Społeczny Monitor Edukacji

Invalid or Broken rss link.
ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

Chodź, opowiem Ci o mojej Polsce. O Polsce Mieszka i Chrobrego i jej świetności za Kazimierza Wielkiego. Oto jest moja ojczyzna wiekowa, drżąca w starości nad mogiłą synów.  Jest ona pieśnią. Ona modlitwą jest. Jest krzyżem mogił i jest sercem ludu” - takie zaproszenie zostało skierowane do wszystkich, którzy 9 listopada brali udział w apelu z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Jaktorowie oraz 11 listopada uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w naszym kościele. Po mszy, jak co roku, delegacja składajaca się z pracowników Urzędu Gminy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Ochotniczej Straży Pożarnej złożyła wieniec na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy AK z Grupy Kampinos w Budach Zosinych. Zapalono również znicze na grobie Stefanii Cygańskiej oraz pod tablicą upamiętniającą poległych w II wojnie światowej. Jak zawsze, Święto Niepodległości to wyjątkowa lekcja historii, podczas której w Jaktorowie przypomniane zostały wydarzenia poprzedzające odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku. W przygotowanym przez uczniów klas IVb (wychowawca pani Beata Łyszkowska), Va (wychowawca pani Małgorzata Romanowska) i VIa (wychowawca pani Izabela Starus) spektaklu słowno-muzycznym nie mogło zabraknąć sylwetek poetów i bohaterów powstań narodowych, którzy swoje działania podporządkowali upragnionej wolności. Recytowanej tego dnia poezji oraz przedstawianym przez uczniów sylwetkom powstańców i twórców niepodległej Ojczyzny, towarzyszył pokaz multimedialny i wzruszające pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Kariny Borządek oraz pana Krzysztofa Gwiazdy.

W naszym spektaklu oddaliśmy hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom walk o wolność, składając symboliczne biało-czerwone kwiaty, wykonane przez panią Anię Sieczkę. 11 listopada w naszej Małej Ojczyźnie to również data śmierci patronki Szkoły Podstawowej w Jaktorowie Stefanii Cygańskiej. O tej niezwykłej działaczce społecznej, patriotce barwnie opowiadała pani Maria Bielecka. Dziękujemy wszystkim, których pomoc i wsparcie pozwala przeżywać wyjątkowe chwile w tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu.

28 listopada uczniów klasy III B odwiedziła wicedyrektor pani Ewa Sidor. Nie było to przypadkowe spotkanie. Dzieci zaprosiły gościa do „Głośnego czytania dzieciom”, którego inauguracja odbyła się 29 września. Uczniowie usłyszeli fragment książki Carlo Collodiego pt. „Pinokio”, który ich bardzo zaciekawił. Do tej pory systematycznie słuchały tekstów czytanych przez swoją wychowawczynię. W bieżącym roku szkolnym postanowiły włączyć do czytania inne, znane im i bliskie osoby dorosłe. Po przeczytaniu tekstu pani dyrektor odpowiadała także na pytania dzieci. Dotyczyły one ilości i tytułów przeczytanych książek oraz czytania własnym dzieciom. Uczniowie klasy III B dziękują za miłe chwile, których doświadczyły podczas głośnego czytania.

DRODZY MIŁOŚNICY ZWIERZĄT!

            PRZEZ MIESIĄC ZBIERALIŚMY KARMĘ DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA W MILANÓWKU. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPARLI NASZĄ AKCJĘ, BO DZIĘKI WAM MOGLIŚMY OBDAROWAĆ SCHRONISKO NIE TYLKO KARMĄ, ALE RÓWNIEŻ NIEZBĘDNYMI AKCESORIAMI. NAGRODĘ – PLUSZOWEGO MISIA ZA WSPARCIE NASZEJ INICJATYWY WYLOSOWAŁA GABRYSIA ZAGÓRSKA Z KLASY VIB. W PIĄTEK – 25 LISTOPADA ODWIEDZILIŚMY SCHRONISKO I JEGO MIESZKAŃCÓW. ZDJĘCIA, KTÓRE MOŻECIE OBEJRZEĆ, TO NIEZAPOMNIANA PAMIĄTKA Z NASZEJ WYPRAWY. DZIĘKUJEMY ZA POMOC! DOŁĄCZCIE.

DO NASZEJ AKCJI W PRZYSZŁYM ROKU!

