Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Gimnazjum


Aktualności

Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

2019-05-23

Już po raz czwarty 1 marca 2019 roku odbył się  Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Jeder gegen Jeden” organizowany przez panią Annę Kamińską-Woźniak w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żyrardowie według formuły popularnego telewizyjnego programu „Jeden z Dziesięciu”, zgodnie z którą uczniowie sami typowali osobę do udzielenia odpowiedzi na pytanie prowadzącego. W tym roku Szkolę Podstawową w Jaktorowie reprezentował Dawid Dmowski z klasy 7a, a Gimnazjum w Jaktorowie – Arkadiusz Zalewski z klasy 3b. Corocznie wydarzenie Honorowym Patronatem obejmuje Prezydent Miasta Żyrardowa, Mazowiecki Kurator Oświaty, Ambasada Niemiec w Warszawie, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Instytut Austriacki w Warszawie. Od dwóch lat nagrodę specjalną funduje Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser-Duda. W związku z tym w tym roku, 16 maja, wszyscy uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na spotkanie z Panią Prezydentową połączone ze zwiedzaniem Pałacu Prezydenckiego. Uczniowie pierwszy raz mieli okazję zobaczyć m.in. słynną salę Kolumnową, Jadalnię oraz Salę Niebieską, gdzie mogli zasiąść na fotelu prezydenta oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dłuższą chwilę goście spędzili też w kaplicy prezydenckiej, gdzie na ścianach wiszą podarunki od papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI oraz tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Następnie w Sali Bankietowej (Obrazowej) Pierwsza Dama przywitała swoich gości, którzy nie kryli podekscytowania i przejęcia podczas rozmowy z tak ważną osobistością. Uczniowie zadawali pytania, na które Pierwsza Dama chętnie udzielała odpowiedzi.  Nie zabrakło również czasu na wspólne pamiątkowe zdjęcia. Następnie po części oficjalnej odbył się poczęstunek w Saloniku Zimowym, gdzie Pierwsza Dama czyniła honory gospodyni domu.

Mamy nadzieję, że ta niezwykła wizyta zostanie na długo w pamięci uczestników, zainteresuje młodzież językiem oraz kulturą naszych zachodnich sąsiadów oraz zmotywuje do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Aleksandra Młynarczyk

Więcej

I miejsce dziewcząt z Jaktorowa

2019-03-04

Dziewczęta z Jaktorowskiego Gimnazjum zajęły I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Grodziskiego w piłce ręcznej. 


Chłopcy zajęli III miejsce.

Więcej

Rekolekcje 2019

2019-02-28

W dniach 25 – 27 marca odbędą się rekolekcje wielkopostne.

Harmonogram mszy świętych i nauk rekolekcyjnych znajduje się poniżej.

W tych dniach nie będzie zajęć dydaktycznych w szkole.

Świetlice szkolne w Szkole Podstawowej (przy ulicy Warszawskiej 88) będą czynne od 7:00 – do 17:30.


Więcej

Oświadczenie w sprawie ewakuacji w Gimnazjum.

2019-02-15

15 lutego 2019 roku we wczesnych godzinach popołudniowych podczas lekcji biologii uczeń upuścił naczynie z preparatem (prawdopodobnie formalina). Naczynie się potłukło. Natychmiast został zawiadomiony ośrodek zdrowia, który o zdarzeniu poinformował straż pożarną, pogotowie i policję. Przed przyjazdem wyżej wymienionych służb ewakuowano uczniów z klasy i otworzono okna. Następnie służby zarządziły ewakuację z budynku i zabezpieczyły wylaną substancję. Sporządzono protokół ze zdarzenia. Lekarz stwierdził, że uczniom nie zagraża niebezpieczeństwo, nauczycielka została zabrana na obserwację do szpitala. Po stwierdzeniu braku zagrożeń zakończono ewakuację, uczniowie i nauczyciele wrócili do klas.

Jacek Zbrzeżny

Więcej

Dyktando dla Niepodległej

2019-02-12

30 listopada 2018 roku w Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie odbył się I Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”.

