ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

Efektem zajęć artystycznych w naszym Gimnazjum są przedstawienia teatralne. Kolejny raz gimnazjaliści pod opieką Pana Krzysztofa Gwiazdy przygotowali inscenizacje. Tym razem na warsztat wzięli dramat Szekspira. Można rzec, że dramatu nie było. Było śmiesznie i groteskowo. 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId421826eb82

 

 W dniu 7 marca 2017r. odbyły się na hali sportowej w Jaktorowie Powiatowe Zawody w piłce ręcznej dziewcząt. Zawody te są I etapem eliminacji do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju uczestniczyły zawodniczki z 4 szkół, a mianowicie SP Międzyborów, SP Grodzisk Maz. Nr .6, SP Podkowa Leśna, SP Jaktorów. System rozgrywek turnieju „każdy z każdym”. Zawody odbyły się w miłej , sportowej atmosferze. Zdecydowanym faworytem tych zawodów był zespół z Jaktorowa, który nie zawiódł i wysoko pokonał zespoły uczestniczące w turnieju. Skład zwycięskiego zespołu to Ania Sołtysek, Maja Palczewska, Nicola Dziuda, Wiktoria Markowska, Zuzia Zioło, Wiktoria Kuran, Patrycja Pika, Weronika Kaczyńska, Ola Kozłowska, Kasia Idzikowska, Klaudia Strzemieczna, Magda Skrzypczyńska, Angelika Suchecka.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId02e76ed446

 

W mszczonowskim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Uroczystość poprowadziła Barbara Kasper-Siemion. Była to okazja  do świętowania 5. rocznicy istnienia Unii Poetyckiej, która powstała , by kontynuować działalność Unii Petrykoskiej i kultywować pamięć wybitnego mieszkańca dworku w Petrykozach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przyjaciele Wojciecha Siemiona: Dorota Jaworska- poetka z Kijowa, Barbara Radecka- reżyser oraz Jerzy Janeczek- aktor. Odczytany został list nieobecnej na spotkaniu bratanicy Artysty – Moniki Siemion. Nie zabrakło wspomnień o Profesorze i jego rodzinie. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała prezentację pt. ,,Siemionowa droga z Krzczonowa do Warszawy”. Artyści recytowali wiersze polskich poetów, a młodzież miała okazję zaprezentować swoje artystyczne zdolności. Na scenie wystąpił zespół wokalny z Kuklówki Radziejowickiej. Oklaskiwani byli też gimnazjaliści z Jaktorowa, którzy wystąpili z ,,poezją śpiewaną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Niewątpliwą gratką był występ grupy teatralnej ,, Pogotowie poetyckie” .

Spotkanie było okazją do zainteresowania się poezją oraz zachętą do podejmowania twórczych prób i kreowania własnych wrażliwości artystycznych.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId4e318c0dbe

23 stycznia miała miejsce rocznica naszego patrona Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji na długiej przerwie zorganizowano mały happening w urodzinowym klimacie.

Pod czujnym okiem Pani Marii Szymańczak dwójka uczniów klasy trzeciej zaprezentowała wybrane teksty mistrza Ildefonsa. Uczniowie mieli także możliwość zagłębić się w publikacje swojego patrona, które przez cały rok dostępne są w bibliotece szkolnej. Całość dopełniała muzyka Grzegorza Turnaua – Liryka, liryka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym wyjątkowym dniu zdecydowali się przystanąć na chwilę, by posłuchać ponadczasowych słów swojego patrona.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId9ec0f482f5

Człowiek jest istotą społeczną. Egzystencja wśród ludzi wymaga umiejętności komunikowania się. Komunikacja może następować na różne sposoby: poprzez mowę, gesty a także czytanie. Ta ostatnia umiejętność służy do odebrania komunikatu, informacji zapisanej za pomocą języka pisanego.

Nauka czytania następuje już od najmłodszych lat i jest podstawowym elementem edukacji każdego człowieka. W czytaniu ważny jest nie tylko odbiór komunikatu, ale także jego zrozumienie

i wykorzystanie pozyskanej w ten sposób wiedzy.  W dzisiejszych czasach pismo stanowi podstawę przechowywania informacji. Znajdują się one nie tylko w książkach, ale również w czasopismach,

a przede wszystkim w Internecie.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, jak wartościową umiejętnością jest czytanie i rozumienie tekstu. Ten tekst ma za zadanie zaprezentować korzyści, jakie wiążą się właśnie z czytaniem.

Mózg jest mięśniem i wymaga ćwiczeń

Tak jak inne części naszego ciała, mózg potrzebuje ćwiczeń, by mógł się rozwijać. Czytanie pobudza nas do myślenia, czyli wysiłku umysłowego, które pomaga trenować mózg.  Podczas lektury książek mózg stara się zapamiętać i zrozumieć odebrane informacje, wykorzystuje do tego szare komórki, które pozwalają na zgromadzenie większej ilości wiedzy.

Analiza obrazów czy mowy jest mniej wymagającym procesem niż czytanie z neurobiologicznego punktu widzenia. Czytanie wykorzystuje wiele warstw mózgu jednocześnie, m.in. te , które są odpowiedzialne za język, asocjacje pojęciowe i widzenie.  W przeciwieństwie do oglądania filmów czy słuchania rozmów, podczas czytania człowiek może w każdej chwili „przystanąć” i pozwolić sobie na chwilę refleksji i analizy tekstu.

Pogłębianie wiedzy

Każdy tekst, jaki czytamy, pozostawia w pamięci okruchy wiedzy, które mogą okazać się przydatne

w przyszłości.  Zapoznając się z nowymi tekstami czytelnik wzbogaca swoje słownictwo. Szerokie słownictwo ułatwia wyrażanie własnego zdania, wpływa na poczucie własnej wartości. Są to elementy sprzyjające wejściu w dorosłość, pomagają w rozwoju kariery zawodowej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czytanie ułatwia naukę, a to przenosi się na sukcesy ucznia w szkole.

Poprawa jakości życia

Dr David Lewis z Minlab International na University of Sussex przeprowadził badania, które pokazały w jakim stopniu czytanie wpływa na napięcie mięśniowe i czynność serca w porównaniu z innymi czynnościami uważanymi za relaksujące. Czytanie obniżyło poziom stresu aż o 68% - znacznie wyżej niż słuchanie muzyki (62%), picie herbaty (54%) czy spacerowanie (42%).

Ponadto czytanie może być skutecznym lekiem na bezsenność.  Lektura przed snem jest często polecana przy problemach z bezsennością. Skupiając się wieczorem na tekście jesteśmy w stanie zapomnieć o problemach minionego dnia. Wyciszenie pomaga nam szybciej zasnąć.

1 grudnia 2016r w Gimnazjum  im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na gimnazjalistów.bTo ważne wydarzenie odbyło się w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów klas II i III. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum. Dyrektor ZS-P pan Jacek Zbrzeżny życzył uczniom klas pierwszych sukcesów w nauce i wytrwałości w dążeniu do spełnienia planów i marzeń. Ten niezwykły, długo oczekiwany dzień uświetnił humorystyczny program artystyczny. O tajemnicach jaktorowskiego gimnazjum opowiadał zebranym Poeta – Czarodziej. Z zainscenizowanych scenek pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka ich w nowej szkole. Było o kolegach, nauczycielach, modzie szkolnej, a nawet wszyscy zostali zaproszeni na przedstawienie teatralne pt. „Balladyna na wesoło” w rewelacyjnej obsadzie aktorskiej uczniów klas III.

 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId054c1886da

W Gimnazjum w Jaktorowie odbył się finał konkursu plastycznego „Z odblaskiem bezpieczniej”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas pierwszych. Celem konkursu było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku. Zwłaszcza jesienną i zimową porą. Osoby nagrodzone w konkursie to: Sylwia Śleszyńska z klasy 1a – 1 miejsce, Rafał Durka z klasy 1b – 2 miejsce, Bartek Olborski z klasy 1c – 3 miejsce. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali odblaskowe opaski i breloki. W spotkaniu wzięła udział Pani Lidia Abramczyk oraz Pan aspirant Sławomir Janowiec z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim. Policjant przekazał uczniom klas pierwszych garść istotnych informacji dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId1805fc4858

sejm 03Ksawery Niewieczerzał, uczeń klasy 2A Jaktorowskiego Gimnazjum został laureatem konkursu „Droga do Niepodległej Polski” zorganizowanym pod patronatem Wicemarszałka Sejmu, Stanisława Tyszki. W związku z obchodami 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzonych zostało w naszym kraju wiele uroczystości, spotkań, konkursów i różnych innych form obchodów tego radosnego święta. W naszej szkole był to m.in. konkurs wiedzy o I wojnie światowej i spotkanie muzyczno-poetyckie. O wynikach indywidualnych i zespołowych już poinformowaliśmy, ale sukces Ksawerego przyćmił nieco szkolne zmagania. Uczeń ten wziął bowiem udział w konkursie skierowanym głównie do uczniów szkół średnich i trzecich klas gimnazjum. Wybrał formę plastyczną. Praca Ksawerego została uznana za szczególnie interesującą, ciekawą i oryginalnie wykonaną. Znalazła się w grupie 12 dzieł, zaprezentowanych na wystawie w Sejmie RP, gdzie obejrzało ją kilka tysięcy osób. Niecodzienną nagrodą za to wyróżnienie, stało się zaproszenie Ksawerego wraz ze swoją klasą na wycieczkę do Sejmu. Dnia 21 listopada, 25-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami, nie tylko miała możliwość zwiedzenia głównych pomieszczeń sejmowych, ale także spotkała się z samym wicemarszałkiem, panem Stanisławem Tyszką w jego gabinecie.

„Wstań Polsko moja…” – akcenty niepodległościowe w Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W przededniu 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie gimnazjum jaktorowskiego wpisali się także w nurt uroczystości związanych z obchodami tego pięknego święta.

