Dziennik elektroniczy

Zaloguj się

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaktorowie

Przedszkole

Zobacz więcej

Szkoła Podstawowa

Zobacz więcej

Gimnazjum

Zobacz więcej

Gimnazjum


Aktualności

List MEN

2018-12-06


                                  Drodzy Państwo  publikujemy list z Ministerstwa Edukacji Narodowej i ulotkę informacyjną.List MEN

Więcej

Szkoła na facebooku

2018-11-30

Szanowni czytelnicy strony Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaktorowie

informujemy, że uruchomiliśmy nasz profil na facebooku.

Chcesz być na bieżąco - kliknij tutaj. - Polub nas.

Więcej

Dla Niepodległej

2018-11-29

„Polska, mój dom – rodzina

Biało – czerwona kraina

W ogniu cierpienia hartowana

Kochana! Ziemia moja kochana!

 

Polska, mój kraj – ojczyzna

Zraniona ziemia – cała w bliznach

Usiana mogiłami, krwią przesiąknięta

Dla mnie zawsze święta”8 listopada 2018 roku w auli Jaktorowskiego Gimnazjum miała miejsce niezwykła uroczystość poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozpoczął ją dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, pan Jacek Zbrzeżny, który przywitał przybyłych gości: pana Witolda Grzybowskiego, wójta gminy Jaktorów pana Macieja Śliwerskiego, panią Ewę Łuniewską – inspektora oświaty, kierownika Gminnej Biblioteki w Jaktorowie panią Krystynę Czajkowską i radne gminy Jaktorów panie Hannę Regulską i Iwonę Barańską.

 

Następnie zgromadzeni w auli gimnazjum obejrzeli przedstawienie pt. „Głos orła” przygotowane według scenariusza Adama Szafrańca. Fabuła tego spektaklu została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która w czasie I wojny przeżywa wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. W tym wiejskim domu ukrywa się poeta, który często odwołuje się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski jest Biały Orzeł, którego głos słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala im tracić nadziei na wolność.

Trzyaktowa fabuła została wzbogacona muzyką, która budowała nastrój i emocje. Poeta przypomina fragmenty poezji i prozy okresu zaborów. W przedstawieniu pojawia się Kot, symbolizujący bierność części wsi polskiej, której obojętny był los ojczyzny. Postawę chłopów, którzy w tym trudnym dla Polaków czasie swoją uwagę skupili jedynie
na własnym bycie, podkreśla wypowiedziane przez Kota zdanie: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”, na co Poeta odpowiada słowami S. Wyspiańskiego z „Wesela”: „Ale tu wieś spokojna. - /Niech na całym świecie wojna,/Byle polska wieś zaciszna,/Byle polska wieś spokojna”. „Kotu wszystko jedno…/ Nie on jeden naturę ma wredną.” – podsumowuje Poeta.

Przedstawienie kończą słowa piosenki „ Biały orle szybuj/ Po błękitnym niebie/ Chroń ojczyznę naszą/ Polska wzywa ciebie” i taniec z biało – czerwonymi szarfami.

Spektakl w wykonaniu uczniów z klasy III a i III b gimnazjum, VIII b,VII a i VII b, III a i III b szkoły podstawowej przygotowały panie: Grażyna Lonca i Małgorzata Sowa. Układy taneczne to efekt pracy pani Agnieszki Grzegorzewskiej, Danuty Ślesińskiej i Jolanty Bartosiak. Narrację przedstawienia uzupełniały piosenki w wykonaniu chóru szkolnego pracującego pod kierunkiem pani Kariny Borządek. Scenografia to zasługa pani Danuty Rex – Sadowskiej. Stroje do przedstawienia uszyła pani Elżbieta Wiśniewska. Nad nagłośnieniem czuwała pani Anna Zakrzewska.

Po przedstawieniu głos zabrał pan Witold Grzybowski, który udzielił zgromadzonym swoistej lekcji historii, opowiadając o zmianach, jakie zaszły od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, jak trudna była to droga i dlatego trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana żadnemu narodowi raz na zawsze, że wolność należy pielęgnować i dbać o nią.

