ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId81d1dea74d

Kolejny raz, spośród młodzieży klas trzecich gimnazjum oraz uczniów klas szóstych szkół podstawowych w Jaktorowie i Międzyborowie, zostali wyłonieni najwybitniejsi w trzech kategoriach. Wyboru dokonało grono pedagogiczne oraz Gimnazjalna Rada Gminy. Dyplomy i nagrody, ufundowane i wręczone przez p. Macieja Śliwerskiego, powędrowały do uczniów wyróżniających się w sporcie, uzdolnionych artystycznie oraz osiągających spektakularne wyniki w nauce.

W Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie, w kategorii „Mózg Roku”, ten zaszczytny tytuł otrzymało 2 uczniów - Piotr Sosiński i Aleksandra Pluta. Obydwoje są tegorocznymi Laureatami kuratoryjnego konkursu z historii. Ola ma wyróżnienia w powiatowym konkursie historycznym i międzyszkolnym dotyczącym 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dodatkowo jest to bardzo dobra zawodniczka w piłce ręcznej i oddana wolontariuszka. Reprezentowała szkołę w Poczcie Sztandarowym.

Piotr ma najwyższy wynik z egzaminów gimnazjalnych, średnią z przedmiotów - 5,83. Otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg” i zajął II miejsce w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego. Udzielał się w wolontariacie i Gimnazjalnej Radzie Gminy. Występował z powodzeniem w konkursach recytatorskich m.in. w Stawisku i Żakowskim oraz w grupie teatralnej „Porfirion”, z którą zdobył II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Młodych Teatrów.

W kategorii „Dusza Artystyczna” - nagrodzona została Elżbieta Adamczyk.

W czerwcowe poniedziałkowe popołudnie, uczniowie klas drugich Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie, zaprezentowali projekty  przygotowane w ramach obowiązkowych zaliczeń. Jedną z głównych przesłanek organizowania takiego projektu gimnazjalnego w myśl pomysłodawców, była kreatywność uczniów i integracja klasy. Na przykładzie corocznych pokazów można z pewnością potwierdzić prawdziwość tych założeń, choć trzeba też wspomnieć o dużym dodatkowym obciążeniu czasowym. Ponadto różnorodność zespołów klasowych ma duży wpływ na ostateczny kształt przedsięwzięcia. W bieżącym roku szkolnym mogliśmy poznać Jaktorów oczami przemieszczających się rowerzystów i zapamiętać walory tej miejscowości dzięki przygotowanemu folderowi (kl. 2b). Uczniowie, a dokładniej uczennice klasy 2a przemieniły się w laborantki i kosmetolożki, udzielając porad kosmetycznych i tworząc maseczki na twarz. Podkreśliły także rolę ruchu, bazując np. na tańcu. Natomiast uczniowie klasy 2c podjęli temat przemian w modzie na przestrzeni wieków. Jest to tak ogromny zasób wiedzy, że oczywiście nie sposób w pełni wyczerpująco go przedstawić. Stąd pomysł, żeby oprócz prezentacji multimedialnych, ukazujących główne trendy modowe, podejść do tematu tez bardziej wizualnie i nieco "na luzie". Do scenariusza włączone zostały utwory poetyckie, muzyczne, scenki rodzajowe i elementy pokazu mody. Jak mówi łacińskie przysłowie, "Moda jest najpotężniejszym z tyranów", mottem części humorystycznej stały się słowa z piosenki Zuli Pogorzelskiej - "ja nie mam co na siebie włożyć". Są to jedne z najczęściej słyszanych słów przez mężczyzn, zwłaszcza przed jakimś okazjonalnym wyjściem. Inne z przysłów dosadnie stwierdza, że "Suknie żony są ceną spokoju jej męża". Uczniowie zaprezentowali więc scenkę rodzinną, gdzie przedszkolanka chciała być modna i nie wiedziała co włożyć, nie mówiąc już o żonie. Następnie Adam w raju oczekiwał na strojącą się Ewę, a jaskiniowcy długo szukali swoich kobiet. Na scenie pokazał się także rzymski senator, ledwo mogący unieść wielką togę, średniowieczni mieszczanie czy zagrodowy szlachcic.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeIdede066ab28

Poniżej link do pobrania zdjęć (wysoka rozdzielczość) najlepsza jakość do wydruku
link jest tutaj

 

1 czerwca gimnazjaliści z Jaktorowa uczestniczyli w rajdzie rowerowym zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Trasa rajdu wiodła przez Budy Michałowskie, Bieganów, Międzyborów, Stare Budy, Budy Zosine do Jaktorowa. Cykliści przejechali odległość 22 kilometrów.  W Starych Budach gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić skansen maszyn rolniczych. Właściciel, pan Marek Staniaszek ciekawie opowiadał o traktorach, kombajnach i innym sprzęcie używanych kiedyś w rolnictwie.

Po powrocie na teren Gimnazjum na uczestników rajdu czekał zastęp strażaków w wozie bojowym z OSP w Jaktorowie. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć sprzęt strażacki i porozmawiać z druhami. Sportowcy wzięli udział w turnieju piłki nożnej. Klasy trzecie natomiast zaprezentowały układ taneczny do poloneza, była to próba generalna przed balem klas trzecich. Ciekawym elementem Dnia Dziecka w był happening zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną – wspólne czytanie książek. Na głodnych czekały kiełbaski z grilla.

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka serdecznie dziękuję: Strażakom z OSP w Jaktorowie, Pracownikom Straży Gminnej, Pracownikom Biblioteki Publicznej, Panu Markowi Staniaszkowi – właścicielowi skansenu, Panu Leszkowi Strzemiecznemu i Panu Zbigniewowi Chechłaczowi za zabezpieczenie medyczne oraz nauczycielom z Gimnazjum w Jaktorowie. 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId807cdc8bd7

 

Aleksandra Pluta i Piotr Sosiński, uczniowie Gimnazjum im K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie - LAUREATAMI kuratoryjnego konkursu z historii „Mazowieckie Talenty”.

Bogactwo może przyjść do Ciebie,

ale po mądrość musisz pójść sam

                           Edward Young

Zbliża się zakończenie kolejnego roku szkolnego i nastaje czas podsumowań. W środowisku szkolnym dodatkowo panuje pewien element niepewności, związany z wprowadzaniem zmian w systemie edukacji. Jednak dla uczniów klas 3 gimnazjum to nie reforma oświaty jest czynnikiem powodującym stres czy też zamieszanie, lecz konieczność dokonania wyboru przyszłej drogi. Ci młodzi ludzie muszą „mierzyć siły na zamiary”, ale też „zamiary według sił”. W realizacji pragnień na pewno pomóc mogą dobre oceny na świadectwie i przyzwoity wynik egzaminów gimnazjalnych. Dla większości uczniów wyniki z OKE będą znane dopiero pod koniec czerwca. Jednak już teraz dwójka uczniów z Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego w Jaktorowie może być pewna punktacji z pierwszej części egzaminu humanistycznego, tj. z historii i wos-u.

Konstantynki, czyli Święto Szkoły w Gimnazjum w Jaktorowie 6 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy jeden z najbardziej uroczystych dni w szkole - Święto Patrona Szkoły Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji młodzież przygotowała przedstawienie teatralne pt. ,,Splatało się , zmierzchło”, rozstrzygnięto także konkursy z wiedzy o patronie oraz na ilustrację plastyczną wybranego wiersza poety.Konstanty Ildefons Gałczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również  poetą  z fantazją. Pisał o wszystkim, co lubił, kochał, przeżywał. Potrafił jednoczyć baśniowy świat z realizmem, satyryczną  groteskę i absurdalny dowcip z nastrojową liryką. Jaktorowscy gimnazjaliści w swoim spektaklu przypomnieli ważne epizody z życia sławnego literata.

26 kwietnia 2017r. w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie odbył się finał szesnastej edycji Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu grodziskiego oraz Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Tegoroczne jury obradowało w składzie: przewodnicząca, Barbara Kasper-Siemion – aktorka, Jerzy Janeczek - aktor, Krystyna Czajkowska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Jaktorowie Po wysłuchaniu uczestników jury w następujący sposób przyznało nagrody.

