ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

W dniu 28 marca 2017 w szkole w Adamowiźnie, odbył się II etap Powiatowego Konkursu Piosenki „Sopranem i basem”. Dzieci przydzielone zostały do odpowiednich kategorii wiekowych . Spośród pół tysiąca uczestników Jury złożone z profesorów szkół muzycznych wyłoniło Laureatów. Nasi uczniowie wyśpiewali same sukcesy:


Maja Feliksiak z kl. 4B zajeła I miejsce i zdobyła Złotą Nutkę
Aleksandra Janiszewska z kl 4B zajęła II miejsce
Alicja Mączka z kl. 3B zajęła II miejsce
Kamil Kubicki z kl 3c otrzymał wyróżnienie

W związku z realizacją bloku tematycznego ZDROWYM BYĆ w klasie 2c odbyły się zajęcia z Panią dietetyk Aleksandrą Tyszko. Tematyka zajęć dotyczyła spożycia cukru i soli oraz ich wpływu na zdrowie. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, ile cukru i soli mogą spożywać, a dokładnie jakie ilości są dla nich dozwolone. Poznali zdrowsze zamienniki cukru takie jak ksylitol, stewia, syrop klonowy, melasa, które mogli zobaczyć, powąchać i spróbować. Podczas części praktycznej każde dziecko miało za zadanie odmierzyć, ile cukru znajduje się w wybranym przez siebie produkcie, a były wśród nich różne jogurty, serki, batony, wody smakowe, soki. Pani dietetyk opowiedziała dzieciom o szkodliwych skutkach zwiększonego spożycia cukru i soli w diecie. Zachęciła również do zwracania uwagi na informacje zawarte na etykietach produktów, pokazała, jak można ograniczać cukier i sól w codziennym żywieniu, a także zachęciła do przygotowywania w domu zdrowych słodkości.  Dzieci uczestniczyły w lekcji z dużą ciekawością i zaangażowaniem. 

W piątek 17 marca w naszej szkole odbył się kolejny koncert Filharmonii Narodowej. Tym razem na naszej estradzie prym  wiodły operetka i musical – gatunki sceniczne utrzymane w konwencji „pół żartem, pół serio”, mające lżejszy charakter i służące rozrywce. W czasie koncertu dzieci powitał piękny śpiew i  postaci, które śpiewem opowiadały o swoich radościach, marzeniach i przygodach. W repertuarze pojawiły się również znane dziecięce „przeboje” jak np. piosenka „Ogórek”. W wykonaniu śpiewaków przeboje te nabrały jeszcze ciekawszego brzmienia. Dzieci podziękowały artystom kwiatami i długimi owacjami. 

 

W ramach zajęć komputerowych prowadzonych w klasie 2d przez Ewę Sidor na lekcji zostały wykorzystane OzoBoty. Cóż to takiego? Oczywiście roboty, maleńkie, ale jakie mądre!

OzoBot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów ,na kartce papieru lub tablecie, dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Dzieci w wieku od 8 lat bez problemu mogą zakodować sposób poruszania się    i efekty świetlne OzoBot'a za pomocą tabletu lub ekranu monitora, bez żadnych kabli. Program oferuje pięć poziomów programowania, od nowicjusza do mistrza.

 W szkole podczas ferii zimowych w dniach 20.02 – 24.02.2017r. odbyły się zajęcia dla 45 uczniów SP w Jaktorowie. Od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 12:00  zorganizowane były zajęcia sportowe, plastyczne, komputerowe, szachowe oraz wyjazd na basen do Żyrardowa.  Dzieci świetnie się bawiły, co widać na załączonych zdjęciach.

