Społeczny Monitor Edukacji

Invalid or Broken rss link.

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

Od 26 września do 5 pażdziernika br.obchodziliśmy w naszym gimnazjum tydzień języków obcych. Na  początku obchodów uczniowie stworzyli gazetkę, na której  w siedmiu językach zaprezenentowali popularne zwroty grzecznościowe. Ponadto na lekcjach języka angielskiego, pracując w grupach, zastanawiali się nad tym: dlaczego uczą się języków obcych? jak chcieliby uczyć się języków obcych? oraz co sprawia im największą trudność w  nauce języka obcego? Promowanie nauki języków obcych odbywało się również poprzez ukazywanie zainteresowań językowych uczniów, którzy bardzo chętnie zgodzili się poprowadzić część lekcji, przedsawiając nam podstawowe cechy danego języka. Na przykład, Ala Zgorzelewicz z klasy I C uczyła nas alfabetu, dni tygodnia i miesięcy w języku chińskim.  

Nastrojowa Wieczornica w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W czwartkowe popołudnie, 6 października, w auli jaktorowskiego Gimnazjum, spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Na sali, obok uczniów, ich rodziców, zasiedli przedstawiciele miejscowych władz z p. wójtem Maciejem Śliwerskim, proboszczem – ks. Wiesławem Skoniecznym oraz honorowi goście, uczestnicy Bitwy pod Jaktorowem: pp. Witold Grzybowski i Antoni Huczyński. Przekrój wiekowy od 5 lat do prawie 94 (p. Huczyński, tzw. Dziarski dziadek, z dumą przyznaje się do swoich lat). Wszyscy zgromadzeni zostali powitani przez organizatorkę tej uroczystości, p. Joannę Sobczyńską i zaproszeni do obejrzenia spektaklu mówiącego o tragicznym aspekcie każdego konfliktu zbrojnego, czyli losie dzieci i młodzieży. II wojna światowa, ze względu na długość trwania, szaleńcze idee dwóch okupantów i rozwój środków niszczenia, stała się dla polskiego narodu – w tym dzieci – tragiczną lekcją historii. Młode polskie pokolenia były prześladowane, germanizowane, wywożone do obozów i zabijane. Niszczenie biologiczne, pseudonaukowe eksperymenty medyczne, okaleczanie psychiczne. Przesiedlenia i skazywanie na poniewierkę i tułaczy los. To tylko suche informacje tak jak i ogromne dane statystyczne. Za tymi jednak ogólnikami, stoją pojedyncze ludzkie dramaty. Uczniowie – narratorzy, przybliżyli politykę eksterminacji zarówno okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego, względem dzieci i młodzieży, ale to strofy poezji, słowa piosenek patriotycznych i obrazy, uświadomiły bezmiar okrucieństwa wobec tych najbardziej bezbronnych. Czytane były też fragmenty wspomnień tych, którym udało się wyjść z gehenny wojny, choć najczęściej z jakąś traumą.

W miniony poniedziałek, 3 października, w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, miała miejsce uroczystość podsumowania powiatowych obchodów 1050. rocznicy chrztu państwa polskiego.

W ramach działań, przypominających ten doniosły dla naszego kraju fakt z czasów panowania Mieszka I, zorganizowany został konkurs w czterech kategoriach, dla 3 grup wiekowych. Gimnazjalistom przypadł najtrudniejszy sprawdzian, gdyż mieli wykazać się wiedzą na temat Polski pierwszych Piastów. Miło jest poinformować, że z Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie startowało w tych zmaganiach aż 13 uczniów. Aleksandra Pluta z klasy 3b została laureatką, otrzymując wyróżnienie, a według punktacji w pierwszej 9, było aż 5 naszych wychowanków. Te wysokie lokaty zajęli: Fryderyk Kukowski, Jakub Wierzbicki, Piotr Sosiński oraz Marcin Łabędzki. Pozostali uczestnicy także wykazali się sporą wiedzą.

Klasy pierwsze uczestniczyły w wycieczce integracyjnej w Góry Świętokrzyskie i do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Uczniowie zwiedzili zamek królewski w Chęcinach, skansen wsi kieleckiej w Tokarni, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Nie zabrakło również zajęć aktywnych. Odważni śmiałkowie mogli uczestniczyć w zajęciach wspinaczkowych. Uczniowie przechodzili przez most linowy i wspinali się po skałkach. Po dwóch dniach gimnazjaliści pełni wrażeń wrócili do szkolnej rzeczywistości. 

 13 października w Gimnazjum w Jaktorowie odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego pod opieką Pani Anny Ostrowskiej oraz Pani Kariny Borządek przygotowali i przedstawili okolicznościowy program artystyczny. Autorką dekoracji była jak zwykle Pani Danuta Rex – Sadowska. Samorząd Uczniowski Gimnazjum z opiekunką Panią Katarzyną Meksułą przygotował konkurs dla nauczycieli. Lureatem w kategorii BRATNIA DUSZA został Pan Tomasz Tymiński, Laureatką w kategorii NAJLEPSZY WYKŁADOWCA została Pani Izabela Starus, laureatem w kategorii MISTRZ ŻARTU został  Pan Bartek Warda.

Dnia 1 pażdziernika 2016 roku o godzinie 18.00 odbył się w Galerii Resursa w Żyrardowie wernisaż 7 Edycji Manufaktury Satyry  pod patronatem Prezydenta miasta Żyrardowa i Muzeum Karykatury w Warszawie. Na wernisażu zostaly wręczone nagrody dotyczace dwóch tematów: "Żyrardów wczoraj ,dzis i jutro" oraz "Filip de Girard życie i wynalazki".Na tę uroczystość zostaliśmy zaproszeni przez naszą koleżankę, artystkę, malarkę, pedagoga w Gimnazjum w Jaktorowie Danutę Rex. Artystka otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego za pracę Filip de Girard życie i wynalazki. Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.
View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeIdb70892cda1

Dnia 22 września w 2016r. w auli Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego odbyło się spotkanie z p. Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami. Pisarz z zawodu jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym oraz prasowym, natomiast z zamiłowania – modelarzem, myśliwym, nurkiem, a także żeglarzem. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczył się jednak przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Obecnie przekazuje swoją wiedzę osobom potrzebującym wsparcia, które być może pogubiły się po drodze. O sobie mówi, że nie jest typowym „coachem” i podchodzi do życia zdroworozsądkowo.

Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Pan Krzysztof zwrócił uwagę na kilka zagrożeń jakimi są: aspołeczność, problem ze znalezieniem pracy, zatracanie talentów, a także kłopoty zdrowotne. Stwierdził, że same gry komputerowe nie są złe, niewłaściwe jest natomiast podejście do nich. Młodzież została żywo zainteresowana tematem, uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Oczekujemy na kolejne takie prelekcje.

W naszej gminie odbył się konkurs z okazji 1050-lecia chrztu Polski pt. „Skarby chrześcijaństwa Gminy Jaktorów i okolic”. Organizatorami konkursu byli: Gimnazjalna Rada Gminy, Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaktorowie, Urząd Gminy w Jaktorowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie, Parafia Rzymskokatolicka w Międzyborowie i Parafia Rzymskokatolicka w Jaktorowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Jaktorów – Pan Maciej Śliwerski. Celami konkursu było uczczenie ważnej rocznicy religijnej i historycznej, a także pogłębienie wiedzy na temat początków chrześcijaństwa w naszym regionie i zabytków z nim związanych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Jaktorowie i Międzyborowie, a także gimnazjaliści z obu tych miejscowości. Uczniowie mogli składać prace do 30 czerwca 2016r. w trzech kategoriach: