Społeczny Monitor Edukacji

Invalid or Broken rss link.
ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

To ślubowania nadszedł już czas.
Pierwszy egzamin na ucznia zdasz!

            19 października 2016 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – ślubowanie klas pierwszych. W tym roku szkolnym składały je dwie pierwsze klasy: Ia, Ib. Do tego ważnego dnia pierwszoklasiści przygotowywali się od września, by wszystkim udowodnić, że są już prawdziwymi uczniami. Najpierw pierwszoklasiści zaprezentowali się w części artystycznej. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a nawet wykonały taniec.  Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Następnie  uroczyście ślubowali na sztandar naszej szkoły uczyć się  pilnie, być dobrymi kolegami, szanować  pracowników szkoły, dbać o porządek oraz swoją postawą sprawiać radość nauczycielom i rodzicom. Potem uczniowie zostali pasowani na  na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły przez Pana Dyrektora poprzez dotknięcie „magicznym ołówkiem”. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.

19 października klasy IVa i Va z opiekunami panią Ewą Delczyk, panią Małgorzatą Romanowską i panią Hanną Drązikowską uczestniczyły w wycieczce do malowniczego Wilanowa. Król Jan III nabył posiadłość Milanów w 1677 roku. Z jego inspiracji i po jego czujnym okiem w kolejnych latach powstał tu barokowy pałac, zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego. Początkowo w Wilanowie stanął niewielki dwór, przypominający bardziej rezydencje ziemiańskie niż królewskie. Zasadniczą rozbudowę rozpoczęto już w latach 80. XVII wieku. Obecnie siedziba króla Jana III Sobieskiego to wspaniały pałac, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Uroczy jest również park, a tego dnia pogoda sprawiła nam niespodziankę i mogliśmy spacerować w promieniach słońca, podziwiając nie tylko przyrodę jesienią, ale również zaczarowany Królewski Ogród Światła. Uczestniczyliśmy w warsztatach „Codzienne niecodzienne stroje epoki Jana III Sobieskiego”. Dowiedzieliśmy się, co to jest żupan, kołpak lub kontusz, a także projektowaliśmy takie stroje. 

18 października 2016r. uczniowie klasy 3a i 3c wybrali się na wycieczkę do Nieborowa. W sali wystylizowanej na wzór łowickiej chałupy wzięli udział    w warsztatach „Wypiek chleba” oraz „Spotkanie z Babą Jagą”.  Podczas warsztatów uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda wspólnie wyrabiała ciasto chlebowe z którego uformowany został chleb wypiekany podczas zajęć. Gdy chleb się wypiekał dzieci przypominały i omawiały gatunki zbóż oraz sposoby  zbioru ziarna. Dzieci miały również okazję młócenia niewielkiej wiązki zboża za pomocą cepa. Same też wydobywały ziarna z kłosów, które następnie rozcierały w żarnach i mieliły w młynku na kaszę. Wspólnie przygotowywały masło na końcowy poczęstunek. Ciekawe było również spotkanie z „Babą Jagą”. Dzieci przypomniały sobie bajkę o ”Jasiu i Małgosi”.

12 października uczniowie z klas IV A, IV B i kilkoro uczniów z kl. VI A pod opieką wychowawców p. Beaty Łyszkowskiej, p. Ewy Delczyk i nauczyciela muzyki p. Kariny Borządekpojechali do Matecznika Mazowsze na spektakl "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego.  Był to umuzyczniony dramat mówiony, śpiewogra odtworzony przez zespół „Mazowsze” z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia.

Ta pierwsza polska opera z okresu oświecenia wyreżyserowana została na nowo i  w inscenizacji „Mazowsza” oraz zaproszonych gości jawi się jako pełna humoru i wzruszeń opowieść o miłości, przyjaźni , konfliktach, ale przede wszystkim o pojednaniu i zgodzie. Dzieło opisuje "odwieczny" konflikt między Krakowiakami i Góralami. Nie brak w niej wątków patriotycznych, tańców narodowych i oczywiście urzekających polskich strojów ludowych. Barwne stroje regionalne, piękna muzyka, świetna gra aktorska (artyści posługiwali się gwarą krakowską i góralską) sprawiły, że nagrodzono spektakl owacjami na stojąco.

CELE KONKURSU

- popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów;

- propagowanie idei pięknego czytania;

-rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów;

- doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem;

-rozwijanie sztuki interpretacji tekstu;

- zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki;

- wspieranie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży;

- odkrywanie wartości literatury;

- promocja szkoły;

- wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

"Ilustracja do ulubionej książki".

CELE KONKURSU:

- popularyzacja literatury dziecięcej;

- zainteresowanie młodego czytelnika książką;

- przedstawienie swobodnej, oryginalnej wypowiedzi plastycznej zainspirowanej ulubioną bajką, legendą, wierszem lub opowiadaniem;

- ujawnienie głębokich pokładów wyobraźni plastycznej, wyrażającej się w kreowaniu niezwykłej i fascynującej rzeczywistości zainspirowanej literaturą;

-rozwijanie aktywności czytelniczej uczniów;

- zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki;

CHCEMY RAZEM Z WAMI POMÓC ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA W MILANÓWKU

POTRZEBNE RZECZY TO:

  • SUCHA KARMA DLA PSÓW i KOTÓW

  •  SMYCZE, OBROŻE, SZELKI, BEZPIECZNE ZABAWKI DLA SZCZENIĄT MISKI I GARNKI (NOWE)

  • ŚRODKI DO PIELĘGNACJI ZWIERZĄT (SZCZOTKI, GRZEBIENIE I PREPARATY PRZECIWPCHELNE)

 

NA WASZE DARY DLA TYCH ZWIERZĄT PRZEZNACZONY JEST POJEMNIK
ZNAJDUJĄCY SIĘ KOŁO SKLEPIKU

DO RZECZY, KTÓRE KUPICIE DLA ZWIERZAKÓW DOŁĄCZCIE SWOJE IMIĘ, NAZWISKO I KLASĘ, GDYŻ WŚRÓD WSZYSTKICH OSÓB, KTÓRE POMOGĄ ZWIERZAKOM ROZLOSOWANA BĘDZIE NAGRODA UFUNDOWANA PRZEZ RODZICÓW Z KLASY VA

DUŻY PLUSZAK

 

CZEKAMY NA WASZĄ POMOC! KLASA VA,

                                                               WYCHOWAWCA MAŁGORZATA ROMANOWSKA

         ORAZ  ANNA  SIECZKA

 

30 września , w piątek odbył się koncert w wykonaniu artystów Filharmonii Narodowej pt. SMAKOŁYKI NA CZTERY SMYKI

To była prawdziwa uczta muzyczna! W koncercie wystąpił kwartet smyczkowy, uważany za najdoskonalszy, mający najszlachetniejsze brzmienie zespół kameralny. Kwartet smyczkowy wylansowanyzostał przez klasyków wiedeńskich w II połowie XVIII wieku do dziś cieszy się dużym powodzeniem. Muzycy pokazali naszym uczniom możliwości brzmieniowe i techniczne dwojga

skrzypiec, altówki i wiolonczeli . Odkrywaniu tajników kwartetowego grania towarzyszyły kompozycje mistrzów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na koniec uczniowie naszej szkoły wręczyli muzykom kwiaty. Filharmonia Narodowa zagości jeszcze w progach naszej szkoły. Czekamy z niecierpliwością na następne koncerty .