Aktualności z Kuratorium Oświaty

Społeczny Monitor Edukacji

Weather data OK.
Warszawa
3 °C
ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Konkurs przedmiotowy z matematyki
Mazowieckiego Kuratora Oświaty
Mazowieckie Talenty

8 stycznia 2015 roku odbył się III etap konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów klas VI organizowanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty Mazowieckie Talenty. W konkursie tym wzięło udział 192 uczniów z całego województwa mazowieckiego. Uczeń klasy VIa Szkoły Podstawowej im. Stefanii Cyganskiej w Jaktorowie -TOMASZ JURCZAK został laureatem tegoż konkursu.
Zgodnie z zapisem ustawy z dn. 7 września 1991 r. o Systemie Oświaty "laureat lub finalista konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim [...] jest przyjmowany w pierwszej kolejności do gimnazjum [...]".

Czytaj więcej: Konkurs przedmiotowy z matematyki

Filharmonia Narodowa w naszej szkole!

 

Dnia 02 lutego 2015 o g. 11.40 mieliśmy możliwość gościć artystów z samej Filharmonii Narodowej w Warszawie!

W koncercie pod tytułem Trzy razy F - flet, fagot i fortepian

wystąpili:
Agnieszka Karwowska - flet

Łukasz Matusiak - fagot
Marta Guzik - fortepian
Katarzyna Podlasińska-prelekcja

Uczniowie mieli możliwość wysłuchania wielu utworów muzyki klasycznej a także przyjrzeć się bliżej budowie i historii tytułowych instrumentów. Koncert przypadł do gustu naszym wychowankom,  a wrażenia artystyczne pozostaną w pamięci. Uczniowie w podziękowaniu wręczyli muzykom symboliczne kwiaty. Mamy nadzieję, że artyści Filharmonii Warszawskiej zagoszczą jeszcze nie raz w progach jaktorowskiej szkoły.

Czytaj więcej: Filharmonia Narodowa w naszej szkole!

Uczniowie klas I-III złożyli życzenia Polsce

14 listopada, w Szkole Podstawowej w Jaktorowie obchodziliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowały: Bożena Wiśniewska  i Ewa Witkowska ze swoimi uczniami z klas Ib i Ic. Oprawę muzyczną przygotowała Karina Borządek. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego. Wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje galowe, które ozdabiały biało-czerwone kotyliony. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Dzieci zaprezentowały ciekawy program artystyczny. Uwagę zwracał pociąg z wagonami w barwach ojczystych, który zatrzymywał się na kolejnych stacjach.  Była to stacja Ojczyzna, na przystanku której uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki o Polsce. Następnie pociąg przemieścił się do stacji Niewola, gdzie dzieci przypomniały daty rozbiorów Polski, nazwy państw biorących w nich udział oraz o tym, że był bardzo długi okres w naszej historii, kiedy Polska była w niewoli. Potem pociąg ruszył do stacji Urodziny. Na tym przystanku zaprezentowane wiersze i piosenki przypominały o 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także zawierały życzenia dla Ojczyzny.

Czytaj więcej: Uczniowie klas I-III złożyli życzenia Polsce

Kolejny sukces chóru „GWIAZDECZKI”


28 listopada 2014r. w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, odbył się XI Powiatowy Festiwal Piosenki „Śpiewaj razem z nami”, organizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Grodzisku Mazowieckim. W tym roku swoje umiejętności wokalne przedstawiało 22 wykonawców, mogliśmy podziwiać 18 solistów i 4 zespoły. Wykonawcy zaprezentowali utwory wielu wykonawców, były także własne kompozycje. Naszą szkołę reprezentował chór „GWIAZDECZKI”. W kategorii solistów, nasza solistka Iza Wawer, zajęła I miejsce za wykonanie kolędy „Święta, Święta się zbliżają…”, do słów i  muzyki Krzysztofa Gwiazdy.

Czytaj więcej: Kolejny sukces chóru „GWIAZDECZKI”

Konkurs przedmiotowy z matematyki MKO Mazowieckie Talenty

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku szkolnym, odbył się konkurs przedmiotowy z matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego.

Konkurs organizowany jest z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących zainteresowanie matematyką, prezentujących rozległą wiedzę, wykorzystujących umiejętność twórczego myślenia do rozwiazywania zadań problemowych.

W obecnym roku szkolnym I etap konkursu – eliminacje szkolne, który odbył się 7 października 2014r, pomyślnie zakończyło dwóch uczniów: Tomasz Jurczak kl. VIA (opiekun Agnieszka Siwczak) oraz Radosław Woźnicki kl. VIC (opiekun Grażyna Grudkowska). Obydwaj uczniowie zdobyli 85% możliwych do zdobycia punktów. II etap – eliminacje rejonowe odbył się 6 listopada 2014r w jednej z warszawskich szkół. W II etapie wzięło udział 304 uczniów z województwa mazowieckiego, a 176 zakwalifikowło się do następnego etapu. Jednym z tych uczniów jest Tomasz Jurczak kl. VIA.

Serdecznie gratulacje dla Tomka oraz jego rodziców i życzymy dalszych sukcesów.

 

"To nie magia tylko chemia"

15 listopada 2014r. w Szkole Podstawowej w Jaktorowie klasa 1a oraz 1c wzięły udział w spotkaniu z ciekawym człowiekiem – chemikiem dr inż. Justyną  Okowiak-Chinalską - mamą jednego z uczniów klasy pierwszej. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „To nie magia tylko chemia”. Podstawowym celem spotkania była odpowiedź na pytanie: Czy dzień bez chemii jest możliwy - właściwie czy życie bez chemii jest możliwe? Uczniowie w sposób teoretyczny i praktyczny zostali wprowadzeni w świat intrygującej nauki jaką jest chemia. Mali adepci sztuki chemicznej przekonali się, że aby rozpalić ogień wystarczy gliceryna i nadmanganian potasu. Zobaczyli, że balonik można napompować za pomocą kwasu octowego i sody.  
Nasze spotkanie z panią Justyną było wyjątkowym zajęciem edukacyjnym, które wprowadziło ucznia w świat nauki i być może zainteresuje go przedmiotami ścisłymi.

Czytaj więcej: "To nie magia tylko chemia"