Logowanie

Proszę się zalogować

Dziękuję za zalogowanie

„…Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...”

W Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie, w piątkowy wieczór 26 września, miało miejsce spotkanie społeczności szkolnej z porucznikiem Witoldem Grzybowskim, uczestnikiem bitwy w rejonie Bud Zosinych. Na tę, organizowaną tradycyjnie co roku Wieczornicę, przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz lokalnych organizacji, jak i rodzice uczniów oraz absolwenci.

            Są rocznice, o których każdy powinien pamiętać. Nie tylko o własnych imieninach czy urodzinach - choć z wiekiem nie zawsze jest to wesołe - ale także o świętach bliskich i przyjaciół. Możemy wtedy powiedzieć, że taki ktoś jest kulturalnym i przyzwoitym człowiekiem. Nie wystarczy jednak być w porządku tylko do siebie i swojego otoczenia. Są daty w historii naszego Narodu i Ojczyzny, które powinny być organicznie z nami złączone. I choć poeta Zbigniew Stolarek pisze, że „...wszyscy ci, co padli w salwach, to więcej niż przeszłości cienie.... i czcić rocznicami nie wystarczy...”, to jednym z elementów zbiorowej pamięci jest pochylenie głowy i zaduma w rocznice ważnych wydarzeń.

            Na bieżący rok - 2014 - szczególnie dużo przypada tzw. okrągłych rocznic związanych z losami Polaków i Polski. 100 lat minęło od wybuchu I wojny światowej, która doprowadziła do wskrzeszenia naszego kraju po 123 latach rozbiorów. Pamiętajmy jednak, że to nie tylko zbieg okoliczności doprowadził do powrotu Polski na mapę Europy. To wcześniejsze zrywy patriotyczne naszych przodków m.in. w 1830, 1863 czy w 1846 roku, kultywowanie polskości w rodzinnych domach oraz zacięta walka zbrojna i dyplomatyczna w latach 1914-1918 i nieco później o granice, doprowadziły do wolności. Nikt nam Polski nie podarował:
„...własnym dźwignęłaś się duchem.

Nie przyszły ciebie poprzeć karabiny
Ni wiodły za cię bój komety w niebie,
Ni z Jakubowej zstąpiły drabiny
W pomoc anioły. Powstałaś przez siebie!” wg. słów L. Staffa.

            W tym roku mieliśmy także 75-ą rocznicę wybuchu II wojny światowej. W 1939 r., po kampanii wrześniowej, nastąpił okres okupacji, zarówno hitlerowskiej jak i sowieckiej. Kilka lat później Polacy znów uwierzyli w swoją szansę i chlubą stało się zdobycie wzgórza Monte Cassino w maju 1944 roku. Choć biało-czerwona załopotała nad ruinami klasztoru, to znamienne są słowa pieśni, że „czerwone maki zamiast rosy piły polską krew”.

Czytaj więcej: „…Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec...”

Sztandar i Poczet Sztandarowy wizytówką szkoły

O znaczeniu sztandaru i dumie z reprezentowania szkoły w poczcie, z perspektywy okrągłej 10 rocznicy nadania Gimnazjum w Jaktorowie imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz poświęcenia sztandaru.  

W wypadku historii Gimnazjum w Jaktorowie, punktami zwrotnymi są dwie daty: pierwsza to sam moment utworzenia tego stopnia kształcenia młodzieży w związku z przeprowadzoną reformą oświaty, czyli rok 1999. W tym czasie społeczność jaktorowska cieszyła się z niedawno oddanego do użytku pięknego, nowego obiektu szkolnego przy ulicy Warszawskiej, gdzie uczęszczały wszystkie dzieci. Wkrótce okazało się, że zarówno wymóg pośredniego etapu nauki, jakim jest gimnazjum, jak i warunki lokalowe nie pozwalają na dłuższe egzystowanie wszystkich uczących się dzieci w jednym miejscu. I tak gimnazjaliści powrócili do starej siedziby przy ulicy Chełmońskiego (wcześniej Szkolna), ale wyremontowanej i odnowionej. Ze względu na to, że była to osobna placówka, należało po pierwsze wybrać patrona szkoły, co wiąże się z aspektem tożsamości i stwarza pole do wszelkiego rodzaju działań wychowawczych i kulturalnych łączących wspólnotę szkolną – uczniów, rodziców, kadrę pedagogiczną, a także lokalną społeczność. Mimo pewnych perturbacji i sporów, patronem gimnazjum został ogłoszony znany polski poeta i satyryk - Konstanty Ildefons Gałczyński.

            Dzięki prężności i zaangażowaniu ówczesnego dyrektora, pana Zbigniewa Relugi i przedstawicieli władz samorządowych na czele z wójtem, panem Maciejem Śliwerskim oraz licznym sponsorom, udało się zrealizować marzenie o własnym sztandarze.  Musimy pamiętać, że sztandar jest symbolem przynależności do określonego środowiska i elementem tworzącej się z biegiem lat tradycji. Podkreśla rangę uroczystości szkolnych i świąt państwowych, jak też kościelnych oraz rozbudza uczucie dumy. Jest nosicielem szlachetnych wartości i łącznikiem pokoleń.

Czytaj więcej: Sztandar i Poczet Sztandarowy wizytówką szkoły

Uwaga

UWAGA!!!