W III Mazowieckim Konkursie Przyjaciół Słowa Złotą Siemionówkę zdobyła Paulina Skowrońska- uczennica Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

11 maja 2017r. w mszczonowskim MOK-u odbyła się Gala Finału III Mazowieckiego Konkursu Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Unia Poetycka Wojciecha Siemiona i był skierowany do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Mazowsza. Należało napisać wiersz o dowolnej tematyce lub zainspirowany mottem konkursu: ,,Słowa są niby lasy…”- fragm. wiersza Zuzanny Ginczanki (1917-1944).

Profesjonalne jury w składzie: Andrzej Dębkowski- poeta, członek Związku Poetów Polskich, Dorota Jaworska-poetka oraz Magdalena Podsiadły z Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie przyznało Złote, Srebrne i Zielone Siemionówki.

W kategorii gimnazjum Złotą Siemionówkę za wiersz ,,Wspomnienie z dzieciństwa” otrzymała Paulina Skowrońska – uczennica klasy I c , a wyróżnienie Sylwia Pindor- uczennica klasy IIIa za wiersz ,,Labirynt”; podopieczni Marii Szymańczak. Nagrodę indywidualną ufundowaną przez poetkę Dorotę Jaworską otrzymała Julia Kraska z klasy IIId.

Imprezie towarzyszył bogaty program artystyczny. Wiersze laureatów recytowali aktorzy: Maria Quuos , Joanna Kasperska, Józef Pless oraz Barbara Kasper-Siemion –gospodyni spotkania, przewodnicząca Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona i główna organizatorska konkursu.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId145e116195

Efektem zajęć artystycznych w naszym Gimnazjum są przedstawienia teatralne. Kolejny raz gimnazjaliści pod opieką Pana Krzysztofa Gwiazdy przygotowali inscenizacje. Tym razem na warsztat wzięli dramat Szekspira. Można rzec, że dramatu nie było. Było śmiesznie i groteskowo. 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId421826eb82

 

 W dniu 7 marca 2017r. odbyły się na hali sportowej w Jaktorowie Powiatowe Zawody w piłce ręcznej dziewcząt. Zawody te są I etapem eliminacji do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju uczestniczyły zawodniczki z 4 szkół, a mianowicie SP Międzyborów, SP Grodzisk Maz. Nr .6, SP Podkowa Leśna, SP Jaktorów. System rozgrywek turnieju „każdy z każdym”. Zawody odbyły się w miłej , sportowej atmosferze. Zdecydowanym faworytem tych zawodów był zespół z Jaktorowa, który nie zawiódł i wysoko pokonał zespoły uczestniczące w turnieju. Skład zwycięskiego zespołu to Ania Sołtysek, Maja Palczewska, Nicola Dziuda, Wiktoria Markowska, Zuzia Zioło, Wiktoria Kuran, Patrycja Pika, Weronika Kaczyńska, Ola Kozłowska, Kasia Idzikowska, Klaudia Strzemieczna, Magda Skrzypczyńska, Angelika Suchecka.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId02e76ed446

 

W mszczonowskim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Uroczystość poprowadziła Barbara Kasper-Siemion. Była to okazja  do świętowania 5. rocznicy istnienia Unii Poetyckiej, która powstała , by kontynuować działalność Unii Petrykoskiej i kultywować pamięć wybitnego mieszkańca dworku w Petrykozach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przyjaciele Wojciecha Siemiona: Dorota Jaworska- poetka z Kijowa, Barbara Radecka- reżyser oraz Jerzy Janeczek- aktor. Odczytany został list nieobecnej na spotkaniu bratanicy Artysty – Moniki Siemion. Nie zabrakło wspomnień o Profesorze i jego rodzinie. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała prezentację pt. ,,Siemionowa droga z Krzczonowa do Warszawy”. Artyści recytowali wiersze polskich poetów, a młodzież miała okazję zaprezentować swoje artystyczne zdolności. Na scenie wystąpił zespół wokalny z Kuklówki Radziejowickiej. Oklaskiwani byli też gimnazjaliści z Jaktorowa, którzy wystąpili z ,,poezją śpiewaną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Niewątpliwą gratką był występ grupy teatralnej ,, Pogotowie poetyckie” .

Spotkanie było okazją do zainteresowania się poezją oraz zachętą do podejmowania twórczych prób i kreowania własnych wrażliwości artystycznych.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId4e318c0dbe