Na ludowo w Jaktorowie

10 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaktorowie odbył się VII Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych „Małe Siemionalia”. Głównym organizatorem przeglądu było Starostwo Powiatu Grodziskiego, współorganizatorami: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza z Grodziska Mazowieckiego, Publiczne Przedszkole Nr 1 im. Krasnala Hałabały z Grodziska Mazowieckiego oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny z Jaktorowa.

            Program przeglądu składał się z trzech części: oficjalnego powitania, występów amatorskich zespołów ludowych i programu artystycznego w wykonaniu zaproszonych gości. W pierwszej części spotkania odśpiewano okolicznościową piosenkę „Siemionalia czas rozpocząć”, następnie prowadząca spotkanie, Pani Lidia Abramczyk przywitała zaproszonych gości: Starostę Powiatu Grodziskiego Pana Marka Wieżbickiego, Wicestarostę Powiatu Grodziskiego Pana Sławomira Kamińskiego, Wójta Gminy Jaktorów Pana Macieja Śliwerskiego, Sekretarz Powiatu Grodziskiego – Panią Joannę Damaziak, Panią Barbarę Kasper – Siemion, aktorkę, Pana Janusza Tylmana – muzyka i kompozytora, Panią Wiolettę Milczuk – kierowniczkę baletu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, dyrektorów szkół, przedszkoli, przedstawicieli mediów, między innymi: Radia Bogoria, Radia Niepokalanów oraz lokalnej prasy i wszystkich innych. Jak co roku gościliśmy również artystę ludowego – Pana Adama Szczepanika.

Czytaj więcej: Na ludowo w Jaktorowie

„Tylko bez surówki!!!” – czyli o wspólnym jedzeniu z przyjemnością

Jak co dzień w szkolnej stołówce tłoczą się kolejki do pani Krysi Zielińskiej po porcję mielonego z ziemniakami, a co trzecia osoba wykrzykuje „tylko bez surówki”. Zupełnie tak jakby warzywa miały poparzyć ich podniebienia. Mimo wszystko pani Krysia przekonuje: „musisz jeść warzywa, będziesz zdrowszy, silniejszy”. Byłam zaskoczona ich reakcją i postanowiłam spróbować tej niechcianej marchewki, okazało się, że zakropiona sokiem z pomarańczy smakowała nieźle. Zapytałam czy często dzieci w naszej szkole przejawiają niechęć do warzyw, odpowiedź niestety była twierdząca.

Co można zrobić żeby dzieci polubiły warzywa?

Czytaj więcej: „Tylko bez surówki!!!” – czyli o wspólnym jedzeniu z przyjemnością

TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA

           

Nadszedł długo oczekiwany dzień. 12 maja 2014r uczniowie klasy 3a i 3b wyruszyli autokarem na wycieczkę do Torunia – miasta, w którym urodził się jeden z                                      z najwybitniejszych polskich uczonych Mikołaj Kopernik.  Swoją toruńska przygodę rozpoczęliśmy w XIX-wiecznym Forcie IV Twierdzy Toruńskiej, gdzie odbyły się warsztaty piernikowe. Składały się one z dwóch części: pierwsza-praktyczna, której efektem były własnoręcznie wykonane przez nas ozdobne pierniki, druga-teoretyczna, w której odbyły się: pogadanka, konkursy oraz prezentacja multimedialna związana z historią wypiekania pierników.

Czytaj więcej: TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA

Wizyta w OSP

9 maja 2014 roku klasy Ib i Ic wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie. Uczniowie postanowili poznać trudną pracę strażaka. Dzieci wykazały się znajomością numeru alarmowego do straży 998. Dowiedziały się, że patronem strażaków jest św. Florian, a strażacy swoje święto obchodzą 4 maja. Strażacy przygotowali dzieciom wiele atrakcji.

Czytaj więcej: Wizyta w OSP

W Jaktorowie kolorowe jest zdrowe

W miesiącu kwietniu w Szkole Podstawowej w Jaktorowie odbywały się spotkania   dotyczące zdrowego żywienia pod hasłem „W Jaktorowie kolorowe jest zdrowie”.
Jedno z takich spotkań zainicjowane przez szkolnego psychologa  p. Agnieszkę Wzorek odbyło  się 8 kwietnia 2014 r. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 3a i 3b. W trakcie dwugodzinnych warsztatów uczniowie mieli okazję spotkania się z dietetykiem p. Agnieszką Boryną i wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym nt. zdrowego śniadania. Wykonywali również zadania praktyczne. Mieli możliwość  przygotowania zdrowych i kolorowych posiłków. Dzieciom zostały przydzielone zadania. W kilkuosobowych grupach przygotowywały: wesołe kanapki na opak, wesołe jajka  na twardo, owocowe shake'i, zdrowy i pożywny deser. Ciekawa forma Master Szefa sprawiła, że uczniowie chętnie zaangażowali się i wykonywali powierzone zadania.

Czytaj więcej: W Jaktorowie kolorowe jest zdrowe

Znamy tradycje i zwyczaje wielkanocne

16 kwietnia 2014r., w Szkole Podstawowej w Jaktorowie odbyło się przedstawienie pt. „Zwyczaje wielkanocne”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem wychowawców: B. Wiśniewskiej, E. Witkowskiej i M. Golędzinowskiej.     Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

Na występ przybyli: Dyrektor ZSP w Jaktorowie Jacek Zbrzeżny, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej Joanna Galczak, nauczyciele i uczniowie klas 0-III oraz rodzice.  Sala przedszkolna na ten moment została odświętnie udekorowana. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny a na nim: (pieczone przez rodziców) baby i mazurki, rzeżucha wyhodowana przez uczniów, pisanki, koszyczki, koguciki i palmy wykonane przez dzieci. Trzecioklasiści przez wiele dni samodzielnie przygotowywali elementy dekoracji.

Czytaj więcej: Znamy tradycje i zwyczaje wielkanocne