Tę część spotkania zakończyło wspólne śpiewanie. Z panem Krzysztofem Gwiazdą i uczniami z klas III gimnazjum stworzyliśmy jeden wielki chór dla Niepodległej. Zaśpiewaliśmy: Pierwszą brygadę, Wojenko, wojenko, Pierwszą Kadrową, Rozkwitały pąki, Ułani, ułani.

Po brawurowym wykonaniu pieśni patriotycznych, nastąpił moment ogłoszenia wyników dwóch konkursów historycznych.

Pierwszy organizowała Biblioteka Gminna w Jaktorowie pod kierunkiem pani Krystyny Czajkowskiej dla młodzieży z terenu Gminy Jaktorów. Laureatami zostali: Paweł Szymański i Mateusz Pietraszak z klasy 3b Gimnazjum w Jaktorowie. Do wręczania nagród został poproszony honorowy gość naszej Wieczornicy, pan Witold Grzybowski oraz wójt gminy, pan Maciej Śliwerski.

        Drugi konkurs, wpisujący się w rocznicę obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, zorganizowany został przez panią Joannę Sobczyńską. Miał na celu poszerzenie wiedzy o naszym godle narodowym w aspekcie historycznym i wykazaniu się przez uczniów zdolnościami artystycznymi. Pojawiło się ponad 30 prac prezentujących wysoki poziom i bardzo ciekawe techniki wykonania. Jury złożone z dyrekcji oraz przedstawicieli nauczycieli, biblioteki gminnej i Samorządu Uczniowskiego, miało trudny wybór. Ostatecznie przyznano dwa pierwsze miejsca: Martynie Nowakowskiej z kl. 8a za piękny obraz na płótnie z misternymi biało-czerwonymi ozdobami oraz Kalinie Sierocińskiej i Malwinie Bobrowskiej z kl. 3b gimnazjum. II miejsce zajęły także 2 prace: Pawła Szymańskiego za rysunek orła na drzewie i bardzo ładna, pracochłonna praca Alicji Zgorzalewicz z kl.3c. III miejsce przypadło Róży Matysiak. Jury przyznało także wyróżnienia dla Magdy Skrzypczyńskiej, Gabrysi Rasztawickiej, Oli Kozłowskiej i Damiana Kinczewskiego. Wyróżniono również prace Antoniny Pietrzak, Kaliny Pietrzak i Bartka Kołodziejskiego z kl. 4b.Wystawę prac można było obejrzeć podczas czwartkowego spotkania.

        Należy wspomnieć jeszcze o kilku innych konkursach związanych z 100. rocznicą niepodległości w roli głównej. 8 listopada przed południem uczniowie, odpowiadając na apel pani Joanny Sobczyńskiej, w ramach „Słodkiej Niepodległej”, poprzynosili fantastyczne wypieki i desery. Efekt można zobaczyć tylko na zdjęciach, gdyż bardzo szybko ze stołów zniknęły polskie smakowitości. Ze względu na zaangażowanie, pomysły i walory smakowe, kilkoro uczniów obdarowano upominkami. Najwięcej pochwał zebrały torty i desery, z biało – czerwoną dekoracją i orłem: Martyny Wojciechowskiej, Adriana Vorana i Wiktorii Wojciechowskiej.

Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Małgorzaty Romanowskiej przygotował happening. Uczniowie na dużej przerwie utworzyli z białych i czerwonych kartek dużą, dynamiczną flagę.

