Aktualności z Kuratorium Oświaty

Społeczny Monitor Edukacji

Weather data OK.
Warszawa
14 °C

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

Wielki i niezaprzeczalny sukces gimnazjalistek jaktorowskiego gimnazjum

 

Dwie uczennice Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z Jaktorowa: Dominika Sałajczyk i Aleksandra Kacprzak – zostały laureatkami Ogólnopolskich Konkursów Historycznych.

Ostatni miesiąc w szkolnym rozkładzie zajęć gimnazjalistów wyróżniał się przede wszystkim trzydniowym maratonem egzaminów dla uczniów najstarszych klas. W szkole w Jaktorowie był to też czas miłych niespodzianek, w postaci sukcesów uczennic w ogólnopolskich konkursach. Napisałam „niespodzianek” świadomie, gdyż prace dziewcząt wykonane zostały bardzo dobrze, z ogromnym wkładem czasu i wiedzy, ale konkurencja była bardzo silna. Przyszło im rywalizować z kilkuset innymi uczestnikami, często z dużych i znanych ośrodków miejskich i szkół. Dominika Sałajczyk, z klasy trzeciej, wzięła udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni”, organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Lublinie. Przygotowana przez Nią praca o „Ince”, czyli Danucie Siedzikównie, rzetelnie przedstawiona, poparta dokumentami i w ciekawym ujęciu multimedialnym, zwróciła uwagę jury. W etapie rejonowym, na cztery województwa, zdobyła II miejsce a w ostatecznym finale - wyróżnienie. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie młodzieży w poznawaniu najnowszej historii Polski, w tym zwłaszcza okresu 1944-1963, najbardziej zakłamanego i jeszcze szerzej nie przybliżonego świadomości ogółu. W konkursie uczestniczyło ponad 1500 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, w 3 kategoriach. Laureaci zostali zaproszeni na dwudniowy zjazd i Galę Finałową, która miała miejsce w Trybunale Koronnym w Lublinie. Oprócz tytułu, dyplomów i książek, szczególnym rodzajem nagrody była możliwość spotkania z działaczami tzw. Powstania Antykomunistycznego, czyli Żołnierzami Drugiej Konspiracji, Żołnierzami Wyklętymi i ich bliskimi. Przede wszystkim uczestnikami wycieczki Śladami Wyklętych ziemi lubelskiej i wieczornych debat byli: Henryk Atenborski, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych oraz Janusz Niemiec, właściwie Żubryd, określony jako „najmłodszy więzień polityczny Polski Ludowej”. W wieku 4 lat był pierwszy raz aresztowany w celu ujawnienia się jego ojca, zwolniony w wyniku działań partyzantki antykomunistycznej, ale rok później UB ponownie zatrzymało małego chłopca jako zakładnika. Dopiero zabójstwo rodziców Janusza, przez podstawionego agenta bezpieki, otworzyło bramy więzienia (po około pół roku), choć nie ustały prześladowania względem syna znienawidzonego Żołnierza Wyklętego.

Czytaj więcej: Wielki i niezaprzeczalny sukces gimnazjalistek jaktorowskiego gimnazjum

Finał XIV Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego

7 maja 2015r. w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie odbył się finał czternastej edycji Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych z powiatu grodziskiego oraz Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Zgodnie z regulaminem konkursu ocenie podlegały: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura mowy i ogólny wyraz artystyczny. Tegoroczne jury obradowało w składzie: przewodnicząca Barbara Katarzyna Radecka- reżyser teatralny, Barbara Kasper-Siemion - aktorka, Sylwia Bąbik- dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim, Krystyna Czajkowska- dyrektor Biblioteki Publicznej w Jaktorowie. Po wysłuchaniu uczestników jury w następujący sposób przyznało nagrody.

Czytaj więcej: Finał XIV Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego

,,Poetycko o teatrze” w Kuklówce

Aleksandra Kacprzak i Elżbieta Adamczyk laureatkami VIII Maratonu Poezji im. Wojciecha Siemiona ,,Poetycko o teatrze”w Kuklówce. 16 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej
im. Józefa Chełmońskiego  w Kuklówce odbył się VIII Maraton Poezji im. Wojciecha Siemiona  pod hasłem ,,Co to jest teatr?”. Tegoroczny konkurs  miał na celu uczczenie Roku Polskiego Teatru Publicznego z okazji 250 rocznicy powstania Teatru Narodowego w Warszawie i powołania pierwszej sceny publicznej w 1765r.
W konkursie  wzięli udział recytatorzy ze szkół zrzeszonych w Unii Poetyckiej, a przewodniczącą jury była Barbara Siemion- aktorka, Prezes Stowarzyszenia ,,Unia Poetycka Wojciecha Siemiona”.
W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kacprzak, a miejsce drugie przypadło  Elżbiecie Adamczyk. Uczennice do konkursu przygotowała Maria Szymańczak.

