Społeczny Monitor Edukacji

ul. Chełmońskiego 4, Jaktorów tel. 46 856 40 24

W naszej gminie odbył się konkurs z okazji 1050-lecia chrztu Polski pt. „Skarby chrześcijaństwa Gminy Jaktorów i okolic”. Organizatorami konkursu byli: Gimnazjalna Rada Gminy, Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jaktorowie, Urząd Gminy w Jaktorowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie, Parafia Rzymskokatolicka w Międzyborowie i Parafia Rzymskokatolicka w Jaktorowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Jaktorów – Pan Maciej Śliwerski. Celami konkursu było uczczenie ważnej rocznicy religijnej i historycznej, a także pogłębienie wiedzy na temat początków chrześcijaństwa w naszym regionie i zabytków z nim związanych. Uczestnikami konkursu byli uczniowie ze Szkół Podstawowych w Jaktorowie i Międzyborowie, a także gimnazjaliści z obu tych miejscowości. Uczniowie mogli składać prace do 30 czerwca 2016r. w trzech kategoriach:

Miło nam donieść, że…
MAMY KOLEJNYCH LAUREATÓW KONKURSÓW HISTORYCZNYCH
W Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie.

W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 powiększyło się grono uczniów, którzy oprócz typowego zdobywania wiedzy, wychodzą poza ramy programu szkolnego i uczestniczą w różnorodnych konkursach. I choć tak naprawdę liczy się praca, odwaga, umiejętność gromadzenia wiadomości i rozwój osobowości, to każdy uczestnik pragnie przecież wygrać. Duch rywalizacji był od zawsze siłą sprawczą wszelkiego postępu. Dlatego też, zachęceni nieco przez nauczycieli, młodzi ludzie podejmują się wyzwań w różnych obszarach edukacyjnych kręgów.

Ścieżka uczenia się historii w ramach nauki szkolnej jest dosyć wąska – należy przyswoić mnóstwo dat, pojęć, biografii i do tego nauczyć się myślenia przyczynowo-skutkowego. Jednak, w każdym miejscu tej drogi, można się zatrzymać i szerzej rozejrzeć. To właśnie dla tych ciekawszych świata i bardziej kreatywnych uczniów, adresowane są konkursy i olimpiady wiedzy na różne tematy.

Uczniowie naszego gimnazjum w tym roku szkolnym wzięli – z powodzeniem – udział w kolejnej edycji powiatowego konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Spośród 3 uczniów: Patrycji Jasieńków, Łukasza Dmitruka i Aleksandry Kacprzak, zgłoszonych do Grodziska Maz., to właśnie Oli przypadł zaszczytny tytuł laureata. Jej Album – Pamiętnik o rotmistrzu Witoldzie Pileckim znalazł uznanie szanownego jury. Przyznane drugie miejsce zaowocowało nie tylko dyplomem i nagrodami książkowymi, ale także możliwością udziału w wycieczce do Berlina, Poczdamu i Brukseli. Ta niecodzienna nagroda na pewno poszerzy wiedzę naszej uczennicy i będzie zachętą do dalszych wyzwań.

,,Gdyby Sienkiewicz pisał wiersze…”- takie było hasło tegorocznej XVI Edycji Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Stawisku. W kategorii gimnazjum II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie Aleksandra Kacprzak, a III miejsce przypadło Filipowi Gąsiorowskiemu.

 3 czerwca 2016r. w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku odbył się finał szesnastej edycji Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza. Jury w składzie: Joanna Cichoń- Dąbrowska, Agata Meilute oraz Adam Ciołek nagrodziło jaktorowskich gimnazjalistów. Drugie miejsce  w kategorii gimnazjum  przypadło Aleksandrze Kacprzak za interpretację wiersza Bolesława Leśmiana pt. ,,Żołnierz”(opiekun Maria Szymańczak),a III miejsce zajął Filip Gąsiorowski za zaprezentowanie wiersza ,,Zbroja” Andrzeja Waligórskiego(opiekun Anna Ostrowska).

Podczas uroczystej gali wręczone zostały dyplomy i nagrody książkowe. Główną nagrodą konkursu była całodzienna wycieczka dla zdobywców I i II miejsca oraz ich nauczycieli do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Kielc.   

