Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Gimnazjum


Aktualności

Wzrastanie w Polskości

2017-11-30

Młodzież Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie miała w ostatnim czasie dwie okazje do aktywnego zaprezentowania swojej postawy patriotycznej. Było to uczestnictwo w corocznej Wieczornicy oraz obchody Dnia Niepodległości.

Pod koniec października w Gimnazjum odbyło się wzruszające spotkanie z uczestnikami bitwy pod Jaktorowem - pp. Witoldem Grzybowskim i Antonim Huczyńskim. Mamy szczęście, że Ci nietuzinkowi ludzie, bohaterowie tamtych lat i wspaniali krzewiciele wiedzy o czasach wojny i okupacji byli naszymi gośćmi. W tym roku podzielili się z publicznością swoją wiedzą i wspomnieniami. Pan Witold przybliżył nam obraz działań w przededniu wspomnianej bitwy, jak również późniejszy los żołnierzy Grupy Kampinos. Z kolei pan Antoni, czyli „dziarski dziadek”, wspomniał o osobistych przeżyciach i tzw. łucie szczęścia, który jednak był wynikiem zwykłych ludzkich uczciwych postępków. Nasi honorowi goście zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami, zarówno przez dorosłą część publiczności, jak i liczne grono uczniów. Wśród zgromadzonych byli jak zawsze przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Jaktorów Panem Maciejem Śliwerskim na czele, proboszcz parafii Wiesław Skonieczny, działacze organizacji pozarządowych, rodzice uczniów i mieszkańcy Jaktorowa. Uczniowie gimnazjum w ramach podziękowania przygotowali przedstawienie. Pod kierunkiem p. Joanny Sobczyńskiej przygotowany został program zatytułowany „Wierni przysiędze”. Przedstawiał on główne etapy kształtowania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

W lutym bieżącego roku minęła właśnie 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej - najlepiej zorganizowanej armii w okupowanych krajach w czasie II wojny światowej. Słowami poezji i narracji, okraszone pieśniami wojskowymi i w klimatycznej scenerii przedstawione widowisko -  o prostej, wiernej służbie polskich żołnierzy podziemia – zostało przyjęte bardzo gorąco. W przygotowaniu uroczystości brał udział chór ze szkoły podstawowej pod opieką p. Kariny Borządek i p. Krzysztofa Gwiazdy. Dekorację wykonała p. Danuta Rex-Sadowska. Uczniowie z przejęciem zaprezentowali utwory poetów.

Drugim wydarzeniem, które zmobilizowało uczniów gimnazjum do aktywnej postawy, była 99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Postanowiliśmy świętować radośnie i … smacznie. W przededniu święta, w piątek 10 listopada, zorganizowana została wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów klas drugich. Przedstawiały one drogi Polski do niepodległości, jej głównych twórców i proces kształtowania się granic Państwa Polskiego. Polskie barwy biało-czerwone zagościły na słodkościach – ciastach, ciasteczkach i deserach - zrobionych przez uczniów. Jury pod przewodnictwem dyrektora ZS-P,

p. Jacka Zbrzeżnego, ledwo zdążyło ocenić walory wizualne i smakowe, a już w kolejce ustawiła się młodzież do degustacji. Na uroczystym apelu przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna i ogłoszono wyniki konkursów. Tego dnia duża część uczniów miała stroje w kolorach naszych barw lub kotyliony. Na przerwach odtwarzano pieśni legionowe, a chętni mogli wziąć udział w quizie historycznym. Wszystkich obdarowano też słodkim upominkiem. Kolejny dzień, 11 listopada, to już gminne obchody Dnia Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie mamy za sobą, ale warto pomyśleć o pięknej, setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodzić ją będziemy

w przyszłym roku, więc należy godnie się do niej przygotować.

 

Joanna Sobczyńska