        Obchody 100. rocznicy Niepodległości Polski, zaczęły się w naszym jaktorowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym już przed wakacjami. W klasach czwartych szkoły podstawowej zorganizowany był edukacyjny projekt historyczny pt. „Wybitne postacie Polski ”. Uczniowie przygotowywali albumy, prezentacje multimedialne lub plansze o Józefie Piłsudskim, Karolu Wojtyle i Marii Curie-Skłodowskiej. Dzieci wykonały bardzo ciekawe prace, dobre merytorycznie, niekiedy dodając nawet własne ilustracje i akcenty patriotyczne. W czerwcu zorganizowana została wystawa tych prac. Nagrodzono też zwycięzców konkursu o tej samej tematyce. Natomiast dla klas drugich gimnazjum, przygotowany został konkurs pt. „Historia polskich symboli narodowych”. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród miało miejsce podczas zakończenia roku szkolnego.

        Organizatorzy obchodów 100. Rocznicy Niepodległości Polski w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jaktorowie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

Joanna Sobczyńska, Małgorzata Sowa, Grażyna Lonca

Więcej

Szlachetna paczka 2018

2018-11-19


Więcej

Szkolne Czytanie dla Niepodległej

2018-11-19

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gimnazjum w Jaktorowie odbyło się „Szkolne Czytanie dla Niepodległej”

Nawiązując do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania promującej czytelnictwo oraz twórców polskiej literatury, organizowanej od 2012r. pod patronatem Prezydenta RP, przygotowaliśmy nasze szkolne czytanie. W jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości z listy 44 utworów umieszczonych w Antologii Niepodległości wybraliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uroczystość odbyła się 5 października 2018r. W piątkowym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum oraz klas ósmych szkoły podstawowej. Słuchacze zostali przeniesieni do Mickiewiczowskiego Soplicowa –„centrum polszczyzny”, miejsca słynącego z szacunku do Ojczyzny, umiłowania wolności oraz poszanowania tradycji i kultury narodowej.

 Wybrane fragmenty czytali uczniowie, dyrekcja szkoły oraz zaproszony gość pani Krystyna Czajkowska - dyrektor jaktorowskiej książnicy.

Lekturę wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” poprzedziła multimedialna prezentacja dotycząca życia i twórczości Adama Mickiewicza oraz fragment filmu ,,Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa książek narodowego wieszcza. Wspólne czytanie uświetnił widowiskowy pokaz poloneza w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum.

Spotkanie z naszą patriotyczną literaturą wprowadziło zebranych na widowni uczestników spotkania w nastrój tak ważnego dla Polaków listopadowego święta.

Maria Szymańczak

Więcej

Konkurs

2018-11-06


Więcej

12 listopada 2018

2018-10-25

12 listopada 2018 roku jest dniem ustawowo wolnym. 

Więcej

2 listopada 2018

2018-10-24

2 listopada 2018 (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej i gimnazjum.

Świetlica w szkole podstawowej będzie czynna w godzinach 8:00 – 16:00.

Więcej

Żakowski Konkurs Recytatorski

2018-04-05

Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie ma przyjemność zawiadomić, że w dniu 11 maja 2018 r. odbędzie się

„Siedemnasty Żakowski  Konkurs  Recytatorski”

pod hasłem: „Niepodległa od 100 lat”. 

organizowany pod patronatem:

Wójta Gminy Jaktorów oraz Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaktorowie.

Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów klas  II i III gimnazjum oraz klas VII szkoły podstawowej. W jury konkursu zasiądzie Barbara Kasper–Siemion; aktorka, animatorka kultury, przewodnicząca Stowarzyszenia Unia Poetycka Wojciecha Siemiona.

       W roku 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego by podkreślić uroczysty charakter wydarzenia zachęcamy do zaprezentowania utworów 
o tematyce patriotycznej.

Karty zgłoszeń laureatów wewnątrzszkolnych eliminacji prosimy przesłać   
do dnia 8 maja 2018 roku (mail - zsp@zspjaktorow.pl, fax - 46 856 40 24)

Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział.


Regulamin Żakowskiego Konkursu Recytatorskiego

Karta zgłoszenia
Więcej

Mistrzostwa powiatu grodziskiego w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców.

