Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Gimnazjum


Aktualności

Dla Niepodległej

2018-11-29

„Polska, mój dom – rodzina

Biało – czerwona kraina

W ogniu cierpienia hartowana

Kochana! Ziemia moja kochana!

 

Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta”8 listopada 2018 roku w auli Jaktorowskiego Gimnazjum miała miejsce niezwykła uroczystość poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczął ją dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, pan Jacek Zbrzeżny, który przywitał przybyłych gości: pana Witolda Grzybowskiego, wójta gminy Jaktorów pana Macieja Śliwerskiego, panią Ewę Łuniewską – inspektora oświaty, kierownika Gminnej Biblioteki w Jaktorowie panią Krystynę Czajkowską i radne gminy Jaktorów panie Hannę Regulską i Iwonę Barańską.

 

Następnie zgromadzeni w auli gimnazjum obejrzeli przedstawienie pt. „Głos orła” przygotowane według scenariusza Adama Szafrańca. Fabuła tego spektaklu została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. W tym wiejskim domu ukrywa się poeta, który często odwołuje się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski jest Biały Orzeł, którego głos słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala im tracić nadziei na wolność.

Trzyaktowa fabuła została wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje. Poeta przypomina fragmenty poezji i prozy okresu zaborów. W przedstawieniu pojawia się Kot, symbolizujący bierność części wsi polskiej, której obojętny był los ojczyzny. Postawę chłopów, którzy w tym trudnym dla Polaków czasie swoją uwagę skupili jedynie
na własnym bycie, podkreśla wypowiedziane przez Kota zdanie: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”, na co Poeta odpowiada słowami S. Wyspiańskiego z „Wesela”: „Ale tu wieś spokojna. - /Niech na całym świecie wojna,/Byle polska wieś zaciszna,/Byle polska wieś spokojna”. „Kotu wszystko jedno…/ Nie on jeden naturę ma wredną.” – podsumowuje Poeta.

Przedstawienie kończą słowa piosenki „ Biały orle szybuj/ Po błękitnym niebie/ Chroń ojczyznę naszą/ Polska wzywa ciebie” i taniec z biało – czerwonymi szarfami.

Spektakl w wykonaniu uczniów z klasy III a i III b gimnazjum, VIII b,VII a i VII b, III a i III b szkoły podstawowej przygotowały panie: Grażyna Lonca i Małgorzata Sowa. Układy taneczne to efekt pracy pani Agnieszki Grzegorzewskiej, Danuty Ślesińskiej i Jolanty Bartosiak. Narrację przedstawienia uzupełniały piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pracującego pod kierunkiem pani Kariny Borządek. Scenografia to zasługa pani Danuty Rex – Sadowskiej. Stroje do przedstawienia uszyła pani Elżbieta Wiśniewska. Nad nagłośnieniem czuwała pani Anna Zakrzewska.

Po przedstawieniu głos zabrał pan Witold Grzybowski, który udzielił zgromadzonym swoistej lekcji historii, opowiadając o zmianach, jakie zaszły od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, jak trudna była to droga i dlatego trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze, że wolność należy pielęgnować i dbać o nią.

Tę część spotkania zakończyło wspólne śpiewanie. Z panem Krzysztofem Gwiazdą i uczniami z klas III gimnazjum stworzyliśmy jeden wielki chór dla Niepodległej. Zaśpiewaliśmy: Pierwszą brygadę, Wojenko, wojenko, Pierwszą Kadrową, Rozkwitały pąki, Ułani, ułani.

Po brawurowym wykonaniu pieśni patriotycznych, nastąpił moment ogłoszenia wyników dwóch konkursów historycznych.

Pierwszy organizowała Biblioteka Gminna w Jaktorowie pod kierunkiem pani Krystyny Czajkowskiej dla młodzieży z terenu Gminy Jaktorów. Laureatami zostali: Paweł Szymański i Mateusz Pietraszak z klasy 3b Gimnazjum w Jaktorowie. Do wręczania nagród został poproszony honorowy gość naszej Wieczornicy, pan Witold Grzybowski oraz wójt gminy, pan Maciej Śliwerski.

        Drugi konkurs, wpisujący się w rocznicę obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, zorganizowany został przez panią Joannę Sobczyńską. Miał na celu poszerzenie wiedzy o naszym godle narodowym w aspekcie historycznym i wykazaniu się przez uczniów zdolnościami artystycznymi. Pojawiło się ponad 30 prac prezentujących wysoki poziom i bardzo ciekawe techniki wykonania. Jury złożone z dyrekcji oraz przedstawicieli nauczycieli, biblioteki gminnej i Samorządu Uczniowskiego, miało trudny wybór. Ostatecznie przyznano dwa pierwsze miejsca: Martynie Nowakowskiej z kl. 8a za piękny obraz na płótnie z misternymi biało-czerwonymi ozdobami oraz Kalinie Sierocińskiej i Malwinie Bobrowskiej z kl. 3b gimnazjum. II miejsce zajęły także 2 prace: Pawła Szymańskiego za rysunek orła na drzewie i bardzo ładna, pracochłonna praca Alicji Zgorzalewicz z kl.3c. III miejsce przypadło Róży Matysiak. Jury przyznało także wyróżnienia dla Magdy Skrzypczyńskiej, Gabrysi Rasztawickiej, Oli Kozłowskiej i Damiana Kinczewskiego. Wyróżniono również prace Antoniny Pietrzak, Kaliny Pietrzak i Bartka Kołodziejskiego z kl. 4b.Wystawę prac można było obejrzeć podczas czwartkowego spotkania.

        Należy wspomnieć jeszcze o kilku innych konkursach związanych z 100. rocznicą niepodległości w roli głównej. 8 listopada przed południem uczniowie, odpowiadając na apel pani Joanny Sobczyńskiej, w ramach „Słodkiej Niepodległej”, poprzynosili fantastyczne wypieki i desery. Efekt można zobaczyć tylko na zdjęciach, gdyż bardzo szybko ze stołów zniknęły polskie smakowitości. Ze względu na zaangażowanie, pomysły i walory smakowe, kilkoro uczniów obdarowano upominkami. Najwięcej pochwał zebrały torty i desery, z biało – czerwoną dekoracją i orłem: Martyny Wojciechowskiej, Adriana Vorana i Wiktorii Wojciechowskiej.

Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Małgorzaty Romanowskiej przygotował happening. Uczniowie na dużej przerwie utworzyli z białych i czerwonych kartek dużą, dynamiczną flagę.

        Obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski, zaczęły się w naszym jaktorowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym już przed wakacjami. W klasach czwartych szkoły podstawowej zorganizowany był edukacyjny projekt historyczny pt. „Wybitne postacie Polski ”. Uczniowie przygotowywali albumy, prezentacje multimedialne lub plansze o Józefie Piłsudskim, Karolu Wojtyle i Marii Curie-Skłodowskiej. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace, dobre merytorycznie, niekiedy dodając nawet własne ilustracje i akcenty patriotyczne. W czerwcu zorganizowana została wystawa tych prac. Nagrodzono też zwycięzców konkursu o tej samej tematyce. Natomiast dla klas drugich gimnazjum, przygotowany został konkurs pt. „Historia polskich symboli narodowych”. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród miało miejsce podczas zakończenia roku szkolnego.

        Organizatorzy obchodów 100. Rocznicy Niepodległości Polski w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

Joanna Sobczyńska, Małgorzata Sowa, Grażyna Lonca