Społeczny Monitor Edukacji

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

         

Za nami kolejny piękny rejs uczniów Gimnazjum w Jaktorowie. Tym razem pogoda nie była łaskawa, zimno i trochę deszczu. Jednak w takiej przygodzie nie straszne są przeciwności aury. Słońce w końcu wyszło. Przygodę zaczęliśmy jak zwykle w porcie Piaski. Obraliśmy kurs na północ. Drugiego dnia po pokonaniu jezior: Bełdany, Mikołajskie, Tałty i Ryńskie dotarliśmy do mariny w Rynie. Tam spędziliśmy dwa dni. W drodze powrotnej słońce na szczęście było już stałym towarzyszem. Młodzież wróciła do Jaktorowa z uśmiechami na ustach w piątek wieczorem. I tylko szkoda, że rejs trwał zaledwie pięć dni. Za rok popłyniemy po raz kolejny. 

Dnia 5 marca 2016 r. przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w osobach: pan Dyrektor Jacek Zbrzeżny, wicedyrektor gimnazjum pan Marcin Gorgol oraz Poczty Sztandarowe wraz z opiekunami wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Międzyborowie. Uroczystość rozpoczęto capstrzykiem na placu przed Kościołem, po czym zgromadzone sztandary, Weterani, przedstawiciele WiN i Jednostka Strzelecka nr 4142 z Międzyborowa przemaszerowały do Kościoła na Mszę świętą w intencji Żołnierzy II Konspiracji. Po Mszy złożono kwiaty pod pomnikiem 27 Pułku Ułanów. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do budynku szkoły w Międzyborowie, gdzie wysłuchano montażu historyczno - artystycznego.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId29b2c4fb7f

            10 stycznia po raz kolejny odbył się w Jaktorowie Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Można powiedzieć, że wydarzenie to stało się tradycją. Organizatorem imprezy był jak co roku Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaktorowie. Współorganizatorami natomiast były następujące instytucje: Gmina Jaktorów, Ochotnicza Straż Pożarna w Jaktorowie, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

            W tym roku sztab w Jaktorowie liczył 78 wolontariuszy, byli nimi uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, pracownicy GOPS-u i Biblioteki Publicznej, harcerze z Jaktorowa i Kuklówki. Pierwsi wolontariusze wyszli na ulice Jaktorowa i okolic już o godzinie ósmej. Wolontariusze wracali do sztabu z wesołymi minami i pełnymi puszkami. Pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej czekały na zziębniętych wolontariuszy z gorącą herbatą i kanapkami.

            Podczas imprezy otwartej w hali sportowej można było zobaczyć szereg występów uczniów jaktorowskich szkół, scenę zdominowały piosenki układy taneczne, utwory instrumentalne. Poza tym publiczność zgromadzona w hali podziwiała występ absolwenta Gimnazjum w Jaktorowie Przemysława Rosiaka, który zatańczył w parze z Natalią Antos. Istotnym punktem programu artystycznego był występ Krzysztofa Gwiazdy z zabawą integracyjną pod tytułem „Wielka Orkiestra Gra i Śpiewa”. Zabawa polegała na tym, że członkowie sztabu i wszyscy zainteresowani zagrali na różnorakich instrumentach uwerturę do opery Carmen G. Bizeta, oczywiście pod batutą dyrygenta Krzysztofa Gwiazdy. Scenę, na której występowali artyści udekorowały motywami tegorocznej orkiestry nauczycielki Przedszkola w Jaktorowie. Za scenariusz imprezy odpowiedzialna była Pani Małgorzata Sowa. Nad oprawą techniczną przedsięwzięcia czuwała jak zwykle Pani Ania Zakrzewska.

  Czy trudno podołać zawiłościom polskiej ortografii i interpunkcji? Z pewnością tak, ale nie dla uczniów z Gimnazjum im.K.I.Gałczyńskiego w Jaktorowie. Jak co roku mieli oni okazję przekonać się, że niełatwo rywalizować ze swoimi rówieśnikami z ościennych gimnazjów, jak również szkół ponadgimnazjalnych.

Tak też się stało 8 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół nr 2 im.gen.J.Bema w Milanówku. W IX edycji Konkursu Ortograficznego "O Złote Pióro Starosty" Powiatu Grodziskiego zdobywcą III miejsca, a tym samym "Brązowego Pióra",  został uczeń klasy III b - Marcin Rajchemba, przygotowany przez polonistkę, p.Annę Ostrowską. Wcześniej w naszej placówce zostały przeprowadzone eliminacje szkolne do ww. konkursu, w wyniku których do etapu powiatowego zakwalifikowało się 3 uczniów: Marcin Rajchemba - III b, Radosław Woźnicki - Ic oraz Julia Romanowska - IIIc. Formą wyłonienia finalistów było napisanie dyktanda o podwyższonym stopniu trudności. Warto jeszcze dodać, że wydarzeniem towarzyszącym konkursowi w Milanówku był wykład na temat:"Czy to na pewno poprawnie? O różnych aspektach normy językowej z perspektywy szkolnej", który wygłosił dr J. Łachnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.                                                  

Marcinowi gratulujemy, a naszym gimnazjalistom życzymy dalszych udanych potyczek z ortografią polską.                                                                                                                                                                                                                                   Anna Ostrowska                                        

,,Przed zapaleniem choinki” to tytuł wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, którym Wojciech Siemion rozpoczynał petrykoskie wieczory wigilijne. Na spotkaniu Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona dawne Wigilie wspominali przyjaciele aktora: Joanna Kasperska, Józef Pless, Jerzy Janeczek.

Po raz kolejny w mszczonowskim MOK-u odbyło się spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Gospodyni, Barbara Kasper-Siemion, poprowadziła zebranych szlakiem wspomnień o Profesorze  i Jego związkach z poezją Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wojciech Siemion - znawca i miłośnik twórczości Mistrza Konstantego- znał na pamięć olbrzymią część dorobku poety. Wielokrotnie był  zapraszany do leśniczówki Pranie na letnie koncerty poetycko-muzyczne. W 2003r.,ustanowionym przez Sejm RP  Rokiem Gałczyńskiego, wydał książkę ,,Lekcja czytania-  Gałczyński”. Obecni na spotkaniu artyści przypomnieli  zgromadzonej publiczności  chętnie  recytowane przez Profesora wiersze, a jaktorowscy gimnazjaliści brawurowo zaprezentowali widowisko artystyczne pt. ,,Zielony Konstanty” w reżyserii Marii Szymańczak i w oprawie muzycznej Krzysztofa Gwiazdy. Całości dopełniły  archiwalne zdjęcia  ze wspólnych spotkań, spektaklu ,,Bal u Salomona” w reż. Wojciecha Siemiona oraz prezentacji  przybliżającej postać  autora teatrzyku Zielona Gęś.

Zapraszamy do odwiedzenia strony na facebooku - Unia Poetycka Wojciecha Siemiona.