. Jak można więc połączyć znany z subtelnego dźwięku flet z akordeonem, który
w tangach brzmi zarazem drapieżnie i melancholijnie? A gdy dodamy do nich kontrabas — instrument o najniższej skali
i gitarę grającą ogniste hiszpańskie rytmy? Odpowiedzi na te pytania przyniósł piątkowy koncert, w którym królowała różnorodność, zmienność i, jak wskazuje tytuł, zabawne nieporozumienia. Jego bogaty, ułożony w zaskakujący sposób repertuar, pozwolił słuchaczom zwiedzić wiele muzycznych krain. Dzieci usłyszały wiele znanych utworów takich jak: H. Manciniego Temat z filmu „Różowa pantera”, M. Musorgskiego - Gnom i Taniec kurcząt w skorupkach z cyklu „Obrazki z wystawy”, a także przepiękne Libertango
A. Piazzolli a wszystko to w niesamowitej aranżacji na flet, akordeon, gitarę i kontrabas.


Karina Borządek

Więcej

Dlaczego boli nas gardło i jesteśmy przeziębieni?

2018-02-22

Dlaczego boli nas gardło i jesteśmy przeziębieni?
Takim pytaniem rozpoczęliśmy - uczniowie klasy1a - kolejne ciekawe zajęcia w ramach programu „Pomysłowy rok”.
Jak to się dzieje, że ludzie się przeziębiają? Dowiedzieliśmy się tego uczestnicząc w ciekawej zabawie ruchowej podczas której weszliśmy w rolę wirusów oraz elementów układu odpornościowego. Do zabawy zaprosiliśmy pana Dyrektora Jacka Zbrzeżnego oraz panią Wicedyrektor Ewę Sidor, którzy byli gośćmi na naszych zajęciach. „Bitwa” między wirusami a układem odpornościowym była zawzięta, ale to układ odpornościowy tę „bitwę” wygrał. Na pytanie - Jakie wirusy są najczęściej odpowiedzialne za przeziębienie?- otrzymaliśmy odpowiedź podczas kolejnej zabawy, gdzie wirusami były kolorowe balony, które symbolizowały wirusy. Najwięcej oczywiście było balonów „wirusów” koloru niebieskiego, bo to one najczęściej wywołują przeziębienie i są nazywane RINOWIRUSAMI. Podczas zajęć obejrzeliśmy krótki film, w którym Katarzyna Tyrawa, lekarz pediatra endokrynolog dziecięcy opowiadała nam o układzie odpornościowym przedstawiając go za pomocą obrazowej metafory - wewnętrznej armii. Ciekawa była również prezentacja multimedialna, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają wirusy pod mikroskopem.  Podczas zajęć dowiedzieliśmy się również jak i po co zakłada się maseczkę na twarz i czemu ona ma służyć?
Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się jak prawidłowo kichać, czym są wirusy oraz co robić, aby się nie przeziębiać.
 
Ewa WitkowskaWięcej

Książka charytatywna

2018-02-14

II edycja projektu „Książka charytatywna dla dzieci”.

 

Do udziału w akcji zapraszamy dzieci w wieku 8-14 lat.


Regulamin do pobrania - REGULAMINWięcej

Wycieczka do Teatru Syrena

2018-02-13

9 lutego klasy 1a i 1d wraz z opiekunami pojechały do Warszawy do teatru Syrena na spektakl teatralny pt: ”Królowa Śniegu”. To jedna z najbardziej znanych baśni Jana Christiana Andersena. Została ona  zilustrowana muzyką Piotra Hertla i piosenkami Agnieszki Osieckiej. Przeżyliśmy wywołującą dreszcz grozy podróż w głąb mroźnej krainy opowiadającej  historię Kaja i Gerdy, którzy za sprawą okrutnej królowej zostają rozdzieleni. Spektakl, wykorzystując nowoczesną technikę, przeniósł nas w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Działając na naszą wyobraźnię, przekonująco opowiedział  o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem.

Ewa Witkowska

Więcej

Finał III edycji konkursu ”Oczaruj mnie, przyrodą”

2018-02-07

31 stycznia 2018 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom III edycji konkursu „Oczaruj mnie … przyrodą”. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży zamiłowania do literatury, rozbudzanie wyobraźni i wrażliwości na piękno literatury oraz rozwijanie własnej twórczości. Podsumowanie konkursu, oraz wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań rozpoczęło uroczystość. Po chwili dla reporterów, zebrani wysłuchali losowo wybranych prezentacji. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

 

I miejsce:

Julia Boniecka z klasy 1c wybrała wiersz „Gadatliwe żabki” Tadeusza Śliwiaka.