5 maja po raz kolejny obchodziliśmy jeden z najbardziej uroczystych dni w szkole - Święto Patrona Szkoły Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Z tej okazji młodzież przygotowała przedstawienie teatralne pt. ,,Spotkanie z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim”, rozstrzygnięto także konkursy z wiedzy o patronie oraz na przebranie  nawiązujące do poety lub jego twórczości.

Konstanty Ildefons Gałczyński to poeta magiczny, chyba jedyny w poezji polskiej piewca magii nocy i muzyki. Autor Teatrzyku Zielona Gęś i ,,Zaczarowanej dorożki” to artysta zadziwiająco otwarty i wciąż chętnie czytany.

Jaktorowscy gimnazjaliści w swoim spektaklu ,,Spotkanie z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim” zaprezentowali wybrane wiersze Mistrza Ildefonsa. Znalazły się tu także piosenki do tekstów poety. O wspaniałą oprawę muzyczną widowiska zadbał Krzysztof Gwiazda. Nad realizacją przedstawienia czuwała Maria Szymańczak.

10 maja 2016r. w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie odbył się finał piętnastej edycji Żakowskiego Konkursu  Recytatorskiego. Wzięli w nim udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu powiatu grodziskiego oraz Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Zgodnie z regulaminem  konkursu ocenie podlegały: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura mowy i ogólny wyraz artystyczny. Tegoroczne jury obradowało w składzie: przewodnicząca, Barbara Kasper-Siemion - aktorka Barbara Katarzyna Radecka- reżyser teatralny, Sylwia Bąbik- dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim. Po wysłuchaniu uczestników jury w następujący sposób przyznało nagrody.

W kategorii klas pierwszych:
pierwsze miejsce: Barbara Ostrowska z  Gimnazjum w Międzyborowie
drugie miejsce: Jakub Szmajkowski z Gimnazjum w Międzyborowie i Filip Gąsiorowski z Gimnazjum w Jaktorowie,
trzecie miejsce : Mateusz Serafin z Gimnazjum w Jaktorowie,
Wyróżnienia: Michał Miodek z Gimnazjum w Jaktorowie, Liliana Szczepanik i Katarzyna Różok z Gimnazjum w Międzyborowie.

W II Mazowieckim Konkursie Przyjaciół Słowa Zieloną Siemionówkę zdobyła Magdalena Kremska- uczennica Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w  Jaktorowie.

12 maja 2016r. w mszczonowskim MOK-u odbyła się Gala Finału II Mazowieckiego Konkursu Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona. Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Unia Poetycka Wojciecha Siemiona i był skierowany do uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Mazowsza. Należało napisać wiersz o dowolnej tematyce lub zainspirowany mottem konkursu: ,,Sztuka jest wieczną wiosną”-fragm. wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt., Rozmowa z aktorem”.

View the embedded image gallery online at:
http://zspjaktorow.pl/index.php/gimnazjum#sigFreeId9b4b8efea7

W dniu 13 maja 2016 roku klasy trzecie miały przyjemność wziąć udział w wycieczce do Biblioteki Narodowej, organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaktorowie. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje najważniejsza biblioteka w naszym kraju. Mogli również porównać jej działalność z lokalną biblioteką publiczną.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani dyrektor Krystynie Czajkowskiej za zorganizowanie wycieczki. Fotorelacja znajduje się tutaj

         

Za nami kolejny piękny rejs uczniów Gimnazjum w Jaktorowie. Tym razem pogoda nie była łaskawa, zimno i trochę deszczu. Jednak w takiej przygodzie nie straszne są przeciwności aury. Słońce w końcu wyszło. Przygodę zaczęliśmy jak zwykle w porcie Piaski. Obraliśmy kurs na północ. Drugiego dnia po pokonaniu jezior: Bełdany, Mikołajskie, Tałty i Ryńskie dotarliśmy do mariny w Rynie. Tam spędziliśmy dwa dni. W drodze powrotnej słońce na szczęście było już stałym towarzyszem. Młodzież wróciła do Jaktorowa z uśmiechami na ustach w piątek wieczorem. I tylko szkoda, że rejs trwał zaledwie pięć dni. Za rok popłyniemy po raz kolejny.