Celem konkursu było popularyzowanie praktycznego stosowania zasad poprawnej polszczyzny, budzenie szacunku do języka ojczystego oraz przede wszystkim wytworzenie wśród uczniów motywacji do nauki ortografii. Konkurs skierowany był do uczniów klas: VII,VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum z terenu Gminy Jaktorów.

Jury konkursu w składzie: przewodniczący Marcin Gorgol-Chmielewski oraz członkowie Sylwia Adolf, Małgorzata Sowa oraz Maria Szymańczak dokonało oceny tekstu dyktanda 19 uczestników wyłonionych w szkolnych eliminacjach. Wszyscy finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności ortograficznych. Oceniając teksty brano pod uwagę przede wszystkim: poprawny zapis ortograficzny i interpunkcyjny wyrazów. Komisja konkursowa dokonała szczegółowego sprawdzenia prac pisemnych, a następnie wyłoniła zwycięzców konkursu.

I miejsce i tytuł Gminnego Mistrza Ortografii zdobyła Joanna Cabaj uczennica klasy III Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego w Jaktorowie, II miejsce zajęła Michalina Koza uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej w Międzyborowie, III miejsce przypadło Karolinie Fryni uczennicy klasy III Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Międzyborowie oraz  Darii Nowak uczennicy klasy VIII Szkoły Podstawowej w Jaktorowie.

Wyróżnienia przyznano Lenie Pietrzak uczennicy klasy VII Szkoły Podstawowej w Jaktorowie oraz Wiktorii Domańskiej uczennicy klasy VIII Szkoły Podstawowej w Międzyborowie.

 Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i długopisy, a laureaci nagrody książkowe. Zdobywczyni tytułu Mistrza Ortografii została uhonorowana wiecznym piórem z wygrawerowanym logo konkursu.

Po części konkursowej odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kamińską – pisarką, dziennikarką, autorką znanych i cenionych książek biograficznych.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom, którzy pomogli uczniom w przygotowaniu się do konkursu. Zgodnie ze znaną zasadą - ,,Pisać każdy potrafi, kto uczy się ortografii”- zachęcamy do zgłębiania tajników polskiej ortografii i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu o tytuł Mistrza Ortografii.

Maria Szymańczak

Więcej

List MEN

2018-12-06


                                  Drodzy Państwo  publikujemy list z Ministerstwa Edukacji Narodowej i ulotkę informacyjną.List MEN

Więcej

Szkoła na facebooku

2018-11-30

Szanowni czytelnicy strony Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaktorowie

informujemy, że uruchomiliśmy nasz profil na facebooku.

Chcesz być na bieżąco - kliknij tutaj. - Polub nas.

Więcej

Dla Niepodległej

2018-11-29

„Polska, mój dom – rodzina

Biało – czerwona kraina

W ogniu cierpienia hartowana

Kochana! Ziemia moja kochana!

 

Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta”8 listopada 2018 roku w auli Jaktorowskiego Gimnazjum miała miejsce niezwykła uroczystość poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczął ją dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, pan Jacek Zbrzeżny, który przywitał przybyłych gości: pana Witolda Grzybowskiego, wójta gminy Jaktorów pana Macieja Śliwerskiego, panią Ewę Łuniewską – inspektora oświaty, kierownika Gminnej Biblioteki w Jaktorowie panią Krystynę Czajkowską i radne gminy Jaktorów panie Hannę Regulską i Iwonę Barańską.

 

Następnie zgromadzeni w auli gimnazjum obejrzeli przedstawienie pt. „Głos orła” przygotowane według scenariusza Adama Szafrańca. Fabuła tego spektaklu została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. W tym wiejskim domu ukrywa się poeta, który często odwołuje się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski jest Biały Orzeł, którego głos słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala im tracić nadziei na wolność.

