ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

"Matko Najświętsza, 
Tobie oddaję wszystkie owoce
mego życia i posługi, 
Tobie zawierzam losy Kościoła, 
Tobie polecam mój naród, 
Tobie ufam [...] "

Jan Paweł II   W niedzielę 14 maja 2017r. w Kościele p.w. Świętej Rodziny w Jaktorowie miała miejsce uroczysta Msza Święta w asyście sztandarów szkół jaktorowskich poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, a także upamiętniająca  setną rocznicę objawień Matki Boskiej w Fatimie. W czasie homilii rodzice naszych uczniów złożyli dary na ołtarz, zaś Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie, pan Jacek Zbrzeżny w gronie uczniów ofiarował na ręce proboszcza obraz Matki Bożej Fatimskiej namalowany przez panią Danutę Rex-Sadowską. Na koniec mszy obraz został poświęcony przez księdza proboszcza.

 Młody zespół dziewcząt z Jaktorowa uczestniczył w dniu 12-14 maja 2017r. w XIX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej w Ostrołęce. W zawodach uczestniczyło 8 zespołów, które wywalczyło pierwsze miejsce w swoich regionach. Uczestniczyły następujące zespoły: Warszawa, SP Zielonka, SP 16 Płock, SP Wyszków, SP Radom, SP Mława, SP Cegłów oraz SP Jaktorów. W meczu o finał zespół z Jaktorowa uległ późniejszemu Mistrzowi Igrzysk zespołowi z Warszawy 12:16. W walce o trzecie miejsce Jaktorów uległ po dramatycznym boju zespołowi z Płocka 12:14 . Zwycięstwo było blisko, ale siła fizyczna zespołu z Płocka była wyraźna i drobne błędny naszego zespołu, głównie w ataku spowodowały, że to rywale cieszyły się z brązowego medalu Igrzysk. Należy pochwalić dziewczęta z Jaktorowa, że ambitną postawą podczas meczu  i poziomem umiejętności nasz zespół nie ustępował rywalom z pierwszej trójki Igrzysk. Rywalizacja sportowa z zespołami opartymi na klasach sportowych nie jest łatwe i proste. Zaznaczyć należy, że zespół z Jaktorowa w większości składał się z dziewczynek 2005, a rywalizowały głównie z dziewczętami z rocznika 2004.

16 marca 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs Kangur Matematyczny, w którym wzięło udział 98 uczniów z klas drugich, trzecich, czwartych, piątych  i szóstych. W tym roku również możemy pochwalić się wynikiem bardzo dobrym, który osiągnęła, tak jak w roku ubiegłym  Gabriela Ossowska z klasy IVc. 

Wyróżnienia :  Motzek Kacper z klasy IIc
Jaroszewska Oliwia z klasy IVc
Regulska Maria z klasy IVc
Dmowski Dawid z klasy Va
Majewski Adam z klasy Va
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

W dn. 24-25 kwietnia 2017r. odbył się konkurs czytania w języku angielskim ‘Reading Master”. Ilość uczestników przerosła nasze oczekiwania. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie przeczytać zestaw słówek oraz pojedynczych zdań, natomiast uczniowie klas IV-VI czytali uprzednio przygotowany tekst. Dodatkowym wyzwaniem było przeczytanie fragmentu tekstu bez przygotowania.

Oto wyniki:
Kl. I
Oskar Denisiuk – I miejsce
Kl. II
Julia Krawczyk – I miejsce
Basia Pilis – II miejsce
Kacper Motzek – III miejsce
Kl. III
Paweł Lisichin – I miejsce
Piotr Dobosiewicz – II miejsce
Leon Kukowski – III miejsce
Kl. IV
Gabrysia Ossowska,  Julia Zduńczyk – I miejsce ex aequo
Adam Jadczak – II miejsce
Anastazja Skowrońska – III miejsce
Kl. V
Dawid Dmowski – I miejsce
Adam Majewski – II miejsce
Justyna Piękoś – III miejsce

 

 

26 kwietnia 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs wokalny pt. „ Piosenka jest dobra na wszystko”, który został zorganizowany przez: p. Karinę Borządek, p. Hannę Drązikowską, p. Monikę Wasilewską – Muś i p. Annę Sieczkę. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. W przesłuchaniach wzięło udział czterdziestu wykonawców. Mogliśmy usłyszeć wiele wspaniałych, czasem już zapomnianych piosenek z repertuaru znanych polskich wokalistów i zespołów dziecięcych!
Jury w składzie: p. dyr. E. Sidor, p. K. Borządek, p. K. Gwiazda, p. H. Drązikowska, p. M. Wasilewska-Muś wyłoniło laureatów.

A oto wyniki:


W KATEGORII KL. I – III
AGNIESZKA SUCHECKA KL. 3C „POBUDKA Z OGRÓDKA” – MIEJSCE PIERWSZE
ZUZANNA SADOWSKA KL.3D „LIPKA” - MIEJSCE DRUGIE
KAMIL KUBICKI KL.3C „RAZ BARBARA SZŁA DO BARU” – MIEJSCE TRZECIE

 


WERONIKA BAJKO KL.2A „WALCZYK DLA MAMY” – WYRÓŻNIENIE
PAULINA DRANIAK KL. 3B „W MOIM OGRÓDECZKU” – WYRÓŻNIENIE
ANTONINA TOMASIK KL. 3B „TARG W SCARBOROUGH” - WYRÓŻNIENIE

 

Wśród różnorodnych świąt, rocznic i uroczystości jakimi żyje społeczeństwo, nie zabrakło takiego, które dotyczy wszystkich ludzi jednakowo. To Dzień Ziemi. Na konieczność świętowania takiego dnia zwrócono uwagę już w poprzednim stuleciu. Ostateczną formę i nazwę ustalono na Zgromadzeniu ONZ. Od 2010 roku dzień 22 kwietnia ogłoszony został Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.