W ZWIĄZKU Z WYSTĘPOWANIEM W SZKOLE OGNISK ŚWIERZBU PROSZĘ KONTROLOWAĆ STAN ZDROWIA SWOICH

DZIECI. EWENTUALNE ZACHOROWANIA PROSZĘ NATYCHMIAST ZGŁASZAĆ DO LEKARZA

 

Dzień Dziecka 2014 Gimnazjum

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Janusz Korczak "

Jak co roku Dzień Dziecka w Gimnazjum w Jaktorowie świętowaliśmy iście Europejsko. Nasi gimnazjaliści z klas pierwszych i drugich zaprezentowali kraje UE tj. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i po raz pierwszy Polskę w jej 10-tą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej. Te interesujące, zabawne a także ostatnio i kulinarne formy prezentacji państw zaskakują co roku pomysłowością i zaangażowaniem uczestników.

W dalszej części trzecioklasiści zaprezentowali zgromadzonym kolegom i koleżankom z młodszych klas i nauczycielom swoje projekty gimnazjalne , które wraz z wychowawcami przygotowywali w tym roku szkolnym. Było i o finansach, o różnorodności językowej a także i o gatunkach filmowych. Prezentacje zakończyła projekcja filmu, z gatunku horror, nakręconego przez klasę 3B.

Samorząd Uczniowski odznaczył wychowawców Gimnazjalnymi Orderami Uśmiechu w podziękowaniu za pracę włożoną w przygotowanie prezentacji. Jak tradycja orderu nakazuje był też kwaśny akcent, wychowawcy musieli rzuć kwaśne gumy Shock aby ów order mógł zostać im wręczony.

Po orzeźwiającym upominku od Rady Rodziców w postaci lodów, uczniowie zmierzyli się w konkurencjach sportowych wyłaniając zwycięzców indywidualnych i grupowych . Zakończyliśmy ten dzień tanecznie. Pani Agnieszka Grzegorzewska przygotowała układ taneczny do piosenki Choco Choco, który entuzjastycznie wykonali gimnazjaliści.

Całą imprezę przygotowali i poprowadzili p. Malwina Tymińska, p. Agnieszka Grzegorzewska oraz p. Tomasz Tymiński przy współpracy z wychowawcami klas.

Gimnazjaliści w Londynie

W dniach 13 – 18 czerwca br. uczniowie Gimnazjum w Jaktorowie wybrali się pod opieką nauczycieli  p. Malwiny Tymińskiej, p. Marioli Sokólskiej-Połutrenko oraz p. Michała Fryzowskiego na warsztaty językowe do Londynu organizowane przez biuro turystyczne ATAS.

Intensywnie spędzony czas pokazał gimnazjalistom Londyn jakiego książki i filmy nie są w stanie w całości ukazać ani opowiedzieć . Po części stare budynki ukazujące historię tego niezwykle barwnego miejsca od czasów rzymskiego imperium ,przez czasy Henryka VIII , Elżbiety II , Królowej Wiktorii, ... , a z drugiej strony wielokulturowość ludzi , ich zwyczajów, odmiennych religii,  z którą codzienne obcowanie jest tam rzeczą zwykłą i powszednią.
Dzięki poznawaniu i obcowaniu z tym miastem posługiwanie się tym jakże uniwersalnym językiem obcym , który dotąd poznawali przez pryzmat szkolnych zmagań choćby z nieregularnymi formami czasowników, których znajomość nie wiadomo po co nauczyciele życzą sobie, przez setki kartkówek ze słówek, testów, które  wydają się  niepotrzebne w życiu do niczego, tu nagle okazują się jakże fundamentalne.
Radość  i duma wynikająca z możliwości kupienia lub zamówienia sobie prostych rzeczy, tj. jedzenie, kupno pamiątek czy zwykłe zapytanie „Przepraszam a gdzie jest toaleta?”  stanowiło większą nagrodę niż piątki czy szóstki zdobyte na testach czy wypracowaniach.  
To wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Jaktorowie.
Pełni wrażeń i doświadczeń już planujemy podobne wyprawy.

Czytaj więcej: Gimnazjaliści w Londynie

Konkurs na logo GIMNAZJALNEJ RADY GMINY rozstrzygnięty!

Gimnazjalna Rada Gminy przy wsparciu Biblioteki Publicznej w Jaktorowie ogłosiła w kwietniu 2014r. konkurs na logo. Był on adresowany do gimnazjalistów z Jaktorowa i Międzyborowa. Patronat honorowy nad konkursem zgodził się przyjąć Pan Maciej Śliwerski – Wójt Gminy Jaktorów.

Na konkurs wpłynęło 31 prac.

Komisja konkursowa w składzie:

  1. Mirosław Byczak – Przewodniczący Rady Gminy Jaktorów – przewodniczący komisji
  2. Krystyna Czajkowska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaktorowie
  3. Danuta Rex-Sadowska – nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaktorowie
  4. Katarzyna Suchecka-Węgier – nauczyciel w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie
  5. Daria Yeskowa- Przewodnicząca Gimnazjalnej Rady Gminy Jaktorów
  6. Weronika Szymańska – wiceprzewodnicząca Gimnazjalnej Rady Gminy Jaktorów

przyznała I miejsce pracy wykonanej przez Dominikę Sałajczyk z Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

Wyróżnienia otrzymali:

Aleksandra Wasilewicz i Kamil Cegliński z Gimnazjum w Jaktorowie oraz Kamil Maciak z Gimnazjum w Międzyborowie.

Zwycięzcom gratulujemy. Autorom złożonych projektów dziękujemy za udział.