Trzyaktowa fabuła została wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje. Poeta przypomina fragmenty poezji i prozy okresu zaborów. W przedstawieniu pojawia się Kot, symbolizujący bierność części wsi polskiej, której obojętny był los ojczyzny. Postawę chłopów, którzy w tym trudnym dla Polaków czasie swoją uwagę skupili jedynie
na własnym bycie, podkreśla wypowiedziane przez Kota zdanie: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”, na co Poeta odpowiada słowami S. Wyspiańskiego z „Wesela”: „Ale tu wieś spokojna. - /Niech na całym świecie wojna,/Byle polska wieś zaciszna,/Byle polska wieś spokojna”. „Kotu wszystko jedno…/ Nie on jeden naturę ma wredną.” – podsumowuje Poeta.

Przedstawienie kończą słowa piosenki „ Biały orle szybuj/ Po błękitnym niebie/ Chroń ojczyznę naszą/ Polska wzywa ciebie” i taniec z biało – czerwonymi szarfami.

Spektakl w wykonaniu uczniów z klasy III a i III b gimnazjum, VIII b,VII a i VII b, III a i III b szkoły podstawowej przygotowały panie: Grażyna Lonca i Małgorzata Sowa. Układy taneczne to efekt pracy pani Agnieszki Grzegorzewskiej, Danuty Ślesińskiej i Jolanty Bartosiak. Narrację przedstawienia uzupełniały piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pracującego pod kierunkiem pani Kariny Borządek. Scenografia to zasługa pani Danuty Rex – Sadowskiej. Stroje do przedstawienia uszyła pani Elżbieta Wiśniewska. Nad nagłośnieniem czuwała pani Anna Zakrzewska.

Po przedstawieniu głos zabrał pan Witold Grzybowski, który udzielił zgromadzonym swoistej lekcji historii, opowiadając o zmianach, jakie zaszły od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, jak trudna była to droga i dlatego trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze, że wolność należy pielęgnować i dbać o nią.

Tę część spotkania zakończyło wspólne śpiewanie. Z panem Krzysztofem Gwiazdą i uczniami z klas III gimnazjum stworzyliśmy jeden wielki chór dla Niepodległej. Zaśpiewaliśmy: Pierwszą brygadę, Wojenko, wojenko, Pierwszą Kadrową, Rozkwitały pąki, Ułani, ułani.

Po brawurowym wykonaniu pieśni patriotycznych, nastąpił moment ogłoszenia wyników dwóch konkursów historycznych.

Pierwszy organizowała Biblioteka Gminna w Jaktorowie pod kierunkiem pani Krystyny Czajkowskiej dla młodzieży z terenu Gminy Jaktorów. Laureatami zostali: Paweł Szymański i Mateusz Pietraszak z klasy 3b Gimnazjum w Jaktorowie. Do wręczania nagród został poproszony honorowy gość naszej Wieczornicy, pan Witold Grzybowski oraz wójt gminy, pan Maciej Śliwerski.

        Drugi konkurs, wpisujący się w rocznicę obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, zorganizowany został przez panią Joannę Sobczyńską. Miał na celu poszerzenie wiedzy o naszym godle narodowym w aspekcie historycznym i wykazaniu się przez uczniów zdolnościami artystycznymi. Pojawiło się ponad 30 prac prezentujących wysoki poziom i bardzo ciekawe techniki wykonania. Jury złożone z dyrekcji oraz przedstawicieli nauczycieli, biblioteki gminnej i Samorządu Uczniowskiego, miało trudny wybór. Ostatecznie przyznano dwa pierwsze miejsca: Martynie Nowakowskiej z kl. 8a za piękny obraz na płótnie z misternymi biało-czerwonymi ozdobami oraz Kalinie Sierocińskiej i Malwinie Bobrowskiej z kl. 3b gimnazjum. II miejsce zajęły także 2 prace: Pawła Szymańskiego za rysunek orła na drzewie i bardzo ładna, pracochłonna praca Alicji Zgorzalewicz z kl.3c. III miejsce przypadło Róży Matysiak. Jury przyznało także wyróżnienia dla Magdy Skrzypczyńskiej, Gabrysi Rasztawickiej, Oli Kozłowskiej i Damiana Kinczewskiego. Wyróżniono również prace Antoniny Pietrzak, Kaliny Pietrzak i Bartka Kołodziejskiego z kl. 4b.Wystawę prac można było obejrzeć podczas czwartkowego spotkania.