W dniu 4 lutego 2017r. odbył się na hali sportowej w Jaktorowie I turniej piłki ręcznej. W zawodach uczestniczyło 10 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii A (rocznik 2006 i młodsze) wystąpiły następujące zespoły: UKS Jaktorów, UKS Zielonka I i II, UKS Jutrzenka Junior Cegłów, SP Teresin. W kategorii B (rocznik 2007 i młodsze) wystąpiły następujące zespoły: UKS Jaktorów, UKS Zielonka,, SP Iłów, SP Teresin, UKS Jutrzenka Junior Cegłów. W obydwóch kategoriach wystąpiło 110 młodych zawodniczek. Celem tej imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia,  promocji edukacyjnych i wychowawczych wartości jakie niesie sport. Oprócz rywalizacji sportowej, uczestnicy i ich goście mieli zapewnione bardzo ciekawe zajęcia plastycznie prowadzone przez Nieformalną Grupę JaktoRówni  reprezentowane przez Panią Katarzynę Paciorek-Krajewską. Podczas przerwy obiadowej dzieci uczestniczyły w interesujących zajęciach taneczno-zabawowych, które prowadziła firma Art Animator. Zabawa była pyszna, a dziewczynki były uśmiechnięte i zadowolone.

   24 stycznia 2017r uczniowie klasy 3a i 3c ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie wyruszyli na ciekawą wycieczkę do zamku w Pułtusku.  Mieliśmy tam okazję uczestniczenia w warsztatach: „Savoir – vivre”. Kuchnia i kultura jedzenia stanowią ważny element naszej kultury. Jak zachować  się w sytuacjach, gdy zapraszamy gości lub sami jesteśmy zapraszani oraz sztuka jedzenia nie jest nauką łatwą. Jednak przydaje się ona w rozmaitych sytuacjach towarzyskich. Naszym przewodnikiem w trudnej sztuce zachowania się przy stole był Mistrz Kelnerstwa. Od niego dowiedzieliśmy się, jak odczytać rodzaj i liczbę serwowanych dań, zapisanych poprzez odpowiednie ułożenie i kształt sztućców. Otrzymaliśmy wiele praktycznych rad, np.: jak sobie poradzić z trudnymi potrawami,  jak prawidłowo złożyć serwetkę,  jak siedzieć przy stole,  jak ułożyć sztućce na talerzu po skończonym posiłku. Zdobytą wiedzę i umiejętności mieliśmy później okazję wykorzystać podczas obiadu, który włączony był w program naszych warsztatów. Miło było patrzeć, jak wszyscy wzajemnie się poprawiają, dopytują, chcą po prostu umieć właściwie zachowywać się przy stole. Wszyscy dobrze sobie poradziliśmy. Takie zajęcia są bardzo przydatne w życiu człowieka. To świetna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat dobrego zachowania przy stole, kultury spożywania posiłków, ogłady towarzyskiej. Zajęcia pod okiem specjalisty nie trafiają się często i z pewnością nie zastąpi ich najlepszy poradnik.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

„Pod boki i z przytupem” – to tytuł koncertu Filharmonii Narodowej, który odbył się 3 lutego w naszej szkole. Ten taneczny koncert poświęcony był polskim tańcom narodowym. Polonez, kujawiak, mazur, oberek i krakowiak to tańce, które stały się inspiracją dla wielu twórców. Artyści z Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA zatańczyli przy muzyce F. Chopina, H. Wieniawskiego, M. Ogińskiego i K. Kurpińskiego.  Dzieci podziwiały zarówno wielki kunszt taneczny jak i wspaniałe, historyczne stroje. Poznały dawne zwyczaje i obrzędy , styl życia Polaków w dawnych wiekach.  

 

20 stycznia 2017 gościliśmy artystów Filharmonii Narodowej. Tym razem tematem koncertu był Jazz. W czasie koncertu, mogliśmy usłyszeć gitarę basową, perkusję i pianino a także śpiew wokalistki jazzowej. Dzieci usłyszały różne rodzaje muzyki jazzowej takie jak np. swing czy blues. Poznali specyficzna technikę śpiewu tzw. scut. Jest to dźwiękonaśladowczy sposób śpiewania, charakteryzujący wokalistykę jazzową, polegający na naśladowaniu odgłosów instrumentów oraz zastąpienia tekstu onomatopejami słowopodobnymi. Muzycy prawdziwie rozkołysali  i rozśpiewali publiczność. 