Konstantynki, czyli Święto Szkoły w Gimnazjum w Jaktorowie

26 marca po raz kolejny obchodziliśmy jeden z najbardziej uroczystych dni w szkole -
Święto Patrona Szkoły Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji młodzież przygotowała przedstawienie teatralne pt. ,,Noc cudów”, rozstrzygnięto także konkursy z wiedzy o patronie oraz na ilustrację plastyczną wybranego wiersza poety.


Konstanty Ildefons Gałczyński to poeta magiczny, chyba jedyny w poezji polskiej piewca magii nocy i muzyki. Autor Teatrzyku Zielona Gęś i ,,Zaczarowanej dorożki” to artysta zadziwiająco otwarty, zapraszający:   ,,Proszę, proszę, rozgość się, serdeczny, rozejrzyj się dokładnie po wszystkim”. Niczego nie ukrywa. Jego poezja to nieustający dialog z czytelnikiem. Pisząc o sobie ,,czeladnik Jana z Czarnolasu’, miał na myśli często podkreślany fragment poezji tego ostatniego:,, ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję”. Konstanty Ildefons pisał wiersze, tak jak inni oddychają i patrzą, pisał
o wszystkim, co lubił, kochał, przeżywał. Potrafił jednoczyć baśniową fantazję
z realizmem, satyryczną  groteskę i absurdalny dowcip z nastrojową liryką. Jaktorowscy gimnazjaliści w swoim spektaklu ,, Noc cudów”, specjalnie przygotowanym na Dzień Patrona, zaprezentowali wybrane scenki z Teatrzyku "Zielona Gęś”pełne absurdalnego humoru i najczystszej liryki. Scenariusz naszego przedstawienia został poszerzony także o groteskowe i liryczne wiersze poety. Znalazłysię tu także piosenki.

Czytaj więcej: Konstantynki, czyli Święto Szkoły w Gimnazjum w Jaktorowie

„Czternasty Żakowski Konkurs Recytatorski”


Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie ma przyjemność zawiadomić,
że w dniu 7 maja 2015 r. odbędzie się

„Czternasty Żakowski  Konkurs  Recytatorski”

organizowany pod patronatem:

Wójta Gminy Jaktorów oraz Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie.

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas I, II i III gimnazjum. W jury konkursu zasiądzie Barbara Kasper–Siemion; aktorka, animatorka kultury, przewodnicząca Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona.

 Karty zgłoszeń laureatów wewnątrzszkolnych eliminacji prosimy przesłać do
28 kwietnia 2015 roku.

Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział.

do pobrania poniżej 

Załączniki: (do pobrania w jednym pliku .doc) 

 

  1. Regulamin konkursu,
  2. Karta uczestnika konkursu,
  3. Oświadczenie rodziców/prawnych opiekunów.

 

 

Z myślą o innych...

paczka2015   010

Uczniowie z Gimnazjum imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie po raz czwarty zorganizowali i przeprowadzili w grudniu piękną akcję pod nazwą ''Świąteczna paczka''. Jesteśmy w okresie świąteczno - noworocznym, który to czas wyzwala w ludziach większe pokłady empatii i miłości do bliźnich. Na twarzach częściej gości uśmiech, słychać dookoła życzenia i pozdrowienia oraz chętniej dzielimy się z innymi tym, co mamy. Szczególnie cieszy fakt, że do bezinteresownej pomocy włącza się młode pokolenie, uczniowie i oczywiście ich rodzice wspólnie angażują się w akcje charytatywne.

Przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie jaktorowskiego gimnazjum z inicjatywy Gimnazjalnej Rady Gminy i Samorządu Uczniowskiego zorganizowali zbiórkę żywności dla osóbsamotnych i z rodzin wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku każda klasa utworzyć miała jedną paczkę żywnościową, ale szczodrość i wielka ilość zgromadzonych produktów zaskoczyła organizatorów.

Czytaj więcej: Z myślą o innych...