        Należy wspomnieć jeszcze o kilku innych konkursach związanych z 100. rocznicą niepodległości w roli głównej. 8 listopada przed południem uczniowie, odpowiadając na apel pani Joanny Sobczyńskiej, w ramach „Słodkiej Niepodległej”, poprzynosili fantastyczne wypieki i desery. Efekt można zobaczyć tylko na zdjęciach, gdyż bardzo szybko ze stołów zniknęły polskie smakowitości. Ze względu na zaangażowanie, pomysły i walory smakowe, kilkoro uczniów obdarowano upominkami. Najwięcej pochwał zebrały torty i desery, z biało – czerwoną dekoracją i orłem: Martyny Wojciechowskiej, Adriana Vorana i Wiktorii Wojciechowskiej.

Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Małgorzaty Romanowskiej przygotował happening. Uczniowie na dużej przerwie utworzyli z białych i czerwonych kartek dużą, dynamiczną flagę.

        Obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski, zaczęły się w naszym jaktorowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym już przed wakacjami. W klasach czwartych szkoły podstawowej zorganizowany był edukacyjny projekt historyczny pt. „Wybitne postacie Polski ”. Uczniowie przygotowywali albumy, prezentacje multimedialne lub plansze o Józefie Piłsudskim, Karolu Wojtyle i Marii Curie-Skłodowskiej. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace, dobre merytorycznie, niekiedy dodając nawet własne ilustracje i akcenty patriotyczne. W czerwcu zorganizowana została wystawa tych prac. Nagrodzono też zwycięzców konkursu o tej samej tematyce. Natomiast dla klas drugich gimnazjum, przygotowany został konkurs pt. „Historia polskich symboli narodowych”. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród miało miejsce podczas zakończenia roku szkolnego.

        Organizatorzy obchodów 100. Rocznicy Niepodległości Polski w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

Joanna Sobczyńska, Małgorzata Sowa, Grażyna Lonca

Więcej

Szkolne Czytanie dla Niepodległej

2018-11-19

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gimnazjum w Jaktorowie odbyło się „Szkolne Czytanie dla Niepodległej”

Nawiązując do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania promującej czytelnictwo oraz twórców polskiej literatury, organizowanej od 2012r. pod patronatem Prezydenta RP, przygotowaliśmy nasze szkolne czytanie. W jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości z listy 44 utworów umieszczonych w Antologii Niepodległości wybraliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się 5 października 2018r. W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum oraz klas ósmych szkoły podstawowej. Słuchacze zostali przeniesieni do Mickiewiczowskiego Soplicowa –„centrum polszczyzny”, miejsca słynącego z szacunku do Ojczyzny, umiłowania wolności oraz poszanowania tradycji i kultury narodowej.

 Wybrane fragmenty czytali uczniowie, dyrekcja szkoły oraz zaproszony gość pani Krystyna Czajkowska - dyrektor jaktorowskiej książnicy.

Lekturę wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” poprzedziła multimedialna prezentacja dotycząca życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz fragment filmu ,,Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa książek narodowego wieszcza. Wspólne czytanie uświetnił widowiskowy pokaz poloneza w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum.

Spotkanie z naszą patriotyczną literaturą wprowadziło zebranych na widowni uczestników spotkania w nastrój tak ważnego dla Polaków listopadowego święta.

Maria Szymańczak

Więcej

Konkurs

2018-11-06


Więcej

Żakowski Konkurs Recytatorski

2018-04-05

Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie ma przyjemność zawiadomić, że w dniu 11 maja 2018 r. odbędzie się

„Siedemnasty Żakowski  Konkurs  Recytatorski”

pod hasłem: „Niepodległa od 100 lat”. 

organizowany pod patronatem:

Wójta Gminy Jaktorów oraz Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie.

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas  II i III gimnazjum oraz klas VII szkoły podstawowej. W jury konkursu zasiądzie Barbara Kasper–Siemion; aktorka, animatorka kultury, przewodnicząca Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona.

