Społeczny Monitor Edukacji

Invalid or Broken rss link.

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

1 grudnia 2016r w Gimnazjum  im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na gimnazjalistów.bTo ważne wydarzenie odbyło się w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów klas II i III. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum. Dyrektor ZS-P pan Jacek Zbrzeżny życzył uczniom klas pierwszych sukcesów w nauce i wytrwałości w dążeniu do spełnienia planów i marzeń. Ten niezwykły, długo oczekiwany dzień uświetnił humorystyczny program artystyczny. O tajemnicach jaktorowskiego gimnazjum opowiadał zebranym Poeta – Czarodziej. Z zainscenizowanych scenek pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka ich w nowej szkole. Było o kolegach, nauczycielach, modzie szkolnej, a nawet wszyscy zostali zaproszeni na przedstawienie teatralne pt. „Balladyna na wesoło” w rewelacyjnej obsadzie aktorskiej uczniów klas III.

 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId054c1886da

W Gimnazjum w Jaktorowie odbył się finał konkursu plastycznego „Z odblaskiem bezpieczniej”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas pierwszych. Celem konkursu było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku. Zwłaszcza jesienną i zimową porą. Osoby nagrodzone w konkursie to: Sylwia Śleszyńska z klasy 1a – 1 miejsce, Rafał Durka z klasy 1b – 2 miejsce, Bartek Olborski z klasy 1c – 3 miejsce. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali odblaskowe opaski i breloki. W spotkaniu wzięła udział Pani Lidia Abramczyk oraz Pan aspirant Sławomir Janowiec z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. Policjant przekazał uczniom klas pierwszych garść istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId1805fc4858

sejm 03Ksawery Niewieczerzał, uczeń klasy 2A Jaktorowskiego Gimnazjum został laureatem konkursu „Droga do Niepodległej Polski” zorganizowanym pod patronatem Wicemarszałka Sejmu, Stanisława Tyszki. W związku z obchodami 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzonych zostało w naszym kraju wiele uroczystości, spotkań, konkursów i różnych innych form obchodów tego radosnego święta. W naszej szkole był to m.in. konkurs wiedzy o I wojnie światowej i spotkanie muzyczno-poetyckie. O wynikach indywidualnych i zespołowych już poinformowaliśmy, ale sukces Ksawerego przyćmił nieco szkolne zmagania. Uczeń ten wziął bowiem udział w konkursie skierowanym głównie do uczniów szkół średnich i trzecich klas gimnazjum. Wybrał formę plastyczną. Praca Ksawerego została uznana za szczególnie interesującą, ciekawą i oryginalnie wykonaną. Znalazła się w grupie 12 dzieł, zaprezentowanych na wystawie w Sejmie RP, gdzie obejrzało ją kilka tysięcy osób. Niecodzienną nagrodą za to wyróżnienie, stało się zaproszenie Ksawerego wraz ze swoją klasą na wycieczkę do Sejmu. Dnia 21 listopada, 25-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami, nie tylko miała możliwość zwiedzenia głównych pomieszczeń sejmowych, ale także spotkała się z samym wicemarszałkiem, panem Stanisławem Tyszką w jego gabinecie.

„Wstań Polsko moja…” – akcenty niepodległościowe w Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W przededniu 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie gimnazjum jaktorowskiego wpisali się także w nurt uroczystości związanych z obchodami tego pięknego święta.

 

Zacytowany tytuł wiersza Józefa Mączki, poety, legionisty z okresu I wojny światowej, stał się mottem przewodnim spotkania społeczności szkolnej w auli gimnazjalnej w dniu 10 listopada. Przygotowany został finał konkursu wiedzy o drodze Polski do niepodległości dla uczniów klas trzecich. W wyniku przeprowadzonego dwa dni wcześniej testu konkursowego, wyłonieni zostali  laureaci indywidualni. Zostali nimi: Jakub Wierzbicki, Piotr Sosiński i Karol Pyza. Wobec zaś wszystkich uczniów, przedstawiciele klas trzecich mieli walczyć o miejsce dla swojej klasy. Pytania dotyczyły m.in. przyczyn I wojny, polskich organizacji wojskowych i ich dowódców, przywódców odrodzonego państwa a nawet znajomości najpopularniejszych pieśni legionowych. W rywalizację włączani też byli wychowawcy i pozostali uczniowie. Jury w osobach dyrektora ZS-P, p. Jacka Zbrzeżnego i p. Anny Ostrowskiej po podliczeniu punktów ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy i nagrody. I miejsce zajęła klasa 3b, II -3d, III -3a  i IV -3c.

