ul. Warszawska 88, tel 46 855 24 16

W dniu 4 lutego 2017r. odbył się na hali sportowej w Jaktorowie I turniej piłki ręcznej. W zawodach uczestniczyło 10 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii A (rocznik 2006 i młodsze) wystąpiły następujące zespoły: UKS Jaktorów, UKS Zielonka I i II, UKS Jutrzenka Junior Cegłów, SP Teresin. W kategorii B (rocznik 2007 i młodsze) wystąpiły następujące zespoły: UKS Jaktorów, UKS Zielonka,, SP Iłów, SP Teresin, UKS Jutrzenka Junior Cegłów. W obydwóch kategoriach wystąpiło 110 młodych zawodniczek. Celem tej imprezy było propagowanie zdrowego stylu życia,  promocji edukacyjnych i wychowawczych wartości jakie niesie sport. Oprócz rywalizacji sportowej, uczestnicy i ich goście mieli zapewnione bardzo ciekawe zajęcia plastycznie prowadzone przez Nieformalną Grupę JaktoRówni  reprezentowane przez Panią Katarzynę Paciorek-Krajewską. Podczas przerwy obiadowej dzieci uczestniczyły w interesujących zajęciach taneczno-zabawowych, które prowadziła firma Art Animator. Zabawa była pyszna, a dziewczynki były uśmiechnięte i zadowolone.

   24 stycznia 2017r uczniowie klasy 3a i 3c ze Szkoły Podstawowej w Jaktorowie wyruszyli na ciekawą wycieczkę do zamku w Pułtusku.  Mieliśmy tam okazję uczestniczenia w warsztatach: „Savoir – vivre”. Kuchnia i kultura jedzenia stanowią ważny element naszej kultury. Jak zachować  się w sytuacjach, gdy zapraszamy gości lub sami jesteśmy zapraszani oraz sztuka jedzenia nie jest nauką łatwą. Jednak przydaje się ona w rozmaitych sytuacjach towarzyskich. Naszym przewodnikiem w trudnej sztuce zachowania się przy stole był Mistrz Kelnerstwa. Od niego dowiedzieliśmy się, jak odczytać rodzaj i liczbę serwowanych dań, zapisanych poprzez odpowiednie ułożenie i kształt sztućców. Otrzymaliśmy wiele praktycznych rad, np.: jak sobie poradzić z trudnymi potrawami,  jak prawidłowo złożyć serwetkę,  jak siedzieć przy stole,  jak ułożyć sztućce na talerzu po skończonym posiłku. Zdobytą wiedzę i umiejętności mieliśmy później okazję wykorzystać podczas obiadu, który włączony był w program naszych warsztatów. Miło było patrzeć, jak wszyscy wzajemnie się poprawiają, dopytują, chcą po prostu umieć właściwie zachowywać się przy stole. Wszyscy dobrze sobie poradziliśmy. Takie zajęcia są bardzo przydatne w życiu człowieka. To świetna okazja, by poszerzyć swoją wiedzę na temat dobrego zachowania przy stole, kultury spożywania posiłków, ogłady towarzyskiej. Zajęcia pod okiem specjalisty nie trafiają się często i z pewnością nie zastąpi ich najlepszy poradnik.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

„Pod boki i z przytupem” – to tytuł koncertu Filharmonii Narodowej, który odbył się 3 lutego w naszej szkole. Ten taneczny koncert poświęcony był polskim tańcom narodowym. Polonez, kujawiak, mazur, oberek i krakowiak to tańce, które stały się inspiracją dla wielu twórców. Artyści z Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA zatańczyli przy muzyce F. Chopina, H. Wieniawskiego, M. Ogińskiego i K. Kurpińskiego.  Dzieci podziwiały zarówno wielki kunszt taneczny jak i wspaniałe, historyczne stroje. Poznały dawne zwyczaje i obrzędy , styl życia Polaków w dawnych wiekach.  

 

20 stycznia 2017 gościliśmy artystów Filharmonii Narodowej. Tym razem tematem koncertu był Jazz. W czasie koncertu, mogliśmy usłyszeć gitarę basową, perkusję i pianino a także śpiew wokalistki jazzowej. Dzieci usłyszały różne rodzaje muzyki jazzowej takie jak np. swing czy blues. Poznali specyficzna technikę śpiewu tzw. scut. Jest to dźwiękonaśladowczy sposób śpiewania, charakteryzujący wokalistykę jazzową, polegający na naśladowaniu odgłosów instrumentów oraz zastąpienia tekstu onomatopejami słowopodobnymi. Muzycy prawdziwie rozkołysali  i rozśpiewali publiczność. 