13 grudnia 2016r. klasa 3a oraz 3c wybrały się na wycieczkę do Warszawy. W planie było zwiedzanie obiektów Telewizji Polskiej i wizyta w Kolorado. Już na początku wycieczki czekała na nas miła niespodzianka – nasz pilot poinformował, że przed wizytą w Telewizji  zwiedzimy również Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od hali przylotów. Mogliśmy poobserwować jak wygląda odprawa pasażerów, na wielu stanowiskach.  Widzieliśmy również przedmioty, których nie można wwozić ani wywozić z naszego kraju. Zostały one zarekwirowane przez funkcjonariuszy lotniska i wyeksponowano je w specjalnej gablocie. Była tam między innymi kość słoniowa, torebki wykonane ze skóry aligatora, skóra  tygrysa i niedźwiedzia polarnego. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Potem udaliśmy się na taras widokowy, gdzie mogliśmy zobaczyć starty i lądowania samolotów.

Wreszcie po samolotowych atrakcjach udaliśmy się autokarem do Telewizji Polskiej. Tam zwiedziliśmy studia telewizyjne oraz małe muzeum. Przekonaliśmy się, że w rzeczywistości  studia telewizyjne są szare, bure i nieładne, a dopiero światła, dekoracje powodują, że to co widzimy na ekranach naszych telewizorów jest piękne, kolorowe i ciekawe. Mieliśmy również możliwość wejścia do studia, gdzie nagrywany jest program „Pytanie na śniadanie”. Ruchomymi schodami zjechaliśmy do wielkiego holu, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie ustrojone choinki. W niewielkim pomieszczeniu znajdowało się muzeum, w którym umieszczono kamery, mikrofony, które służyły kiedyś do nagrywania programów telewizyjnych.

 Po takich atrakcjach, trochę zmęczeni udaliśmy się do Kolorado. Zmęczenie jednak szybko ustąpiło, gdyż zabawa wśród kolorowych kulek, zjeżdżalnie i automaty strzelające kolorowymi piłeczkami dodało nam nowych sił. Po godzinnej zabawie, porządnie zmęczeni wróciliśmy do domu.

16 grudnia dobiegła końca już czwarta edycja akcji charytatywnej pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Została ona przeprowadzona w dniach od 1 grudnia do 16 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej  w Jaktorowie. W tym czasie „Święci Mikołajowie” dostarczyli do organizatorów akcji 30 paczek-prezentów, które zostały rozdane  dzieciom wskazanym uprzednio przez wychowawców klas. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim, którzy okazali wrażliwość  i dobre serce  słowami Jana Pawła II „Człowiek jest dobry nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie p. Jacka Zbrzeżnego, p. Ewy Sidor za okazane wsparcie oraz do wychowawców klas, którzy pomogli przy rozdawaniu paczek.

W naszej szkole rozbrzmiewają pastorałki, kolędy, pachnie piernikami i świerkowymi gałązkami. W środę 19 grudnia 2016r.  uczniowie kl. II d wraz z wychowawczynią zaprosili gości, aby spędzić wieczór w świątecznym nastroju. Rodzice, rodzeństwo i dziadkowie wysłuchali wierszy, obejrzeli scenki rodzajowe nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowej, wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Występy dzieci zachęciły do refleksji i dały do zrozumienia, że posiadanie dóbr, stanowisk i pozycji społecznych nie zawsze daje nam zadowolenie. Natomiast umiejętność dzielenia się, obdarowywania i wspólnego przebywania w tym świątecznym czasie jest najcenniejszym dobrem. Wieczór zakończył się życzeniami i wspólnym poczęstunkiem przy wigilijnym stole.