Wśród naszych uczniów wiedza o przyrodzie, naturze i ekologii jest propagowana na każdym etapie edukacji. Uczniowie włączają się w akcje sprzątania, segregowania śmieci, zbierania odpadów na cele charytatywne.

Dzień 22 kwietnia stał się okazją do podkreślenia ważności działań każdego  człowieka wobec natury.

Uczniowie klasy II b , II c i II d  (z wych. p. Teresą Rytel, Zofią Peryt i Małgorzatą Majewską)  zorganizowali wystawę i kącik o tematyce ekologicznej. Nie zabrakło pięknych ilustracji z różnych zakątków naszego globu, ciekawostek przyrodniczych oraz  własnoręcznie wykonanych prac plastycznych, zabawek i ozdób

( z odpadów i opakowań).

Wszyscy uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Tematyka pytań konkursowych była zróżnicowana w zależności od wieku uczniów. Pytania dotyczyły

nie tylko treści zawartych w programie nauczania, ale pozwalały posłużyć się własnymi doświadczeniami

i spostrzeżeniami.

21 kwietnia odbył się w naszej szkole ostatni w tym roku szkolnym koncert Filharmonii Narodowej pt. „Musica da camera”. Koncert z udziałem kameralnego zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki dawnej przeniósł nas w odległe czasy muzycznego baroku. Usłyszeliśmy w nim instrumenty charakterystyczne dla tej epoki – teorbę, violę da gamba, obój oraz barokowe skrzypce. Artyści zaprezentowali nam dawne sposoby gry i  różnorodne formy muzyczne charakterystyczne dla tej epoki. Opowiadali jakie tańce były wtedy w modzie i na jakich instrumentach, dzisiaj już rzadko spotykanych, grano w dworskich i pałacowych komnatach. Wszak „musica da camera” znaczy dosłownie „muzyka komnatowa”. Koncert bardzo zaciekawił naszych młodych melomanów. Dzieci podziękowały muzykom kwiatami i gromkimi oklaskami.

W dniu 28 marca 2017 w szkole w Adamowiźnie, odbył się II etap Powiatowego Konkursu Piosenki „Sopranem i basem”. Dzieci przydzielone zostały do odpowiednich kategorii wiekowych . Spośród pół tysiąca uczestników Jury złożone z profesorów szkół muzycznych wyłoniło Laureatów. Nasi uczniowie wyśpiewali same sukcesy:


Maja Feliksiak z kl. 4B zajeła I miejsce i zdobyła Złotą Nutkę
Aleksandra Janiszewska z kl 4B zajęła II miejsce
Alicja Mączka z kl. 3B zajęła II miejsce
Kamil Kubicki z kl 3c otrzymał wyróżnienie

W związku z realizacją bloku tematycznego ZDROWYM BYĆ w klasie 2c odbyły się zajęcia z Panią dietetyk Aleksandrą Tyszko. Tematyka zajęć dotyczyła spożycia cukru i soli oraz ich wpływu na zdrowie. Na lekcji uczniowie dowiedzieli się, ile cukru i soli mogą spożywać, a dokładnie jakie ilości są dla nich dozwolone. Poznali zdrowsze zamienniki cukru takie jak ksylitol, stewia, syrop klonowy, melasa, które mogli zobaczyć, powąchać i spróbować. Podczas części praktycznej każde dziecko miało za zadanie odmierzyć, ile cukru znajduje się w wybranym przez siebie produkcie, a były wśród nich różne jogurty, serki, batony, wody smakowe, soki. Pani dietetyk opowiedziała dzieciom o szkodliwych skutkach zwiększonego spożycia cukru i soli w diecie. Zachęciła również do zwracania uwagi na informacje zawarte na etykietach produktów, pokazała, jak można ograniczać cukier i sól w codziennym żywieniu, a także zachęciła do przygotowywania w domu zdrowych słodkości.  Dzieci uczestniczyły w lekcji z dużą ciekawością i zaangażowaniem. 

W piątek 17 marca w naszej szkole odbył się kolejny koncert Filharmonii Narodowej. Tym razem na naszej estradzie prym  wiodły operetka i musical – gatunki sceniczne utrzymane w konwencji „pół żartem, pół serio”, mające lżejszy charakter i służące rozrywce. W czasie koncertu dzieci powitał piękny śpiew i  postaci, które śpiewem opowiadały o swoich radościach, marzeniach i przygodach. W repertuarze pojawiły się również znane dziecięce „przeboje” jak np. piosenka „Ogórek”. W wykonaniu śpiewaków przeboje te nabrały jeszcze ciekawszego brzmienia. Dzieci podziękowały artystom kwiatami i długimi owacjami. 

 

W ramach zajęć komputerowych prowadzonych w klasie 2d przez Ewę Sidor na lekcji zostały wykorzystane OzoBoty. Cóż to takiego? Oczywiście roboty, maleńkie, ale jakie mądre!

OzoBot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów ,na kartce papieru lub tablecie, dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Dzieci w wieku od 8 lat bez problemu mogą zakodować sposób poruszania się    i efekty świetlne OzoBot'a za pomocą tabletu lub ekranu monitora, bez żadnych kabli. Program oferuje pięć poziomów programowania, od nowicjusza do mistrza.

 W szkole podczas ferii zimowych w dniach 20.02 – 24.02.2017r. odbyły się zajęcia dla 45 uczniów SP w Jaktorowie. Od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 12:00  zorganizowane były zajęcia sportowe, plastyczne, komputerowe, szachowe oraz wyjazd na basen do Żyrardowa.  Dzieci świetnie się bawiły, co widać na załączonych zdjęciach.