13 grudnia 2016r. klasa 3a oraz 3c wybrały się na wycieczkę do Warszawy. W planie było zwiedzanie obiektów Telewizji Polskiej i wizyta w Kolorado. Już na początku wycieczki czekała na nas miła niespodzianka – nasz pilot poinformował, że przed wizytą w Telewizji  zwiedzimy również Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od hali przylotów. Mogliśmy poobserwować jak wygląda odprawa pasażerów, na wielu stanowiskach.  Widzieliśmy również przedmioty, których nie można wwozić ani wywozić z naszego kraju. Zostały one zarekwirowane przez funkcjonariuszy lotniska i wyeksponowano je w specjalnej gablocie. Była tam między innymi kość słoniowa, torebki wykonane ze skóry aligatora, skóra  tygrysa i niedźwiedzia polarnego. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Potem udaliśmy się na taras widokowy, gdzie mogliśmy zobaczyć starty i lądowania samolotów.

Wreszcie po samolotowych atrakcjach udaliśmy się autokarem do Telewizji Polskiej. Tam zwiedziliśmy studia telewizyjne oraz małe muzeum. Przekonaliśmy się, że w rzeczywistości  studia telewizyjne są szare, bure i nieładne, a dopiero światła, dekoracje powodują, że to co widzimy na ekranach naszych telewizorów jest piękne, kolorowe i ciekawe. Mieliśmy również możliwość wejścia do studia, gdzie nagrywany jest program „Pytanie na śniadanie”. Ruchomymi schodami zjechaliśmy do wielkiego holu, gdzie mogliśmy podziwiać pięknie ustrojone choinki. W niewielkim pomieszczeniu znajdowało się muzeum, w którym umieszczono kamery, mikrofony, które służyły kiedyś do nagrywania programów telewizyjnych.

 Po takich atrakcjach, trochę zmęczeni udaliśmy się do Kolorado. Zmęczenie jednak szybko ustąpiło, gdyż zabawa wśród kolorowych kulek, zjeżdżalnie i automaty strzelające kolorowymi piłeczkami dodało nam nowych sił. Po godzinnej zabawie, porządnie zmęczeni wróciliśmy do domu.

16 grudnia dobiegła końca już czwarta edycja akcji charytatywnej pod hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Została ona przeprowadzona w dniach od 1 grudnia do 16 grudnia 2016r. w Szkole Podstawowej  w Jaktorowie. W tym czasie „Święci Mikołajowie” dostarczyli do organizatorów akcji 30 paczek-prezentów, które zostały rozdane  dzieciom wskazanym uprzednio przez wychowawców klas. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim, którzy okazali wrażliwość  i dobre serce  słowami Jana Pawła II „Człowiek jest dobry nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie p. Jacka Zbrzeżnego, p. Ewy Sidor za okazane wsparcie oraz do wychowawców klas, którzy pomogli przy rozdawaniu paczek.

W naszej szkole rozbrzmiewają pastorałki, kolędy, pachnie piernikami i świerkowymi gałązkami. W środę 19 grudnia 2016r.  uczniowie kl. II d wraz z wychowawczynią zaprosili gości, aby spędzić wieczór w świątecznym nastroju. Rodzice, rodzeństwo i dziadkowie wysłuchali wierszy, obejrzeli scenki rodzajowe nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowej, wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki. Występy dzieci zachęciły do refleksji i dały do zrozumienia, że posiadanie dóbr, stanowisk i pozycji społecznych nie zawsze daje nam zadowolenie. Natomiast umiejętność dzielenia się, obdarowywania i wspólnego przebywania w tym świątecznym czasie jest najcenniejszym dobrem. Wieczór zakończył się życzeniami i wspólnym poczęstunkiem przy wigilijnym stole.

 

Wspaniale jest dostawać prezenty, ale to prawda, że jeszcze wspanialej jest nimi obdarowywać drugiego człowieka. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy III b. We wtorek 6 grudnia odwiedzili oni swoich młodszych kolegów z klasy I b i wręczyli im własnoręcznie wykonane prezenty. Były to oczywiście Mikołaje. Ogromną radość mieli z podarunków obdarowani, ale jeszcze większą radość Ci, którzy podarunkami obdarowali.

Wtorkowy wieczór 6 grudnia 2016r.  długo zostanie w pamięci uczniów klasy 1a i 3c. W tym dniu  dzieci  wraz z wychowawczyniami  zorganizowały świąteczne spotkanie z rodzicami. Okazją do spotkania były Mikołajki oraz zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci przygotowały  dla rodziców krótki program artystyczny oraz własnoręcznie wykonane  świąteczne upominki. Rodzice również stanęli na wysokości zadania i zadbali  o słodki poczęstunek. Podczas wspólnego spotkania, dzieci odwiedził niespodziewany gość - Święty Mikołaj. Przywitał się ze wszystkimi dziećmi „żółwikiem”. Potem przyszedł czas na prezenty. Wszyscy byli bardzo przejęci odbierając swój prezent z rąk Świętego Mikołaja. Spotkanie z nim trwało krótko, bo Mikołaj miał jeszcze dużo prezentów do rozwiezienia. Dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły z rodzicami i  prezentami do domu.  Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. 

