Społeczny Monitor Edukacji

Invalid or Broken rss link.
ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

13 grudnia 2016r. klasa 3a oraz 3c wybrały się na wycieczkę do Warszawy. W planie było zwiedzanie obiektów Telewizji Polskiej i wizyta w Kolorado. Już na początku wycieczki czekała na nas miła niespodzianka – nasz pilot poinformował, że przed wizytą w Telewizji  zwiedzimy również Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od hali przylotów. Mogliśmy poobserwować jak wygląda odprawa pasażerów, na wielu stanowiskach.  Widzieliśmy również przedmioty, których nie można wwozić ani wywozić z naszego kraju. Zostały one zarekwirowane przez funkcjonariuszy lotniska i wyeksponowano je w specjalnej gablocie. Była tam między innymi kość słoniowa, torebki wykonane ze skóry aligatora, skóra  tygrysa i niedźwiedzia polarnego. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Potem udaliśmy się na taras widokowy, gdzie mogliśmy zobaczyć starty i lądowania samolotów.

Wreszcie po samolotowych atrakcjach udaliśmy się autokarem do Telewizji Polskiej. Tam zwiedziliśmy studia telewizyjne oraz małe muzeum. Przekonaliśmy się, że w rzeczywistości  studia telewizyjne są szare, bure i nieładne, a dopiero światła, dekoracje powodują, że to co widzimy na ekranach naszych telewizorów jest piękne, kolorowe i ciekawe. Mieliśmy również możliwość wejścia do studia, gdzie nagrywany jest program „Pytanie na śniadanie”. Ruchomymi schodami zjechaliśmy do wielkiego holu, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie ustrojone choinki. W niewielkim pomieszczeniu znajdowało się muzeum, w którym umieszczono kamery, mikrofony, które służyły kiedyś do nagrywania programów telewizyjnych.

 Po takich atrakcjach, trochę zmęczeni udaliśmy się do Kolorado. Zmęczenie jednak szybko ustąpiło, gdyż zabawa wśród kolorowych kulek, zjeżdżalnie i automaty strzelające kolorowymi piłeczkami dodało nam nowych sił. Po godzinnej zabawie, porządnie zmęczeni wróciliśmy do domu.

16 grudnia dobiegła końca już czwarta edycja akcji charytatywnej pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Została ona przeprowadzona w dniach od 1 grudnia do 16 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej  w Jaktorowie. W tym czasie „Święci Mikołajowie” dostarczyli do organizatorów akcji 30 paczek-prezentów, które zostały rozdane  dzieciom wskazanym uprzednio przez wychowawców klas. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim, którzy okazali wrażliwość  i dobre serce  słowami Jana Pawła II „Człowiek jest dobry nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie p. Jacka Zbrzeżnego, p. Ewy Sidor za okazane wsparcie oraz do wychowawców klas, którzy pomogli przy rozdawaniu paczek.

W naszej szkole rozbrzmiewają pastorałki, kolędy, pachnie piernikami i świerkowymi gałązkami. W środę 19 grudnia 2016r.  uczniowie kl. II d wraz z wychowawczynią zaprosili gości, aby spędzić wieczór w świątecznym nastroju. Rodzice, rodzeństwo i dziadkowie wysłuchali wierszy, obejrzeli scenki rodzajowe nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowej, wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Występy dzieci zachęciły do refleksji i dały do zrozumienia, że posiadanie dóbr, stanowisk i pozycji społecznych nie zawsze daje nam zadowolenie. Natomiast umiejętność dzielenia się, obdarowywania i wspólnego przebywania w tym świątecznym czasie jest najcenniejszym dobrem. Wieczór zakończył się życzeniami i wspólnym poczęstunkiem przy wigilijnym stole.

 

Wspaniale jest dostawać prezenty, ale to prawda, że jeszcze wspanialej jest nimi obdarowywać drugiego człowieka. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy III b. We wtorek 6 grudnia odwiedzili oni swoich młodszych kolegów z klasy I b i wręczyli im własnoręcznie wykonane prezenty. Były to oczywiście Mikołaje. Ogromną radość mieli z podarunków obdarowani, ale jeszcze większą radość Ci, którzy podarunkami obdarowali.

Wtorkowy wieczór 6 grudnia 2016r.  długo zostanie w pamięci uczniów klasy 1a i 3c. W tym dniu  dzieci  wraz z wychowawczyniami  zorganizowały świąteczne spotkanie z rodzicami. Okazją do spotkania były Mikołajki oraz zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci przygotowały  dla rodziców krótki program artystyczny oraz własnoręcznie wykonane  świąteczne upominki. Rodzice również stanęli na wysokości zadania i zadbali  o słodki poczęstunek. Podczas wspólnego spotkania, dzieci odwiedził niespodziewany gość - Święty Mikołaj. Przywitał się ze wszystkimi dziećmi „żółwikiem”. Potem przyszedł czas na prezenty. Wszyscy byli bardzo przejęci odbierając swój prezent z rąk Świętego Mikołaja. Spotkanie z nim trwało krótko, bo Mikołaj miał jeszcze dużo prezentów do rozwiezienia. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły z rodzicami i  prezentami do domu.  Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. 