Od 26 września do 5 pażdziernika br.obchodziliśmy w naszym gimnazjum tydzień języków obcych. Na  początku obchodów uczniowie stworzyli gazetkę, na której  w siedmiu językach zaprezenentowali popularne zwroty grzecznościowe. Ponadto na lekcjach języka angielskiego, pracując w grupach, zastanawiali się nad tym: dlaczego uczą się języków obcych? jak chcieliby uczyć się języków obcych? oraz co sprawia im największą trudność w  nauce języka obcego? Promowanie nauki języków obcych odbywało się również poprzez ukazywanie zainteresowań językowych uczniów, którzy bardzo chętnie zgodzili się poprowadzić część lekcji, przedsawiając nam podstawowe cechy danego języka. Na przykład, Ala Zgorzelewicz z klasy I C uczyła nas alfabetu, dni tygodnia i miesięcy w języku chińskim.  

Nastrojowa Wieczornica w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W czwartkowe popołudnie, 6 października, w auli jaktorowskiego Gimnazjum, spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Na sali, obok uczniów, ich rodziców, zasiedli przedstawiciele miejscowych władz z p. wójtem Maciejem Śliwerskim, proboszczem – ks. Wiesławem Skoniecznym oraz honorowi goście, uczestnicy Bitwy pod Jaktorowem: pp. Witold Grzybowski i Antoni Huczyński. Przekrój wiekowy od 5 lat do prawie 94 (p. Huczyński, tzw. Dziarski dziadek, z dumą przyznaje się do swoich lat). Wszyscy zgromadzeni zostali powitani przez organizatorkę tej uroczystości, p. Joannę Sobczyńską i zaproszeni do obejrzenia spektaklu mówiącego o tragicznym aspekcie każdego konfliktu zbrojnego, czyli losie dzieci i młodzieży. II wojna światowa, ze względu na długość trwania, szaleńcze idee dwóch okupantów i rozwój środków niszczenia, stała się dla polskiego narodu – w tym dzieci – tragiczną lekcją historii. Młode polskie pokolenia były prześladowane, germanizowane, wywożone do obozów i zabijane. Niszczenie biologiczne, pseudonaukowe eksperymenty medyczne, okaleczanie psychiczne. Przesiedlenia i skazywanie na poniewierkę i tułaczy los. To tylko suche informacje tak jak i ogromne dane statystyczne. Za tymi jednak ogólnikami, stoją pojedyncze ludzkie dramaty. Uczniowie – narratorzy, przybliżyli politykę eksterminacji zarówno okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego, względem dzieci i młodzieży, ale to strofy poezji, słowa piosenek patriotycznych i obrazy, uświadomiły bezmiar okrucieństwa wobec tych najbardziej bezbronnych. Czytane były też fragmenty wspomnień tych, którym udało się wyjść z gehenny wojny, choć najczęściej z jakąś traumą.

W miniony poniedziałek, 3 października, w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, miała miejsce uroczystość podsumowania powiatowych obchodów 1050. rocznicy chrztu państwa polskiego.

W ramach działań, przypominających ten doniosły dla naszego kraju fakt z czasów panowania Mieszka I, zorganizowany został konkurs w czterech kategoriach, dla 3 grup wiekowych. Gimnazjalistom przypadł najtrudniejszy sprawdzian, gdyż mieli wykazać się wiedzą na temat Polski pierwszych Piastów. Miło jest poinformować, że z Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie startowało w tych zmaganiach aż 13 uczniów. Aleksandra Pluta z klasy 3b została laureatką, otrzymując wyróżnienie, a według punktacji w pierwszej 9, było aż 5 naszych wychowanków. Te wysokie lokaty zajęli: Fryderyk Kukowski, Jakub Wierzbicki, Piotr Sosiński oraz Marcin Łabędzki. Pozostali uczestnicy także wykazali się sporą wiedzą.

Klasy pierwsze uczestniczyły w wycieczce integracyjnej w Góry Świętokrzyskie i do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Uczniowie zwiedzili zamek królewski w Chęcinach, skansen wsi kieleckiej w Tokarni, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Nie zabrakło również zajęć aktywnych. Odważni śmiałkowie mogli uczestniczyć w zajęciach wspinaczkowych. Uczniowie przechodzili przez most linowy i wspinali się po skałkach. Po dwóch dniach gimnazjaliści pełni wrażeń wrócili do szkolnej rzeczywistości.