2018-03-15

Dziewczęta z Gimnazjum w Jaktorowie osiągnęły zwycięstwo w turnieju piłki ręcznej o mistrzostwo powiatu grodziskiego. Zawody odbyły się 23 lutego w Jaktorowie. Jaktorowianki rozegrały pięć zwycięskich meczy. W składzie dziewcząt znalazły się: Daria Olasek – 16 bramek, Zuzanna Barańska – 9 bramek, Weronika Witak – 14 bramek, Maja Palczewska – 3 bramki, Julia Leszczyńska – 2 bramki oraz Marta Wieczorek, Wiktoria Sitarz, Patrycja Pika i Weronika Kaczyńska. Drużyna z Jaktorowa zwyciężyła po raz 13. Trzynastka okazała się szczęśliwa. Nasze zawodniczki będą reprezentowały powiat grodziski w zawodach międzypowiatowych.


Chłopcy z Gimnazjum w Jaktorowie zajęli drugie miejsce w tym samym turnieju. Rozegrali trzy zwycięskie mecze. W składzie drużyny znaleźli się: Rafał Dmitruk, Paweł Widelecki, Piotr Strzemieczny, Mateusz Pietraszek, Michał Oberman, Arkadiusz Zalewski, Jakub Goźmirski, Jakub Mirecki, Mateusz Cynowski. Nasi zawodnicy przegrali w finale z drużyną z Podkowy Leśnej. 
Agnieszka Grzegorzewska i Daniel Kupiec

Więcej

Konkurs w Gimnazjum

2017-12-21

Trzecie klasy gimnazjum zorganizowały 1 grudnia br. wystawę plakatów z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS.

Na plakatach znalazły się wiadomości o wirusie HIV oraz chorobie AIDS jak również o tym jak można zarazić się wirusem. Nie zabrakło oczywiście rzetelnych informacji o tym w jaki sposób nie zarazimy się HIV, abyśmy nie bali się nosicieli w codziennych sytuacjach i aktywnie zapobiegali ich stygmatyzacji.

4 grudnia w gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS. W konkursie wzięło udział 19 osób

z drugich i trzecich klas. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 osób.

Laureatami konkursu zostali:

Daria Olasek (klasa klasa 3 b) – 1 miejsce

Izabela Olczak (klasa 3c) – 2 miejsce

Arkadiusz Zalewski (klasa 2b) – 3 miejsce.

Wyróżnienia trafiły do rąk Nikodema Wiśniewskiego oraz Michała Miodka, uczniów klasy 3b.

Nagrodami w konkursie były bony prezentowe do sieci sklepów EMPIK ufundowane przez Dyrektora ZSP

w Jaktorowie.

 

Patrycja Lipka

Więcej

Teatralnie z Unią Poetycką Wojciecha Siemiona.

2017-11-30

W mszczonowskim MOK-u odbyło się kolejne spotkanie zaprzyjaźnionych szkół skupionych w Stowarzyszeniu Unia Poetycka Wojciecha Siemiona. Prowadząca spotkanie  Barbara Siemion powitała gości i zaprosiła na przedstawienie teatralne pt. "Cztery Trony" w reżyserii Marii Quoos - autorki scenariusza, aktorki prowadzącej Studio Teatralno-Edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W spektaklu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej. Widowisko utrzymane w baśniowym klimacie, opowiadało o tym, co może stać się z ludźmi, gdy zawładną nimi zazdrość, pycha i strach. Tematyka spektaklu stała się pretekstem do prezentacji wierszy znakomitych polskich poetów i sprowokowała do refleksji nad ciemną stroną ludzkiej natury. Podczas spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnień o profesorze Wojciechu Siemionie, które stały się punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat poezji i jej znaczenia w życiu każdego z nas. Na zakończenie spotkania widzowie zostali zaproszeni do udziału w IV Mazowieckim Konkursie Przyjaciół Słowa im. Wojciecha Siemiona, którego finał odbędzie się 9 maja 2018 roku w Mszczonowskim Ośrodku Kultury.


