Uwaga

UWAGA!!!

W ZWIĄZKU Z WYSTĘPOWANIEM W SZKOLE OGNISK ŚWIERZBU PROSZĘ KONTROLOWAĆ STAN ZDROWIA SWOICH

DZIECI. EWENTUALNE ZACHOROWANIA PROSZĘ NATYCHMIAST ZGŁASZAĆ DO LEKARZA

 

Dzień Dziecka 2014 Gimnazjum

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Janusz Korczak "

Jak co roku Dzień Dziecka w Gimnazjum w Jaktorowie świętowaliśmy iście Europejsko. Nasi gimnazjaliści z klas pierwszych i drugich zaprezentowali kraje UE tj. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i po raz pierwszy Polskę w jej 10-tą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Te interesujące, zabawne a także ostatnio i kulinarne formy prezentacji państw zaskakują co roku pomysłowością i zaangażowaniem uczestników.

W dalszej części trzecioklasiści zaprezentowali zgromadzonym kolegom i koleżankom z młodszych klas i nauczycielom swoje projekty gimnazjalne , które wraz z wychowawcami przygotowywali w tym roku szkolnym. Było i o finansach, o różnorodności językowej a także i o gatunkach filmowych. Prezentacje zakończyła projekcja filmu, z gatunku horror, nakręconego przez klasę 3B.

Samorząd Uczniowski odznaczył wychowawców Gimnazjalnymi Orderami Uśmiechu w podziękowaniu za pracę włożoną w przygotowanie prezentacji. Jak tradycja orderu nakazuje był też kwaśny akcent, wychowawcy musieli rzuć kwaśne gumy Shock aby ów order mógł zostać im wręczony.

Po orzeźwiającym upominku od Rady Rodziców w postaci lodów, uczniowie zmierzyli się w konkurencjach sportowych wyłaniając zwycięzców indywidualnych i grupowych . Zakończyliśmy ten dzień tanecznie. Pani Agnieszka Grzegorzewska przygotowała układ taneczny do piosenki Choco Choco, który entuzjastycznie wykonali gimnazjaliści.

Całą imprezę przygotowali i poprowadzili p. Malwina Tymińska, p. Agnieszka Grzegorzewska oraz p. Tomasz Tymiński przy współpracy z wychowawcami klas.

Gimnazjaliści w Londynie

W dniach 13 – 18 czerwca br. uczniowie Gimnazjum w Jaktorowie wybrali się pod opieką nauczycieli  p. Malwiny Tymińskiej, p. Marioli Sokólskiej-Połutrenko oraz p. Michała Fryzowskiego na warsztaty językowe do Londynu organizowane przez biuro turystyczne ATAS.

Intensywnie spędzony czas pokazał gimnazjalistom Londyn jakiego książki i filmy nie są w stanie w całości ukazać ani opowiedzieć . Po części stare budynki ukazujące historię tego niezwykle barwnego miejsca od czasów rzymskiego imperium ,przez czasy Henryka VIII , Elżbiety II , Królowej Wiktorii, ... , a z drugiej strony wielokulturowość ludzi , ich zwyczajów, odmiennych religii,  z którą codzienne obcowanie jest tam rzeczą zwykłą i powszednią.
Dzięki poznawaniu i obcowaniu z tym miastem posługiwanie się tym jakże uniwersalnym językiem obcym , który dotąd poznawali przez pryzmat szkolnych zmagań choćby z nieregularnymi formami czasowników, których znajomość nie wiadomo po co nauczyciele życzą sobie, przez setki kartkówek ze słówek, testów, które  wydają się  niepotrzebne w życiu do niczego, tu nagle okazują się jakże fundamentalne.
Radość  i duma wynikająca z możliwości kupienia lub zamówienia sobie prostych rzeczy, tj. jedzenie, kupno pamiątek czy zwykłe zapytanie „Przepraszam a gdzie jest toaleta?”  stanowiło większą nagrodę niż piątki czy szóstki zdobyte na testach czy wypracowaniach.  
To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Jaktorowie.
Pełni wrażeń i doświadczeń już planujemy podobne wyprawy.

Czytaj więcej: Gimnazjaliści w Londynie

Konkurs na logo GIMNAZJALNEJ RADY GMINY rozstrzygnięty!

Gimnazjalna Rada Gminy przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Jaktorowie ogłosiła w kwietniu 2014r. konkurs na logo. Był on adresowany do gimnazjalistów z Jaktorowa i Międzyborowa. Patronat honorowy nad konkursem zgodził się przyjąć Pan Maciej Śliwerski – Wójt Gminy Jaktorów.

Na konkurs wpłynęło 31 prac.

Komisja konkursowa w składzie:

  1. Mirosław Byczak – Przewodniczący Rady Gminy Jaktorów – przewodniczący komisji
  2. Krystyna Czajkowska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaktorowie
  3. Danuta Rex-Sadowska – nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie
  4. Katarzyna Suchecka-Węgier – nauczyciel w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie
  5. Daria Yeskowa- Przewodnicząca Gimnazjalnej Rady Gminy Jaktorów
  6. Weronika Szymańska – wiceprzewodnicząca Gimnazjalnej Rady Gminy Jaktorów

przyznała I miejsce pracy wykonanej przez Dominikę Sałajczyk z Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

Wyróżnienia otrzymali:

Aleksandra Wasilewicz i Kamil Cegliński z Gimnazjum w Jaktorowie oraz Kamil Maciak z Gimnazjum w Międzyborowie.

Zwycięzcom gratulujemy. Autorom złożonych projektów dziękujemy za udział.

Odżywiaj się zdrowo

W ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego pt. „Trzymaj Formę” w naszym Gimnazjum odbył się konkurs klas drugich na najciekawszą i najzdrowszą potrawę. Do konkurencji przystąpiło pięć zespołów uczniowskich, które miały za zadanie przygotować dowolną potrawę z odpowiednio zbilansowanym Wskazaniem Dziennego Spożycia GDA, to znaczy zawartością ważnych składników żywieniowych: cukrów, tłuszczy i soli oraz wartością energetyczną porcji produktów użytych do wykonania potrawy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 5 czerwca. Uczniowie przygotowali produkty z których na ogólnej sali przygotowywali swoje smaczne propozycje. W czasie przygotowywania dań, wyświetlane były przez poszczególne zespoły prezentacje multimedialne, dotyczące prawidłowego żywienia, wartości poszczególnych składników odżywczych, istoty wody w naszym organizmie oraz „Jak walczyć z nadwagą”.

Czytaj więcej: Odżywiaj się zdrowo

Artystyczne pasje jaktorowskich gimnazjalistów

Teatr od wieków bawił, uczył i wychowywał. Podobnie teatr szkolny od zawsze towarzyszył wychowaniu i edukacji młodzieży. Wiedział o tym Wojciech Siemion, który zachęcał młodych artystów do rozwijania drzemiących w nich zdolności i fascynacji. Kontynuacją tej idei są spotkania Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. W środę 14 maja w Ośrodku Kultury w Mszczonowie odbyło się przedwakacyjne spotkanie szkół zrzeszonych w Unii. Gości , jak zwykle, powitała Barbara Kasper-Siemion, która wspominała Wojciecha Siemiona, opowiadała o jego pasjach i zainteresowaniach.

Czytaj więcej: Artystyczne pasje jaktorowskich gimnazjalistów