KLASA VA

zywienie 04W dniu 14 listopada 2016 roku w klasie 2c odbyły się zajęcia o tematyce żywieniowej. Lekcja miała na celu pokazanie dzieciom jak należy zdrowo jeść, jak prawidłowo komponować posiłki, czego jeść dużo, a czego raczej unikać. Program zajęć składał się z dwóch części. W części teoretycznej została przedstawiona i omówiona  aktualna „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Dzieci zapoznały się z samą ideą jej istnienia,  kolejnymi piętrami piramidy i ich znaczeniem w codziennym odżywianiu się. Część praktyczna poświęcona została znaczeniu śniadania, tak pierwszego jak i drugiego. Po krótkiej pogadance na ten temat,  dzieci przygotowywały dla siebie „wzorowe” drugie śniadanie, które mogły następnie zjeść J , co uczyniły z ogromną przyjemnością. Podczas zajęć panowała przemiła atmosfera, dzieciaki aktywnie w nich uczestniczyły, pięknie odpowiadały na zadawane im pytania, wykazując się przy tym już niemałą wiedzą. Dodatkowo dzieci rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały kilku wierszy i piosenek, które również powiązane były ze zdrowym odżywianiem. Poniżej zamieszczone fotografie pokazują jak wszyscy świetnie się bawili, zapraszamy do obejrzenia naszej galerii….

Zajęcia poprowadzone zostały przez wychowawcę klasy p. Zofię Peryt oraz jedną z mam, która jest specjalistą ds. żywienia i dietetykiem – Aleksandrę Tyszko (www.dieteo.net).

Rodzice i Kochane Dzieci!

Możecie też stać się „Świętym Mikołajem” Proponujemy Wam już czwartą edycję akcji charytatywnej pod hasłem:
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia zachęcamy Was do wzięcia udziału w akcji, której celem jest dzielenie się z innymi. Na „Drzewku Szczęścia” znajdziecie „Świąteczne kartki” własnoręcznie ozdobione przez Dyrekcję i nauczycieli Szkoły Podstawowej. Każda z nich symbolizuje konkretne dziecko. Osoba, która zerwie „Świąteczną kartkę”, staje się „Świętym Mikołajem” i będzie zobowiązana do przygotowania:
- świątecznej  paczki  dla  wylosowanego  dziecka
- przekazania  paczki  w  ręce  organizatorów.

Akcja trwa od  05.12.2016r  do 16.12.2016r.
 „Drzewko Szczęścia” będzie znajdowało się w holu przy świetlicy szkolnej. 
Prosimy, aby „Świąteczne kartki” były zrywane przez rodziców lub rodziców wraz z dziećmi. Starsze dzieci zrywają tylko po uzgodnieniu z rodzicami. „Świąteczna kartka” zostaje z Wami. Świąteczne paczki przynosimy do organizatorów akcji.

Wasze Dary przekażemy potrzebującym.

Za Waszą wrażliwość i dobre serca z góry dziękujemy.

Organizatorzy: Małgorzata Golędzinowska, Ewa Witkowska, Hanna Drązikowska, Zofia Peryt

tance 00215 listopada klasy 4C, 5A, 5C i 6C wraz z opiekunami p. A. Siwczak, p. M. Romanowską i p. A. Sieczką, p. D. Brzezińską i p. G. Grudkowską oraz p. K. Borządek  wyjechały na przedstawienie edukacyjne pt. Tańce narodowe”.W wykonaniu solistów, baletu i orkiestry ”Mazowsza” dzieci mogły podziwiać mistrzowskie wykonania krakowiaka, poloneza, mazura, oberka i kujawiaka. Tańcom towarzyszyła barwna opowieść o elementach strojów z różnych regionów Polski a także z różnych epok historycznych. Dzieci mogły sprawdzić zdobytą wiedzę w konkursach jakie przygotowali prowadzący koncert. Nie zabrakło też ... lajkonika, podobno prosto z Krakowa, który żegnał nas po przedstawieniu i nie stronił od młodych fotoreporterów.

Dzień 11 listopada to dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość. To święto uroczyście obchodzone jest co roku w klasach I-III w Szkole Podstawowej w Jaktorowie.16 listopada 2016r. o godz. 10.00 odbył się uroczysty apel  dla klas I-III z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie wystąpili w programie artystycznym. Wszyscy ubrani byli w stroje galowe, które ozdabiały biało-czerwone kotyliony. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Dzieci zaprezentowały ciekawy program artystyczny. Mali widzowie mogli dowiedzieć się  co oznacza słowo niepodległość i kto to jest patriota. Wysłuchały pięknych wierszy i piosenek o Polsce. Na koniec nasi uczniowie zaśpiewali piosenkę „Kocham Cię Polsko”. 

W dniu 8 listopada 2016 r nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość. Pan Damian Gawrych jest jednym z najlepszych na świecie street footballerów. Chętnie opowiadał o swojej pasji, o tym jak zaczęła się jego przygoda z piłką nożną, a następnie z piłką uliczną. Kiedy demonstrował triki radości i podziwu nie było końca. Na koniec dzieciaki miały okazję zmierzyć się z panem Damianem w pojedynkach jeden na jeden. Niektórym nawet udało się wygrać. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.