Społeczny Monitor Edukacji

ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

12 maja 2016r klasa 2c i 2d wybrały się na wycieczkę do Łodzi.  Pełen atrakcji dzień obejmował wizytę w Eksperymentarium, w Muzeum Animacji Se-ma-for, w Arenie Laser Game oraz  w  Kręgielni Grakula. Miejsce zwane Eksperymentarium to wiele pomieszczeń, w których znajduje się bardzo duża ilość ciekawych, naukowych, inspirujących, zabawnych i niesamowitych przedmiotów większych i mniejszych. Uczniowie mogli tam dogłębnie poznać  świat fizyki, sekrety magii i iluzji oraz wziąć udział  w eksperymentach.  Nauka nie miała tu dla nich  tajemnic. Była świetną zabawą. Każdy mógł samodzielnie poznać i zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Niesamowity  był również  Kosmiczny tunel. Przed wejściem do niego uczniowie widzieli  wielką rurę (do której się wchodziło) i przebiegającą przez nią kładkę. Na wewnętrznych ścianach rury kręcił się wokoło obraz z gwiazdami (kosmos). Przed wejściem  na kładkę dzieciom  wydawało  się, że to nic specjalnego. Ale po wejściu było zupełnie inaczej-gdy stoisz na kładce wydaje Ci się jakbyś się przewracał, mocno trzymasz się poręczy i wszystko dookoła Ciebie wiruje.  Było to bardzo ciekawe przeżycie. Wielkie atrakcje czekały również na uczniów w Arenie Laser Game.  Był to duży plac w formie labiryntu przesiąknięty gęstą mgłą.

Od 15 do 17 kwietnia w Łukowie odbył się XI Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt pod patronatem Małgorzaty Majerek  i Małgorzaty Roli byłych reprezentantek Polski.

Turniej odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, w rocznikach 2005 i 2004. Zespół UKS Jaktorów wygrał w kategorii 2005. W roczniku 2005 wystąpiły następujące zespoły.

W grupie C LUKS LIDERWINNICA, UKS OLIMPIA KOŃSKIE, AP MARCOVIA MARKI, MKS OCHOTA WARSZAWA.

Grupa D UKS Jedynka Łuków , KMKS KRAŚNIK, , UKS WILANOWIA WARSZAWA, UKS JAKTORÓW .

Zespół z Jaktorowa rozegrał  5 meczy, które wszystkie wygrał. W fazie grupowej w pierwszym meczu pokonały KMKS KRAŚNIK 17:7, w drugim meczu przeciwnikiem były zawodniczki  z Wilanowi Warszawa, które uległy naszym zawodniczkom (17:8).

W trzecim meczu dziewczęta przyłożyły się w obronie i wygrały z UKS Jedynką Łuków  (21:4). W meczu półfinałowym zawodniczki z Jaktorowa pokonały MKS OCHOTA WARSZAWA (20:3). w finale rywalem było zespół z UKS Olimpia Końskie. wynik finału to 27:8 na korzyść Jaktorowa . Sukces zawodniczek z Jaktorowa to nie przypadek, to ciężka solidna praca na zajęciach szkolnych i klubowych, a także udział w licznych turniejach i uczestniczenie w Mazowieckiej Ligi Piłki Ręcznej. Skład zespołu zwycięskiego to :

Wiktoria Kuran (21), Basia Koziatek (2), Zuzia Zioło (3), Angelika Suchecka (4),

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie.

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy   im wiele obrzędów. Miał być to czas radości i szczęścia, ponieważ po wielkim poście – kiedyś bardzo ściśle przestrzeganym – ludzie z niecierpliwością czekali na odmianę. Jednak coraz częściej słyszy się informacje o zanikaniu wielowiekowej tradycji i obyczajów wypracowanych przez pokolenia Polaków. 

Spotkanie, które odbyło się w Wielką Środę dla uczniów klas młodszych miało na celu przypomnienie i utrwalenie polskiej tradycji  i obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie klas IIb i IIc z tej okazji przygotowali wiersze i piosenki o pisankach, święconce, baranku i zajączku.  Byli dyngusiarze, którzy wędrowali z kogucikiem. Nie zabrakło także oblewania wodą jak każe stary obyczaj. Wielkanoc obchodzimy wiosną,  więc uczniowie klas IIa i II d przygotowali pokaz mody wiosenno – wielkanocnej. Powinniśmy kultywować piękne polskie tradycje, bo są one naszą tożsamością. 

W dniu 12 marca 2016 na hali sportowej w Jaktorowie w godzinach 9.30-16.00 odbyła się impreza rekreacyjno-sportowa. W programie imprezy odbyły się rozgrywki zespołów z rocznika 2005 i rozgrywki zespołów z rocznika 2006 i młodsze .W sumie w rozgrywkach sportowych uczestniczyło 120 zawodniczek z 5 klubów. W zawodach uczestniczyły następujące kluby UKS Dwójka Radzymin (2 zespoły ) , Warszawa Ochota (2 zespoły ),SP Teresin (2 zespoły ),MUS Znicz Pruszków ,UKS Jaktorów (3 zespoły ).Dla wszystkich zespołów przygotowane były nagrody i medale. W trakcie rozgrywek sportowych odbyły się również warsztaty plastyczne i zajęcia z nauki pierwszej pomocy. W kategorii rocznik 2005 zwyciężył zespół z Radzymina który w meczu decydującym o pierwszym miejscu pokonał rezerwy zespołu Jaktorowa 10 do 6 trzecie miejsce zajął zespół z Pruszkowa , czwarte miejsce zajął zespół z Warszawy a piąte miejsce zajął zespół z Teresina. W kategorii rocznik 2000 i młodsze ważny był udział a nie miejsce w turnieju.

W ramach lekcji prowadzonych w klasach I-III dotyczących odżywiania pod hasłem ”Pociąg do zdrowego odżywiania” na jednej ze stacji do „pociągu” wsiadła również klasa 2c. Podczas dwutygodniowych zajęć dotyczących zdrowia, ruchu i odżywiania uczniowie zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia, w jaki sposób ruch i aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie. Uczniowie samodzielnie przygotowywali informacje na temat zdrowia korzystając z pomocy rodziców, informacji zawartych w internecie, które później prezentowali na zajęciach edukacyjnych.

Uwieńczeniem cyklu zajęć o zdrowiu było wykonanie piramidy zdrowia, zaprezentowanie gazetki o najważniejszych witaminach, które wpływają na nasze zdrowie oraz własnoręcznie wykonanie owocowych deserów, które zostały zjedzone na drugie śniadanie. W tym celu dzieci przyniosły na zajęcia jogurty naturalne oraz ulubione owoce. Desery były nie tylko smaczne i kolorowe, ale przede wszystkim zdrowe.

Zdjęcia mówią same za siebie - zapraszamy do ich obejrzenia.


 

W dn. 18.03.2016 odbył się w Iłowie Międzypowiatowe Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Nasz młodszy zespół zdobył złoty medal i przepustkę na Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Ostrołęce , które odbędą się 3-5 czerwca 2016.Do sukcesu przyczyniły się następujące zawodniczki : Julia Leszczyńska nr 13, Marta Wieczorek nr 12, Zuzia Zioło nr 3, Angelika Kakiet nr 10, Kasia Idzikowska nr 1, Maja Orłowska nr 7, Julia Trzcińska nr 2, Nikola Markowska nr 11, Paulina Skowrońska nr 5, Nicola Dziuda nr 6 , Maja Palczewska nr 9 , Ania Sołtysek nr 8, Angelika Suchecka nr 4 , Patrycja Pika nr 15, trener Stanisław Kuberski.