Wielu chłopców i wiele dziewczynek marzy w dzieciństwie o tym, żeby zostać strażakiem. Kolejny gość, który w środę 30 listopada odwiedził uczniów klasy III b wykonuje ten właśnie zawód. Dzieci spotkały się z panem Danielem Mączką, który pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim. Uczniowie mieli okazję zobaczyć strój strażaka, usłyszały ciekawe historie, które przydarzyły się panu Danielowi w czasie służby, przeszły krótki kurs pierwszej pomocy. Dzieciaki jak zwykle miały mnóstwo pytań na które gość z chęcią odpowiadał. Dziękujemy panu Danielowi, który jest tatą Ali z kl. IIIb  za bardzo ciekawą lekcję. 

25 listopada znów gościliśmy muzyków Filharmonii Narodowej. Tym razem artyści „przenieśli nas”do gorącej Hiszpanii, gdzie króluje flamenco! A oto kilka fragmentów recenzji z koncertu napisanych przez naszych uczniów:

„…Panie tańczyły pięknie! Miały piękne kolorowe stroje i falbanki na dole sukienki. Potem słuchaliśmy pieśni cygańskiej która po prostu porywała. Gdy zamknęłam oczy zobaczyłam Hiszpanię. Było cudnie. Wszędzie kolorowo. Na koniec dziewczynki z naszej szkoły podarowały artystom kwiaty….”/Ola Pelikanowska z kl. Vc/

„ …W Hiszpanii po udanym występie mówi się ole! Oznacza to wyrażenie zachwytu lub podziwu. Palma oznacza rękę a palmas to ręce. Są różne rodzaje klaskania. Flamenco to śpiew, taniec, ruchy dłoni/ciała, muzyka!...”/Małgosia Pakuła kl. VB/

„… Głównym instrumentem Flamenco jest gitara. Jest specyficzną wersją gitary klasycznej. Rytm Flamenco wybijany jest również za pomocą klaskania i uderzania w pudła, na których przesiadują muzycy pstrykając palcami lub grając na kastanietach. Wybijające rytm są również gwoździkowane buty na małym obcasie. …”

„…Dzisiaj odbył się koncert Filharmonii. Na koncercie grała gitara i kastaniety. Było bardzo fajnie. Były tance oraz pieśni i muzyka. Biliśmy brawo po każdym utworze. Artyści pokazali jak się klaszcze różne rytmy. Tancerki pokazały nam obcasy, które miały sto gwoździ. To była wróżba, że tancerka dożyje stu lat!...”/Adrian Voran kl.Vc/

Chodź, opowiem Ci o mojej Polsce. O Polsce Mieszka i Chrobrego i jej świetności za Kazimierza Wielkiego. Oto jest moja ojczyzna wiekowa, drżąca w starości nad mogiłą synów.  Jest ona pieśnią. Ona modlitwą jest. Jest krzyżem mogił i jest sercem ludu” - takie zaproszenie zostało skierowane do wszystkich, którzy 9 listopada brali udział w apelu z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Jaktorowie oraz 11 listopada uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w naszym kościele. Po mszy, jak co roku, delegacja składajaca się z pracowników Urzędu Gminy, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Ochotniczej Straży Pożarnej złożyła wieniec na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy AK z Grupy Kampinos w Budach Zosinych. Zapalono również znicze na grobie Stefanii Cygańskiej oraz pod tablicą upamiętniającą poległych w II wojnie światowej. Jak zawsze, Święto Niepodległości to wyjątkowa lekcja historii, podczas której w Jaktorowie przypomniane zostały wydarzenia poprzedzające odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku. W przygotowanym przez uczniów klas IVb (wychowawca pani Beata Łyszkowska), Va (wychowawca pani Małgorzata Romanowska) i VIa (wychowawca pani Izabela Starus) spektaklu słowno-muzycznym nie mogło zabraknąć sylwetek poetów i bohaterów powstań narodowych, którzy swoje działania podporządkowali upragnionej wolności. Recytowanej tego dnia poezji oraz przedstawianym przez uczniów sylwetkom powstańców i twórców niepodległej Ojczyzny, towarzyszył pokaz multimedialny i wzruszające pieśni w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Kariny Borządek oraz pana Krzysztofa Gwiazdy.

W naszym spektaklu oddaliśmy hołd wszystkim znanym i nieznanym bohaterom walk o wolność, składając symboliczne biało-czerwone kwiaty, wykonane przez panią Anię Sieczkę. 11 listopada w naszej Małej Ojczyźnie to również data śmierci patronki Szkoły Podstawowej w Jaktorowie Stefanii Cygańskiej. O tej niezwykłej działaczce społecznej, patriotce barwnie opowiadała pani Maria Bielecka. Dziękujemy wszystkim, których pomoc i wsparcie pozwala przeżywać wyjątkowe chwile w tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu.