Weather data OK.
Warszawa
0 °C

Aktualności z Kuratorium Oświaty

Społeczny Monitor Edukacji

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

Halloween

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny.

Czytaj więcej: Halloween

Frankenstein kulturalnie

Frankenstein, mroczna powieść Mary Shelley jako komedia? A jednak to możliwe. Udowodniła to grupa teatralna TNT Theatre Britain przedstawiając swoją wersję w języku angielskim wystawianą na deskach Studia Buffo 16 października br.
Z każdą minutą przedstawienia rosło u naszychgimnazjalistów zainteresowanie i rozbawienie sztuką. Rozrywka w języku angielskim okazała się a piece of cake.

Uroczysta Akademia Pasowania na Gimnazjalistę


30 października w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie miała miejsce szczególna uroczystość. Dla klas pierwszych był to niewątpliwie niezapomniany dzień. Otóż tego dnia stali się oni pełnoprawnymi członkami naszej „wielkiej szkolnej rodziny” w Jaktorowie. Jak co roku, uroczystość miała wyjątkowy charakter. Tym razem motywem przewodnim pasowania na pierwszoklasistę był test czterech żywiołów. Wszystkich zgromadzonych serdecznie powitali koledzy i koleżanki z klas trzecich. To właśnie oni pod kierownictwem Pani Malwiny Tymińskiej postarali się o to, aby cała uroczystość przebiegała w atmosferze zabawy, przyjaźni i poczucia wsparcia ze strony starszych uczniów naszej szkoły. Oprócz żaków gimnazjalnych w uroczystości brali udział dyrektor szkoły Pan Jacek Zbrzeżny, wicedyrektor Pan Marcin Gorgol-Chmielewski oraz wychowawcy klas pierwszych: Pani Katarzyna Łyda, Pani Malwina Tymińska, Pani Alina Kępczyńska, Pani Katarzyna Luśnia oraz Pan Tomasz Tymiński. Wszyscy uczniowie kształtują wizerunek naszej szkoły, w związku z tym, pierwszoklasiści musieli wykazać się niebagatelnym opanowaniem, wiedzą, poczuciem humoru oraz inteligencją. Zatem przewodnicząca samorządu uczniowskiego zaanonsowała rozpoczęcie igrzysk gimnazjalnych. Cała brać żakowska Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zameldowała gotowość do udziału w zadaniach. Opanowanie przy oblaniu wodą, zamiast której oczywiście była niespodzianka, naprowadzanie do celu z zakrytymi oczami czy tez dmuchanie balonów okazały się zadaniami, z którymi uczniowie uporali się bez większego wysiłku. Prezentując wylosowany kraj oraz odpowiadając na pytania quizu zademonstrowali przejrzystość umysłu oraz umiejętność szybkiego reagowania i odpowiedzi.

Czytaj więcej: Uroczysta Akademia Pasowania na Gimnazjalistę

Z odblaskiem bezpieczniej


21 października w Gimnazjum w Jaktorowie odbył się kolejny finał konkursu plastycznego „Z odblaskiem bezpieczniej”. Konkurs wpisał się w szkolną tradycję, jest organizowany od trzech lat. Warto zauważyć, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych spoczywa już nie tylko na dzieciach, ale także na dorosłych poruszających się poza terenem zabudowanym. Głównym celem konkursu jest uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest noszenie odblasków oraz co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa na drogach w czasie jesiennej szarugi.

W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła Iza Śleszyńska, drugie Katarzyna Wańtuchowicz, trzecie Aleksandra Kruk. Wyróżnione zostały: Ewelina Kotasiak i Julia Kraska. W kategorii Hasło zwyciężyła Justyna Borowiec z następującą sentencją: „Kiedy idziesz ciemną drogą, weź odblaski, to pomogą”.

Wszyscy uczniowie klas pierwszych po wysłuchaniu wykładu Pani Katarzyny Zych – oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji z Grodziska Mazowieckiego, otrzymali odblaskowe opaski.

Czytaj więcej: Z odblaskiem bezpieczniej

„…Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...”

W Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie, w piątkowy wieczór 26 września, miało miejsce spotkanie społeczności szkolnej z porucznikiem Witoldem Grzybowskim, uczestnikiem bitwy w rejonie Bud Zosinych. Na tę, organizowaną tradycyjnie co roku Wieczornicę, przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych organizacji, jak i rodzice uczniów oraz absolwenci.

            Są rocznice, o których każdy powinien pamiętać. Nie tylko o własnych imieninach czy urodzinach - choć z wiekiem nie zawsze jest to wesołe - ale także o świętach bliskich i przyjaciół. Możemy wtedy powiedzieć, że taki ktoś jest kulturalnym i przyzwoitym człowiekiem. Nie wystarczy jednak być w porządku tylko do siebie i swojego otoczenia. Są daty w historii naszego Narodu i Ojczyzny, które powinny być organicznie z nami złączone. I choć poeta Zbigniew Stolarek pisze, że „...wszyscy ci, co padli w salwach, to więcej niż przeszłości cienie.... i czcić rocznicami nie wystarczy...”, to jednym z elementów zbiorowej pamięci jest pochylenie głowy i zaduma w rocznice ważnych wydarzeń.

Czytaj więcej: „…Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...”

Sztandar i Poczet Sztandarowy wizytówką szkoły

O znaczeniu sztandaru i dumie z reprezentowania szkoły w poczcie, z perspektywy okrągłej 10 rocznicy nadania Gimnazjum w Jaktorowie imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz poświęcenia sztandaru.  

W wypadku historii Gimnazjum w Jaktorowie, punktami zwrotnymi są dwie daty: pierwsza to sam moment utworzenia tego stopnia kształcenia młodzieży w związku z przeprowadzoną reformą oświaty, czyli rok 1999. W tym czasie społeczność jaktorowska cieszyła się z niedawno oddanego do użytku pięknego, nowego obiektu szkolnego przy ulicy Warszawskiej, gdzie uczęszczały wszystkie dzieci. Wkrótce okazało się, że zarówno wymóg pośredniego etapu nauki, jakim jest gimnazjum, jak i warunki lokalowe nie pozwalają na dłuższe egzystowanie wszystkich uczących się dzieci w jednym miejscu. I tak gimnazjaliści powrócili do starej siedziby przy ulicy Chełmońskiego (wcześniej Szkolna), ale wyremontowanej i odnowionej. Ze względu na to, że była to osobna placówka, należało po pierwsze wybrać patrona szkoły, co wiąże się z aspektem tożsamości i stwarza pole do wszelkiego rodzaju działań wychowawczych i kulturalnych łączących wspólnotę szkolną – uczniów, rodziców, kadrę pedagogiczną, a także lokalną społeczność. Mimo pewnych perturbacji i sporów, patronem gimnazjum został ogłoszony znany polski poeta i satyryk - Konstanty Ildefons Gałczyński.

            Dzięki prężności i zaangażowaniu ówczesnego dyrektora, pana Zbigniewa Relugi i przedstawicieli władz samorządowych na czele z wójtem, panem Maciejem Śliwerskim oraz licznym sponsorom, udało się zrealizować marzenie o własnym sztandarze.  Musimy pamiętać, że sztandar jest symbolem przynależności do określonego środowiska i elementem tworzącej się z biegiem lat tradycji. Podkreśla rangę uroczystości szkolnych i świąt państwowych, jak też kościelnych oraz rozbudza uczucie dumy. Jest nosicielem szlachetnych wartości i łącznikiem pokoleń.

Czytaj więcej: Sztandar i Poczet Sztandarowy wizytówką szkoły