Maria Szymańczak

Więcej

Wzrastanie w Polskości

2017-11-30

Młodzież Gimnazjum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Jaktorowie miała w ostatnim czasie dwie okazje do aktywnego zaprezentowania swojej postawy patriotycznej. Było to uczestnictwo w corocznej Wieczornicy oraz obchody Dnia Niepodległości.

Pod koniec października w Gimnazjum odbyło się wzruszające spotkanie z uczestnikami bitwy pod Jaktorowem - pp. Witoldem Grzybowskim i Antonim Huczyńskim. Mamy szczęście, że Ci nietuzinkowi ludzie, bohaterowie tamtych lat i wspaniali krzewiciele wiedzy o czasach wojny i okupacji byli naszymi gośćmi. W tym roku podzielili się z publicznością swoją wiedzą i wspomnieniami. Pan Witold przybliżył nam obraz działań w przededniu wspomnianej bitwy, jak również późniejszy los żołnierzy Grupy Kampinos. Z kolei pan Antoni, czyli „dziarski dziadek”, wspomniał o osobistych przeżyciach i tzw. łucie szczęścia, który jednak był wynikiem zwykłych ludzkich uczciwych postępków. Nasi honorowi goście zostali nagrodzeni rzęsistymi brawami, zarówno przez dorosłą część publiczności, jak i liczne grono uczniów. Wśród zgromadzonych byli jak zawsze przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Jaktorów Panem Maciejem Śliwerskim na czele, proboszcz parafii Wiesław Skonieczny, działacze organizacji pozarządowych, rodzice uczniów i mieszkańcy Jaktorowa. Uczniowie gimnazjum w ramach podziękowania przygotowali przedstawienie. Pod kierunkiem p. Joanny Sobczyńskiej przygotowany został program zatytułowany „Wierni przysiędze”. Przedstawiał on główne etapy kształtowania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

W lutym bieżącego roku minęła właśnie 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej - najlepiej zorganizowanej armii w okupowanych krajach w czasie II wojny światowej. Słowami poezji i narracji, okraszone pieśniami wojskowymi i w klimatycznej scenerii przedstawione widowisko -  o prostej, wiernej służbie polskich żołnierzy podziemia – zostało przyjęte bardzo gorąco. W przygotowaniu uroczystości brał udział chór ze szkoły podstawowej pod opieką p. Kariny Borządek i p. Krzysztofa Gwiazdy. Dekorację wykonała p. Danuta Rex-Sadowska. Uczniowie z przejęciem zaprezentowali utwory poetów.

Drugim wydarzeniem, które zmobilizowało uczniów gimnazjum do aktywnej postawy, była 99. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Postanowiliśmy świętować radośnie i … smacznie. W przededniu święta, w piątek 10 listopada, zorganizowana została wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów klas drugich. Przedstawiały one drogi Polski do niepodległości, jej głównych twórców i proces kształtowania się granic Państwa Polskiego. Polskie barwy biało-czerwone zagościły na słodkościach – ciastach, ciasteczkach i deserach - zrobionych przez uczniów. Jury pod przewodnictwem dyrektora ZS-P,

p. Jacka Zbrzeżnego, ledwo zdążyło ocenić walory wizualne i smakowe, a już w kolejce ustawiła się młodzież do degustacji. Na uroczystym apelu przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna i ogłoszono wyniki konkursów. Tego dnia duża część uczniów miała stroje w kolorach naszych barw lub kotyliony. Na przerwach odtwarzano pieśni legionowe, a chętni mogli wziąć udział w quizie historycznym. Wszystkich obdarowano też słodkim upominkiem. Kolejny dzień, 11 listopada, to już gminne obchody Dnia Niepodległości.

Tegoroczne świętowanie mamy za sobą, ale warto pomyśleć o pięknej, setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodzić ją będziemy

w przyszłym roku, więc należy godnie się do niej przygotować.

 

Joanna Sobczyńska

 

Więcej

Sukces Izabelli Wawer

2017-11-21