Weather data OK.
Warszawa
7 °C

Aktualności z Kuratorium Oświaty

Społeczny Monitor Edukacji

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

zyczenia świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2015, składamy uczniom, Radzie Rodziców, nauczycielom  najlepsze życzenia świąteczne. Niech te Święta będą jedyne w swoim rodzaju, niech okażą się tak piękne, jak jest to możliwe, a także niech przyniosą mnóstwo radości i szczęścia.

 

Wernisaż pani Danuty Rex – Sadowskiej

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i młodzież jaktorowskiego Gimnazjum, mieli wielką radość, aby w sobotni wieczór 15 listopada 2014 roku udać się w wernisażową podróż „Wędrówek przestrzennych” pani Danuty Rex – Sadowskiej. Otóż w żyrardowskiej Galerii Sztuki „Resursa” została otwarta wystawa obrazów nauczyciela zajęć artystycznych naszego Gimnazjum. Zachwyciliśmy się różnorodnością tematyczną jak i wielkim bogactwem wewnętrznych przeżyć pani Danusi, które zostały utrwalone na płótnie. Każdy w podziwianym pięknie mógł odnaleźć cząstkę siebie, co też pomimo bardzo dużej ilości ludzi, pozwoliło na osobiste doświadczenia.

Czytaj więcej: Wernisaż pani Danuty Rex – Sadowskiej

Wizyta Biskupa Andrzeja F. Dziuby w jaktorowskim Gimnazjum

W jaktorowskim Gimnazjum w środę 29 października 2014 roku gościliśmy pasterza diecezji łowickiej – bp. Andrzeja Franciszka Dziubę wraz z towarzyszącym Mu kapelanem ks. Andrzejem Sylwanowiczem. Obecność miłych gości w naszej szkole wpisała się w obchody Dnia Papieskiego, który zwyczajowo przeżywamy pod koniec października, niejako w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych. Z tej okazji młodzież z klas 1a, 1b, 2b, 2c, 3b pod kierunkiem pań: Anny Ostrowskiej i Marii Szymańczak, a także ks. Kamila Goca, we współpracy z p. Krzysztofem Gwiazdą i chórem, przygotowała spektakl oparty na motywach dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. W przygotowaniu scenografii nieocenioną okazała się pomoc p. Marcina Gorgola – Chmielewskiego. Szkolna adaptacja tego trudnego dramatu przeszła najśmielsze oczekiwania. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z długimi monologami, które w ich wykonaniu stały się bardzo żywe i przejmujące. Na szczególną uwagę zasługuje kreacja uczennicy klasy 2c – Aleksandry Kacparzak, która wcieliła się w postać Anny.

Czytaj więcej: Wizyta Biskupa Andrzeja F. Dziuby w jaktorowskim Gimnazjum

Spektakl "Ludzie Honoru"

Młodzież jaktorowskiego Gimnazjum z klasy 3b w ramach swojego projektu gimnazjalnego pod kierunkiem p. Joanny Sobczyńskiej i ks. Kamila Goca przygotowała spektakl zatytułowany „Ludzie honoru”. W przygotowaniu scenografii pomocą służył p. Marcin Gorgol – Chmielewski, vicedyrektor Gimnazjum.

Lokalna społeczność miała możliwość zobaczyć adaptację sztuki Aarona Sorkina w piątkowy wieczór 14 listopada 2014 roku w Sali Konferencyjne naszego Gimnazjum. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Jaktorów – p. Maciej Śliwerski, Dyrektor Bublioteki Publicznej w Jaktorowie – p. Krystyna Czajkowska, a także rodzice młodzieży i absolwenci Gimnazjum.
Historia dwóch żołnierzy, oskarżonych o zbrodnię, której nie popełnili w interpretacji naszych uczniów spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, czego potwierdzeniem były gromkie brawa.

Czytaj więcej: Spektakl "Ludzie Honoru"

Halloween

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny.

Czytaj więcej: Halloween

Frankenstein kulturalnie

Frankenstein, mroczna powieść Mary Shelley jako komedia? A jednak to możliwe. Udowodniła to grupa teatralna TNT Theatre Britain przedstawiając swoją wersję w języku angielskim wystawianą na deskach Studia Buffo 16 października br.
Z każdą minutą przedstawienia rosło u naszychgimnazjalistów zainteresowanie i rozbawienie sztuką. Rozrywka w języku angielskim okazała się a piece of cake.