       W roku 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego by podkreślić uroczysty charakter wydarzenia zachęcamy do zaprezentowania utworów 
o tematyce patriotycznej.

Karty zgłoszeń laureatów wewnątrzszkolnych eliminacji prosimy przesłać   
do dnia 8 maja 2018 roku (mail - zsp@zspjaktorow.pl, fax - 46 856 40 24)

Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział.


Regulamin Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego

Karta zgłoszenia
Więcej

Mistrzostwa powiatu grodziskiego w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców.

2018-03-15

Dziewczęta z Gimnazjum w Jaktorowie osiągnęły zwycięstwo w turnieju piłki ręcznej o mistrzostwo powiatu grodziskiego. Zawody odbyły się 23 lutego w Jaktorowie. Jaktorowianki rozegrały pięć zwycięskich meczy. W składzie dziewcząt znalazły się: Daria Olasek – 16 bramek, Zuzanna Barańska – 9 bramek, Weronika Witak – 14 bramek, Maja Palczewska – 3 bramki, Julia Leszczyńska – 2 bramki oraz Marta Wieczorek, Wiktoria Sitarz, Patrycja Pika i Weronika Kaczyńska. Drużyna z Jaktorowa zwyciężyła po raz 13. Trzynastka okazała się szczęśliwa. Nasze zawodniczki będą reprezentowały powiat grodziski w zawodach międzypowiatowych.


Chłopcy z Gimnazjum w Jaktorowie zajęli drugie miejsce w tym samym turnieju. Rozegrali trzy zwycięskie mecze. W składzie drużyny znaleźli się: Rafał Dmitruk, Paweł Widelecki, Piotr Strzemieczny, Mateusz Pietraszek, Michał Oberman, Arkadiusz Zalewski, Jakub Goźmirski, Jakub Mirecki, Mateusz Cynowski. Nasi zawodnicy przegrali w finale z drużyną z Podkowy Leśnej. 
Agnieszka Grzegorzewska i Daniel Kupiec

Więcej

Konkurs w Gimnazjum

2017-12-21

Trzecie klasy gimnazjum zorganizowały 1 grudnia br. wystawę plakatów z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS.

Na plakatach znalazły się wiadomości o wirusie HIV oraz chorobie AIDS jak również o tym jak można zarazić się wirusem. Nie zabrakło oczywiście rzetelnych informacji o tym w jaki sposób nie zarazimy się HIV, abyśmy nie bali się nosicieli w codziennych sytuacjach i aktywnie zapobiegali ich stygmatyzacji.

4 grudnia w gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS. W konkursie wzięło udział 19 osób

z drugich i trzecich klas. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 osób.

Laureatami konkursu zostali:

Daria Olasek (klasa klasa 3 b) – 1 miejsce

Izabela Olczak (klasa 3c) – 2 miejsce

Arkadiusz Zalewski (klasa 2b) – 3 miejsce.

Wyróżnienia trafiły do rąk Nikodema Wiśniewskiego oraz Michała Miodka, uczniów klasy 3b.

Nagrodami w konkursie były bony prezentowe do sieci sklepów EMPIK ufundowane przez Dyrektora ZSP

w Jaktorowie.

 

Patrycja Lipka

Więcej

Teatralnie z Unią Poetycką Wojciecha Siemiona.

2017-11-30

W mszczonowskim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Prowadząca spotkanie  Barbara Siemion powitała gości i zaprosiła na przedstawienie teatralne pt. "Cztery Trony" w reżyserii Marii Quoos - autorki scenariusza, aktorki prowadzącej Studio Teatralno-Edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W spektaklu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej. Widowisko utrzymane w baśniowym klimacie, opowiadało o tym, co może stać się z ludźmi, gdy zawładną nimi zazdrość, pycha i strach. Tematyka spektaklu stała się pretekstem do prezentacji wierszy znakomitych polskich poetów i sprowokowała do refleksji nad ciemną stroną ludzkiej natury. Podczas spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnień o profesorze Wojciechu Siemionie, które stały się punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat poezji i jej znaczenia w życiu każdego z nas. Na zakończenie spotkania widzowie zostali zaproszeni do udziału w IV Mazowieckim Konkursie Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona, którego finał odbędzie się 9 maja 2018 roku w Mszczonowskim Ośrodku Kultury.