Adela Ossowska z klasy 1c wybrała wiersz „Dama” Agnieszki Frączek.

 

Wyróżnienie:

Paweł Kałuża z klasy 1b wybrał wiersz „Jeż”  Michała Jankowiaka.

 

III miejsce:

Marta Affek z klasy 4c przedstawiła opowiadanie własnego autorstwa „Cztery żywioły”.

 

Wyróżnienie:

Jagoda Caban z klasy 6a przedstawiła fragment „Chłopów” Władysława Reymonta.

 

Podziękowanie dla nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów:

Beata Fijewska (kl. I c), Bożena Wiśniewska (kl. I b), Maria Szymańczak (kl. IV c), Małgorzata Sowa (kl. VI a).

Uroczystość zakończyła się projekcją filmu „Paddington 2”.

 

Wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu gratulujemy!!!

 

Beata Wesołowska

Więcej

Jadą kolędnicy...

2018-01-10

9 stycznia 2018 r. dzieci z chóru Szkoły Podstawowej wzięły udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Jadą kolędnicy…” w Milanówku.

W kategorii klas I-IV wystąpili:

Alicja Mączka z kl. IV B z piosenką „Stajenka nasza licha”

Kamil Kubicki z kl. IV C z piosenką „Przybyliśmy do Betlejem”

W kategorii klas V-VII wystąpiła Oliwia Jaroszewska z kl. V C wykonując piosenkę „Gwiazda, gwiazdeczka”.

Wszyscy wokaliści wspaniale i godnie reprezentowali naszą szkołę. Młodzi soliści zdobyli już wiele nagród, mają wiele doświadczeń z występów na scenie i udowodnili nie raz, że naprawdę potrafią śpiewać. Pozostaje mi tylko pogratulować im występu i czekać na oficjalne wyniki.

Karina Borządek

 

Więcej

Między sacrum a profanum

2018-01-08

W dniu 5 stycznia 2018 gościliśmy po raz pierwszy w tym roku artystów Filharmonii Narodowej. W koncercie „Między sacrum
a profanum” usłyszeliśmy najpiękniejsze przykłady muzycznego sacrum i profanum, od baroku do współczesności, mieliśmy okazję do interesujących porównań ich języka dźwiękowego i charakterystycznych środków wyrazu. Najmłodsi słuchacze wysłuchali piosenek i utworów  instrumentalnych w różnych nastrojach i ciekawych aranżacjach. Poruszaliśmy się od historii do historii, od baśni do baśni... Uczniowie podziękowali muzykom brawami i kwiatami.

Karina Borządek

Więcej

Razem - znaczy przyjemniej

2018-01-03


W poniedziałek, 18 grudnia uczniowie klasy 1 b wykonali wspólnie z rodzicami świąteczne ozdoby. Były to anioły

z plastikowych butelek i wieńce z papierowych talerzy. Cieszę się, że rodzice tak licznie przybyli, bo razem z mamą 

i tatą „tworzyć” o wiele przyjemniej, co mogłam obserwować podczas spotkania.

Bożena Wiśniewska

Więcej

Czytamy dzieciom

2018-01-02


W naszej klasie ruszyła akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. Od września staram się systematycznie czytać książki uczniom swojej klasy. Bardzo chętnie do tej akcji włączyli się też rodzice. Gościliśmy już kilka mam, które przepięknie czytały książki przyniesione ze swoich domowych biblioteczek. Odwiedziła nas także  pani z przedszkola (A. Muszyńska). Dzieciaki uwielbiają, kiedy dorośli im czytają. Nie jest to jednorazowa akcja. Od wielu lat staram się rozbudzać wśród uczniów zamiłowanie do czytania. Jedną z metod osiągnięcia tego celu jest głośne, systematyczne czytanie dzieciom.

Bożena Wiśniewska

Więcej

CIEKAWYCH ZAJĘĆ W KLASIE 1A - CIĄG DALSZY

2017-12-21

Zgodnie z umową chcemy przedstawić Wam nasze kolejne ciekawe zajęcia, które odbyły się w grudniu. Tym razem lekcja dotyczyła tematu „Dlaczego świętujemy rodzinnie”?

