ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

Poniżej link do pobrania zdjęć (wysoka rozdzielczość) najlepsza jakość do wydruku
link jest tutaj

 

1 czerwca gimnazjaliści z Jaktorowa uczestniczyli w rajdzie rowerowym zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka. Trasa rajdu wiodła przez Budy Michałowskie, Bieganów, Międzyborów, Stare Budy, Budy Zosine do Jaktorowa. Cykliści przejechali odległość 22 kilometrów.  W Starych Budach gimnazjaliści mieli okazję zwiedzić skansen maszyn rolniczych. Właściciel, pan Marek Staniaszek ciekawie opowiadał o traktorach, kombajnach i innym sprzęcie używanych kiedyś w rolnictwie.

Po powrocie na teren Gimnazjum na uczestników rajdu czekał zastęp strażaków w wozie bojowym z OSP w Jaktorowie. Uczniowie mogli dokładnie obejrzeć sprzęt strażacki i porozmawiać z druhami. Sportowcy wzięli udział w turnieju piłki nożnej. Klasy trzecie natomiast zaprezentowały układ taneczny do poloneza, była to próba generalna przed balem klas trzecich. Ciekawym elementem Dnia Dziecka w był happening zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną – wspólne czytanie książek. Na głodnych czekały kiełbaski z grilla.

Za pomoc w organizacji Dnia Dziecka serdecznie dziękuję: Strażakom z OSP w Jaktorowie, Pracownikom Straży Gminnej, Pracownikom Biblioteki Publicznej, Panu Markowi Staniaszkowi – właścicielowi skansenu, Panu Leszkowi Strzemiecznemu i Panu Zbigniewowi Chechłaczowi za zabezpieczenie medyczne oraz nauczycielom z Gimnazjum w Jaktorowie. 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId807cdc8bd7

 

Aleksandra Pluta i Piotr Sosiński, uczniowie Gimnazjum im K. I. Gałczyńskiego w Jaktorowie - LAUREATAMI kuratoryjnego konkursu z historii „Mazowieckie Talenty”.

Bogactwo może przyjść do Ciebie,

ale po mądrość musisz pójść sam

                           Edward Young

Zbliża się zakończenie kolejnego roku szkolnego i nastaje czas podsumowań. W środowisku szkolnym dodatkowo panuje pewien element niepewności, związany z wprowadzaniem zmian w systemie edukacji. Jednak dla uczniów klas 3 gimnazjum to nie reforma oświaty jest czynnikiem powodującym stres czy też zamieszanie, lecz konieczność dokonania wyboru przyszłej drogi. Ci młodzi ludzie muszą „mierzyć siły na zamiary”, ale też „zamiary według sił”. W realizacji pragnień na pewno pomóc mogą dobre oceny na świadectwie i przyzwoity wynik egzaminów gimnazjalnych. Dla większości uczniów wyniki z OKE będą znane dopiero pod koniec czerwca. Jednak już teraz dwójka uczniów z Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego w Jaktorowie może być pewna punktacji z pierwszej części egzaminu humanistycznego, tj. z historii i wos-u.

Konstantynki, czyli Święto Szkoły w Gimnazjum w Jaktorowie 6 kwietnia po raz kolejny obchodziliśmy jeden z najbardziej uroczystych dni w szkole - Święto Patrona Szkoły Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji młodzież przygotowała przedstawienie teatralne pt. ,,Splatało się , zmierzchło”, rozstrzygnięto także konkursy z wiedzy o patronie oraz na ilustrację plastyczną wybranego wiersza poety.Konstanty Ildefons Gałczyński był nie tylko wielkim poetą, ale również  poetą  z fantazją. Pisał o wszystkim, co lubił, kochał, przeżywał. Potrafił jednoczyć baśniowy świat z realizmem, satyryczną  groteskę i absurdalny dowcip z nastrojową liryką. Jaktorowscy gimnazjaliści w swoim spektaklu przypomnieli ważne epizody z życia sławnego literata.

26 kwietnia 2017r. w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie odbył się finał szesnastej edycji Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu grodziskiego oraz Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Tegoroczne jury obradowało w składzie: przewodnicząca, Barbara Kasper-Siemion – aktorka, Jerzy Janeczek - aktor, Krystyna Czajkowska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Jaktorowie Po wysłuchaniu uczestników jury w następujący sposób przyznało nagrody.

W III Mazowieckim Konkursie Przyjaciół Słowa Złotą Siemionówkę zdobyła Paulina Skowrońska- uczennica Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

11 maja 2017r. w mszczonowskim MOK-u odbyła się Gala Finału III Mazowieckiego Konkursu Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Unia Poetycka Wojciecha Siemiona i był skierowany do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Mazowsza. Należało napisać wiersz o dowolnej tematyce lub zainspirowany mottem konkursu: ,,Słowa są niby lasy…”- fragm. wiersza Zuzanny Ginczanki (1917-1944).

Profesjonalne jury w składzie: Andrzej Dębkowski- poeta, członek Związku Poetów Polskich, Dorota Jaworska-poetka oraz Magdalena Podsiadły z Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie przyznało Złote, Srebrne i Zielone Siemionówki.

W kategorii gimnazjum Złotą Siemionówkę za wiersz ,,Wspomnienie z dzieciństwa” otrzymała Paulina Skowrońska – uczennica klasy I c , a wyróżnienie Sylwia Pindor- uczennica klasy IIIa za wiersz ,,Labirynt”; podopieczni Marii Szymańczak. Nagrodę indywidualną ufundowaną przez poetkę Dorotę Jaworską otrzymała Julia Kraska z klasy IIId.

Imprezie towarzyszył bogaty program artystyczny. Wiersze laureatów recytowali aktorzy: Maria Quuos , Joanna Kasperska, Józef Pless oraz Barbara Kasper-Siemion –gospodyni spotkania, przewodnicząca Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona i główna organizatorska konkursu.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId145e116195

Efektem zajęć artystycznych w naszym Gimnazjum są przedstawienia teatralne. Kolejny raz gimnazjaliści pod opieką Pana Krzysztofa Gwiazdy przygotowali inscenizacje. Tym razem na warsztat wzięli dramat Szekspira. Można rzec, że dramatu nie było. Było śmiesznie i groteskowo. 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId421826eb82

 

 W dniu 7 marca 2017r. odbyły się na hali sportowej w Jaktorowie Powiatowe Zawody w piłce ręcznej dziewcząt. Zawody te są I etapem eliminacji do Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju uczestniczyły zawodniczki z 4 szkół, a mianowicie SP Międzyborów, SP Grodzisk Maz. Nr .6, SP Podkowa Leśna, SP Jaktorów. System rozgrywek turnieju „każdy z każdym”. Zawody odbyły się w miłej , sportowej atmosferze. Zdecydowanym faworytem tych zawodów był zespół z Jaktorowa, który nie zawiódł i wysoko pokonał zespoły uczestniczące w turnieju. Skład zwycięskiego zespołu to Ania Sołtysek, Maja Palczewska, Nicola Dziuda, Wiktoria Markowska, Zuzia Zioło, Wiktoria Kuran, Patrycja Pika, Weronika Kaczyńska, Ola Kozłowska, Kasia Idzikowska, Klaudia Strzemieczna, Magda Skrzypczyńska, Angelika Suchecka.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId02e76ed446

 

W mszczonowskim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Uroczystość poprowadziła Barbara Kasper-Siemion. Była to okazja  do świętowania 5. rocznicy istnienia Unii Poetyckiej, która powstała , by kontynuować działalność Unii Petrykoskiej i kultywować pamięć wybitnego mieszkańca dworku w Petrykozach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przyjaciele Wojciecha Siemiona: Dorota Jaworska- poetka z Kijowa, Barbara Radecka- reżyser oraz Jerzy Janeczek- aktor. Odczytany został list nieobecnej na spotkaniu bratanicy Artysty – Moniki Siemion. Nie zabrakło wspomnień o Profesorze i jego rodzinie. Publiczność z zainteresowaniem obejrzała prezentację pt. ,,Siemionowa droga z Krzczonowa do Warszawy”. Artyści recytowali wiersze polskich poetów, a młodzież miała okazję zaprezentować swoje artystyczne zdolności. Na scenie wystąpił zespół wokalny z Kuklówki Radziejowickiej. Oklaskiwani byli też gimnazjaliści z Jaktorowa, którzy wystąpili z ,,poezją śpiewaną” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Niewątpliwą gratką był występ grupy teatralnej ,, Pogotowie poetyckie” .

Spotkanie było okazją do zainteresowania się poezją oraz zachętą do podejmowania twórczych prób i kreowania własnych wrażliwości artystycznych.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId4e318c0dbe

23 stycznia miała miejsce rocznica naszego patrona Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji na długiej przerwie zorganizowano mały happening w urodzinowym klimacie.

Pod czujnym okiem Pani Marii Szymańczak dwójka uczniów klasy trzeciej zaprezentowała wybrane teksty mistrza Ildefonsa. Uczniowie mieli także możliwość zagłębić się w publikacje swojego patrona, które przez cały rok dostępne są w bibliotece szkolnej. Całość dopełniała muzyka Grzegorza Turnaua – Liryka, liryka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym wyjątkowym dniu zdecydowali się przystanąć na chwilę, by posłuchać ponadczasowych słów swojego patrona.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId9ec0f482f5

Człowiek jest istotą społeczną. Egzystencja wśród ludzi wymaga umiejętności komunikowania się. Komunikacja może następować na różne sposoby: poprzez mowę, gesty a także czytanie. Ta ostatnia umiejętność służy do odebrania komunikatu, informacji zapisanej za pomocą języka pisanego.

Nauka czytania następuje już od najmłodszych lat i jest podstawowym elementem edukacji każdego człowieka. W czytaniu ważny jest nie tylko odbiór komunikatu, ale także jego zrozumienie

i wykorzystanie pozyskanej w ten sposób wiedzy.  W dzisiejszych czasach pismo stanowi podstawę przechowywania informacji. Znajdują się one nie tylko w książkach, ale również w czasopismach,

a przede wszystkim w Internecie.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, jak wartościową umiejętnością jest czytanie i rozumienie tekstu. Ten tekst ma za zadanie zaprezentować korzyści, jakie wiążą się właśnie z czytaniem.

Mózg jest mięśniem i wymaga ćwiczeń

Tak jak inne części naszego ciała, mózg potrzebuje ćwiczeń, by mógł się rozwijać. Czytanie pobudza nas do myślenia, czyli wysiłku umysłowego, które pomaga trenować mózg.  Podczas lektury książek mózg stara się zapamiętać i zrozumieć odebrane informacje, wykorzystuje do tego szare komórki, które pozwalają na zgromadzenie większej ilości wiedzy.

Analiza obrazów czy mowy jest mniej wymagającym procesem niż czytanie z neurobiologicznego punktu widzenia. Czytanie wykorzystuje wiele warstw mózgu jednocześnie, m.in. te , które są odpowiedzialne za język, asocjacje pojęciowe i widzenie.  W przeciwieństwie do oglądania filmów czy słuchania rozmów, podczas czytania człowiek może w każdej chwili „przystanąć” i pozwolić sobie na chwilę refleksji i analizy tekstu.

Pogłębianie wiedzy

Każdy tekst, jaki czytamy, pozostawia w pamięci okruchy wiedzy, które mogą okazać się przydatne

w przyszłości.  Zapoznając się z nowymi tekstami czytelnik wzbogaca swoje słownictwo. Szerokie słownictwo ułatwia wyrażanie własnego zdania, wpływa na poczucie własnej wartości. Są to elementy sprzyjające wejściu w dorosłość, pomagają w rozwoju kariery zawodowej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czytanie ułatwia naukę, a to przenosi się na sukcesy ucznia w szkole.

Poprawa jakości życia

Dr David Lewis z Minlab International na University of Sussex przeprowadził badania, które pokazały w jakim stopniu czytanie wpływa na napięcie mięśniowe i czynność serca w porównaniu z innymi czynnościami uważanymi za relaksujące. Czytanie obniżyło poziom stresu aż o 68% - znacznie wyżej niż słuchanie muzyki (62%), picie herbaty (54%) czy spacerowanie (42%).

Ponadto czytanie może być skutecznym lekiem na bezsenność.  Lektura przed snem jest często polecana przy problemach z bezsennością. Skupiając się wieczorem na tekście jesteśmy w stanie zapomnieć o problemach minionego dnia. Wyciszenie pomaga nam szybciej zasnąć.

1 grudnia 2016r w Gimnazjum  im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na gimnazjalistów.bTo ważne wydarzenie odbyło się w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz uczniów klas II i III. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum. Dyrektor ZS-P pan Jacek Zbrzeżny życzył uczniom klas pierwszych sukcesów w nauce i wytrwałości w dążeniu do spełnienia planów i marzeń. Ten niezwykły, długo oczekiwany dzień uświetnił humorystyczny program artystyczny. O tajemnicach jaktorowskiego gimnazjum opowiadał zebranym Poeta – Czarodziej. Z zainscenizowanych scenek pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się, jaka przyszłość czeka ich w nowej szkole. Było o kolegach, nauczycielach, modzie szkolnej, a nawet wszyscy zostali zaproszeni na przedstawienie teatralne pt. „Balladyna na wesoło” w rewelacyjnej obsadzie aktorskiej uczniów klas III.

 

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId054c1886da