Weather data OK.
Warszawa
7 °C

Aktualności z Kuratorium Oświaty

Społeczny Monitor Edukacji

POWIATOWY ZŁAZ TURYSTYCZNY BABIE LATO 2014

Złaz turystyczny ,,Babie Lato”po raz pierwszy zorganizowano zinicjatywyGrodziskich Krajoznawców w 1969roku.Na kilku trasachpowiatu grodziskiegowędrowała młodzież szkolnado Kuklówki,aby wziąć udział wuroczystościodsłonięcia tablicyupamiętniającej Józefa Chełmońskiego.Złaz przyjął nazwę od znanego obrazu,,Babie Lato”ipropaguje życie itwórczośćwielkiego malarza Józefa Chełmońskiego.Organizowany jest przez Grodziski Klub Żeglarski przy współpracy Szkoły Podstawowej w Kuklówce.Złazy odbywają się tradycyjnie w trzeciąsobotęwrześnia.Wtym roku przypadło45-lecie złazu,,Babie Lato”.Trasy złazu noszą nazwę obrazów J.Chełmońskiego,jest ich co roku pięć.Na zakończeniekażdej znich odbywają się konkursy:piosenki turystycznej,krajoznawczy,wiedzy oJózefie Chełmońskim,plener malarski i fotograficzny.

Czytaj więcej: POWIATOWY ZŁAZ TURYSTYCZNY BABIE LATO 2014

Wakacje sportowe w Głuchołazach

Zawodniczki UKS Jaktorów znów poznawały swój kraj. Byliśmy w ostatnich latach w Wałczu, Gdyni, Bieczu, Dzierżoniowie, Krajence, czyli w różnych stronach kraju. W tym roku w dniach 8-18 lipca młode zawodniczki piłki ręcznej odpoczywały i trenowały w Kompleksie Turystycznym „Sudety” w Ośrodku Banderoza. Świeże i orzeźwiające powietrze Gór Opawskich oraz bardzo dobra baza mieszkaniowo – treningowa, do tego świetne jedzenie sprzyjało dobrej i efektywnej pracy dziewcząt z Jaktorowa. Uczestniczki obozu nie tylko trenowały, lecz świetnie bawiły się na różnych imprezach oferowanych przez ośrodek np. igrzyska obozowe, dyskoteki, ognisko, karaoke, sesje w jaskini solnej, płukanie złota, strzelanie z łuku, poszukiwanie skarbu, kawiarenka internetowa, wycieczka autokarowa z przewodnikiem - Kopa Biskupia – Zlate Hory. Wracając do igrzysk obozowych – uczestniczyło 10 zespołów – nasze 2 zespoły zajęły dwa pierwsze miejsca. Igrzyska obozowe to czysta rekreacja, uczestniczyliśmy między innymi w takich konkurencjach jak: wyścigi w workach, przeciąganie liny, rzut ścierką do celu. Świetna zabawa. Po treningu przyjemnie było pójść na basen, który był do dyspozycji ośrodka. Dziewczęta miały wiele niespożytej energii, dlatego też maszerowały ok. 1 kilometra na nowo wybudowany basen w Głuchołazach – tam to dopiero była zabawa.

Czytaj więcej: Wakacje sportowe w Głuchołazach

Na ludowo w Jaktorowie

10 czerwca w hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaktorowie odbył się VII Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych „Małe Siemionalia”. Głównym organizatorem przeglądu było Starostwo Powiatu Grodziskiego, współorganizatorami: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza z Grodziska Mazowieckiego, Publiczne Przedszkole Nr 1 im. Krasnala Hałabały z Grodziska Mazowieckiego oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny z Jaktorowa.

            Program przeglądu składał się z trzech części: oficjalnego powitania, występów amatorskich zespołów ludowych i programu artystycznego w wykonaniu zaproszonych gości. W pierwszej części spotkania odśpiewano okolicznościową piosenkę „Siemionalia czas rozpocząć”, następnie prowadząca spotkanie, Pani Lidia Abramczyk przywitała zaproszonych gości: Starostę Powiatu Grodziskiego Pana Marka Wieżbickiego, Wicestarostę Powiatu Grodziskiego Pana Sławomira Kamińskiego, Wójta Gminy Jaktorów Pana Macieja Śliwerskiego, Sekretarz Powiatu Grodziskiego – Panią Joannę Damaziak, Panią Barbarę Kasper – Siemion, aktorkę, Pana Janusza Tylmana – muzyka i kompozytora, Panią Wiolettę Milczuk – kierowniczkę baletu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, dyrektorów szkół, przedszkoli, przedstawicieli mediów, między innymi: Radia Bogoria, Radia Niepokalanów oraz lokalnej prasy i wszystkich innych. Jak co roku gościliśmy również artystę ludowego – Pana Adama Szczepanika.

Czytaj więcej: Na ludowo w Jaktorowie

„Tylko bez surówki!!!” – czyli o wspólnym jedzeniu z przyjemnością

Jak co dzień w szkolnej stołówce tłoczą się kolejki do pani Krysi Zielińskiej po porcję mielonego z ziemniakami, a co trzecia osoba wykrzykuje „tylko bez surówki”. Zupełnie tak jakby warzywa miały poparzyć ich podniebienia. Mimo wszystko pani Krysia przekonuje: „musisz jeść warzywa, będziesz zdrowszy, silniejszy”. Byłam zaskoczona ich reakcją i postanowiłam spróbować tej niechcianej marchewki, okazało się, że zakropiona sokiem z pomarańczy smakowała nieźle. Zapytałam czy często dzieci w naszej szkole przejawiają niechęć do warzyw, odpowiedź niestety była twierdząca.

Co można zrobić żeby dzieci polubiły warzywa?

Czytaj więcej: „Tylko bez surówki!!!” – czyli o wspólnym jedzeniu z przyjemnością

TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA

           

Nadszedł długo oczekiwany dzień. 12 maja 2014r uczniowie klasy 3a i 3b wyruszyli autokarem na wycieczkę do Torunia – miasta, w którym urodził się jeden z                                      z najwybitniejszych polskich uczonych Mikołaj Kopernik.  Swoją toruńska przygodę rozpoczęliśmy w XIX-wiecznym Forcie IV Twierdzy Toruńskiej, gdzie odbyły się warsztaty piernikowe. Składały się one z dwóch części: pierwsza-praktyczna, której efektem były własnoręcznie wykonane przez nas ozdobne pierniki, druga-teoretyczna, w której odbyły się: pogadanka, konkursy oraz prezentacja multimedialna związana z historią wypiekania pierników.

Czytaj więcej: TORUŃ – MIASTO KOPERNIKA I PIERNIKA

Wizyta w OSP

9 maja 2014 roku klasy Ib i Ic wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaktorowie. Uczniowie postanowili poznać trudną pracę strażaka. Dzieci wykazały się znajomością numeru alarmowego do straży 998. Dowiedziały się, że patronem strażaków jest św. Florian, a strażacy swoje święto obchodzą 4 maja. Strażacy przygotowali dzieciom wiele atrakcji.

Czytaj więcej: Wizyta w OSP