 

Zacytowany tytuł wiersza Józefa Mączki, poety, legionisty z okresu I wojny światowej, stał się mottem przewodnim spotkania społeczności szkolnej w auli gimnazjalnej w dniu 10 listopada. Przygotowany został finał konkursu wiedzy o drodze Polski do niepodległości dla uczniów klas trzecich. W wyniku przeprowadzonego dwa dni wcześniej testu konkursowego, wyłonieni zostali  laureaci indywidualni. Zostali nimi: Jakub Wierzbicki, Piotr Sosiński i Karol Pyza. Wobec zaś wszystkich uczniów, przedstawiciele klas trzecich mieli walczyć o miejsce dla swojej klasy. Pytania dotyczyły m.in. przyczyn I wojny, polskich organizacji wojskowych i ich dowódców, przywódców odrodzonego państwa a nawet znajomości najpopularniejszych pieśni legionowych. W rywalizację włączani też byli wychowawcy i pozostali uczniowie. Jury w osobach dyrektora ZS-P, p. Jacka Zbrzeżnego i p. Anny Ostrowskiej po podliczeniu punktów ogłosili wyniki i wręczyli dyplomy i nagrody. I miejsce zajęła klasa 3b, II -3d, III -3a  i IV -3c.

Od 26 września do 5 pażdziernika br.obchodziliśmy w naszym gimnazjum tydzień języków obcych. Na  początku obchodów uczniowie stworzyli gazetkę, na której  w siedmiu językach zaprezenentowali popularne zwroty grzecznościowe. Ponadto na lekcjach języka angielskiego, pracując w grupach, zastanawiali się nad tym: dlaczego uczą się języków obcych? jak chcieliby uczyć się języków obcych? oraz co sprawia im największą trudność w  nauce języka obcego? Promowanie nauki języków obcych odbywało się również poprzez ukazywanie zainteresowań językowych uczniów, którzy bardzo chętnie zgodzili się poprowadzić część lekcji, przedsawiając nam podstawowe cechy danego języka. Na przykład, Ala Zgorzelewicz z klasy I C uczyła nas alfabetu, dni tygodnia i miesięcy w języku chińskim.  

Nastrojowa Wieczornica w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W czwartkowe popołudnie, 6 października, w auli jaktorowskiego Gimnazjum, spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Na sali, obok uczniów, ich rodziców, zasiedli przedstawiciele miejscowych władz z p. wójtem Maciejem Śliwerskim, proboszczem – ks. Wiesławem Skoniecznym oraz honorowi goście, uczestnicy Bitwy pod Jaktorowem: pp. Witold Grzybowski i Antoni Huczyński. Przekrój wiekowy od 5 lat do prawie 94 (p. Huczyński, tzw. Dziarski dziadek, z dumą przyznaje się do swoich lat). Wszyscy zgromadzeni zostali powitani przez organizatorkę tej uroczystości, p. Joannę Sobczyńską i zaproszeni do obejrzenia spektaklu mówiącego o tragicznym aspekcie każdego konfliktu zbrojnego, czyli losie dzieci i młodzieży. II wojna światowa, ze względu na długość trwania, szaleńcze idee dwóch okupantów i rozwój środków niszczenia, stała się dla polskiego narodu – w tym dzieci – tragiczną lekcją historii. Młode polskie pokolenia były prześladowane, germanizowane, wywożone do obozów i zabijane. Niszczenie biologiczne, pseudonaukowe eksperymenty medyczne, okaleczanie psychiczne. Przesiedlenia i skazywanie na poniewierkę i tułaczy los. To tylko suche informacje tak jak i ogromne dane statystyczne. Za tymi jednak ogólnikami, stoją pojedyncze ludzkie dramaty. Uczniowie – narratorzy, przybliżyli politykę eksterminacji zarówno okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego, względem dzieci i młodzieży, ale to strofy poezji, słowa piosenek patriotycznych i obrazy, uświadomiły bezmiar okrucieństwa wobec tych najbardziej bezbronnych. Czytane były też fragmenty wspomnień tych, którym udało się wyjść z gehenny wojny, choć najczęściej z jakąś traumą.

W miniony poniedziałek, 3 października, w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, miała miejsce uroczystość podsumowania powiatowych obchodów 1050. rocznicy chrztu państwa polskiego.

W ramach działań, przypominających ten doniosły dla naszego kraju fakt z czasów panowania Mieszka I, zorganizowany został konkurs w czterech kategoriach, dla 3 grup wiekowych. Gimnazjalistom przypadł najtrudniejszy sprawdzian, gdyż mieli wykazać się wiedzą na temat Polski pierwszych Piastów. Miło jest poinformować, że z Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie startowało w tych zmaganiach aż 13 uczniów. Aleksandra Pluta z klasy 3b została laureatką, otrzymując wyróżnienie, a według punktacji w pierwszej 9, było aż 5 naszych wychowanków. Te wysokie lokaty zajęli: Fryderyk Kukowski, Jakub Wierzbicki, Piotr Sosiński oraz Marcin Łabędzki. Pozostali uczestnicy także wykazali się sporą wiedzą.