Święta Bożego Narodzenia mają swój niepowtarzalny klimat, do którego my – jako dzieci , ale również dorośli tęsknimy cały rok. Świąteczne przygotowania w domu – zarówno te kuchni, jak i tworzenie świątecznych dekoracji, rozjaśniają najkrótsze w roku grudniowe dni. To była wyjątkowa lekcja, dzięki której dowiedzieliśmy się, co tak naprawdę stoi za tradycjami świątecznymi.

Pracując w grupach zapoznaliśmy się z najbardziej charakterystycznymi świątecznymi zapachami – pani „zamknęła” zapachy w słoiczkach. Poznaliśmy nazwy trzech zmysłów, które odpowiadają za zapach, smak oraz odgłosy. Oglądaliśmy również film, który przybliżył nam  tradycje oraz zwyczaje  bożonarodzeniowe.

Na koniec zajęć tworzyliśmy świąteczne ozdoby oraz dekoracje bożonarodzeniowe.

Ewa Witkowska

Więcej

Pomoc dla schroniska

2017-12-12

Drodzy miłośnicy zwierząt!

Przez miesiąc zbieraliśmy karmę dla zwierząt ze schroniska w Milanówku. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.  Nagrody – 2 pluszowe misie za wsparcie naszej inicjatywy wylosowali: Anna Kaszowska i Filip Dmowski.

W piątek – 1 grudnia odwiedziliśmy schronisko i jego mieszkańców. Zdjęcia, które możecie obejrzeć, to niezapomniana pamiątka z naszej wyprawy. Dziękujemy za pomoc! Dołączcie do naszej akcji w przyszłym roku!

Klasa VI a i IVb

Więcej

Gramy w ręczną

2017-12-12

W dniu 25 listopada 2017r. na hali sportowej w Jaktorowie odbyła się impreza sportowa „Szczypiorniak z rodzinką 3” w ramach projektu „Gramy w Ręczną” pod patronatem Związku Piłki Ręcznej i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Impreza ta miała charakter sportowo-rekreacyjny. Oprócz rozgrywania meczy w piłkę ręczną w ramach turnieju odbyły się także lekkoatletyczne tory przeszkód skierowane dla najmłodszych uczestników zawodów (rocznik 2009-2010). Myślę, że ciekawym pomysłem dla uczestników imprezy były warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały maskotkę projektu, czyli „łapkę”. W turnieju wystąpiło 6 drużyn z Mazowsza a mianowicie z Warszawy, Cegłowa, Zielonki, Radzymina, Regimina i Jaktorowa. W sumie w zawodach uczestniczyło 120 zawodników i 15 wolontariuszy z rocznika głównie z 2006r.

Kolejność końcowa zawodów jest następująca:

 1. SP Jaktorów
 2. SP Zielonka
 3. SP Warszawa
 4. SP Cegłów
 5. SP Regimin
 6. SP Radzymin

Wyniki poszczególnych meczy:

Grupa A

SP Jaktorów - SP  Regimin 9:3

SP Jaktorów – SP Wa-wa 7:2

SP Regimin – SP Warszawa 3:3

Grupa B

SP Zielonka – SP Cegłów 5:1

SP Zielonka – SP Radzymin 12:1

SP Cegłów – SP Radzymin 9:0

Mecz V miejsce

SP Regimin – SP Radzymin 9:0

Mecz III miejsce

SP Warszawa – SP Cegłów 2:1

Mecz I miejsce

SP Jaktorów – SP Zielonka 10:5

 

 

Skład zespołu zwycięskiego to:

 1. Iga Bałagulska
 2. Julka Studzińska
 3. Ola Zioło
 4. Paweł Bajko
 5. Maria Wakulińska
 6. Maja Lipska
 7. Antonina Tomasik
 8. Karol Pyrzanowski
 9. Karolina Grabalska
 10. Weronika Bajko
 11. Zuzia Sadowska
 12. Asia Jurczak

Drużyna Sztafetowa

 1. Oliwia Olasek
 2. Julia Krawczyk
 3. Amanda Piątek
 4. Zuzia Grodek
 5. Małgosia Ochnio
 6. Ania Łukasiewicz
 7. Nikola Wilczyńska
 8. Jagoda Wysmułek

 

Do sukcesu imprezy przyczynił się Urząd Gminy Jaktorów, Dyrekcja Zespołu Szkolno -Przedszkolego w Jaktorowie, Rada Rodziców w Jaktorowie i sponsorzy : Związek Piłki Ręcznej w Polsce, Firma Toyota i Firma Dartom.

 

Stanisław Kuberski

Więcej

Konkurs czytelniczy

2017-12-07