Maria Szymańczak

Więcej

Wzrastanie w Polskości

2017-11-30

Młodzież Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie miała w ostatnim czasie dwie okazje do aktywnego zaprezentowania swojej postawy patriotycznej. Było to uczestnictwo w corocznej Wieczornicy oraz obchody Dnia Niepodległości.

Pod koniec października w Gimnazjum odbyło się wzruszające spotkanie z uczestnikami bitwy pod Jaktorowem - pp. Witoldem Grzybowskim i Antonim Huczyńskim. Mamy szczęście, że Ci nietuzinkowi ludzie, bohaterowie tamtych lat i wspaniali krzewiciele wiedzy o czasach wojny i okupacji byli naszymi gośćmi. W tym roku podzielili się z publicznością swoją wiedzą i wspomnieniami. Pan Witold przybliżył nam obraz działań w przededniu wspomnianej bitwy, jak również późniejszy los żołnierzy Grupy Kampinos. Z kolei pan Antoni, czyli „dziarski dziadek”, wspomniał o osobistych przeżyciach i tzw. łucie szczęścia, który jednak był wynikiem zwykłych ludzkich uczciwych postępków. Nasi honorowi goście zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami, zarówno przez dorosłą część publiczności, jak i liczne grono uczniów. Wśród zgromadzonych byli jak zawsze przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Jaktorów Panem Maciejem Śliwerskim na czele, proboszcz parafii Wiesław Skonieczny, działacze organizacji pozarządowych, rodzice uczniów i mieszkańcy Jaktorowa. Uczniowie gimnazjum w ramach podziękowania przygotowali przedstawienie. Pod kierunkiem p. Joanny Sobczyńskiej przygotowany został program zatytułowany „Wierni przysiędze”. Przedstawiał on główne etapy kształtowania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

W lutym bieżącego roku minęła właśnie 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej - najlepiej zorganizowanej armii w okupowanych krajach w czasie II wojny światowej. Słowami poezji i narracji, okraszone pieśniami wojskowymi i w klimatycznej scenerii przedstawione widowisko -  o prostej, wiernej służbie polskich żołnierzy podziemia – zostało przyjęte bardzo gorąco. W przygotowaniu uroczystości brał udział chór ze szkoły podstawowej pod opieką p. Kariny Borządek i p. Krzysztofa Gwiazdy. Dekorację wykonała p. Danuta Rex-Sadowska. Uczniowie z przejęciem zaprezentowali utwory poetów.

Drugim wydarzeniem, które zmobilizowało uczniów gimnazjum do aktywnej postawy, była 99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Postanowiliśmy świętować radośnie i … smacznie. W przededniu święta, w piątek 10 listopada, zorganizowana została wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów klas drugich. Przedstawiały one drogi Polski do niepodległości, jej głównych twórców i proces kształtowania się granic Państwa Polskiego. Polskie barwy biało-czerwone zagościły na słodkościach – ciastach, ciasteczkach i deserach - zrobionych przez uczniów. Jury pod przewodnictwem dyrektora ZS-P,

p. Jacka Zbrzeżnego, ledwo zdążyło ocenić walory wizualne i smakowe, a już w kolejce ustawiła się młodzież do degustacji. Na uroczystym apelu przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna i ogłoszono wyniki konkursów. Tego dnia duża część uczniów miała stroje w kolorach naszych barw lub kotyliony. Na przerwach odtwarzano pieśni legionowe, a chętni mogli wziąć udział w quizie historycznym. Wszystkich obdarowano też słodkim upominkiem. Kolejny dzień, 11 listopada, to już gminne obchody Dnia Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie mamy za sobą, ale warto pomyśleć o pięknej, setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodzić ją będziemy

w przyszłym roku, więc należy godnie się do niej przygotować.

 

Joanna Sobczyńska

 

Więcej

Sukces Izabelli Wawer

2017-11-21