Wielu chłopców i wiele dziewczynek marzy w dzieciństwie o tym, żeby zostać strażakiem. Kolejny gość, który w środę 30 listopada odwiedził uczniów klasy III b wykonuje ten właśnie zawód. Dzieci spotkały się z panem Danielem Mączką, który pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. Uczniowie mieli okazję zobaczyć strój strażaka, usłyszały ciekawe historie, które przydarzyły się panu Danielowi w czasie służby, przeszły krótki kurs pierwszej pomocy. Dzieciaki jak zwykle miały mnóstwo pytań na które gość z chęcią odpowiadał. Dziękujemy panu Danielowi, który jest tatą Ali z kl. IIIb  za bardzo ciekawą lekcję. 

25 listopada znów gościliśmy muzyków Filharmonii Narodowej. Tym razem artyści „przenieśli nas”do gorącej Hiszpanii, gdzie króluje flamenco! A oto kilka fragmentów recenzji z koncertu napisanych przez naszych uczniów:

„…Panie tańczyły pięknie! Miały piękne kolorowe stroje i falbanki na dole sukienki. Potem słuchaliśmy pieśni cygańskiej która po prostu porywała. Gdy zamknęłam oczy zobaczyłam Hiszpanię. Było cudnie. Wszędzie kolorowo. Na koniec dziewczynki z naszej szkoły podarowały artystom kwiaty….”/Ola Pelikanowska z kl. Vc/

„ …W Hiszpanii po udanym występie mówi się ole! Oznacza to wyrażenie zachwytu lub podziwu. Palma oznacza rękę a palmas to ręce. Są różne rodzaje klaskania. Flamenco to śpiew, taniec, ruchy dłoni/ciała, muzyka!...”/Małgosia Pakuła kl. VB/

„… Głównym instrumentem Flamenco jest gitara. Jest specyficzną wersją gitary klasycznej. Rytm Flamenco wybijany jest również za pomocą klaskania i uderzania w pudła, na których przesiadują muzycy pstrykając palcami lub grając na kastanietach. Wybijające rytm są również gwoździkowane buty na małym obcasie. …”

„…Dzisiaj odbył się koncert Filharmonii. Na koncercie grała gitara i kastaniety. Było bardzo fajnie. Były tance oraz pieśni i muzyka. Biliśmy brawo po każdym utworze. Artyści pokazali jak się klaszcze różne rytmy. Tancerki pokazały nam obcasy, które miały sto gwoździ. To była wróżba, że tancerka dożyje stu lat!...”/Adrian Voran kl.Vc/

Chodź, opowiem Ci o mojej Polsce. O Polsce Mieszka i Chrobrego i jej świetności za Kazimierza Wielkiego. Oto jest moja ojczyzna wiekowa, drżąca w starości nad mogiłą synów.  Jest ona pieśnią. Ona modlitwą jest. Jest krzyżem mogił i jest sercem ludu” - takie zaproszenie zostało skierowane do wszystkich, którzy 9 listopada brali udział w apelu z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Jaktorowie oraz 11 listopada uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w naszym kościele. Po mszy, jak co roku, delegacja składajaca się z pracowników Urzędu Gminy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Ochotniczej Straży Pożarnej złożyła wieniec na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy AK z Grupy Kampinos w Budach Zosinych. Zapalono również znicze na grobie Stefanii Cygańskiej oraz pod tablicą upamiętniającą poległych w II wojnie światowej. Jak zawsze, Święto Niepodległości to wyjątkowa lekcja historii, podczas której w Jaktorowie przypomniane zostały wydarzenia poprzedzające odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku. W przygotowanym przez uczniów klas IVb (wychowawca pani Beata Łyszkowska), Va (wychowawca pani Małgorzata Romanowska) i VIa (wychowawca pani Izabela Starus) spektaklu słowno-muzycznym nie mogło zabraknąć sylwetek poetów i bohaterów powstań narodowych, którzy swoje działania podporządkowali upragnionej wolności. Recytowanej tego dnia poezji oraz przedstawianym przez uczniów sylwetkom powstańców i twórców niepodległej Ojczyzny, towarzyszył pokaz multimedialny i wzruszające pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Kariny Borządek oraz pana Krzysztofa Gwiazdy.

W naszym spektaklu oddaliśmy hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom walk o wolność, składając symboliczne biało-czerwone kwiaty, wykonane przez panią Anię Sieczkę. 11 listopada w naszej Małej Ojczyźnie to również data śmierci patronki Szkoły Podstawowej w Jaktorowie Stefanii Cygańskiej. O tej niezwykłej działaczce społecznej, patriotce barwnie opowiadała pani Maria Bielecka. Dziękujemy wszystkim, których pomoc i wsparcie pozwala przeżywać wyjątkowe chwile w tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu.